Autor Tema: Dan borbe protiv multipla skleroze  (Pročitano 13830 puta)

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Dan borbe protiv multipla skleroze
« poslato: Maj 07, 2008, 05:27:57 posle podne »
7. maj 2008. | 10:30 -> 13:08 | Izvor: B92

Beograd -- Danas se obeležava međunarodni Dan borbe protiv multipla skleroze. Procenjuje se da u Srbiji ima oko pet hiljada obolelih.

Da bi se suočili sa ovom bolešću i njenim posledicama, obolelima je najvažnija podrška najbližih i okoline. Bračni par Zorica i Saša godinama boluju od multipla skleroze. Upoznali su se pre četiri godine u Domu za invalidna lica i od tada su nerazdvojni.

 Zorica koja se razbolela pre 25 godina kaže da su jedno drugom najveća podrška i da bi bez njega teško prihvatila simptome svoje bolesti.

"Ova bolest veoma iscrpi i umori, oduzme mentalnu i emotivnu snagu, dosta energije mora da se upotrebi za prevazilaženje simptoma. Kad vidite za nedelju ili mesec dana da ruka ne može da drži flašu od soka od litar, nego pola litra, pa onda dvesta grama, onda je to vrlo teško intelektualno i mentalno podneti", kaže Zorica Cerović.

Saši je bolest dijagnostifikovana pre 15 godina, nakon što je završio studije glume, kojom je jako želeo da se bavi.

Iako mu je zbog prirode bolesti kretanje ograničeno, trudi se da sa Zoricom što kvalitetnije provede vreme.

"Zorica još uvek može da okreće stranice, onda čita, pa meni prepričava ili obrnuto, pa onda slušamo muziku, diskove, gledamo filmove. Odlazimo na premijere, najčešće kod mene u pozorište, u druga pozorišta kako stignemo. Zbog prevoza, kada ga dobijemo. A prevoz je jako teško dobiti", kaže on.

Oboleli od multipla skleroze slažu se da su uspostavljanje dijagnoze, promena navika i neizvesnost koju bolest nosi vrlo stresne i da neretko prouzrokuju psihološke probleme.

Igor Pavlović koji se razboleo pre četiri godine kaže da se sa ovim problemima za sada uspešno suočava iako je morao da promeni način života.

"Treba priznati sebi - bolujem od te i te bolesti, tako je kako je, ali nema padanja, kao feniks, stalna borba. Svako od nas mora da nađe razlog zašto živi. Moj razlog je dete, ne želim da me on takvog gleda i koliko je moguće trudiću se da ostanem na nogama i gledam njegov razvoj i razvoj njegove dece", rekao je Igor Pavlović.

Upravo da bi pomogli obolelima da se što lakše izbore sa problemima i sipmtomima ove bolesti, Društvo multipla skleroze Srbije otvoriće za njih i njihove porodice prvo psihološko savetovalište.

Izvor: B92

Napomena: Na ostavljenom linku je celokupan tekst i video klip ove vesti.

Hendi-društvo

Dan borbe protiv multipla skleroze
« poslato: Maj 07, 2008, 05:27:57 posle podne »

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Dan borbe protiv multipla skleroze
« Odgovor #1 poslato: Maj 07, 2008, 05:31:41 posle podne »
Večeras u 21h na televiziji Foks, biće prikazana specijalna emisija, pod imenom "Zvezde pevaju za njih - Drvo života" posvećena Lazi Ristovskom.

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Dan borbe protiv multipla skleroze
« Odgovor #2 poslato: Maj 08, 2008, 10:16:33 pre podne »
7. maj nije medjunarodni dan borbe protiv ms kako pise u vestima vec je to dan. borbe protiv ms drzave Srbije.

Van mreže smerkur

  • Član
  • **
  • Poruke: 197
Odg: Dan borbe protiv multipla skleroze
« Odgovor #3 poslato: Maj 08, 2008, 12:09:54 posle podne »
Koliko ja znam NE POSTOJI svetski dan ms-a!?

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Dan borbe protiv multipla skleroze
« Odgovor #4 poslato: Maj 08, 2008, 02:48:13 posle podne »
Gospodo draga, konacno sam resila enigmu. Ne, ne postoji svetski dan posvecen borbi protiv MS zato sto je posvecen ceo mesec i to MAJ.
http://www.doh.gov.za/mediaroom/awareness2007-f.html

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Dan borbe protiv multipla skleroze
« Odgovor #5 poslato: Maj 08, 2008, 05:22:28 posle podne »
Ja samo uradio copy/paste ;)

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Dan borbe protiv multipla skleroze
« Odgovor #6 poslato: Maj 08, 2008, 08:29:55 posle podne »
Znaci ceo mesec je posvecen MS-u. Da vidimo sta ce biti do kraja. ili ce se sve zavrsiti sa 7. majem...

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Dan borbe protiv multipla skleroze
« Odgovor #7 poslato: Maj 08, 2008, 08:37:46 posle podne »
Zasto je bitno da se razgranici koji dan? Jer B92 smatra da je to medjunarodni a beta nacionalni. Ako misle da je samo jedan dan onda ce se sva prica zavrsiti sa jednim danom, a nama je u interesu da se o tome prica celih 30.
Sasvim dovoljno da se cuje svacija strana i doktora i pacijenata (zadovoljnih, nezadovoljnih, pokretnih, nepokretnih....) organizacija, drzave itd.

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Dan borbe protiv multipla skleroze
« Odgovor #8 poslato: Maj 07, 2009, 11:28:03 pre podne »
Dan borbe protiv multiple skleroze
Bolest za koju nema leka
Autor: Z. L. | 07.05.2009.

Pre dve godine, Gordani Nikolić (27) lekari su saopštili da je uzrok njenih vrtoglavica i grčenja - neizlečivo oboljenje multipla skleroza. Danas se ova mlada žena hrabro bori sa tegobama koje bolest nosi, rešena da o tome javno govori i tako razbije predrasude vezane za obolele od ove bolesti. Multipla skleroza, od koje kod nas pati skoro 5.000 ljudi, i dalje je nerešiva enigma za savremenu medicinu.

Sedmi maj se u Srbiji obeležava kao Nacionalni dan protiv multiple skleroze. Kod nas je 5.000 ljudi obolelo od ove neizlečive bolesti, a najsavremenija medicina do danas nije uspela da otkrije šta je njen uzročnik niti je pronađen lek.
 
- Kad su mi saopštili da bolujem od multiple skleroze, verovala sam da je možda greška i da meni kao sportisti to ne može da se desi. Tegobe sam počela da osećam nakon porođaja, ali sam mislila da je kočenje ekstremiteta i vrtoglavica posledica umora i promaje - kaže Gordana koja je o ovom oboljenju znala malo, ali je naišla na razumevanje porodice i okoline.
.............

Jedan od najvećih problema jeste depresija koju kod pacijenata izaziva samo saznanje da je bolest neizlečiva. Često je i nerazumevanje okoline. Zato većina obolelih krije svoje stanje, najviše iz straha da će ih smatrati radno nesposobnim.

- Mnogi se plaše da će dobiti otkaz zbog zdravstvenog stanja. Nikada se ne zna kad, zašto i na koji načun će se bolest manifestovati. Okolina ne zna šta je multipla skleroza, ali je mahom vezuju za osobe sa invaliditetom - kaže Gordana. Ona je jedna od retkih koja je svom poslodavcu saopštila da je obolela.

Dobila je, kaže, moralnu podršku, a poslodavac se čak ponudio da joj plaća terapiju, koja godišnje košta 12.000 eura. Zahvalila se, jer joj ta pomoć ne treba. Nalazi se na listi Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje i terapiju dobija zahvaljujući godišnjem fondu koji se izdvaja za obolele od multiple skleroze. Međutim, mnogo je onih koji ili ne mogu da dobiju besplatno terapiju. U RZZO ima para samo za 350 obolelih, a u Srbiji ih ima registrovanih oko tri hiljade, dok se procenjuje da ima najmanje 5.000 obolelih.
.........

Ceo tekst : Blic

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Dan borbe protiv multipla skleroze
« Odgovor #9 poslato: Maj 07, 2009, 09:02:44 posle podne »
Iz godine u godinu, broj obolelih se vrti oko 5000. Sada i novi podatak, a u Srbiji ih ima registrovanih oko tri hiljade!!!

Gde nalaze te podatke? Kod nas na forumu???

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Dan borbe protiv multipla skleroze
« Odgovor #10 poslato: Maj 08, 2009, 07:53:38 pre podne »
Da, ja od kada imam dijagnozu ima 5000 obolelih.

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Dan borbe protiv multipla skleroze
« Odgovor #11 poslato: Maj 26, 2010, 12:47:58 posle podne »
Danas, 26. maj-a se obeležava Svetski dan borbe protiv multiple skleroze

Van mreže Nesli

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
  • Quidquid latine dictum sit, altum videtur :D
  • Grad: Novi Sad
Odg: Dan borbe protiv multipla skleroze
« Odgovor #12 poslato: Maj 26, 2010, 12:56:29 posle podne »
 :n22: a sto je u srb. 7.maj?

Van mreže Daca

  • Član
  • **
  • Poruke: 18037
  • Pol: Žena
Odg: Dan borbe protiv multipla skleroze
« Odgovor #13 poslato: Maj 26, 2010, 03:24:06 posle podne »
Dana 13.aprila odrzana je sednica Skupstine Drustva multiple skleroze Srbije,na kojoj je doneta odluka o promeni,odnosno usvajanju novog datuma obelezavanja Dana borbe protiv multiple skleroze (dosadasnji Maj Sedmi).Ovom prilikom clanovi Skupstine jednoglasno su doneli odluku da se po ugledu na svetski Dan obolelih od multiple skleroze,od sada i kod nas obelezava svake poslednje srede u maju mesecu.Ove godine to je Sreda 26.Maj.                             
Ovaj termin je predlozen od strane Internacionalne Federacije multiple skleroze,a podrzan je od strane svih svetskih clanica,te je prosle godine stupio na snagu.     
Obzirom da se nalazimo u periodu globalnih integracija,ovakav potez cini se opravdanim i iznad svega neophodnim.     
Osim promene datuma odigravanja,sve aktivnosti odvijace se po prethodno vec utvrdjenom planu na Upravnom odboru Drustva MS Srbije koji je Skupstina jednoglasno usvojila:                   
-intenzivna medijska kampanja (izrada spota,plakata,promotivnog materijala,TV gostovanja,stampani mediji,...)         
-konferencija za stampu (25.05.2010) sa posebnim osvrtom na probleme sa kojima se suocavamo. 
-26.5.2010. okrugli sto,tema:"Pobedimo MS" u Atomskoj banji Gornja Trepca. 

Van mreže Nesli

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
  • Quidquid latine dictum sit, altum videtur :D
  • Grad: Novi Sad
Odg: Dan borbe protiv multipla skleroze
« Odgovor #14 poslato: Maj 26, 2010, 03:38:19 posle podne »
Hvala ti na odgovoru!

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.