Autor Tema: Šta sutra da kuvam za rucak?  (Pročitano 116816 puta)

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Šta sutra da kuvam za rucak?
« poslato: Septembar 27, 2008, 09:15:40 posle podne »


Vecita je dilema STA SUTRA KUVATI ZA RUCAK pa sam resila da malo razmenjujemo ideje i recepte!

Ja kuvam u posudju koje je kao Cepter ali nije Cepter nego neka Austrijska firma pravi isto takvo samo drasticno jeftinije! To je bilo veliko otkrice za mene, tako se skuva brze, zdravije, zadrzava ukus a i lakse se pere!
Inace nikad ne jedem meso, belo brasno i secer, tako da toga nema u mojim receptima!

Pa da pocnem sa receptom za moj danasnji rucak! U pitanju je cista improvizacija, sinoc sam izmislila recept a danas u toku kuvanja ga malo korigovala :)!

-   500 gr integralnih makarona (tj. spirala :) )
-   1 pakovanje sampinjona
-   1 tofu sir
-   1 crni luk
-   malo susamovog ulja
-   malo Tamari zacina
-   persun,  majoran,
-   tomatino sa bosiljkom i origanom
-   malo aleve paprike

Prvo sam iseckala sampinjone na osrednje komade i skuvala ih. Zatim sam na susamovom ulju proprzila tofu sir i luk, skinula sa ringle i  dodala malo Tamaria. Kad su se sampinjoni skuvali pomesala sam ih sa sirom.  Zatim sam dodala persun, majoran, alevu papriku i prelila Tomatinom. Pomesala to sa makaronima i sipala u staklenu ciniju, ukrasila sa maslinama i zapekla 15 minuta u zagrejanoj rerni na 250 stepeni!
I ispalo je ovo:


Hendi-društvo

Šta sutra da kuvam za rucak?
« poslato: Septembar 27, 2008, 09:15:40 posle podne »

Van mreže raca

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 15229
  • Pol: Žena
Odg: Sta sutra da kuvam za rucak?
« Odgovor #1 poslato: Septembar 27, 2008, 09:33:36 posle podne »
Volim jednostavna jela, a ovo mi se ako pogledam sastojaka cini i dosta ukusno.

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Sta sutra da kuvam za rucak?
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 04, 2008, 03:02:07 posle podne »
Sta ste se stisli i ne date recepte, ne mogu uvek ja da mislim sta da kuvam, mislite malo vi za mene  mali1!

Evo vam moj omiljeni recept za pirinac!

zove se Beduinski ili Egipatski pirinac!

- malo ulja (ja stavljam maslinovo uglavnom, ranije sam kokosovo al sad ga nema da se kupi)
- pirinac (integralni, ja koristim onaj sto je predhodno obaren na pari ali moze bilo koji)
- topla voda u odnosu 2:1 na pirinac
- sirova golica (moze i suncokret, susam, proso .... )
- malo belog bibera (moze i bilo koji drugi)

Zagrejem u velikom tiganju ulje i na njemu propzim pirinac, cuje se pucketanje i dok pucketa samo povremeno promesam malo. Kad malo potamni, dobije boju cilibara i prestane da pucka, pospem ga sa malo bilbera, sirove golice i na kraju sipam vodu i brzo poklopim da ne isparava! Smanjim vatru (ustvari iskljucim al ja kuvam u onom amc/cepter posudju, za ostalo posudje mislim da treba dodati malo vise vode jer ispari), i posle 20 minuta, ili duze, zavisi od posudja i ringle, sklonim sa sporeta!
Ja ne solim pre kuvanja mada moze i tada. Kad sipam pirinac u ciniju zacinim ga Tamari zacinom pa nema potrebe da ga solim.

Onda se odvalim od klope :D!


Inace ovaj pirinac se zove beduinski zato sto ga beduini nose sa sobom kroz pustinju, ovako pripremljen moze stajati dugo na visokim temperaturama a da se ne pokvari!

Van mreže raca

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 15229
  • Pol: Žena
Odg: Sta sutra da kuvam za rucak?
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 04, 2008, 03:08:14 posle podne »
Evo sad nesto za posle glavnog jela. :D

Ledena torta

Sastojci:

- keksi petit beure - 10 do 15 komada
- 20 dag čokolade za kuhanje
- 18 dag šećera u prahu
- 1 margarin 250 g
- 6 jaja
- malo ruma
- 2 vanilije
- šlag

Upute:

Kekse treba umočiti u mleko i poredati ih na dnu kalupa za tortu - 1 red.
Na laganoj vatri treba rastopiti 20 dag čokolade i malo margarina, kad se smesa rastopi, makniti sa vatre i pustiti da se ohladi.

U drugu posudu treba istući 18 dag šećera u prahu i ostatak margarina, dodavati jedan po jedan žumanjak (6 kom), mešati, zatim dodati 6 belanjaka prethodno istučenih u tvrdi sneg, i na kraju ohlađenu rastopljenu čokoladu.
Smesa se ulije u kalup za tortu na poredane kekse i stavi u zamrzivač, naknadno se stavi i šlag.
Kad se torta dobro smrzne mogu se odvojiti stranice kalupa.

Volim sve kolace koji se ne moraju peci. ;D

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Sta sutra da kuvam za rucak?
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 04, 2008, 04:06:19 posle podne »
Uh, bilo mi je ukusno da citam recept :D!
I ja volim kolace koji se ne moraju peci a narocito obozavam petit beure, to je najbolji keks za tortu!
Petit Beure je zakon, Plazma je dvojka ;D

Nego sad sam skontala, ja dezert jedem pre jela ne posle  mali1

Van mreže raca

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 15229
  • Pol: Žena
Odg: Sta sutra da kuvam za rucak?
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 13, 2008, 04:16:15 posle podne »
Evo vegeterijanska punjena paprika:

Paprika punjena testeninom

Sastojci:

- 4 crvene paprike, prepolovljene, bez jezgre i semenki
- 125 g testenine, primerice makarona, kuhanih i oceđenih
- 4 paradajza, grubo narezana
- 100 g mladog sira, izmrvljenog
- 1 luk, naseckan
- 3 kasikice naseckanog svežeg peršuna
- sol i sveže mleveni crni papar, po ukusu
- 1 kasika biljnog ulja

Priprema:

1. Zagrejte pećnicu na 200°C. Složite paprike, odrezanim stranama prema gore, na papir za pečenje. Pecite 15 minuta.

2. Pomešajte zajedno testeninu, paradajz, izmrvljeni sir, mladi luk i peršun. Začinite po ukusu pa smesom napunite paprike.

3. Pospite malo ulja preko svake paprike i vratite ih u pećnicu na 15-20 minuta, dok ne omekšaju.



Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Sta sutra da kuvam za rucak?
« Odgovor #6 poslato: Novembar 08, 2008, 11:32:47 posle podne »
Imamo dve iste teme, pisacu ovde po navici ...




Cokoladni pudung od prosoa

Sastojci

-1 solje prosoa
-Izrendana kora od jedne pomorandze
-½   solje iseckanog suvog voca po izboru ( suvo grozdje, suve sljive, suva kajsija, suva urma )
-3 supene kasike kakaa ili mlevenog rogaca
-4 solje vode

Priprema

Staviti sve sastojke, kad prokljuca smanjiti temperaturu i kuvati dvadesetak mimuta uz povremeno mesanje (paznja! proso brzo pocne da kipi, poput kafe). Ako vam nije dovoljno slatko dodati pirincani ili jecmeni slad po ukusu, ( 1-2 supene kasike) ili fruktozu. Sipati u cinije, ohladiti u frizideru i ukrasiti iseckanim  pecenim bademom ili lesnikom.


Ja nisam imala badem, pojela sam ga nocas  ::)


Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Sta sutra da kuvam za rucak?
« Odgovor #7 poslato: Novembar 09, 2008, 12:01:57 pre podne »
Jedina mana ovog pudinga je sto je kora od jedne pomorandze mnogo, maksimalno treba 1/3!
Ovoliko pomorandze daje gorak ukus!

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Sta sutra da kuvam za rucak?
« Odgovor #8 poslato: Novembar 23, 2008, 09:43:47 posle podne »

Čips od heljdinih kora





Uključite rernu na 180 stepeni. Pripremite 1 pakovanje heljdinih ili integralnih pšeničnih kora. Isecite kore makazama na kocke velike oko 7x7 cm (ako imate dobre makaze, možete da sečete i više kora odjednom).

Izmešajte 4 kašike ulja, prstohvat čilija u prahu i kašičicu karija. Iseckajte čen belog luka i dodajte ulju i začinima, pa onda time poprskajte isečene kore. Rukama nežno mešajte i rastresite kore, tako da se ulje, koliko je moguće, ravnomerno rasporedi po korama.

Stavite kore u zagrejanu rernu i pecite oko 20 minuta ili koliko je potrebno da kore porumene i postanu hrskave. Servirajte ili zapakujte prohlađeni čips u staklenu teglu i sačuvajte za kasnije, kao prilog uz čorbice ili umake. Odlično za sedeljke, ili kao grickalica uz TV.


   
Jako ukusno, svi odusevljeni :D

Izvor: Zdravirecepti
 

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Sta sutra da kuvam za rucak?
« Odgovor #9 poslato: Decembar 03, 2008, 11:17:45 posle podne »
Kukuruzne pogačice sa paprikom

Iako smo naviknuti na pogačice od ranog detinjstva retko kad smo spremni da se udaljimo od njihovog ustaljenog izgleda i ukusa, i probamo da ovu jutarnju namirnicu dodatno oplemenimo i tako početak dana učinimo vrednim ustajanja iz kreveta.

Pripremio: Nikola Pešić, kuvar od malih nogu
Izvor: www.zdravirecepti.com



Izmešajte šolju sitnog kukuruznog tj. projinog brašna (belog ili žutog, svejedno) sa šoljom ovsenih pahuljica i 2 kašike nerafinisanog ulja (za super ukus koristite susamovo ulje). Dodajte pola šolje crvene paprike isečene na kockice velike oko 5 mm. Dodajte pola kašičice morske soli.

Dodajte malo kisele vode i mešajte, da se dobije testo od kojeg možete da oblikujete pogačice prečnika oko 8 cm, a debljine 1 cm. Testo ne treba da bude previše suvo, ali ni lepljivo.

Sipajte na plitki tanjir malo kukuruznog griza (koji se koristi za kačamak), pa pogačice uvaljajte u griz sa svih strana. Ređajte pogačice na plitki pleh obložen peki papirom, ubacite u već zagrejanu rernu i pecite oko 30 minuta na 200 stepeni, tj. dok pogačice ne dobiju zlatnožutu boju.

Poslužite uz razne namaze, na primer guacamole, ili ponesite na posao kao užinu. Dovoljno za pet pogačica.
Izvor B92

Van mreže raca

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 15229
  • Pol: Žena
Odg: Sta sutra da kuvam za rucak?
« Odgovor #10 poslato: Decembar 15, 2008, 08:26:00 posle podne »
Vegetarijanski ručak koji osvaja i mesoždere

Corba od kukuruza
1 limenka mladog zrnja kukuruza
1 vrećica supe od povrća
2 žumanca
40 g margarina ili maslaca
20 g brašna
1 čaša slatke pavlake
1 žličica mlevene paprike
sol

U većoj zdjeli zagrejemo maslac i na njemu malo popržimo brašno te zalijemo hladnom vodom, dodamo oceđeni kukuruz i supu od povrća. Posolimo i još desetak minuta kuhamo.
Žumance razmutimo s pavlakom, dodamo malo bibera i slatku papriku i promešamo. Maknemo supu s vatre i dodamo umak od žumanjka i pavlake, ponovno zagrejemo supu (ali ne kuhati) i to je to.

Tofu s povrćem

Za 4 osobe:
300 grama tofua (sveži)
3 manja luka
1 kasikica sezamovog ulja (može laneno ili maslinovo)
1 kasikica meda
1 kasikica sojina umaka (tamari/soja sos)
100 ml vode
200 grama paprike
400 grama bukovača
100 grama šampinjona
2 kasikice đumbira naseckanog (može i onaj u prahu)
1 češanj belog luka
1 kasikica ulja
2 kasikica vegete

U tavi propečemo naseckani luk i papriku narezanu na rezance te ih izvadimo iz tave. U istoj tavi propečemo narezane gljive te ih dodamo povrću u tu odvojenu zdjelu. Nakon toga propečemo tofu naseckan na kockice i protisnuti beli luk

Povrće vratimo u tavu, podlijemo vodom (ako treba, nekad bude dovoljno soka od gljiva) i dodamo đumbir, vegetu, sezamovo ulje, med, sojin umak i još kratko propirjamo.

Izvor Vecernji

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Sta sutra da kuvam za rucak?
« Odgovor #11 poslato: April 24, 2009, 01:28:40 pre podne »

Seitan
Vegetarijansko meso od mlevenog celog zrna pšenice


Zamesiti testo sa integralnim brašnom (najbolje tip-850, bitno je da ima što manje mekinja) i mlakom vodom. Testo nalijte sa toplom vodom (više da je vruća nego mlaka) i ostaviti u vodi dok se voda ne ohladi.
_________________________________________________
Kad se voda ohladila, mesite. Kad voda pobeli i napuni se mekinjama prospete je iz testa. Posle hladne nalivate toplom vodom, i mesite neizmenično sa hladnom i toplom vodom sve dotle dok se voda ne izbistri. U prve dve-tri vode testo će se dosta rasipati, zato u hladnoj vodi mesite jače jer hladna voda steže testo a u mlakoj vodi više gladite i blago mesite da vam se ne raspadne testo. Posle 2-3 vode testo će već početi da se lepi i neće se raspadati, tako da sada možete da mesite i stežete i malo  jače.
Gledajte da vam prva i poslednja voda budu  hladne. Sve to otprilike traje 20-ak minuta.
Dok ste to radili stavite vodu da provri u širokom sudu.
_________________________________________________
Isprano testo spustiti u posoljenu vodu koja struji, skoro vri, 40 min. bez poklopca.
_________________________________________________
Isključiti ringlu, poklopiti, i ostaviti da se ohladi!

Kad se ohladi stavite u neku posudu, i s tom posoljenom vodom u kojoj se kuvao nalijte i stavite u frižider. Tako spremljeni ''seitan'' može stajati i do nedelju dana. Ima nekih koji prospu drugi dan vodu i stave drugu, s tim da je posole.

Može se upotrebljavati kao i svako meso životinjskog porekla. Peći, pržiti, pohovati, praviti od njega kuvana jela, ćevape,kobasice, pljeskavice, ćufte, pitu s mesom i musaku od sejtana...


Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Sta sutra da kuvam za rucak?
« Odgovor #12 poslato: April 24, 2009, 01:39:19 pre podne »

Pita sa seitanom
(tj. pita sa mesom :))

-Pakovanje bilo kojih integralnih kora
-Seitan od 1, 2 kg brasna, po zelji
-Tofu sir 1 kom
-Persun (ja ne stedim na njemu :))
-malo bibera
-Tamari
-Crveni ili crni luk, kolicina po zelji

Seitan sameljem kao mleveno meso (ja ga ubacim u čoper), dodam tamari po zelji, iseckan luk, izrendan tofu, malo bibera i persun. Na sve to dodam ulje (ja koristim palmino ali moze bilo koje)!
Onda samo razvlacim po korama i uvijam, ali to moze i da se redja, kako ko je raspolozen!
Pitu pecem oko 45 minuta ali ja nisam reper jer moja rerna ne moze da se zatvori pa nikad ne znam na kojoj temperaturi pecem :)!

Mislim da recept i nije toliko bitan, svako moze da improvizuje i da napravi onako kako voli, kao i bilo koju pitu sa mesom!

Ispadne jako ukusna pita, za koju moja mama nije mogla da veruje da nije sa mesom :D!

Van mreže tatijana

  • Član
  • **
  • Poruke: 11247
  • Amor omnia vincit - Ljubav sve pobeđuje.
Odg: Sta sutra da kuvam za rucak?
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 20, 2010, 08:53:55 posle podne »

Van mreže Lili123

  • Član
  • **
  • Poruke: 21456
  • Pol: Žena
  • Grad: NS
Odg: Sta sutra da kuvam za rucak?
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 31, 2010, 11:55:07 posle podne »
Evo konacno i neceg sto ne sadrzi travke i semenke...  :n11:
...po Nacinoj zelji...  :n13:

Dakle, u pitanju je nesto visoko kaloricno!!!  :)hah  mali1

PIZZA-ROLAT

Nabaviti: kore za baklavu (tanke)-najbolje su se do sada pokazale kore preduzeca "ŽITOSREM" iz Indjije... dakle iz Eninog atara, zatim pavlaku u čaši ("IMLEK"-ova, mada je svejedno koja je), salamu (obicno uzmem PIPI, ukusna je...), sir (Pivnicki ili "Pizza sir EKOMLEK"), sampinjone marinirane (najbolji su mi oni u plavoj limenci "ISKA", jer nisu kiselkasti!!!), masline punjene paprikom i kečap (najukusniji je "VITAL"-ov... i po zelji origano). Sve pise... :grr:

PRIPREMA

Kore podeliti na tri dela (obicno bude 15 kora u pakovanju, a ako se kupe deblje kore ima ih 12...)
Prva kora se malo poprska uljem, na nju se stavi druga kora koja se premaze kečapom i narenda se salama na nju, zatim se stavi treca kora koja se premaze sa par kasicica pavlake i na nju se narenda sir.. Zatim ide cetvrta kora na koju se stave marinirani sampinjoni i potom se stavi peta kora koja se malo poprska kečapom i naseckaju se masline...
Zatim se preklope krajevi i urola se u rolat... (kao kada se spremaju karadjordjeve snicle..).
Dobiju se tri takva rolata koje ja stavim u vatrostalnu tepsiju, ta tri rolata malo premazem sa pavlakom i stavim peci na 220 C dok lepo ne porumeni...  :a21m:
Tepsiju ne premazujem ničim...

Moze se jesti i vruce i hladno i pizza-rolat je jeko izdasan... :ye1: ...i uz njega super ide  :n1:

PS. Ne treba preterivati sa salamom i kečapom, lepse je kada rolat "ne curi", licno vise volim vise sira...

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.