Autor Tema: Urođene mane i kategorisanje invalidnosti  (Pročitano 17475 puta)

Van mreže cony

  • Član
  • **
  • Poruke: 17
  • Pol: Žena
    • Home of Web
Urođene mane i kategorisanje invalidnosti
« poslato: Mart 07, 2009, 12:13:05 posle podne »
evo ja bih postavila jedno pitanje.
Nemam levu ruku -ustvari rodjena sam sa nerazvijenom levom rukom (da plasticno objasnim: imam samo kratak nastavak posle lakta)

u koju kategoriju invalida ja spadam?  :-\
nisam ni jedna od kategorija koje se spominju u zakonu, nije bilo amputacije znaci nije ni to......BAH
ne znam dali imam ikakva prava da budem iskrena

Hendi-društvo

Urođene mane i kategorisanje invalidnosti
« poslato: Mart 07, 2009, 12:13:05 posle podne »

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110195
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Urođene mane i kategorisanje invalidnosti
« Odgovor #1 poslato: Mart 07, 2009, 12:23:39 posle podne »
u koju kategoriju invalida ja spadam?  :-\
nisam ni jedna od kategorija koje se spominju u zakonu, nije bilo amputacije znaci nije ni to......BAH

Ja za sada nemam ništa vidljivo ali ako odem na procenu, eto pečata. Odlažem to stalno a i nemam baš želje za tim.

ne znam dali imam ikakva prava da budem iskrena

Ovo nisam baš razumeo. Sorry.  :-[

Van mreže cony

  • Član
  • **
  • Poruke: 17
  • Pol: Žena
    • Home of Web
Urođene mane i kategorisanje invalidnosti
« Odgovor #2 poslato: Mart 07, 2009, 01:22:47 posle podne »
Pa evo recimo zakon ZAKON O POVLASTICAMA U UNUTRAŠNJEM PUTNIČKOM SAOBRAĆAJU INVALIDNIH LICA

spominju se:
Citat
Član 1

Slepa lica i lica obolela od distrofije i srodnih mišićnih i neuromišićnih bolesti, plegija, cerebralne i dečje paralize i multipleks skleroze, sa prebivalištem u Republici Srbiji, kao i njihovi pratioci, imaju pravo, pod uslovima utvrđenim ovim zakonom, na povlastice, u unutrašnjem putničkom saobraćaju na teritoriji Savezne Republike Jugoslavije, ukoliko to pravo ne mogu ostvariti po propisima iz oblasti boračke i invalidske zaštite.

Član 2

Slepim licem, u smislu ovog zakona, smatra se lice koje na boljem oku sa korekcijom ima oštrinu vida manju od 10% a vidno polje suženo na 20 stepeni i manje.

Licem obolelim od distrofije i srodnih mišićnih i neuromišićnih bolesti, plegija, cerebralne i dečje paralize i multipleks skleroze, u smislu ovog zakona, smatra se lice kome je po osnovu tih bolesti utvrđena I kategorija invalidnosti ili priznata potreba za pomoć i negu drugog lica, u skladu sa zakonom.

pfff.....niti sam slepa niti mi je "stanje" od navedenih bolesti - sto znaci da nemam prava ni nakakve olaksice. I tako za sve.

Mozda distrofija? Znaci li to da sam distroficar?
U BRE...bolje mi bilo dok uopste nisam obracala paznju...

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110195
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Urođene mane i kategorisanje invalidnosti
« Odgovor #3 poslato: Mart 07, 2009, 01:27:17 posle podne »
Citat
u smislu ovog zakona, smatra se lice kome je po osnovu tih bolesti utvrđena I kategorija invalidnosti ili priznata potreba za pomoć i negu drugog lica, u skladu sa zakonom.

Mislim da je ova rečenica ključna. Znači ako imaš nešto od toga regulisano, onda možeš i ostvariti to pravo. Najbolje da vidiš u nekoj nadležnoj instituciji. Ovako, više manje i ja nagađam.

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Urođene mane i kategorisanje invalidnosti
« Odgovor #4 poslato: Mart 07, 2009, 10:43:01 posle podne »
evo ja bih postavila jedno pitanje.
Nemam levu ruku -ustvari rodjena sam sa nerazvijenom levom rukom (da plasticno objasnim: imam samo kratak nastavak posle lakta)

u koju kategoriju invalida ja spadam?  :-\
nisam ni jedna od kategorija koje se spominju u zakonu, nije bilo amputacije znaci nije ni to......BAH
ne znam dali imam ikakva prava da budem iskrena

Pozdrav Cony :D!

Evo kako stoje stvari. Bez obzira da li je invaliditet urodjen ili stecen postupak je isti. Ne znam da li si radila ili ne a od toga zavisi da li ces pravo ostvariti preko centra za soc. rad ili PIO-a, uglavnom, da bi pokrenula postupak za utvrdjivanje stepena invaliditeta i prava na tudju pomoc, potrebno je da lekar opste prakse napise nalog za to. Znaci dr. opste prakse pokrece postupak. Ona ce te uputiti dalje gde treba!

Sto se tice toga u koju kategoriju invalida spadas ne znam sta da ti kazem! Ni ja ne znam u koju spadam sa skoliozom i srcanom manom, takva kategorija ne postoji! A to u krajnjem slucaju nije ni bitno ;)! Ja se sa svim hendikepiranima odlicno razumem :D!

Van mreže Lena

  • Član
  • **
  • Poruke: 3546
  • Pol: Žena
  • Kad kuješ sreću,ne udaraj bližnje po prstim
Urođene mane i kategorisanje invalidnosti
« Odgovor #5 poslato: Avgust 15, 2009, 10:09:16 pre podne »
evo ja bih postavila jedno pitanje.
Nemam levu ruku -ustvari rodjena sam sa nerazvijenom levom rukom (da plasticno objasnim: imam samo kratak nastavak posle lakta)


I ja sam rođena sa istim "problemom"   ;) ne znam kako ovu temu do sada nisam vidjela  :-[  ](*,)

u koju kategoriju invalida ja spadam?  :-\
nisam ni jedna od kategorija koje se spominju u zakonu, nije bilo amputacije znaci nije ni to......BAH
ne znam dali imam ikakva prava da budem iskrena

Dijagnoza stručno: dg.Amelia antebrachii sinistari  ::) šta god to značilo. Moj savijet ti je da odeš na procijenu tjelesnog oštećenja iako u to nemoj da polažeš nade  :-\ po našoj dijagnozi ne možeš da dobiješ onaj procenat po kojoj bi mogla da spadaš u grupu invalida koji ostvaruju pravo na određene povlastice ili stimulacije...što znači invalid si ali nisi bez toga. Meni se to isto desilo, ali ja sam izdejstovala veći procenat 70% jer se bez toga nebi uspijela zaposliti  :-\ , meni je takođe bilo svega preko glave, kada odem tražiti posao poslodavac prevrne očima a u inv.udruženjima jednostavno nisam bila invalid i naravno nisam imala proriteta. Recimo, da bi ostvarila procenat od 70% morali su da mi napišu sledeće pored dijagnoze:postoji urođeni nedostatak lijeve podlaktice sa kontrakturom lijevog lakta, koji nije podesan za protetisanje-znači, to mi je dodato. Uspijela sam da se zaposlim po zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju invalida i zadovoljna ja, zadovoljan poslodavac  ;) . Takođe, pre neki dan sam čula da imam pravo i na uvoz auta. Na tuđu njegu i pomoć i ne pomišljaj,nama to nije potrebno ;) , ovaj invalid je još i pružao njegu starim licima  :D Toliko za sada  :D

Van mreže nadezda

  • Član
  • **
  • Poruke: 2235
  • Pol: Žena
  • Grad: Ns
Odg: Urođene mane i kategorisanje invalidnosti
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 10, 2011, 01:51:52 posle podne »
Isti  slucaj  imam   ja , kojoj  grupi  pripadam  :m1:.

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Urođene mane i kategorisanje invalidnosti
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 13, 2011, 12:57:38 pre podne »
Isti  slucaj  imam   ja , kojoj  grupi  pripadam  :m1:.


PRAVILNIK
O UTVRĐIVANJU TELESNIH OŠTEĆENJA -("Sl. glasnik RS", br. 105/2003)

Pogledaj  detaljno ovaj Zakon i detaljno se raspitaj u Nemanjinoj, da li treba da odradiš sve preglede u Institutu za medicinu rada "Dr Dragoslav Karajović", Deligradska 29 i sa njihovom Ekspertizom da ideš u Nemanjinu i na ponovno veštačenje u Dr Aleksandra Kostića radi donošenja Rešenja o invalidnosti -stepen invaliditeta i kategorija -ima ih devet. 

Van mreže nadezda

  • Član
  • **
  • Poruke: 2235
  • Pol: Žena
  • Grad: Ns
Odg: Urođene mane i kategorisanje invalidnosti
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 13, 2011, 08:52:21 pre podne »
Ja  sam  u  Novom  Sadu  :m1:
 Procitala  sma  pravilnik, hvala  Dzudi  :n20: 

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Urođene mane i kategorisanje invalidnosti
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 13, 2011, 02:28:02 posle podne »
Raspitaj se kod lekara opšte prakse da li možeš da dobiješ uput za ovaj Institut. Tu dolaze iz cele Srbije, ne samo iz Beograda.

Van mreže nadezda

  • Član
  • **
  • Poruke: 2235
  • Pol: Žena
  • Grad: Ns
Odg: Urođene mane i kategorisanje invalidnosti
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 13, 2011, 02:45:03 posle podne »
Danas  su  me  od  Socijalnog  do  centra  za  socijalni  rad   slali . treba  mi  procena  invaliditeta  i  telesnog  ostecenja .
Dobila  sam obrazac    za
 "prvostepenom  organu  vestacenja koji  ce  utvrditi  potrebu  za  pomoc i  negu  drugog  lica  i  stepen  telesnog  ostecenja "
 Ovo  je  zacarani  krug  :sad:

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Urođene mane i kategorisanje invalidnosti
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 13, 2011, 05:05:36 posle podne »
Polako Nado ( da li smem tako da te zovem)...

http://www.pio.rs/sr/cr/aktuelno/

Pogledaj i ovo...veštačenje se odvija u filijalama PIO Fonda, ali stvarno ne bi bilo loše da imaš i tu Ekspertizu koju ja spominjem. Sećam se da su, tada kada sam ja ležala tamo, dali jednoj devojci direktan uput za inv.penziju...i oni ocenjuju stepen tel.oštećenja, a tuđu negu i pomoć daje PIO-ako si zaposlena..ako nisi onda Centar za soc.rad.

Ako treba neka pomoć, javi se ovde

http://www.hendidrustvo.info/forum/index.php?topic=4213.0

pogledaj i ovaj link.

Piši šta je dalje bilo. I srećno.

Van mreže nadezda

  • Član
  • **
  • Poruke: 2235
  • Pol: Žena
  • Grad: Ns
Odg: Urođene mane i kategorisanje invalidnosti
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 13, 2011, 07:43:36 posle podne »
Bila  sam  u  PIO   fondu  jutros  i  kazu  posto  nisam  bila   nikad  u  radnom  odnosu   da  idem  u  centar  za  socijalni  rad  i  tamo  su  mi  dali   papir   koji  sam  navela   u prethodnoj   poruci  :m1:. Meni  apsolutno  nista  nije  jasno  :m2:
Zvala  sam  i   pravnu  sluzbu  iz  kruga   i  oni  su  me  uputili   na  pio ali  ovi  tvrde  da  to  nije  njihova  oblast.
 Sutra  zovem  ponovo  krug  .
  Imam  osecaj  da  samo  tapkam  u  mestu , nikako  da  s e pokremen  sa  mtrve  tacke  :sad:
 :m2:

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Urođene mane i kategorisanje invalidnosti
« Odgovor #13 poslato: Januar 21, 2012, 10:23:03 posle podne »
Nadežda, šta se dalje dešavalo?

Nadležnosti Centra za socijalni rad i PIO Fonda se "mešaju" samo kada su u pitanju novčana primanja. Lekarske komisije PIO Fonda moraju da veštače, a u slučaju potrebe za novčanom nadoknadom, nezaposleni je ostvaruju preko Centra za socijalni rad po mestu prebivališta, a zaposleni preko PIO Fonda i njihovih filijala.

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Urođene mane i kategorisanje invalidnosti
« Odgovor #14 poslato: Februar 09, 2012, 02:47:06 posle podne »
Kategorisanje invalidnosti-najsvežije informacije:

PIO Fond nema posebnih obrazaca za donošenje Rešenja o telesnom oštećenju, tačnije o određivanju stepena invalidnosti.

Zahtev se piše ručno i predaje u Nemanjinoj-važi za Beograđane, i u filijalama PIO-za one van Beograda.

****
Ovo pišem, jer kada sam predavala za penziju, pitala sam da li da pišem zahtev ili imaju obrazac. Rečeno mi je da kad predam Ekspertizu iz Karajovića-iz Instituta za medicinu rada, da je to kao zahtev!

Pogrešila je devojka na šalteru, jer mora da postoji zahtev kako bi se utvrdila invalidnost, 50-60-80-100 posto tel.oštećenja...jer je to njihovo Rešenje validno za sve beneficije, od Infostana i EDB-a do BUS Plusa.

ALI...Ono što me čudi, danas dobih rešenje o penziji, i tu lepo stoji dodatak za inv. što znači da je to rešenje ipak urađeno, nije poslato ili ne znam šta se desilo sa njim..moram da idem u PIO i da tražim uvid u ceo predmet.

Kao neko ko je radio u organu državne uprave i donosio rešenja, znam sledeće- stranka preda dva, tri zahteva, svi zahtevi idu jednom referentu i kada se donose rešenja, donose se po svim zahtevima. To je najnormalnija i standardna procedura koja treba da važi za SVE državne organe pa i PIO.

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.