Autor Tema: Veoma zanimljivo dizalo  (Pročitano 16949 puta)

Van mreže Zlatko

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Dg: Quadripl.
  • Grad: Kragujevac
Veoma zanimljivo dizalo
« poslato: April 18, 2009, 03:25:58 posle podne »
Veoma zanimljivo dizalo, primenjivo na različite načine, u kući i u autu.. Odgledajte ceo film

LINK

http://www.youtube.com/watch?v=Tuao4z-ZdHE

Hendi-društvo

Veoma zanimljivo dizalo
« poslato: April 18, 2009, 03:25:58 posle podne »

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110186
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Veoma zanimljivo dizalo
« Odgovor #1 poslato: April 18, 2009, 03:48:50 posle podne »
Odgledao sam i sada me zanima tvoje i mišljenje drugih, koji su u kolicima, po pitanju ovog lifta.
Šta sam primetio? Ni jednom nije bilo demonstracije samostalnog ulaska u vozilo a i čini mi se da to baš i nije laka operacija. Svaki put je asistent morao rukama da koriguje položaj tela osobe koja je prenošena. Mislim da onaj sistem pojasa nije dobar.

Van mreže Zlatko

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Dg: Quadripl.
  • Grad: Kragujevac
Odg: Veoma zanimljivo dizalo
« Odgovor #2 poslato: Jul 15, 2009, 12:27:48 posle podne »
Moguće je da udje čovek sam, ali tu ostaje problem ko će da ti ubaci kolica. Ova dizalica je namenjena za teže hendikepirane, osobe sa više kilograma, zatim za ulazak u vozila koja imaju veću visinu nego putnički auto itd, itd...

Nije me bilo dugo, baš zbog ovog dizala, jer sam skoro 2 meseca izgubio da "napravim" ovakvo nešto.

Prvo sam se interesovao gde i po kojoj ceni to može da se kupi. Marka sam pitao da li mogu oni to da uvezu i koja je cena, ali  do danas mi nije odgovorio. Na netu sam pronašao dve firme koje to proizvode, jedna u Danskoj druga u Kanadi. Pisao sam i njima ali nije bilo odgovora, verovatno mi u Srbiji nismo interesantno tržište. Dobio sam odgovor jedino od jednog distributera u USA, gde "kanadski" lift košta preko 3500$

Onda sam odlučio da se upustim u avanturu izrade, našao sam čoveka/firmu koji je imao volju da se upusti u to bez obzira kakav će rezultat da bude.

 Pošto nismo imali detaljan tehnički crtež i dimenzije, već samo film i fotografije sa net-a trebalo je dosta prepravljanja i doterivanja dok nismo došli do potpuno funkcionalnog uredjaja. Tu moram da zahvalim vasniku ove firme jer je bilo krati, produžuj, probaj pa ponovo i tako ko zna koliko puta.

Na kraju je sve dobro ispalo, napravljen je prototip, potpuno je funkcionalan, ugrađen je u kombi Ford tourneo Connect.

Nisam stigao da napravim fotografije i film, nadam se da ću sutra da postavim.

I najvažnije koštalo je daleko manje nego ono iz USA

Van mreže desant

  • Član
  • **
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
Odg: Veoma zanimljivo dizalo
« Odgovor #3 poslato: Januar 05, 2010, 01:39:53 pre podne »
Po meni ,ovo nije prakticno uopste...Uvijek ti treba pomoc druge  osobe..mislim da ima puno boljih rijesenja..

Van mreže Zlatko

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Dg: Quadripl.
  • Grad: Kragujevac
Odg: Veoma zanimljivo dizalo
« Odgovor #4 poslato: Februar 10, 2010, 05:40:46 posle podne »
A da li znaš praktičniji način da uzbaciš kvadriplegičara u auto ;)

Van mreže zivadin

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 8
Odg: Veoma zanimljivo dizalo
« Odgovor #5 poslato: Jun 13, 2010, 09:34:35 posle podne »
A da li znaš praktičniji način da uzbaciš kvadriplegičara u auto ;)

jednostavnije od ovoga ne postoji  :)

http://www.youtube.com/watch?v=KFCYaL10C5A&feature=player_embedded

Van mreže desant

  • Član
  • **
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
Odg: Veoma zanimljivo dizalo
« Odgovor #6 poslato: Jun 14, 2010, 12:22:00 pre podne »
Ovo nije lose ,mada je moj savjet  pokusati naci invalidski auto sa  rampom ili liftom..To su obicno neka kombi vozila.Zaista ima puno chrysler vozila sa  spustenim pragovima i invalidskim ulazima-Ovo je jedan stariji model i jedan noviji model .-http://www.blocket.se/hassleholm/Handikapp_anpassad_bil__chrysler_27263568.htm?ca=21&w=3   http://www.blocket.se/malmo/Fiat_Scudo_2_0i_handikappanpas__rullstolslyft_27955346.htm?ca=21&w=3

Van mreže zivadin

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 8
Odg: Veoma zanimljivo dizalo
« Odgovor #7 poslato: Jun 17, 2010, 03:44:50 posle podne »
Samo bih podsetio kada se bira vozilo, treba se izmeriti u kolicima. Na primer ovaj Krajsler ima ulaznu visinu oko 105 mm a Fiat Scudo 120 mm.

takodje, vazno je izabrati vozilo gde ce lice u kolicima moci da vidi svet oko sebe kroz stakla, a ne da glavom bude nabijen u plafon. Leti, po ogromnim vrucinama kada se usija krov, vrlo je neprijatno voziti se tik uz plafon.

Van mreže neksnepp

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 2
Odg: Veoma zanimljivo dizalo
« Odgovor #8 poslato: Jun 22, 2011, 11:42:01 posle podne »
imam druga koji je kvadriplegicar..i ima problem oko ulaska u automobil..sto zbog dijagnoze sto zbog tezine...kako doci do ljudi koji su izradili prototip te dizalice u srbiji..
zlatko mozda mozete da min pomognete

Van mreže desant

  • Član
  • **
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
Odg: Veoma zanimljivo dizalo
« Odgovor #9 poslato: Jun 27, 2011, 09:20:12 posle podne »
Evo jednih od mogucnosti za kvadriplegicare...takodje postoji i mogucnost suvozacevog sjedista koje se rotira i izlazi vani  ,pa se tu vrsi presjedanje ,to se radi na manjim autima..http://www.permobil.se/Sverige/Bilanpassning/

Van mreže desant

  • Član
  • **
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
Odg: Veoma zanimljivo dizalo
« Odgovor #10 poslato: Jun 27, 2011, 09:24:30 posle podne »
Po meni ovo je najednostavnija i najbolja mogucnosthttp://www.blocket.se/jamtland/Renault_Kangoo_1_5_dCi__Rullstolsanpassad_34511565.htm?ca=15&w=3 za kvadriplegicare...;takodje si i ovaj auto moze naci jeftinije ja mislim.

Van mreže Zlatko

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Dg: Quadripl.
  • Grad: Kragujevac
Odg: Veoma zanimljivo dizalo
« Odgovor #11 poslato: Novembar 11, 2012, 10:32:25 posle podne »
Ajd` sa zakašnjenjem da oživim ovu temu. Ja sam kvadriplegičar, (C6) od 1985 godine, a sad imam 56 godina. Dok sam bio mladji i fizički aktivniji, mogao sam uz malu asistenciju da iz kolica pelazim na suvozačko mesto u automobilu. Kako su prolazile godine, smanjivala se fizička aktvnost, a sakupljali se kilogrami i ulazak u auto je postao sve teži.
Krajem 2008-me godine sam nabavio kombi "Ford Tourneo Conect TDCi 1800" i pošto je on viši javio se problem ulaska.

 Prvo sam probao sa rampom, dve sklopive aluminijumske šine i tu je ulazak kolicima veoma lak, ali to je rešenje samo za kratke ture, jer možete zamisliti kako bi izgledalo sedenje u invalidskim kolicima na putovanju od 100 i više kilometara ili ako se zaputite na odmor u Grčku ;)
Pošto takav način transporta na duže relacije  uopšte nije udoban, počeo sam da pretražujem internet i naleteo na ovo rešenje:

Kontaktirao sam meilom firmu u USA, ali dobio sam odgovor da isporuka za Srbiju nije moguća a i cena je kako mi se čini bila oko 3000 $.

Pregledao sam na netu gomilu fotografija i klipova na Youtube kako taj uredjaj funkcioiše i video da bi to mogao da napravi svaki bolji bravar-alatničar.
Uz pomoć fotografija i klipova sa neta napravio sam skicu crtež, našao majstore koji su napravili pojedine delove, motor je uzet od sobne dizalice i od sredine 2009 godine ovaj uredjaj koristim za veoma lak ulaz na suvozačko sedište mog kombija.
Evo kako sve to izgleda:




Pošto je ovo prototip, kuburili smo sa dimenzijama i morale su da se rade prepravke i prilagođavanja, sad bi već drugačije i jednostavnije neke stvari radio.


Van mreže Zlatko

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Dg: Quadripl.
  • Grad: Kragujevac
Odg: Veoma zanimljivo dizalo
« Odgovor #12 poslato: Novembar 11, 2012, 10:50:11 posle podne »
Samo bih podsetio kada se bira vozilo, treba se izmeriti u kolicima. Na primer ovaj Krajsler ima ulaznu visinu oko 105 mm a Fiat Scudo 120 mm.

takodje, vazno je izabrati vozilo gde ce lice u kolicima moci da vidi svet oko sebe kroz stakla, a ne da glavom bude nabijen u plafon. Leti, po ogromnim vrucinama kada se usija krov, vrlo je neprijatno voziti se tik uz plafon.
Vožnja pozadi u kombiju je samo za kraće relacije, da bi sedeo nisko i video nešto patos kombija mora da bude sečen i spušten kao na ovoj slici:

 inače ako nije, onda morate imati kombi sa podignutim krovom a tad ste visoko i ništa ne vidite jer vam je glava gore u onom podignutom krovu a nema stakla. Pre kupovine probao sam više kombija i zaključak je da je vožnja pozadi samo za kraće relacije, da odete do grada, a svaka duža vožnja je najudobnije na suvozačkom sedištu ;)

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110186
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Veoma zanimljivo dizalo
« Odgovor #13 poslato: Novembar 12, 2012, 11:55:33 pre podne »
Bravo.  :D
Video sam ovaj sistem na internetu. Da li si dizalicu pravio od aluminijuma?

Van mreže Zlatko

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Dg: Quadripl.
  • Grad: Kragujevac
Odg: Veoma zanimljivo dizalo
« Odgovor #14 poslato: Novembar 12, 2012, 02:14:29 posle podne »
Ne, od gvozdenih cevi je. Ne bi se dobilo mnogo, jer od aluminijuma bi mogle samo dve cevi, svi ostali zglobovi i ležajevi moraju da budu od gvožđa/čelika. A i da su te dve cevi od aluminijuma one bi morale da imaju deblje zidove zbog čvrstine tako da se na težini ne bi skoro ništa dobilo.


 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.