Samostalni život
A. Prvi centar za samostalan život osoba sa invaliditetom
Prvi centar za samostalan život osoba sa invaliditetom osnovan je u Kaliforniji 1972. godine i ubrzo se proširio po Americi, a nešto kasnije i po Evropi. Osnovna ideja ili filozofija ovog koncepta sastoji se u tome da se invalidi kao najbolji eksperti za svoje probleme, uključe u procese definisanja svojih potreba, da ih sami izražavaju i da oni sami, a ne drugi u njihovo ime, odlučuju o njihovom sprovođenju.Time se opovrgava prva u nizu predrasuda o tome da su invalidi pasivni i promoviše se njihova uloga. "Cijelog sam života učila da nije bitno koliko mi vremena treba da nešto uradim (poput održavanja lične higijene, oblačenja itd.), već da to sama uradim". Ali to je pogrešno. Filozofija Centra za samostalan život osoba sa invaliditetom je potpuno obrnuta: nije bitno da nešto sam uradiš, već da sam doneseš odluku ko će to uraditi za tebe i da imaš kontrolu o tome kako je urađeno.
Prije nego što je taj Centar osnovan u Irskoj, invalidi su živjeli, ili u porodicama ili u institucijama, bez ikakvih mogućnosti da se osamostale. Ti razlozi su doveli do toga da je 1992. godine grupa od sedam invalida, zajedno sa Gordanom Rajkov iz Beograda, osnovala prvi Centar za samostalan život invalida u Sjevernoj Irskoj, u Dablinu. Centar se, naravno, razvijao i danas su svih 18 kancelarija širom zemlje samostalne i služe kao servisi za zadovoljavanje potreba invalida. U kancelarijama u prosjeku rade po tri invalida, kao i treneri personalnih asistenata, koji dalje obavljaju sve poslove koje invalid od njih zatraži i koje sam ne može da uradi.
B. Evropska mreža za samostalan život
U aprilu 1989. godine u Evropskom parlamentu u Strazburu preko 80 osoba sa različitim invaliditetom došlo je iz preko 20 zemalja, koje su učestvovale u trodnevnoj konferenciji o personalnoj pomoći. U toku konferencije osnovana je Eevropska mreža za samostalan život ENIL. Osnovan je da skrene pažnju na slabo učešće osoba sa težim invaliditetom u politici invalida kao i u organizacijama osoba sa invaliditetom.
Ciljevi ENILa su:
1. Da doprinese poboljšanju situacije i osoba sa invaliditetom kroz individualna poboljšanja.
2. Rad na izgradnji ENIL-a.
3. Spovođenje edukacijskih treninga i drugih događaja o samostalnom životu.
4. Rad na razvijanju evropskih koncepata, principa i definicija koje se odnose na samostalan život.
5. Promovisanje filozofije i koncepcije samostalnog života među političkim partijama, vladama i drugim evropskim tijelima.
6. Obezbjeđenje sredstava za rad ENIL-a.
7. Promovisanje boljeg razumjevanja samostalnog života u Evropi.
8. Olakšati protok informacija o samostalnom životu.
Principi samostalnog života:
Naš cilj je da učestvujemo jednako u našim zajednicama i ispoljavamo naše samoopredjeljenje.
Principi koji su vodič za rad ENIL-a su:
1. Samostalan život je proces za podizanje svijesti, osnaženje i emancipaciju. Ovaj proces omogućava svim osobama sa invaliditetom da ostvare jednake mogućnosti i prava i punu participaciju u svim aspektima društva.
2. Osobe sa invaliditetom moraju biti sposobne da kontrolišu ovaj proces individualno i kolektivno. Da bi postigli ovaj cilj mi ćemo obezbijediti pružanje podrške i upotrebu demokratskih principa u našem radu.
3. Kao ravnopravni građani moramo imati jednak pristup osnovnim životnim potrepštinama uključujući: hranu, odjeću, utočišta, zdravstvenu zaštitu, pomoćne uređaje, servise za personalnu pomoć, obrazovanje, zapošljavanje, informacije, komunikacije, transport i pristup fizičkim i kulturnim okruženjima, pravo na seksualnost i pravo na brak i djecu i mir.
4. Pokret za samostalan život mora biti širi pokret za osobe sa invaliditetom boreći se za sve potrebe svih osoba sa invaliditetom. Da bi se ovo ostvarilo mi moramo se osloboditi predrasuda koje imamo o osobama sa invaliditetom i da ohrabrimo uključenje žena sa invaliditetom ili drugih manje prezentovanih grupa. Djeca sa invaliditetom trebaju se osposobljavati od strane porodice i društva da kao odrasli budu potpuno samostalni.
5. Osobe sa invaliditetom moraju istrajati u nastojanjima da ostvarivanje svih njihovih zahtjeva za izjednačavanje u mogućnostima i punu participaciju definisanjem njihovih potreba, izbora i stepena korisničke kontrole.
6. Pokret za samostalan život se protivi razvoju i održavanju sistema koji promovišu zavisnost kroz odgovarajuće institucije.
7. Osobe sa invaliditetom moraju se uključiti u istraživanje i razvoj, planiranje i donošenje odluka na svim nivoima u stvarima koje se tiču njihovog života.
Definicija samostalnog života:
Svaka organizacija, vladina ili nevladina uključujući i organizacije za osobe sa invaliditetom, pojedince i profesionalce koji koriste termine samostalnog života u svom radu se trebaju pridržavati sljedećih principa:
1. Solidarnost:
A.) Aktivan rad na razvoju pune jednakosti i participacije za sve osobe sa invaliditetom bez obzira na tip ili obim invaliditeta, pola, starosti, mjesta življenja, seksualnosti ili religije.
B.) Raditi na tome da osobe sa invaliditetom imaju osnove za samostalan život.
C.) Raditi na tome da osobe sa invaliditetom prepoznaju samostalan život kao osnovno ljudsko pravo.
D.) Stvarati uslove da osobe sa invaliditetom dijele ili razmjenjuju, informacije, savjete, podršku i obuku u odgovarajućem obliku (Brajevo pismo, kasete, štampani materijal..) besplatno ili sa naplaćivanjem, za osobe sa invaliditetom. Naplata treba da posluži za obezbjeđivanje sredstava osobama sa invaliditetom da naplate svoje usluge.
2. Pružanje podrške:
A.) Dodjeljivati pomoć prvenstveno kao instrument za obrazovanje, davanje informacija, razmjenu iskustava i shvatanja u cilju da osobe sa onesposobljenjem učine svijesnim audio, vizuelnim i kulturnim, psihološkim, socijalnim, ekonomskim i političkim ugnjetavanjima i diskriminaciji kojoj su izloženi.
B.) Učiniti osobe sa invaliditetom svijesnim svojih mogućnosti da pstignu potpunu jednakost i učešće.
C.) Osposobiti osobe sa invaliditetom pomažući im u postizanju vještina kako bi mogli rješavati njihove probleme u socijalnom i fizičkom okruženju sa ciljem pune jednakosti i participacije u svojim porodicama i društvu.
3. Reinstitutizacija:
A.) Suprostavljanje svim vrstama institucija, stacionara specijalno opremljenih za osobe sa invaliditetom. Institucija je bilo privatna ili javna organizacija ili služba koja stvara segregacijska rješenja za osobe sa smetnjama u obrazovanju, radu, kućanstvu, transportu, personalnoj pomoći i svim ostalim područjima života, koje po svojoj prirodi ograničavaju osobe sa invaliditetom da donose sami svoje odluke o svojim životima ili reduciraju njihovu mogućnost participacije u društvu pod istim uslovima.
B.) Posebno ustanove, organizacije i službe neće koristiti termin samostalan život ako promovišu ili prihvataju službe personalne pomoći koje zahtjevaju od korisnika da žive u specijalnim jedinicama za boravak koje poriču ili reduciraju individualna prava korisnika na slobodan izbor i kontrolu nad svojim životom prisiljavajući korisnike da žive po rutinskim pravilima drugih.
4. Demokratija i samoopredjeljenje:
Organizacije mogu koristiti termin samostalni život samo ako su sljedeći uslovi zadovoljeni:
A.) Ako je njihovo članstvo u organizaciji bazirano na demokratskim principima kao što su jedna osoba - jedan glas.
B.) Ako je puno članstvo zajedno sa glasačkim pravima rezervisano samo za osobe sa invaliditetom.
C.) Ako organizacija kroz praksu favorizuje osobe sa invaliditetom za pozicije u organizaciji, za plaćeno osoblje i za volontere uključujući i rukovodioce.
D.) Ako postoji pravilo da se organizacija prezentira u pregovorima, sastancima i medijima od strane osoba sa invaliditetom.
Organizacije koje ne zadovoljavaju ove uslove već žele koristiti termin samostalan život u svom poslu imaju dvije godine da ispune ove uslove.
ENIL je mreža individualaca i organizacija koje su posvećene promovisanju samostalnog života među osobama sa invaliditetom i uopšte u javnosti Evrope.
Samostalan život je filozofija i pokret ljudi sa invaliditetom koji rade na jednakim mogućnostima, samopoštovanju i samoopredjeljenju. Samostalan život se ne smatra da mi ne trebamo nikoga, da mi želimo živjeti u izolaciji. Samostalan život znači da mi želimo jednaku kontrolu i jednake izbore u svakodnevnom životu koje naša neinvalidna braća i sestre, susjedi i prijatelji uzimaju zdravo za gotovo. Želimo da odrastamo u svojim porodicama, da idemo u školu u svom mjestu u kojem živimo, da koristimo iste autobuse, da obavljamo poslove koji su u skladu sa našim obrazovanjem i sposobnostima. I najvažnije, kao i svi drugi mi treba da upravljamo svojim životima, da razmišljamo i govorimo sami za sebe.
Da bismo ovo ostvarili moramo da se podržavamo i da učimo jedni od drugih, organizujemo se i radimo na političkim promjenama koje vode legalnoj zaštiti naših ljudskih i građanskih prava.
Udruženje distrofičara Banja Luka