Autor Tema: Multipla skleroza i trudnoća  (Pročitano 111944 puta)

Van mreže sun

  • Član
  • **
  • Poruke: 14
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #15 poslato: Februar 11, 2009, 09:03:38 pre podne »
Hvala vam. :-)
Mogla bih da porucim svim buducim majkama da ne oklijevaju i ne razmisljaju mnogo. Ja sam dugo irazmisljala, pa sam onda imala 2 neuspjele trudnoce i ovaj put se nadam da ce biti sve u redu.
U svemu tome me je moj neurolog podrzavao (psihicki) i skorom nagovarao da se odlucim za bebu.

Hendi-društvo

Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #15 poslato: Februar 11, 2009, 09:03:38 pre podne »

Van mreže jelena

  • Član
  • **
  • Poruke: 54
  • Pol: Žena
  • drži se čvrsto...zubima za vetar
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #16 poslato: Mart 12, 2009, 04:30:05 posle podne »
čestitam sun,sigurna sam da ćeš biti divna majka

Van mreže pjesma

  • Član
  • **
  • Poruke: 639
  • Pol: Žena
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #17 poslato: Mart 21, 2009, 02:04:44 posle podne »
ja imam djevojcicu od 3godine mozda bi prosle godine zatrudnila da nemam ms ali sada me strah

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110134
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #18 poslato: Mart 21, 2009, 02:07:06 posle podne »
Eni to nije smetalo. ;)

Van mreže Ena

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 133594
  • Pol: Žena
  • Zivot je izazov.Ne gubi vreme uzivaj u njemu...
  • Dg: MS
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #19 poslato: Mart 21, 2009, 04:35:56 posle podne »
Ja sam ostala u drugom stanju ne znajući još tačno da imam ms,samo je postojala sumnja.Međutim ja sam rešila da zadržim tu trudnoću iako sam imala dvoje dece.Nemoj se plašiti Pjesmo samo porazgovaraj sa svojim lekarom  ;)Ja sam sada srećna što ni jednog momenta nisam pomislila da ne zadržim tu trudnoću.

Van mreže pjesma

  • Član
  • **
  • Poruke: 639
  • Pol: Žena
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #20 poslato: Mart 23, 2009, 10:34:23 pre podne »
u cetvrtak idem na kontrolu pa cu malo popricat sa doktoricom

Van mreže zmajica

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 5
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #21 poslato: Septembar 13, 2009, 07:37:00 posle podne »
imam ja 1 pitanje

posto bi ja bebu al nadam se uskoro pocinjem sa betaferonom moram tu nemam izbora posto su moja pogorsanja na svakih 6 nedelja poslednja dva puta sam preskocila kortiko terapiju pa je prolazilo samo od sebe do duse trajalo je 2-3 nedelje al dosta mi je da me bockaju

jese to preporucuje ili bas nije pozeljno kolko to moze da nasteti mojoj bebi

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #22 poslato: Septembar 13, 2009, 07:43:05 posle podne »

Van mreže Maki

  • Član
  • **
  • Poruke: 16539
  • Pol: Žena
  • nova ja
  • Dg: MS
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #23 poslato: Septembar 17, 2009, 11:44:29 pre podne »
zmajice vidiš(ako si pročitala) ja sam imala isti problem ali prošlo je više od godinu dana od tad ja interferon još nisam dobila,osjećam se jako slomljeno puna sam jakih bolova ne spavam noćima a sve sam udaljenije od same pomisli za još jedno dijete jedva uspijevam sa dvoje,kada sam ja upitala mog neurologa za trudnoću rekao mi je da sačekam još malo a i ako se to desi da će mi trebati pomoć kad se rodi.sačekaj,popričaj sa neurologom i ginekologom pa ćeš znati šta ti činiti,sve je na tebi,vaša je odluka.želim ti sve najbolje

Van mreže Angel9

  • Član
  • **
  • Poruke: 20
  • Pol: Žena
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #24 poslato: Novembar 09, 2009, 09:05:38 posle podne »
Ne javlja nam se Sun, kako je bebica?

Van mreže marija974

  • Član
  • **
  • Poruke: 43
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #25 poslato: Septembar 10, 2010, 02:35:18 posle podne »
Zna li neko kako je Sun?

Van mreže maja

  • Član
  • **
  • Poruke: 116
  • Pol: Žena
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #26 poslato: April 05, 2011, 10:47:22 posle podne »
Postoji puno pitanja koja sam ja imala kada sam ostala u drugom stanju a imam dijagnozu MS …  ni na jednom forumu nisam uspela da nadjem odgovore na moja pitanja ….pa sve ovo pisem za neke buduce MS mame

 

Meni je MS dijagnostikovan na pocetku 2010. imala sam paraparezu koja je jako brzo prosla primala sam 5 dana metilprednizol od 500mg I 12 dana Prodnizol tako sto sam smanjivala dozu…. Ta treapija me ubila ali mislim da infuzija prva nije istekla da sam se ja vec bolje osecala. Kada su mi saopstili dijagnoznozu moje prvo pitanje je bilo da li ja mogu da rodim bebu . Odgovor je bio da mogu I da to nije nasledna bolesti I da sto pre se ostvarim kao majka , ali ja vec godinu dana pokusavam I nista se ne dogadja po tom pitanju ..moje pitanje je bilo:

MULTIPLE SKELROZA I VANTELESNA OPLODNJA .. Doktorka  u koju imam stvarno puno poverenja , bila je zatecena pitanjem , rekla mi je moram da se raspitam pa cu ti javiti ( to me zbunilo neko ko je najveci strucnjak  I profesor na Institutu  za neurologiju   dobija pitanje u koje nije sto posto sigurna ) Posle nekoliko dana sam dobila odgovor… DA moze VTO ali moram da ti predocim da od tako agresivnih hormona koje se daju u VTO tok tvoje bolesti moze da se ubrza….nisam razumela sta to znaci…. Shvatam da nije putno zena koje imaju MS islo na VTO pa ne moze ni neki veliki zakljucak I statistika da se donese , svesna sam da je to neispitana teritorija pa me I nije ljutio odgovor…ali ipak ovaj odgovor nije bio ono sto sam ja htela… dugo sam razmisljala I nisam znala sta cu.

 

VITAMINI  , MULTIPLE SKLEROZA I TRUDNOVA: Naravno da je meni kao I vecini  MS pacijenata dijagnostikovan deficit D3, I B12 sto znaci da sam ja u ogromnim kolicinama dobijala te vitamine … 20 injekcija OHB I dan danas 1 mesecno po jedna OHB injekcija , D3 kapi pila sam od 12 kapi pa sam smanjivala do 1 …ali moja analize vitamina za mesec dana su se drasticno promenile ….toliko o tome da vestacki vitamini su sarena laza I da ne deluju. I evo ti cuda … prvi mesec posle bolnice I kortikosteroida ja sam ostala trudna. Moj ginekolog je siguran da je moj problem bio imunoloske prirode jer ginekoloski nisu mogli ni najmanju stvara da nadju kao problem . Tako da mislim da taj deo sa vitaminima ne treba zanemarivati kod buducih  MS mama.A da d3  se ne pije prva tri meseca jer je toksican za bebu.

 

KORTIKOSTEROIDI I TUDNOCA  : Tacno mesec dana od dana kada sam prestala da pijem Prodnizol ja sam ostala trudna …. Mislim da mi je ovulacija bila tacno 30 dana od dana prestanka terapije. Pocinje agonija ….Da li to moze imati neki stetni efekat na bebu?  Na forumu mogu da se nadju raznorazne gluposti…koje samo uspanice ili ljudi koji hoce da pomognu ali iz neznanja mogu da daju pogresne informacije . Otisla sam odmah kod ginekologa rekla mu sve , pokazala mu otpusnu listu I skroz me smirio … Kortikosterodi se izbacuju iz organizma u roku od 24 h , sto znaci da ako je u mom slucaju proslo mesec dana da to nema nikakvog efekta  da se opustim I rekao mi je da je vazno da izguram tih prvih 12 nedelja trudnoce , a kad se zavrsi geneza da u trudnoci mogu slobodno da uzimam taj MEtilprodnizol koji sam ja I uzimala da on ne moze posle cetvrtog meseca da ima stetini uticaj na bebu jer je beba vec forimrana u tom periodu.

 

PROGESTERON I TRUDNOCA: Doktor je insistirao  da uzimam progesterone I to u vidu injekcija , na pet dana 250mg jer imam preko 30 godina I da se malo zastiti trudnoca. To su opet horomi ,a doktorka sa neurologije mi rece da ne uzimam nikakve horome, medjutim srecom moj ginekolog je imao vec nekoliko  MS trudnica , za koje on kaze da su bile u jako losem zdravstvenom stanju I da Progesteron mozemo da primamo ali Estrogen nikako.  Kako mi je on objasnio , to je hormone koji ja  vec imam u svom organizmu u tom obliku da to nije vestacki hormone I da  ce on u svakom slucaju sve vise I vise da se lucu u toku trudnoce, tako da sam ja pristala da ga uzimam.

 

 

D3, FOLNA KISELINA  I TRUDNOCA … u trudnoci prekomerna doza d3 je toksicna za bebu I treba voditi racuna u kojoj kolicini se uzima…nije mi bilo sve jedno kad sam procitala da je toksican.  U mamavitu ga ima u preporucenoj dnevnoj dozi , tako da sam ja isla na varijantu da se vise izlazem suncu pijem te multivitamine I smanjim sa kapima cak po nekad I preskocim… ne znam da li je ovo pametno…treba se raspitati. Totalno je suprotno sa folnom kiselinom, jer ona ne moze da izazove statan efekat I da predoziras sa njom tako da je meni  ginekolog savetovao zbog mojih deficita da ja do kraja trudnoce uzimam folnu kiselinu 5mg
sad mi se spava ali napisacu koji sam pakao prosla sa neurolozimaa i njihovom savetovanju za porodjaj

Van mreže barbika

  • Član
  • **
  • Poruke: 25023
  • Pol: Žena
  • Da vec danas bude bolje , daj nam Boze malo volje
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #27 poslato: April 05, 2011, 11:26:41 posle podne »
KORTIKOSTEROIDI I TUDNOCA  :rekao mi je da je vazno da izguram tih prvih 12 nedelja trudnoce , a kad se zavrsi geneza da u trudnoci mogu slobodno da uzimam taj MEtilprodnizol koji sam ja I uzimala da on ne moze posle cetvrtog meseca da ima stetini uticaj na bebu jer je beba vec forimrana u tom periodu.

Majo,
MS imam od 2000 god., a 2005 god. mi je uradjena VTO.Sve je proslo u naj boljem redu i sada imam zlatnu devocicu od 4.5 god.
Za vreme trudnoce sam imala relaps ali mi ni ginekolog a ni neurolog nisu savetovali da primam kotrikosteroide,(previse je rizicno).
Izgurala sam celu trudnocu u pogorsanju i porodila se prirodnim putem.Cak ni posle porodjaja nisam primila pulsnu nego sam sacekala da prodje par meseci zbog laktacije.

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #28 poslato: April 06, 2011, 07:49:49 pre podne »
Pre trudnoce sam vec imala prvi napad, ali mi nije dijagnostifikovana MS. Ali samje imala
Trudnocu sam fenomenalno podnosila. Osecala sam se odlicno
Sve je individualno, kao i sve vezano za ms
Zelim ti puno srece :n20:

Van mreže maja

  • Član
  • **
  • Poruke: 116
  • Pol: Žena
Odg: Multipla skleroza i trudnoća
« Odgovor #29 poslato: April 06, 2011, 09:05:29 pre podne »
...ja sam se porodila pre nekoliko meseci ...ali moram da ispisem moje iskustvo i sa cim sam se sve susretala sa kojim pitanjima....ove stranice sam iscitala 100 puta ...svi su zapocinjali i nisu zavrsavali.
TRUDNOCA  savrsenaaaa.... nikakav probmem, radila sam do kraja osmog meseca ...toliko dobra. Primala sam ohb12 i one meni bas pomazu , pila sam mnogo vitamina i pridrzavala se Swankove dijete.  BB dijeta mi ne odgovara, stvarno ne mogu, bila sam pod takvim stresom kad sam se nje nekoliko nedelja pridrzavala , vise stete neko koristi ako se ja ne osecam dobro.
PRIPREMA ZA PORODJA....odem ja kod mog neurologa i pitam: jel mogu ja epidural....ona kaze „najverotnije mozes“.... Ja malo razmislim ...sta do znaci „najverovatnije“ ...kakav je to odgovor? Odem kod drugog neurologa i trazim misljenje...ona kaze ..“Ne mozes epidural jer moze da ti izazove slabost nogu jer su tebi lezije jako nisko na kicmenoj mozdini“... Ok i to je odgovor...ali opet mi nije jasno kako moze epidural , nesto sto je trenutnog dejstva da izazove meni stvaranje novih lezija ili ne znam ti sta ....ali ok ...odem opet kod mog neurologa i on se konsultuje sa svima sa kojima je mogao u kc Srbije i dobijem preporuku da  idem na carski rez ..jer smatraju da ce to najmanje stresa izazvati mom organizmu.Kad sam videla kako oni to jedni kazu ovo jedni ono...stvarno sam se uplasila...blago receno . U startu sam rekla necu da trazim vezu u porodilistu , moraju da mi daju najbolji tretman , ipak ja imam problem.. ili cu im j.m svima...ali onda sam bila preplasena i nasla najboljeg u tom trenutku. Ginekolog koji me poradja , kaze „ zasto imas preporuku za carski zrez, to ti je operacija i sugurno ce ti izazvati najvise stresa, porodjaj priordan boli ali prodje za par sati i ti ustajes funkcionises normalno, a posle carskog reza moras da se oporavljas nedeljama“
E pa Majo, sad se ti porodi ...posle cele ove price, a da pritom ne odlepis i budes dobra mama
Ja sam odlucila da prihvatim misljenje ginekologa, izazvan mi je prodjaj i proslo je za par sati , mogla bih svake nedelje da se proradjam ako bi mi bilo kao ovaj.
POSLE NEKOLIKO MESECI  naravno da sam u panici da mi se ne ponovi relaps koji sam imala pre trudnoce , bilo je strasno. Mozda to nije jak napad bio ,ali meni najjaci . Neurolozi smatraju da imam blag oblik ms , ali ne bih im ja verovala dok vreme ne pokaze svoje. Jedini problem koji osecaj je kada savijem glavu na dole osecam strujanje u nogama to je Lermithov znak , moze da bude relaps ali ne mora da znaci jer sam non stop pod teretom i jako tesku bebu 1000 puta spustim i podignem. Neurolog smatra da dobro funkcionisem da nemam ispade i da zbog toga ne trebam da budem na terapiji. Setam svaki dan to me ne ometa. Videcemo..
PSIHOLOSKI OSECAJ....kako bih ga vec nazvala ....od kad sam postala mama nisam opterecena sobom koliko sam bila pre. Ja moram da budem dobro i to je to .  Prodju mi crne misli .... da li cu ja biti tu za dete kad ono mene bude trebalo....kao sto su moji roditelji bili meni......
Ne preispitujem vise sebe koliko sam se preispitivala pre nego sto sam  imala bebu. Pre sam bila vazna samo sebi, boli me- ne boli me , tripujem se ili ne ....sad mi je vazno da li mi je baba jela , da li je presvucena...da li place. Ako mi bude stvarno lose icicu na kortikosteroide i idemo sve ispocetka. Mentalno se osecam mnogo zrelije.
Bitno mi je da podrzimo svaku zenu koja se lomi da li zeli da bude mama ili ne ...treba da bude.  I zbog sebe i zbog svoje prorodice , da prestanu da se bave samo njenom bolešcu , da ne gledamo na sebe kao zene sa ms , neko zene koje su pre svega majke ...ja sam bas unela radost u moju porodicu sa bebom .  Vise im nije preokupacija moja bolest nego moja beba.

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.