Autor Tema: Novosti - amputacije  (Pročitano 17340 puta)

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110195
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Novosti - amputacije
« poslato: Decembar 27, 2007, 11:32:08 posle podne »
Vraćanje osećaja dodira ljudima sa amputiranim udovima

14/12/2007   

Istraživači u Čikagu kažu da su prevezivanjem nerava uspeli da jednoj osobi bez ruke povrate osećaj dodira. Obnavljanje osećaja dodira moglo bi da dovede do izrade boljih veštačkih udova.

19 meseci pošto je Klaudija Mičel izgubila ruku u saobraćajnoj nesreći, lekari su nerve koji su nekada vodili ka njenoj šaci prespojili ka grudima, kako bi lakše pokretala veštačku ruku. On sada može da oseća toplo i hladno, meku i tvrdu površinu, pa čak i osećaj savijanja jednog od izgubljenih prstiju.

”To nije osećaj dodira na normalnom delu tela. Ali sada na grudima mogu da identifikujem svoj kažiprst, mali prst, palac, pa čak i osećaj utrnulosti u šaci.“

Tim stručnjaka u čikaškom Institutu za rehabilitaciju predvodi neurofiziolog Pol Marasko.

”Kako izgleda, pošto smo prespojili nerve oni su narasli kroz mišiće do kože i tako u jednom delu kože na grudima obnovili neka čula iz amputirane ruke.“

Interesantno je, kaže on, da istovremeno osećaj kože na grudima nije izgubljen, pa tako pacijentkinja na tom mestu doživljava kao da dodiruje nešto grudima i izgubljenom rukom. Doktor Marasko kaže da bi usavršavanjem ove metode mogle znatno da se poboljšaju veze između elektronskih senzora u koži veštačkih udova i nerava koji nisu uništeni. A to bi jednoga dana, kaže on, moglo da dovede do izrade proteza koje će invalidi zaista mogi da osećaju kao svoje udove.

Izvor: VOA News

Hendi-društvo

Novosti - amputacije
« poslato: Decembar 27, 2007, 11:32:08 posle podne »

Van mreže stilos

  • Član
  • **
  • Poruke: 36
Odg: Novosti - amputacije
« Odgovor #1 poslato: Jun 25, 2008, 11:54:33 pre podne »
ehhh...daj boze ...ali to ce biti "jednog dana"   

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110195
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Novosti - amputacije
« Odgovor #2 poslato: Jun 25, 2008, 10:55:02 posle podne »
Nesumnjivo. Samo da i cene budu pristupačne.

Van mreže stilos

  • Član
  • **
  • Poruke: 36
Odg: Novosti - amputacije
« Odgovor #3 poslato: Jun 26, 2008, 01:53:34 pre podne »
nadamo se,mada ja nekoristim protezu,ali bi valjalo zbog drugih.

Van mreže Milka Projara

  • Član
  • **
  • Poruke: 21
  • Pol: Žena
  • amputirac
    • Amputirci Amputircima - Saveti za Amputirce
Odg: Novosti - amputacije
« Odgovor #4 poslato: Jul 02, 2008, 09:33:43 posle podne »
Sklerozice, nikad u nas cene nece biti "pristupacne". Cene proteza su visoke i za one napolju (C-Leg kosta i preko sto hiljada dolara, dvostruki amputirac znaci treba da izdvoji cetvrtinu miliona dolara, i jos proteze ne traju vecito). Vecina amputiraca u nas su osudjeni na ovu nasu socialu (mnogi se nikad ne naviknu na te proteze i samo se muce) koja je za nas isto tako preskupa najcesce. Biti amputirac je skup sport.

Stilos, ne obracaj paznju na druge nego radi kako ti je najugodnije i najprakticnije. I ja vise isto ne nosim protezu. Moje misljenje je da su stake zgodnije od proteze kad se naviknes (stepenice su uvek problem ali problem su jos veci za protezu). Ja sam duugo amputirac i nije mi problem da me vide bez noge niti imam zelje da to krijem.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110195
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Novosti - amputacije
« Odgovor #5 poslato: Jul 02, 2008, 10:49:17 posle podne »
Preko 100 000 dolara?  :o :o :o
Strašno!

Van mreže stilos

  • Član
  • **
  • Poruke: 36
Odg: Novosti - amputacije
« Odgovor #6 poslato: Jul 03, 2008, 07:02:32 posle podne »
Sklerozice, nikad u nas cene nece biti "pristupacne". Cene proteza su visoke i za one napolju (C-Leg kosta i preko sto hiljada dolara, dvostruki amputirac znaci treba da izdvoji cetvrtinu miliona dolara, i jos proteze ne traju vecito). Vecina amputiraca u nas su osudjeni na ovu nasu socialu (mnogi se nikad ne naviknu na te proteze i samo se muce) koja je za nas isto tako preskupa najcesce. Biti amputirac je skup sport.

Stilos, ne obracaj paznju na druge nego radi kako ti je najugodnije i najprakticnije. I ja vise isto ne nosim protezu. Moje misljenje je da su stake zgodnije od proteze kad se naviknes (stepenice su uvek problem ali problem su jos veci za protezu). Ja sam duugo amputirac i nije mi problem da me vide bez noge niti imam zelje da to krijem.

U pravu si,bilo mi je nezgodno u pocetku.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110195
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Novosti - amputacije
« Odgovor #7 poslato: Avgust 04, 2008, 12:56:42 pre podne »
Uspešno izvršena transplatacija obe ruke

02. Avgust 2008 | 19: 48
Izvor : Fonet
Lekari Univerzitetske klinike u Minhenu uspešno su prvi put izveli transplantaciju obe ruke, prenosi Špigl. Ruke su transplantirane 54-godišnjem farmeru iz Nemačke, koji je u nesreći pre šest godina, izgubio obe ruke do ramena.

On je u dva navrata pokušao da gubitak ruku nadomesti protezama, ali mu to nije uspelo pa se za pomoć obratio hirurzima minhenske klinike, specijalizovanim za plastičnu hirurgiju i ruke.

Operacija je obavljena 25. i 26. jula i trajala je 15 sati, Operaciju je izveo tim od 40 nemačkih lekara. Klinika je saopštila da se pacijent posle operacije oseća dobro.

Jedan od hirurga, Kristof Honke je rekao da je pacijenta posle operacije posetila supruga, koja je, pogledavši u njegove ruke, rekla: "Izgledaju kao da su tvoje!"

Izvor: RTV Studio B

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Novosti - amputacije
« Odgovor #8 poslato: Jun 13, 2009, 12:53:13 pre podne »

Veliki broj amputacija u Srbiji

Beograd - U Srbiji više od četiri stotine ljudi svake godine ostane bez noge. Statistika gora nego u afričkim zemljama, kažu hirurzi.

Svake godine u Srbiji, kod više od 400 ljudi lekari su prisiljeni da amputiraju nogu zbog jako lošeg stanja krvnih sudova, pokazuje istraživanje Instituta za javno zdravlje "Batut". Svake godine, Srbija dobija novih 400 trajnih invalida. Problemu doprinose velika zdravstvena neprosvećenost i nezdrav način života.

Propadanje krvnih sudova ubrzavaju dijabetes, neregulisan visoki krvni pritisak, ali i masna hrana, alkohol i pušenje.

Prvi znak da su krvni sudovi nogu u jako lošem stanju je bol u potkolenici ili grč u listu tokom hoda, te je pacijent prisiljen da stane na svakih 200 ili 100 metara.

Umesto da se odmah jave lekaru, bol u potkolenici, iz neznanja, pacijenti tumače kao pojavu reume, pa se sami leče raznim mastima ili piju lekove protiv bolova. A bolest nastavlja da napreduje i menja se boja kože.

“Prvo noga postaje hladnija, zato što je cirkulacija lošija i potamni boja kože i ona poprima jedan modar izgled jer jednostavno nema dovoljno cirkulacije. Nakon toga se otvara ranica, rana koja je već znak da je bolest u poodmakloj fazi i nažalost vrlo često imamo pacijente koji dođu u tim fazama”, kaže načelnik Odeljenja za radiologiju, Jovica Šaponjski.

Spas za nogu je ili ugradnja stenta, koju sprovode interventni radiolozi, ili hirurško lečenje.

....


Cela vest: B92

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110195
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Novosti - amputacije
« Odgovor #9 poslato: Jun 13, 2009, 11:17:43 pre podne »
Umesto da se odmah jave lekaru, bol u potkolenici, iz neznanja, pacijenti tumače kao pojavu reume, pa se sami leče raznim mastima ili piju lekove protiv bolova.

A lekari bi odmah na osnovu tog bola utvrdili da se radi o propadanju krvnih sudova. Kako da ne!
Sećam se kako je meni preporučeno da se bavim sportom, kada sam je javio neurologu sa prvim simptomima multiple skleroze. Na "sreću", nedugo posle toga sam se našao u kliničkom centru i završio kod onog lekara koji je znao da prepozna problem.

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.