Autor Tema: Multipla skleroza i trudnoća  (Pročitano 111953 puta)

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110134
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Multipla skleroza i trudnoća
« poslato: Februar 21, 2007, 09:27:25 posle podne »
-Prema sada dostupnim podacima žene koje imaju multiplu sklerozu i trudne su mogu imati manji broj simptoma i relapsa multiple skleroze tijekom trudnoće. Međutim, svakako se treba konzultirati sa svojim ginekologom i neurologom koji su najbolje upoznati s Vašim kliničkim stanjem i mogu Vam pomoći u donošenju odluke o trudnoći.

-Pogoršanje multiple skleroze je manje u vrijeme trudnoće naročito u zadnjem tromjesečju. Razlog tome je najvjerojatnije posljedica imunosupresivnog učinka trudnoće. Prema statističkim podacima nema dokaza da postoji razlika što se tiče učestalosti javljanja pogoršanja u trudnoći u odnosu na ona koja se javljaju prije trudnoće. Nakon prvog tromjesečja u slučaju ako dođe do pogoršanja, ona se mogu liječiti visokim dozama kortikosteroida.
Nakon poroda situacija je drugačija. U prva tri mjeseca učestalost pogoršanja raste i preko 50 posto preko osnovnih vrijednosti prije trudnoće a poslije tog perioda spušta se na prethodnu razinu.
Danas se ispituje može li se intravenskom primjenom imunoglobulina u vrijeme poroda a kasnije jedanput mjesečno tijekom sljedećih šest mjeseci, na neki način prevenirati pogoršanje multiple skleroze. Važno je napomenuti da ukoliko žena ne planira dojiti dijete može odmah nakon poroda početi sa specifičnom terapijom koju dajemo za multiplu sklerozu (interferon, kortikosteroidi).

Hendi-društvo

Multipla skleroza i trudnoća
« poslato: Februar 21, 2007, 09:27:25 posle podne »

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110134
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #1 poslato: Februar 21, 2007, 09:27:35 posle podne »
TRUDNOĆA I MS

DA LI MS UTIČE NA TRUDNOĆU I DA LI ĆU IMATI NORMALNU ZDRAVU BEBU?

MS ne povećan rizik od komplikacija tokom trudnoće. Nije se pokazalo da postoji povećana učestalost prevremenih porođaja, rađanja nedonoščadi, urođenih malformacija ili rane smrti novororođenčeta. Međutim, mogući su izuzeci.

DA LI SE MOŽE PRIMENITI SPINALNA ILI EPIDURALNA ANESTEZIJA NA POROĐAJU?

Porođaj kod žena obolelih od MS ne razlikuje se od porođaja kod zdravih žena. Način porođaja određuje ginekolog prema ginekološkim kriterijumima. Ranije se smatralo da spinalna anestezija povećava rizik od pogoršanja posle porođaja, ali upotreba savremene epiduralne anestezije smatra se bezbednom i pokazano je da ne povećava rizik od pogoršanja posle porođaja.

DA LI SE PREPORUČUJE DOJENJE I DA LI JE BEZBEDNO?

Dojenje se preporučuje i ne povećava rizik za pojavu pogoršanja. Ipak, potreban je oprez ako majke uzimaju lekove koji se izlučuju preko mleka. Dojenje je zabranjeno ukoliko majka prima kortikosteroide ili mitoksantron i ne preporučuje se tokom terapije interferonom beta i glatiramer acetatom, jer nije poznato da li se navedeni lekovi izlučuju putem majčinog mleka.

DA LI TRUDNOĆA UTIČE NA MS I DA LI SU POGORŠANJA MS TOKOM TRUDNOĆE I POSLE PORAĐAJA TEŽA NEGO OBIČNO?

Poznato je da trudnoća povoqno deluje na tok MS, u da smanjujući rizik od pogoršanja, što je naročito izraženo u prvom trimestru trudnoće. S druge strane, rizik od pogoršanja MS raste neposredno posle porađaja, naročito u prva tri meseca posle porođaja. Nije pokazano da su pogoršanja MS tokom trudnoće i posle porađaja teža u odnosu na druga pogoršanja tokom bolesti. Dugoročno gledano, broj trudnoća i način porođaja nemaju uticaja na razvoj bolesti i njeno napredovanje. U svakom slučaju, žene sa MS, naročito one sa blagim neurološkim ispadom treba ohrabriti da osnuju porodicu što ranije zbog progresivnog toka bolesti.

KAKO LEČITI MS TOKOM TRUDNOĆE I DOJENJA?

Tokom trudnoće kortikostreoidna terapije treba da se primeni samo u slučaju teških pogoršanja MS. Treba izbegavati primenu ove terapije tokom prva tri meseca trudnoće zbog povećanog rizika za oštećenje ploda. Smatra se da je najbezbednije za plod primeniti kratke kure metilprednizolona za terapiju pogoršanja MS tokom trudnoće. U trudnoći je kontraindikovana primena mitoksantrona i drugih citostatika. Za interferon beta ne postoje dokazi štetnog dejstva na plod, te iz tog razloga ne treba prekidatu trudnoću ukoliko je pacijentkinja u samom početku trudnoće bila na ovoj terapiji. Postoji veliki broj žena koje su imale normalnu trudnoću, porođaj i razvoj deteta a primale su interferon-beta tokom prvih nekoliko meseci trudnoće. Međutim, poznato je da ovaj lek povećava rizik od spontanih abortusa, tako da ovu terapiju treba svakako obustaviti tokom trudnoće. U svakom slučaju, terapiju interferonom beta ili glatiramer acetatom treba obustaviti ukoliko se trudnoća planira zbog nepoznanica o dejstvu na plod.

DA LI POSTOJI RIZIK DA MOJE DETE NASLEDI MS?

MS nije nasledna bolest, niti je poznat i određen jedan gen koji bi bio odgovoran za nastanak bolesti. Međutim, rizik da drugi blizanac oboli od MS je šest puta veći kod jednojajčanih u odnosu na dvojajčane blizanace. Ova činjenica sugeriše značaj tzv. genetske predispozicije koja se nalazi pod kontrolom više gena. Pored toga najveći rizik od obolevanja nose rođena braća i sestre, dok je rizik mnogo manji za potomstvo.


Izvor: http://www.multiplaskleroza.org.yu/PublicForms/Brosure/Trudnoca_i_ms.aspx

Van mreže Stesa

  • Član
  • **
  • Poruke: 64
  • Pol: Žena
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #2 poslato: Jul 27, 2008, 12:10:38 pre podne »
Pozdrav,
U vezi upotrebe Interferona... Pre prve trudnoce sam primala Betaferon godinu i pol, a kada sam se resila za dete sam prekinula i proslo je par meseci pre nego sto sam zatrudnela. Nakon sto sam zavrsila sa dojenjem ponovo sam zapocela sa Betaferonom i ostala sam ponovo gravidna nakon godinu dana,  u vreme kada sam koristila Betaferon. Znaci, bila sam pod interferonskom terapijom dva meseca kada sam otkrila drugu trudnocu. Preko pretstavnistva proizvodzaca (Sheringa) u Makedoniji sam kontaktirala Shering dali imaju saznanja o utjecaju Interferona na trudnocu. U odgovoru koji sam dobila je stajalo da Interferon nema utjecaja na plod, vec na mogucnost zadrzavanja deteta. Ipak sam se resila da zadrzim djete, jer moguca steta je vec bila nacinjena (vec sam bila u drugom stanju), pa prekinom trudnoce ne bi promenila nista kod sebe. Rizikovala sam, iznosila dete u redu, porodzaj je prosao kao po udzbeniku (oba porodzaja su mi bila prirodnim putem) dete je dobilo Apgar test 9/10 i po svim kontrolama je utvrdzeno da ja je sve u redu. U toku obe trudnoce sam se osecala izvrsno, a relapse nisam dobila (iako sam ocekivala) i nakon porodzaja, i prvog i drugog. Sada imam dve zdrave curice od 7 i 5 godina i sam presrecna sto sam donela odluku o roditeljstvu. U svemu ovome od presudnog znacaja mi je bila podrska partnera koji je uvek uz mene, od prvog dana konstatiranje dijagnoze do dan-danas, i koji mi je najveci oslonac. 

Pozdrav svima

Van mreže Maki

  • Član
  • **
  • Poruke: 16539
  • Pol: Žena
  • nova ja
  • Dg: MS
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #3 poslato: Jul 28, 2008, 11:16:06 pre podne »
ja imam pitanje
ja imam dvoje djece koje sam rodila ne znajuci da sam imala ms a sad bih voljela jos jedno.da li mi je bolje da sacekam jos jedno vrijeme jer bi trebala da pocnem sa interferonom ,da malo smanjim broj napada,ja svakako moram sacekati jos malo jer sam  ne davno snimana skenerom pa zbog zracenja moram sacekati,ali to je svega jos mjesec dana ,ali da li se usuditi na jos jedno dijete?sad znam da sam bolesna pa me je strah i da li ili ne pitanje je sad!?

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #4 poslato: Jul 28, 2008, 11:42:43 pre podne »
Nije poenta samo roditi, treba i drzati dete, a obzirom da je MS nepredvidljiva ne znam kako bi sve to izgledalo obzirom da imas vec dvoje. Naravno, moze ispasti sve u redu kao kod Stese, u medicini nema garancije, ne moze ti niko nista sa sigurnoscu reci. Najbolje bi bilo da popricas sa muzem.

Van mreže U prvom licu

  • Član
  • **
  • Poruke: 2072
  • Pol: Žena
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 20, 2008, 02:05:32 posle podne »
Mene interesuje koja je gorna granica starosti da se bude MS mama??

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 21, 2008, 07:22:57 pre podne »
Ne znam, ali zasto bi gornja granica imala veze sa MS?

Van mreže U prvom licu

  • Član
  • **
  • Poruke: 2072
  • Pol: Žena
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 21, 2008, 08:51:10 pre podne »
"Usvakom slučaju, žene sa MS, naročito one sa blagim neurološkim ispadom treba ohrabriti da osnuju porodicu što ranije zbog progresivnog toka bolesti."

Zato sto kazu da treba sto ranije... Jas sam u pocetnoj fazi ali imam 33 godina..Znaci, dali ranije prema koliko imas godina ili ranije na samom pocetku bolesti??

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 21, 2008, 01:46:35 posle podne »
Mislim ranije na pocetku bolesti.
Prosto sto je stanje bolje.

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 24, 2008, 01:17:32 posle podne »
Nije nikad kasno za bebu.Što se toga tiče ,ako ti i utvrde sigurnu MS,treba ti apsolutna podrška partnera ,jer deca su kako mamina tako i tatina.

Van mreže sun

  • Član
  • **
  • Poruke: 14
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #10 poslato: Januar 23, 2009, 05:21:54 posle podne »
Evo da se i ja nakon malo duzeg perioda javim. Kao prvo da vas sve onako srdacno i najtoplije pozdravim. Kao prvo da se pohvalim da od septembra vise ne pusim.:-) Razlog je trudnoca. :-) Nadam se da ce ovaj put biti sve u redu. Nisam od maja 2008 imala pogorsanja. Hvala Bogu! Trudnocu odlicno podnosim i mogu svim zenama sa MS da preporucim. Razlog za moja 2 spontana pobacaja je najvjerovatnije: trudnoca nakon 3 sedmice (drugi put nakon 5 sedmica) poslije pulsne terapije. Svim buducim majkama bih preporucila da sacekaju najmanje 3 mjeseca poslije neke od terapija, prije nego ostanu u drugom stanju. Ja da sam to na vrijeme znala, ustedila bih si puno patnje, bola i mozda po koji relaps. Bebu ocekujem pocetkom juna.

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #11 poslato: Januar 23, 2009, 05:40:37 posle podne »
Sun,divne vesti  :cheers: , sve najlepše ti želim   :D

Van mreže sun

  • Član
  • **
  • Poruke: 14
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #12 poslato: Februar 10, 2009, 05:57:00 posle podne »
Hvala, hvala. Nadam se da ce biti sve u redu.

Van mreže Ena

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 133594
  • Pol: Žena
  • Zivot je izazov.Ne gubi vreme uzivaj u njemu...
  • Dg: MS
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #13 poslato: Februar 10, 2009, 08:28:26 posle podne »
Sun takođe sve najlepše ti želim  :a7:

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110134
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #14 poslato: Februar 10, 2009, 09:04:13 posle podne »
Sun, divne vesti.  :cheers: :cheers: :cheers:

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.