Prvenstvo Beograda u atletici za sportiste sa invaliditetom
Puno je 100 metara, ali mogu ja to
- Samo se ti drži staze, pazi da ne skreneš negde u livadu i teraj iz sve snage- bio je poslednji savet koji je prekjuče, pre nego što se "Marakanom" prolomio glas sudijskog pištolja, od kolega dobila Dora.
I, zaista, nošena bodrenjem malobrojnih, ali glasnih navijača, uspela je da prva savlada stazu od 100 metara, na Prvenstvu Beograda u atletici za sportiste sa invaliditetom. Dora je bila samo jedna od 100 najboljih atletičara sa invaliditetom, koji su izašli na atletsko borilište, gde su se osobe sa invaliditetom nadmetali u disciplinama 100, 400 i 800 metara, skok u dalj i bacanju kugle, koplja i diska. A izazov je bio ogroman, jer je valjalo izboriti kartu za Državno takmičenje 2. juna, u Kragujevcu.
Dok su se sportisti zagrevali i na prečac odlučivali u kojim će se sve disciplinama takmičiti, Aleksandar Vujčić iz Saveza za sport i rekreaciju invalida Beograda raspoređivao je takmičare po grupama.
- Trkači na stadion, a bacači na pomoćni teren -davao je Aleksandar instrukcije, a potom su pali i poslednji dogovori sa sudijom Filipom, koji će, zavisno od takmičara, znak za start davati pucnjem pištolja, pištaljkom ili zastavicom.
- Mora tako, jer ima mnogo sportista koje pucanj plaši. Takmičenja organizujemo po međunarodnim pravilima, koja su prilagođena različitim stepenima invaliditeta. Zato ima puno grupa u svakoj disciplini, da bi nadmetanje bilo ravnopravno - objašnjava nam Vujčić.
Bojažljivo, devojka u kolicima prilazi sudiji.
- Izvinite, molim vas, a koliko mu dođe 400 metara- šapuće.
- Pun krug oko Marakane. I ne sekiraj se što to ne znaš. Bio nam skoro ovde ministar sporta, pa ni on nije imao pojma - priča sudija i teši devojku kako to nije toliko puno.
Za to vreme, LJilja se još premišljala u kojoj će se kategoriji takmičiti i na kraju pada odluka. Trčaće 100 metara, pa kud puklo. Pištaljka se oglašava, LJilja daje sve od sebe, ali je takmičarke već posle tridesetak metara ostavljaju daleko za sobom. Ipak, uz silovitu podršku sa zapadne tribine, nekako stiže do cilja. A kad joj je završetak trke čestitao sudija, legenda srpske atletike Franjo Mihalić, sreći nije bilo kraja.
- Mnoge osobe sa invaliditetom nemaju gde da treniraju, jer posle školovanja najčešće bivaju prepušteni sami sebi. Zato tokom godine organizujemo gradska, republička i masovna takmičenja. Jer, sport utiče na zdravlje, ali i na psihološki sklop ličnosti, jača samopouzdanje- zaključuje Vujčić.
- Ma, od nas pet, daće Bog da budem bar četvrti. Da se baš skroz ne obrukam- kalkulisali su takmičari iz Udruženja gluvih i nagluvih, baš u trenutku kada je Vladislav Milaćević, u kategoriji kvadriplegičara, ubedljivo osvajao prvo mesto.
Na terenu za bacačke sportove, čini se, bilo je još napetije. A kako i ne bi, kad su se tu nadmetali oni najbolji-državni reprezentativci. Draženko Mitrović, vicešampion sveta u bacanju diska, Miloš Grlica, osvajač srebra u bacanju koplja na Paraolimpijadi u Atini i Zoran Radukić, vicešampion Evrope u bacanju koplja.
- Dražo, skini taj džemper, skuvaćeš se- dobacivali su navijači Draženku, koji se pripremao za bacanje diska, nameštajući se u stolici specijalno pravljenoj za osobe sa invaliditetom.
Već prvim hicem od 23,40 metara Draženko je gađao ivicu zemljanog terena, a onda još malo koncentracije, jak zamah desnom rukom i dva još uspešnija hica- preko terena, pa u travu. Zvanično 24,20 metara.
Nisu ni ove daljine male, ali nam takmičari šapuću da je Draženkov lični rekord u disku, sa prošlogodišnjeg Svetskog prvenstva u Holandiji, 25,43 metara.
-Došao sam sa priprema u Mladenovcu, pa se odmah posle prvenstva vraćam tamo. Ovo mi je dobro zagrevanje za takmičenje u Hrvatskoj, na kom ću pokušati da ispunim normu za Paraolimpijadu u Pekingu. Sad, da li ću u tome uspeti, videćemo. Neću ništa da obećavam, jer obično kad si najspremniji ispadne neki problem- priča Draženko kako su za vrhunske rezultate potrebne pripreme tokom cele godine.
- Sada su nam se uslovi za treninge malo popravili, ali je sve to još nedovoljno jer su potrebni dobri tereni, karantin... Ali, dobro. Bar imamo taj teren u Domu na Bežanijskoj Kosi. Ranije smo trenirali po livadama... - bez imalo ogorčenja kaže Mitrović.
Razgovor prekida čikica u crvenoj majici:
- A, izvinite, koliko ćete vi još. Da znam, zbog prvotimaca, fudbalera Zvezde.
- Pola sata, sat, ali slobodno vi dovedite nekog od njih. Nećemo se mi buniti - kroz smeh su mu odgovorile takmičarke, koje su se zagrevale uz ivicu terena.
Dok se za svoj prvi hitac koplja sprema Zoran Radukić, Draženko nastavlja priču, o tome kako je razlika u bacanju diska kod ljudi sa invaliditetom i zdravih ogromna.
- Recimo, ja disk bacam iz sedećeg položaja, pa onda nemam taj pun okret i zamah. Sve ide iz ramena- priča, dok nam pokazuje nabildovane nadlaktice i ramena.
glas javnosti