Autor Tema: ANKETA: Uzrok multipla skleroze  (Pročitano 48424 puta)

Van mreže beatrisa1971

  • Član
  • **
  • Poruke: 1233
  • Pol: Žena
    • Živeti sa invalidnošću
Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #15 poslato: Mart 19, 2008, 05:30:35 posle podne »
Sklerozice,mislila sam na to da si Bogu hvala jos dovoljno dobro,jako,zdravo.
Mene je ovo cudo dosta skrhalo.Ali eto 'ucim' da hodam,trudim se...
Kazu mi da sam jaka,ali moram biti jos vise...Ma video si sta sve razmisljam i sta me ometa,ali koga ne bi...?No ja pogledah na kalendar danas i zapamtih datum.Od danas moram samo o UNAPRED(jer razmisljati o tome sta smo trebali i sta bi bilo je tamni vilajet i cista pretpostavka.Ko moze znati sta bi bilo? Ne muciti se pitanjima da li smo i gde pogresili.Naravno da sam zdrava mogla bih mnogo toga uraditi,zivot preusmeriti...) da razmisljam,kao da sam se danas rodila,da imam ovo cudo,da ne zalim i da moram da se snalazim.I sto kaze jedan moj prijatelj,kad ja pocnem o proslosti,da mi skrene misli,sali se sa pitanjima:Idu li traktori jos kroz tvoju ulicu?Koji je onaj narandzasti kamion sto je prosao danas?Koliko je oka kukuruza u Arandjelovcu?Koliko ima kvadrata ta IDEA u komsiluku?...ha,ha,ha
Eto...

Dragi Sklerozice resih da se vise pazim.Znala sam da treba,ali mi je nesto slabo islo.

Shvatas sada?Ti si jos dosta ,dosta dobro.CUVAJ SE!!!

Mnogo toga se da popraviti,ali lakse je odrzavati.

VELIKI POZDRAV



Hendi-društvo

Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #15 poslato: Mart 19, 2008, 05:30:35 posle podne »

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110104
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #16 poslato: Mart 19, 2008, 07:42:28 posle podne »
Shvatas sada?Ti si jos dosta ,dosta dobro.CUVAJ SE!!!

Da, sada shvatam a bio bih i bolji da sam ozbiljnije shvatio dijagnozu u vreme kada sam mogao da odigram fudbal i pored MS-a. Toliko o mojoj ozbiljnosti. ;) Samo Bogu mogu da zahvalim što sam ovakav kakav jesam danas. Ignorisao sam prvo trnjenje, pa ne bih ni otišao na pregled da me drugar nije odveo. Ignorisao sam postavljenu dijagnozu, ignorisao sam donekle i prvi jaki relaps i tek kada me je sledeći skoro potpuno onesposobio tada sam počeo da otvaram oči. Počeo. ;)

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #17 poslato: Mart 19, 2008, 10:46:57 posle podne »
Stres igra veliku ulugu, ali ipak mislim da pored stresa treba postojati jos jedan uslov koji ispunjavate pre nego se razbolite.
Njih imate na listi. Ako npr. imate produzeni stres koji traje oko godinu dana a jos se i nekvalitetno hranite uz to se razbolite od neke virusne infekcije (grip), a nikada sebi ne dajete oduska onda telo puca. Neko ce dobiti rak a neko MS, a neko ce se sacuvati (u tom slucaju to je Bozja blagodat nema drugog objasnjenja).
Telo daje upozorenja. Ako dobro poznajete sebe znati cete kad da stanete i sta da preduzmete. Ako ignorisete doci ce na naplatnoj rampi racun.

Sto se tice genetike tu su stavovi podeljeni. Neko ce reci da i pored svih ovih navedenih uslova sa liste ako nemate falinku u genima necete se razboleti. Neko ce reci da nije genetski (kineska tradicionalna medicina). Sada savremena istrazivanja kazu da su izolovali gen pa cak i napredak bolesti i njen oblik je odredjen genima. Sto je meni u suprotnosti sa najavljenom preventivnom vakcinom 2050. jer vakcine se daju kada su u pitanju virusna oboljenja, ili sam ja nesto prebacila.

Mislim da je MS kombinacija virusa i neadekvatne ishrane. Stres jeste gadan zna cak da promeni i imuni sistem ali nekako mi je hrana bitna tj. kakvo gorivo uzimamo i virusi.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110104
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #18 poslato: Mart 19, 2008, 10:55:20 posle podne »
Bilo je upozorenja, ali nisam obraćao pažnju ili ih nisam razumeo.

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #19 poslato: Mart 19, 2008, 11:03:40 posle podne »
Kao i ja. Bea pominje proslost i prebacuje sebi sto nije ovo ili ono. Medjutim, i da mozemo da se vratimo unazad isto bi uradili jer covek ne moze pobeci  od sebe...

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110104
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #20 poslato: Mart 19, 2008, 11:13:29 posle podne »
Možda bi bilo po onoj pesmi " .....da sam malo mlađi a da mi je pamet ova ....." :) 

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #21 poslato: Mart 19, 2008, 11:19:49 posle podne »
Prodje leto 30-to godina mi zao nijeeeeee, nije vazno sta je bilo, sad je vazno kako mi jeeeeeeeeeee

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110104
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #22 poslato: Mart 19, 2008, 11:25:13 posle podne »
:)
  Ipak mislim da bih se drugačije ponašao, makar kada je posao u pitanju. Sa ove vremenske distance i uzimajući u obzir nastale posledice, uveren sam da nikada više ne bih radio tempom koji sam sebi bio postavio.
I žao mi godina, nije pesma dobra. ;)

Van mreže jadranka65

  • Član
  • **
  • Poruke: 26
Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #23 poslato: Mart 20, 2008, 01:01:00 pre podne »
mozda bi ste mogli dodati na ovu listu i vakcine.To sam negde procitala,upznala sam jednu mladu zenu koja je prve simptome mosetila posle vakcine u 9-oj godini itad su joj dijagnostikovali MS,a i moj muz je krenuo sa tim za vreme bombardovanja kad je bio mobilisan i tad su primali one vakcine protiv tetanusa-a udruzeno sa stresom-briga za mene i dvoje malih klinaca-radno mesto mu je bilo sa puno stetnih isparenja-inace osoba koja drzi sve u sebi i guta...

Van mreže beatrisa1971

  • Član
  • **
  • Poruke: 1233
  • Pol: Žena
    • Živeti sa invalidnošću
Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #24 poslato: Mart 20, 2008, 01:25:21 pre podne »
Draga Asja,
ipak mislim da bih uradila drukcije,posto sam mnogo stosta uradila da drugima udovoljim i da ih ucinim sretnijim.Bila sam sazaljiva,a nisam birala,a mogla sam,ono sto meni najvise prija.Sad bih vise pazila na sebe.Ne bih se puno pitala vec pratila svoje osecaje i dusu.
Ali videli ste :danas sam zapisala datum i otpocinjem nov zivot:nista zaljenje,nista kompromis,nista proslost...Samo NAPRED...I ne zelim se zbog MS-a osecati manje vrednom.Sta je bilo ,bilo je...Mislila sam da imam puno zdravlja da svima pomazem,a sad cu preostale potencijale usmeriti samo na sebe. Trudila sam se ja i ranije da to radim,ali sam opet s vremena na vreme padala u bedak. Sad cu kao kad sam prestala da pusim(nakon dve godine pusenja kad sam vec imala dijagnozu)3 pakle dnevno:samo sam jednog dana odgurnula cigare i rekla da ne ide vise tako.I vise nisam zapalila.Nisam ni krizirala.Nista...

Sklerozice,ja sam sa MS-om(vec sam imala jedan jak relaps na pocetku) skijala po crnim stazama Jahorine bolje nego ikada.Eto da sam tada stala bez stresanja,izgaranja,mozda se nikad ne bi ponovilo.ali dragi moj necemo da se preispitujemo i smaramo...
Zaboravimo...Uh nemoj o godinama,da se sekiramo...Ma MLADI SMO,a u srcu,dusi prava DECA puna zivota i poleta.

Nek nas sve Bog cuva,a i mi moramo bas kao i davljenik ,da malo zamahnemo rukama da bi nam Bog pomogao...
Eto mozda ovo cudo i sluzi da nas nauci da se bolje cuvamo i vise sami sebe volimo...

Dok sam ovo gore slala stigla je jadrankina poruka i podsetila me:nisam imala ni godinu dana ,a primila sam vakcinu protiv Variole Vere(velikih boginja).Tad je vladala opsta histerija da svi moraju da se vakcinisu.Moja mama je pala u nesvest kada je primila vakcinu.a zamislite kako je to delovalo na mene bebicu.Ja sam zavrsila u bolnici i tamo se isprehladjivala i verovatno bih umrla da me na svoju odgovornost roditelji nisu izvukli iz bolnice ,a jedna sjajna lekarka opste prakse uvela terapije inekcijama i izvukla me.Kazu mi da sam u bolnci bila i upisana i gladna i tamo sam se i prehladila.
U otpusnoj listi sam nasla da su mi tada kao bebici u bolnici davali KORTIKOSTEROIDE.
Eto pitanja:je li morala ta vakcina?da li su morali steroidi?
Eto posledice su mozda ostale,ali sam ziva.
Ima puno dece,odraslih...koji greske nisu preziveli.

Van mreže Maca

  • Član
  • **
  • Poruke: 2166
  • Pol: Žena
Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #25 poslato: Mart 20, 2008, 01:29:15 pre podne »
Strinjam se sa jadrankom65. Vakcina protiv hepatitisa ima kao nuspojavu omenjenu i MS. Isto tako više muškaraca se žalilo, da su se prvi znaci pojavljali nakon vakciniranja u vojsci. Ja nemam MS ali i meni su se prvi znaci nevrološke bolesti počeli javljati nakon vakcinacije protiv hepatitisa isto i kod moje djevojčice. Spomenula sam ovo mojoj doktorci i njezin odgovor je bio, da ovo ne mogu da dokažem i pri tom je ostalo.


Van mreže beatrisa1971

  • Član
  • **
  • Poruke: 1233
  • Pol: Žena
    • Živeti sa invalidnošću
Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #26 poslato: Mart 20, 2008, 02:22:34 pre podne »
E ljudi moji,kucala sam ovo gore i nisam obracala paznju na TV emisiju.
Zamislite na RTS2 prica o momku koji je zavrsio kao dozivotni invalid u kolicima,bez ikakve kontrole od struka na dole,nakon primanja vakcine!!!
Ali nisam cula o kakvoj je vakcini rec,i za kakvu infektivnu bolest je bila namenjena.

Odgledala sam sada do kraja emisiju:
devojcica je primila vakcinu protiv malih boginja i izgubila je nakom nekoliko godina moc sluha,govora i slabo je hodala.Japan je jos 70-ih godina ukinuo tu vakcinu.Ustanovili su da moze da uzazove autizam.
Drugi slucaj:decko treceg dana zivota prima vakcinu protiv tuberkuloze i dobija tuberkulozu kostiju i postaje invalid.Naravno to je tek dosta kasnije dokazano.
U Japanu,Americi i Evropi se vec dugo vakcina protiv tuberkuloze i hepatitisa ne daje.
Jasno se ide na zrtvovanju manjine zarad vecine...
Cini mi se da su rekli da se vise tamo ne daju ni vakcine protiv crvenogvetra i malih boginja.
Prica o vakcinama protiv gripa:prave se svake sezone tolike serije vakcina za prodaju.Opet neko nametanje.Mora li tako?
Neki lekar rece:Kad zelite da konj bolje trci da li ga bolje hranite ili ga udarate.E ovim se ljudi slabije hrane,a vise bicuju...
Maco,ovo je STRAVA sto sam cula.Zna se znaci da moze da steti,a tvoja lekarka te lepo provocira kad ti kaze da ne mozes da dokazes.
na kraju je ostao zakljucak da vakcinacija ne treba da bude pravilo i sablon vec individualna i stvar izbora.
Eto nama opet farmako-mafije.
Asja toliko o MS vakcini...

Da za kraj:da li se vakcinisete protiv gripa? Ja da ,jer za nas preporucuju.Da li je to dobro?

Ovo sto sam cula bilo je stravicno.Mozda smo mi upali u neke procente,promile...
Mora na nekoga da se obrusi...

Van mreže Peca_Le

  • Član
  • **
  • Poruke: 1421
  • Pol: Muškarac
  • Dg: MS
  • Grad: Leskovac
Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #27 poslato: Mart 20, 2008, 10:21:16 pre podne »
   Ova prica o vakcinaciji me podseti na moj slucaj:
   U srednjoj skoli sam primio TBC vakcinu (primilo je celo odeljenje). Posle primljene vakcine, nekoliko drugara i ja svratili smo na pice. Svratili i ostali :). Nikakve nus pojave nisam osecao. Sad mislim da nije ta kombinacija (vakcina & alkohol) uticala na moje sadasnje stanje?

Van mreže jadranka65

  • Član
  • **
  • Poruke: 26
Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #28 poslato: Mart 20, 2008, 10:41:30 pre podne »
Maco, normalno je da nista nemoze da se dokaze jar neznaju siguran uzrok bolesti,i to ce sve oprati.Ali nisu ovi lokalni doktori krivi,kalendar vakcinacije pravi ministarstvo ili ko vec "gore" a njima je lakse da idu po sablonu nego da nesto pametno izmene.
Peco mislim da to sa alkoholom nema veze jer sigurno vecina muskih uradi istu stvar kao ti a nisu se razboleli.Nemoj sebe kriviti jer svi9 se mi ponasamo bahato kad smo zdavi-Radim u plucnoj bolnici a momentalno pusim!!!!!!!!!!!

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Uzrok multipla skleroze
« Odgovor #29 poslato: Mart 20, 2008, 12:23:25 posle podne »
Sto se tice vakcine 10% ljudi u svetu oboli tokom zivota od odredjene bolesti zbog vakcinisanja u detinjstvu. Kod nas je to jos uvek obavezno dok u svetu je na roditelju da odluci da li ce mu se dete vakcinisati ili ne.


 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.