Autor Tema: Pravilnik o rehabilitaciji  (Pročitano 26033 puta)

Van mreže sand

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 522
  • Gospodarica foruma
Pravilnik o rehabilitaciji
« poslato: Mart 31, 2008, 07:43:05 posle podne »
Pred Upravnim odborom Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje ovih dana trebalo bi da se nađe nov Pravilnik o rehabilitaciji koji su osobe s invaliditetom dugo čekale. Za najveći broj njih oporavak u banjama je najefikasnija terapija, ali uprkos ovoj činjenici procedura koju moraju da prođu da bi otišli u banju o trošku zdravstvenog osiguranja, veoma je komplikovana.

Obolelima od distrofije, paraplegije, multiple skleroze... povremeni odlazak u centre za rehabilitaciju mnogo znači, jer se kući vraćaju s boljom pokretljivošću, vedriji, jači. Na žalost, do banja nije lako doći. Po važećim pravilnicima, ovakav vid rehabilitacije predviđa se samo kao produženi vid lečenja, što znači da se o trošku zdravstvenog osiguranja u banje može otići samo posle boravka u bolnici. U Vojvodini je u društvima i klubovima distrofičara registrovano više od 370 članova, a većina njih nije u stanju da se samostalno kreće, već koristi invalidska kolica.

- Da bi ostvarili pravo na rehabilitaciju naši članovi moraju nepotrebno da leže u bolnici, primaju “terapiju”, dobiju otpusnu listu i tek nakon toga bez problema dobijaju uput za banju - kaže sekretar Društva distrofičara i srodnih bolesti u Novom Sadu Aleksandra Panović. - Ovaj problem nas muči već godinama, pa je Savet udruženja pacijenata pri Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje inicirao promenu važećeg pravilnika. Ne samo da se radi o nepotrebnoj proceduri koju osobe s invaliditetom moraju da prođu, već se dupliraju i troškovi: pacijenti nekoliko dana borave u bolnici iako im ovakav vid lečenja uopšte nije potreban.

Društvo obolelih od multiple skleroze Vojvodine okuplja oko 700 članova, a iz dana u dan njihov broj se povećava. Ovo je ujedno i najmasovnija među srodnim organizacijama u Pokrajini. Multiple skleroza je neizlečiva bolest koja pogađa mlade ljude između 25. i 35. godine života, pa tako osobe u najboljim životnim i radnim godinama postaju invalidi.
- Prosek starosti naših članova je 40 godina, a polovina njih je vezana za invalidska kolica - kaže predsednik Društva obolelih od multiple sleroze Vojvodine Frano Renić. - Radi devet udruženja i tri kluba, tako da u Vojvodini nema lokalne zajednice u kojoj nije osnovana organizacija obolelih od multiple skleroze. Kako nema leka za ovu bolest, jedini način da se koliko-toliko poboljša zdravstveno stanje pacijenata jeste korišćenje centara za rehabilitaciju. I pored preporuke neurologa i tri potpisa lekara specijaliste, oboleli ne dobijaju odobrenje Komisije zdravstvenog osiguranja – overa uputa uslovljava se prethodnim boravkom u bolnici.

Osim olakšane procedure za odlazak u banje, obolele od multiple skleroze interesuje i da li će o trošku zdravstvenog osiguranja moći da idu i u Gornju Trepču, lečilište koje im najviše prija. Gornja Trepča nije u sistemu banja, tako da odlazak u ovo mesto pacijenti sami plaćaju.
- Najveći broj naših članova nema mogućnost da plati boravak tamo, tako da blagodeti ovog lečilišta oseti samo mali broj obolelih. Apelujemo da se konačno reši pitanje ne samo odlaska u banje, već i reguliše odlazak u Gornju Trepču o trošku zdravstvenog osiguranja - kaže Renić.

izvor: Danas

OBOLELI od cerebralne paralize i paraplegije prvi put od ove godine moći će jednom u 12 meseci da provedu tri nedelje u nekom od rehabilitacionih centara o trošku zdravstvenog osiguranja.
Odluku o plaćenoj tronedeljnoj rehabilitaciji za ove kategorije pacijenata doneo je Republički zavod za zdravstveno osiguranje.
Prema Pravilniku o rehabilitaciji bolničko lečenje dosad je bilo uslov za odlazak na oporavak. To znači da su na preporuku lekara, na rehabilitaciju mogli da idu samo pacijenti koji se otpuštaju sa bolničkog lečenja. Za većinu bolesti i povreda ovaj uslov ostaje i dalje, ali je Pravilnik izmenjen u delu koji se odnosi na trajni invaliditet kakav izazivaju cerebralna paraliza ili paraplegija.
- Ovi osiguranici do sada nisu mogli regularno da odu na rehabilitaciju o trošku zdravstvenog osiguranja - kaže Svetlana Vukajlović, direktor RZZO. - Snalazili su se na razne načine, uglavnom tako što su dva-tri dana vođeni na bolničkom lečenju, a onda upućivani u rehabilitacioni centar. Za tako nešto stvarno nema potrebe. Ovim pacijentima je rehabilitacija zaista potrebna i odlučili smo da im je i obezbedimo.
U Srbiji živi oko 6.000 obolelih od cerebralne paralize, među kojima su i deca. U bazi podataka Saveza paraplegičara Srbije, prema rečima Mihaila Pajevića, predsednika, "zavedeno" je 1.230 obolelih, a procenjuje se da sa ovim hendikepom živi oko 1.600 ljudi.
- Odluka o tronedeljnoj rehabilitaciji o trošku osiguranja za nas znači mnogo - kaže Pajević. - Nama je to zaista neophodno da bismo bar održali stanje u kojem se nalazimo, a to podrazumeva kinezi-terapiju, vežbe, dodatne preglede i dijagnostiku. Mi smo odavno tražili da se rehabilitacija ne vezuje za bolničko lečenje, nego da nam se omogući odlazak u rehabilitacioni centar jednom godišnje. To je bio jedan od naših protestnih zahteva pre nekoliko godina. Nismo ni znali da neko sada o tome razmišlja, i zato smo još prijatnije iznenađeni ovom odlukom UO RZZO koja će nam mnogo koristiti.

KOLIKO KOŠTA DAN
- U REHABILITACIONIM centrima ima dovoljno mesta, a ne verujemo da će svi pravo na rehabilitaciju da koriste u isto vreme - kaže Svetlana Vukajlović. - Ceo dan u rehabilitacionom centru košta minimum 2.400 dinara i finansiranje rehabilitacije neće biti nikakav problem.

izvor: Novosti

Hendi-društvo

Pravilnik o rehabilitaciji
« poslato: Mart 31, 2008, 07:43:05 posle podne »

Van mreže sand

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 522
  • Gospodarica foruma
Odg: Pravilnik o rehabilitaciji
« Odgovor #1 poslato: April 05, 2008, 11:36:44 posle podne »
Država plaća rehabilitaciju gojazne dece

Gojazna deca od 12 do 18 godina, izmenom Pravilnika o upućivanju na rehabilitaciju, dobila su prvi put pravo da o trošku zdravstvenog osiguranja provedu tri nedelje godišnje u nekom od rehabilitacionih centara.

Prema odluci Upravnog odbora Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje (RZZO) finansiraće se medicinska edukacija i programi fizičkih aktivnosti za ovu decu.

"To je preventivni program. Zbog gojaznosti, ova deca su u riziku da obole od kardiovaskularnih bolesti, degenerativnih oboljenja zglobova, dijabetesa. U rehabilitacionim centrima kroz specijalizovane programe deca bi trebalo da nauče kako da se pravilno hrane, i da kroz program fizičkih vežbi smanje kilažu koliko je to moguće", rekao je za "Večernje novosti" Vladan Ignjatović iz RZZO.

On kaže da smo po broju gojazne dece daleko od Amerikanaca, među kojima se registruje najviše gojaznih, ali se i kod stalno povećava broj dece sa viškom kilograma. Poslednja istraživanja pokazuju da je 15 odsto dece već u predškolskom uzrastu gojazno. Kod 35 odsto punačkih prisutan je metabolički sindrom, odnosno sklonost ka obolevanju od šećerne bolesti i kardiovaskularnih oboljenja.

Već kod desetogodišnjaka, osim viška kilograma, registruju se povišen krvni pritisak i nivo šećera i holesterola u krvi - pokazalo je istraživanje Unicefa među najmlađom populacijom u Srbiji.

Osim gojazne dece, na 21 dan rehabilitacije godišnje o trošku osiguranja imaju pravo oboleli od cerebralne paralize, posledica dečje paralize, multiple skleroze, mišićne distrofije, paraplegije, i svi osiguranici sa sličnim trajnim dijagnozama.

(MONDO)

Van mreže Roxi

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 3526
  • Pol: Žena
  • MS
Odg: Pravilnik o rehabilitaciji
« Odgovor #2 poslato: April 21, 2008, 01:52:56 posle podne »
Znaci - jos uvek bez otpusne liste necemo dobiti nalog za boravak u banji?

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Pravilnik o rehabilitaciji
« Odgovor #3 poslato: April 23, 2008, 02:42:18 pre podne »
Znaci - jos uvek bez otpusne liste necemo dobiti nalog za boravak u banji?

eto, covek prosto da pozeli da ode u bolnicu  :a13:

Van mreže Roxi

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 3526
  • Pol: Žena
  • MS
Odg: Pravilnik o rehabilitaciji
« Odgovor #4 poslato: April 23, 2008, 10:15:59 pre podne »
Juce sam, uredno, otisla u NS, pogledao me prof.dr.Nadj i dao mi je zvanican predlog za banju.
E sad, videcemo posle praznika, da li nesto vredi rec naseg uvazenog profesora...
Ovo je stvarno horor!
Sta reci?!
Mozda cu i uspeti... 8)
A u bolnicu necu, taman crkla!!!

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Pravilnik o rehabilitaciji
« Odgovor #5 poslato: April 23, 2008, 06:10:44 posle podne »
U bolnici sam bila poslednji put(nadam se zaista da je tako)u decembru prošle god.Prvi put mi je sad neki dan predložena banja.Videću šta će biti i javim vam

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Pravilnik o rehabilitaciji
« Odgovor #6 poslato: Maj 13, 2009, 07:43:29 posle podne »
Ima li nekih iskustava, ja sam nesto razmisljala da probam da dobijem banju, trebalo bi da ispunjavam uslove ali u ovoj zemlji se nikad ne zna!


Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Pravilnik o rehabilitaciji
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 26, 2009, 12:04:08 pre podne »
Продужена рехабилитација

Према Правилнику, по први пут је лицима којима је раније постављена дијагноза неуромишићних болести, дистрофије мишића, мултиплекс склерозе, миопатије, церебралне парализе, параплегије, као и лицима са последицама прележане дечије парализе, омогућена продужена рехабилитација, без претходног болничког лечења.
Лица са наведеним обољењима,  имају право на специјализовану рехабилитацију  о трошку здравственог осигурања, једном годишње, у трајању од 21 дан.

Продужена  рехабилитација у овим случајевима је омогућена и без претходног болничког лечења, јер се ради о лицима са инвалидитетом када хоспитализација није неопходна,а упућивањем на рехабилитацију се постиже тзв.терцијарна превенција, тј . применом физикалних процедура постиже се задржавање здравственог стања макар на истом нивоу, чиме се спречава погоршање њиховог здравственог стања.

За упућивање на продужену рехабилитацију лицима са наведеним индикацијама довољно је мишљење 2 лекара одређене специјалности, и то једног специјалисте неуролога и једног специјалисте физикалне медицине и рехабилитације.
На основу мишљења та два лекара, изабрани лекар даје предлог за упућивање на продужену рехабилитацију.
Надлежна Лекарска комисија филијале Републичког завода оверава упут и одређује здравствену установу у коју ће лице бити упућено.

ceo tekst : RZZO

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Pravilnik o rehabilitaciji
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 30, 2009, 04:00:56 posle podne »
ПРАВИЛНИК
О МЕДИЦИНСКОЈ РЕХАБИЛИТАЦИЈИ У СТАЦИОНАРНИМ ЗДРАВСТВЕНИМ
УСТАНОВАМА СПЕЦИЈАЛИЗОВАНИМ ЗА РЕХАБИЛИТАЦИЈУ
(ПРЕЧИШЋЕН ТЕКСТ)*

http://www.rzzo.rs/download/Pravilnik_rehabilitacija22102009.pdf

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd

Van mreže Čorba

  • Član
  • **
  • Poruke: 8360
  • Pol: Muškarac
  • Dg: ms,diskus henrija
  • Grad: POZEGA
Odg: Pravilnik o rehabilitaciji
« Odgovor #11 poslato: Decembar 06, 2012, 05:20:54 posle podne »
da li je moguce i koke treba da se obratim da dobijem rehabilitaciju u sokobanjskoj bgd.

Van mreže Daša

  • Član
  • **
  • Poruke: 27841
  • Pol: Žena
  • Dg: MS
  • Grad: NS
Odg: Pravilnik o rehabilitaciji
« Odgovor #12 poslato: Avgust 14, 2014, 01:27:12 posle podne »
Po pravilniku  :m3: imaš pravo .
Medicinska dokumentacija: otpusna lista ili mišljenje 2 lekara: 1 specijaliste neurologa i 1 specijaliste fizikalne medicine i rehabilitacije uz MR glave.
Na spisku ZU za rehabilitaciju prema indikacionim područjima u koje se vrši upućivanje osiguranih lica Republičkog fonda na produženu rehabilitaciju za neurološka oboljenja,između ostalih,piše Institut za rehabilitaciju - Beograd .

 :grr: http://www.paragraf.rs/propisi/pravilnik_o_medicinskoj_rehabilitaciji_u_stacionarnim_zdravstvenim_ustanovama_specijalizovanim_za_rehabilitaciju.html

Van mreže tatijana

  • Član
  • **
  • Poruke: 11247
  • Amor omnia vincit - Ljubav sve pobeđuje.
Odg: Pravilnik o rehabilitaciji
« Odgovor #13 poslato: Avgust 14, 2014, 03:47:18 posle podne »
ee,ja mr radila jos kad su mi ustanovili dg,ima 10 godina..mislim snimali me posle non stop dok sam ucestvovala u studiji,ali nam nisu davali to..probaj corbice,mozda upali  :n14:

Van mreže barbika

  • Član
  • **
  • Poruke: 25023
  • Pol: Žena
  • Da vec danas bude bolje , daj nam Boze malo volje
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Pravilnik o rehabilitaciji
« Odgovor #14 poslato: Avgust 15, 2014, 12:51:31 pre podne »
Koliko znam uput za Sokobanjsku I poslednje otpusme da poneses da tebpregleda prvo njihov lekar.
Ja krecem krajem meseca tamo vezbe pa se mogu raspitati :n11:

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.