Autor Tema: ANKETA: Uzrok multipla skleroze  (Pročitano 48628 puta)

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
ANKETA: Uzrok multipla skleroze
« poslato: Mart 18, 2008, 11:24:33 posle podne »
 Sta je, po vasem misljenju uzrok MS? Ako samatrate da je vise od jednog uzroka mozete i tako glasati, ta opcija je otvorena.

Hendi-društvo

ANKETA: Uzrok multipla skleroze
« poslato: Mart 18, 2008, 11:24:33 posle podne »

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110206
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #1 poslato: Mart 18, 2008, 11:28:08 posle podne »
Asja, možemo samo da nagađamo ali me zanima šta je povod što si ubacila povrede?

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Uzrok MS
« Odgovor #2 poslato: Mart 18, 2008, 11:30:48 posle podne »
Iz vaseg licnog iskustva i drugih koje poznajete.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110206
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #3 poslato: Mart 18, 2008, 11:34:16 posle podne »
ali me zanima šta je povod što si ubacila povrede?

Asja, pitanjce.

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #4 poslato: Mart 18, 2008, 11:39:09 posle podne »
Zato sto je jedna od pretpostavki da prilikom fizickih povreda dolazi do lomljenja finih krvnih zidova  sto dovodi do propustanja otrovnih agenasa (hrana npr) koji napadaju cns.

Tema je tu vise da navede MSovce da razmisle sta je sve uslovilo njihovoj bolesti, pa shodno tome i da potraze adekvatan nacin lecenja.
Jer nije isto leciti se ako je uzrok virus, a sasvim drugo je zatrovanost organizma.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110206
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #5 poslato: Mart 18, 2008, 11:47:09 posle podne »
Sada da ti obrazložim moje pitanje. Prilikom ispitivanja kod neurologa, jedno pitanje je bilo da li sam imao povredu glave ili vrata. Ostala mi je u sećanju njegova neobična reakcija kada sam spomenuo jednu saobraćajku gde sam glavom udario u sastav krova i šoferke i pri tome povredio vrat. Ipak, do sada nisam povlačio nikakvu paralelu sa tim dok ti nisi napisala ovo u anketi. 

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #6 poslato: Mart 19, 2008, 12:22:05 pre podne »
Ova tema navodi da MSovac preuzme aktivni pristup lecenju i da sam odlucuje. Jer ne mozete celi zivot cekati od lekara da vam resavaju problem, vec dovedite svoj organizam i um da opet pronadju ravnotezu i krenu putem samoizlecenja. Vrlo je bitno koji nacin lecenja koristite. Jednostavno: pred nama je uvek izbor bez obzira na tezinu oboljenja, sve u cilju sto kvalitetnijeg zivota. Nista nije nemoguce.

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #7 poslato: Mart 19, 2008, 12:32:11 pre podne »
Mislim da se tu krije resenje zagonetke zasto svako na razlicit nacin reaguje na terapije koje se daju za MS (kortizoni, interferoni, dijete, vezbe). I zasto je svaki MSovac prica za sebe. Razlicitim putevima dosli smo do MS.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110206
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #8 poslato: Mart 19, 2008, 12:38:54 pre podne »
Razlicitim putevima dosli smo do MS.
Možda. Ipak imamo nešto zajedničko. Šta? Valjda će pokazati vreme.

Van mreže beatrisa1971

  • Član
  • **
  • Poruke: 1233
  • Pol: Žena
    • Živeti sa invalidnošću
Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #9 poslato: Mart 19, 2008, 12:39:34 pre podne »
Napisah:genetika,patogeni i STRES.

Bila sam dosta posvecena svemu cime sam se bavila(brzina,istrajnost,detaljnost,udubljivanje,ozbiljnost),imala veliki obzir prema drugima(razumevanje,udubljivanje,saosecanje)i obracala paznju na to sta drugi misle,osecajna sam,verovatno i perfekcionista po malo...
Na zalost i sad se dosta opterecujem.
Zao mi je sto sam mnoge stvari ostavila za posle,pa sebe sad osudjujem zbog toga...Ali mislila sam ima vremena...

Isprva mi je palo na pamet da bih za sve predlozeno glasala,ali eto glasala sam za 'FAVORITE'
Mislim da nas najvise pogadja ta osecajnost i taj konstantni stres niskog intenziteta,ali ne moze se ziveti pod staklenim zvonom.Ovo cudo kad krene ide kao lavina...

Draga Asja kad sam htela da posaljem ovo gore napisano,stigla je tvoja veoma vredna i vazna poruka.
I ja verujem u samoizlecenje.
Mene jos kolje secanje da sam sve mogla,a da sam zakasnila...Da sam sebi mogla mnogo bolje udovoljavati...To mi smeta...Znam sta treba i sta mi dobri ljudi savetuju,ali dovoljno mi je da se samo setim ili pogledam slike svoje i rastuzim se...
Eto budem ja jaka i borim se,ali ti sivi minuti me bas rastuzuju...

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110206
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #10 poslato: Mart 19, 2008, 12:50:34 pre podne »
Napisah:genetika,patogeni i STRES.

Bila sam dosta posvecena svemu cime sam se bavila(brzina,istrajnost,detaljnost,udubljivanje,ozbiljnost),imala veliki obzir prema drugima(razumevanje,udubljivanje,saosecanje)i obracala paznju na to sta drugi misle,osecajna sam,verovatno i perfekcionista po malo...

Mogao bih isto da kažem za sebe. Da nismo mi malo sagoreli?

Van mreže beatrisa1971

  • Član
  • **
  • Poruke: 1233
  • Pol: Žena
    • Živeti sa invalidnošću
Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #11 poslato: Mart 19, 2008, 01:29:09 pre podne »
Dragi Sklerozice,
mi moramo bas kao i feniks da se podignemo iz tog pepela...
Pa toliko ima leprsave, pokretacke,vredne sile u nama...

To nikad nece nestati...Nasa dusa,duh...Nekad mi samo padne na pamet da nisam sa ovim pepelom unistila ovu Beu u kojoj sam se nasla,a bas je fina...
Izvini mozda nije ovo bas mesto za moju filozofiju,ali nadam se da ces razumeti.
Znas sta mi je Peca MyCity rekao(ne znam da li znas,on ima cerebralnu): da bi se isto vrednim osecao i da lezi nepokretan u krevetu i da je hendikep u glavama posmatraca.Divan momak...
Moramo mili moj da ispostujemo sve ono dobro u nama sto jos trazi zivota...
Ti si dosta ispred mene i samo napred.A i za mene nije kasno,sve je u zivotu cudo i cuda se desavaju.

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #12 poslato: Mart 19, 2008, 11:32:28 pre podne »
Možda. Ipak imamo nešto zajedničko. Šta? Valjda će pokazati vreme.

Zajednicko nam je sklonost ka MS, tj. genetska predispozicija. Gde smo najtanji, najslabiji tu prvo pucamo.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110206
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #13 poslato: Mart 19, 2008, 04:57:07 posle podne »

To nikad nece nestati...Nasa dusa,duh...Nekad mi samo padne na pamet da nisam sa ovim pepelom unistila ovu Beu u kojoj sam se nasla,a bas je fina...
Izvini mozda nije ovo bas mesto za moju filozofiju,ali nadam se da ces razumeti.

Opušteno, razumem šta želiš da kažeš. :)

Citat: beatrisa1971
Znas sta mi je Peca MyCity rekao(ne znam da li znas,on ima cerebralnu): da bi se isto vrednim osecao i da lezi nepokretan u krevetu i da je hendikep u glavama posmatraca.Divan momak...

Da, znam za Pecu, deluje kao ok momak.  (čini mi se da on nije jedini na MyCity-ju sa cerebralnom paralizom. Nešto sam tamo čitao na zdravlju i mislim da je još neko od urednika pisao o tome.)

Citat: beatrisa1971
Moramo mili moj da ispostujemo sve ono dobro u nama sto jos trazi zivota...
Ti si dosta ispred mene i samo napred.A i za mene nije kasno,sve je u zivotu cudo i cuda se desavaju.

Ovo nisam shvatio. Na šta misliš?

Van mreže sama

  • Član
  • **
  • Poruke: 2658
Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #14 poslato: Mart 19, 2008, 05:01:04 posle podne »
Da nisam nesto zgresila pri nacinu glasovanja?

Ovo pitanje i sve ovo sto je navedeno u anketi sam postavila doktorki.ona je rekla "Ne zamaraj se sa tim'. ali kako?..Ajsa je rekla genetska presispozicija.nije li to odlucujuci za svako bolest?
Ipak, mislim da stres igra veliku ulogu,mozda ne kod svako ali kod osetlivi, perfekcionisti, onaj ko zeli da bude sve kako sto treba.

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.