Autor Tema: Oboleli od MS i gihta  (Pročitano 10572 puta)

Van mreže seve

  • Član
  • **
  • Poruke: 2135
  • Pol: Muškarac
  • Dg: G 35 i M10
  • Grad: Beograd
Oboleli od MS i gihta
« poslato: Januar 21, 2018, 10:09:18 posle podne »
Zdravo svima, na forumu nema ovakve teme. Ne znam da lekog ima osim mene sa ove dve dijagnoze  G35 i M 10.
Kako je sve počelo nemam pojma, al znam da imam bolove u predelu kolena skoro od kada i MS. Koristio sam svasta da sebi olakšam život i živim bez bola. Odmah da kažem da nešto i nisam bio uspešan; imao sam i te dane kad je to bilo blago pa kroz neku aktivnost skrenem misli sa bola na nešto lepše. Od raznih tableta najcešće brufena, konjske zelene masti koja mi je u kombinaciji sa brufenom najviše pomagala. I da ne dužim dalje, od maja prošle godine sam počeo sa još restriktivnijom ishrom kod MS pošto od iste zvanično bolujem od 2006 g. Iz ishrane sam izbacio mleko i sve mlečne proizvode, secer, i sve ono sto mi preporuceno po swanku, i tu bih dodao i ono na šta sam alergičan po obavljenom pregledu po kvantnoj medicini. Posle par meseci počeo sam povremeno da osecam kako mi se palac na ruci ukoci i ostane tako zaglavljen. Dok bi ga odglavio , bio bi to jak i oštar bol kao da kost klizi po ekserima. Nekad se to pojavilo i na palcu noge, onda sam se pitao gde sam se udario, počelo to češće da se ponavlja. Odlučim u decembru da ispitam i taj problem, po preporuci lekara uradim analizu mokracne kiseline u krvi. Sutradan odem po rezultat a on 489 oko 60 veci od maksimalno dozvoljene, i naravno od lekara dobijem i zvanično još jednu dijagnozu i dobijem papir sta smem i ne smem, i sta malo da konzumiram. E tu sad nastaje problem, treba to sad ukalkulisati. Napravicu detaljnu tabelu pa cu je dopunjavati, al za početak od mesa smem ćurece belo, belu ribu i jegnjetinu. Losos, skusa, tuna, sardine, incuni, sva plava riba i svi morski plodovi; sve to ne nikako. Sad mi je omega 3 riblja samo iz apoteke. Preporucuje se svi kiselo mlecni proizvodi i jaja svakodnevno. Ne smem jos masnoće sve, mahunarke ( grašak, pasulj , sočivo) kelj, blitva, sve integralno je zabranjeno a može sve belo( testenjine i zitarice), kafa jači čajevi. Pored spiska sam dobio još jedan lek koji pijem svaki dan i po potrebi povecavam dozu. Mozda bi ovo trebala biti nova tema pod dijagnozama. Meni je ostalo da utvrdim dal je MS osnovna bolest, jer giht je propratna bolest kao sto je bolest bubrega, dijabetes i još neke. Nisam još pronasao da negde piše i MS. Dal sam sam ili jos neko sa MS om ima giht ?

Hendi-društvo

Oboleli od MS i gihta
« poslato: Januar 21, 2018, 10:09:18 posle podne »

Van mreže Daša

  • Član
  • **
  • Poruke: 27841
  • Pol: Žena
  • Dg: MS
  • Grad: NS
Odg: Oboleli od MS i gihta
« Odgovor #1 poslato: Januar 22, 2018, 05:58:49 posle podne »
...počeo sam povremeno da osecam kako mi se palac na ruci ukoci i ostane tako zaglavljen.  Nekad se to pojavilo i na palcu noge, ...
Meni se često dešava sa palcem noge  :m3: ukoči se i podigne. Nisam radila analizu mokracne kiseline u krvi,ali ću prvom prilikom.
Losos, skusa, tuna, sardine, incuni, sva plava riba i svi morski plodovi; sve to ne nikako.
Preporucuje se svi kiselo mlecni proizvodi i jaja svakodnevno.
Ne smem jos masnoće sve, mahunarke ( grašak, pasulj , sočivo) kelj, blitva,
sve integralno je zabranjeno
može sve belo( testenjine i zitarice), kafa jači čajevi.

kafa,jači čajevi ... da li može ili ne može?

Van mreže senna

  • Član
  • **
  • Poruke: 10213
  • Pol: Muškarac
  • "ja sam dečak iz vode" Milan EKV
  • Dg: MS
  • Grad: Kragujevac
Odg: Oboleli od MS i gihta
« Odgovor #2 poslato: Januar 22, 2018, 06:51:39 posle podne »
last te oće onda te baš ide jbg  :n3:

Van mreže seve

  • Član
  • **
  • Poruke: 2135
  • Pol: Muškarac
  • Dg: G 35 i M10
  • Grad: Beograd
Odg: Oboleli od MS i gihta
« Odgovor #3 poslato: Januar 23, 2018, 11:07:22 pre podne »
Društvo izvinjavam se , nisam stigao pre da pogledam forum.
Dašo kafa i jači čajevi ne smeju, ali sam na dosta stranih foruma našao objašnjenje da ne treba odustati od te jutarnje kafe i da se za kafu prvenstveno misli ko pije veci broj kafa u toku dana. Za čajeve se misli na jake čajeve, kineski, crni i slični.
Na zvanicnom spisku namernica koji se mogu jesti spada i grašak i ako je mahunarka. Ima još par nedoumica oko namernica sta ne sme. Svodi se na to koliko ima purina u sebi ta namernica, ne bi trebalo ga unositi vise od 200mg dnevno al neke ozbiljne tabele još nisam našao. Izvadi tu mokracnu kiselinu oko 200 dinara je vadi se pre dorucka. Sa samom hranom moze da se smanji nivo mokracne kiseline do 30% al bez leka ne može. Novo otkriveni pacijenti uz lek i odgovarajuću dozu leka u prvih godinu dana izbacuju naslage purina. Treba ih održati mokraćnu kiselinu ispod 300 mg. Napadi gihta su ucestali u ovoj fazi korišćenja leka a kasnije sve ređe i blaže. Za bolove pomaze brufen a u akutnoj fazi meni su prepisali arcoxia 60mg koja se pije po 1x1 do 7 dana, a alopurinol 100mg za izbacivanje i razgradnju mokracne kiseline. Meni je prijala ona zelena konjska mast za masažu kolena sad kad znam sta je giht znam i zašto mi je prijala. Voce svako koje smanjuje upalne procese: ananas, crna ribizla i crvena ribizla, grejfut, višnje, trešnje. Verovatno ima još tog voća, medju voćem koje treba izbegavati su breskve i kajsije al ja se kajsije odreci necu. Bitno je znati da purini životinjskog porekla imaju mnogo vece štetno dejstvo u odnosu na purine biljnog porekla. . Dobar je kiseli kupus i rasol. Slatko treba i bas smanjiti e tu se ne ubraja med al zato sve slatkiše izbaciti a pogotovo one sto imaju zaslađivač od kukuruznog skroba. Bitno je dobro se hidrirati 2-3 litre vode dnevno. Dobro je ( najbolje organsko) jabukovo sirce razblažiti pa popiti ujutru na tašte. Evo ja sam za mesec dana korišćenja leka bio na dozi od 100mg i smanjio sam nivo purina samo za 12 mg, još sam iznad maksimalne doze pa sam povecao lek na 200mg. kad ga budem izmerio za 20 tak dana videcu dal treba ici na 300mg alopurinola. Pitaj te još, ovo je sve nabacano, imam to u vidu i napravicu tabelu da bude pregledna i jasna. Pozz

Van mreže seve

  • Član
  • **
  • Poruke: 2135
  • Pol: Muškarac
  • Dg: G 35 i M10
  • Grad: Beograd
Odg: Oboleli od MS i gihta
« Odgovor #4 poslato: Januar 24, 2018, 02:47:07 posle podne »
Giht ili podagra, dobro je poznat još od davnina. Opisivali su ga u starom Egiptu, Rimu, Grčkoj, a Hipokart je veoma precizno u svojim zapažanjima opisao ovu bolest. Giht je u to vreme bio povezan sa neumerenim načinom života i raskoši, obzirom da su oboljevali uglavnom gojazni ljudi čije navike podrazumevaju prekomernu upotrebu mesa i alkohola. Smatralo se da, usled neumerenosti u jelu i piću, dolazi do narušavanja zdravlja i ravnoteže u organizmu, pa bolest napada, “kaplje” na zglobove i uzrokuje bol i patnju. Tako je bolest i dobila ime, po latinskoj reči “gutta”, što znači kap.


Šta je giht

Giht je zapravo jedna vrsta artritisa, obzirom da se radi o upali zgloba koja nastaje kao posledica taloženja kristala mokraćne kiseline kod ljudi sa povišenom koncentracijom mokraćne kiseline u krvi. Kristali mokraćne kiseline se mogu taložiti i u koži, mekim tkivima i bubrezima, a od njega oboljevaju uglavnom muškarci i vrlo retko žene u menopauzi.

Otkud mokraćna kiselina? Sve ćelije u ljudskom telu, kao i neke namirnice koje koristimo u ishrani, sadrže purine. Nizom hemijskih reakcija, starenjem organizma ili iz hrane, nastaje mokraćna kiselina koja se iz organitma izlučuje preko bubrega, urinom. Kod zdravih ljudi, u određenoj koncentraciji je uvek prisutna u krvi. Kada se mokraćna kiselina stvara u većoj količini, i ne izlučuje pravilno putem urina, dolazi do hiperurikemije, odnosno povišene koncentracije mokraćne kiseline u krvi. Ovo još uvek ne znači da je neko oboleo od gihta, ali znači da postoji mogućnost da će se bolest razviti. Vremenom, kada je hiperurikemija dugo prisutna, kristali mokraćne kiseline počinju da se talože u zglobovima, imuni sistem ih prepoznaje kao strana tela, i onda počinju bolovi, otoci i crvenilo zglobova, odnosno giht.

Faktori rizika

-ishrana namirnicama koje su bogate purinima

-konzumiranje većih količina alkohola

-gojaznost

-genetska predispozicija

-upotreba određenih lekova (diuretici, aspirin, levodopa…)

-maligne bolesti i hemoterapija

-hronične bolesti bubrega

Giht obično prate i druge  bolesti ili tegobe, kao što su hipertenzija, dijabetes, hiperlipidemija, bolesti srca i krvnih sudova.

O dijagnostikovanju i medikamentoznoj terapijih ne bih da pričam, ali ću da pomenem koje su to navike koje je potrebno promeniti kada se potvrdi hiperurikemija, i koje namirnice treba izbegavati.

 

Obzirom da su oboleli od gihta najčešće i gojazni, prvi korak koji treba da preduzmu kada potvrde povećanu koncentraciju mokraćne kiseline u krvi je redukcija telesne mase.  Redukcija telesne mase ne samo da utiče na izlučivanje mokraćne kiseline, već i smanjuje opterećenje koje lokomotorni sistem trpi. Naravno, ni u ovom slučaju ne smete dijetoterapiju organizovati sami, niti prema savetima iz časopisa, već je neophodno da se obratite stručnom licu. Većina “popularnih” dijeta podrazumeva i korišćenje većih količina mesa, što je u slučaju gihta kontaindikovano. Naravno, kada bi bilo dovoljno izbaciti samo meso, problem bi bio lako rešiv, ali i u ostalim grupama namirnica postoje one koje je potrebno isključiti iz ishrane.
Unos alkohola je potrebno smanjiti na najmanju moguću meru, mada ja obično insistriam da se potpuno isključi. Neka alkoholna pića, naročito pivo, u sebi sadrži purine, i doprinose nastanku i pogoršanju ove bolesti. Još jedna razlog za potpuno isključivanje alkohola je i njegova energetska vrednost i to što je, uz prekomernu ishranu, i prekomerna upotreba alkohola jedan od uzroka gojaznosti.
 

Pravilna rehidratacija je uvek veoma važna, ali u slučaju gihta, neophodno je dnevno unositi 2-3 litra tečnosti, i to pretežno vode. Preporučuje se i izbegavanje kafe i napitaka sa kofeinom ostalim purinskim alkaloidima.
Promena navika u ishrani je možda i najvažnija mera koju treba primeniti, i obavezna je kod svih koji su oboleli od gihta, ili su u riziku da obole. Neophodno je izbegavati namirnice bogate purinima obzirom da povećavaju nivo mokraćne kiseline u organizmu. NA žalost, ovde spadaju namirnice koje većina najviše voli, ali se uz malo mašte  i ovim pacijentima može napraviti dobar plan ishrane sa ukusnim i raznovrsnim jelima. Dakle neophodno je izbegavati crveno meso i proizvode od crvenog mesa, iznutrice, divljač, masnu morsku ribu i morske plodove, asparagus, spanać, grašak, sočivo, soju, kvasac. Tačno je da se moraju isključiti neki od izvora proteina, ali lako ih možemo uneti iz nekih drugih izvora, kao što su jaja i mlečne prerađevine. Dnevni unos purina bi trebao da bude manji od 200mg, a evo sadržaja purina u nekim namirnicama:
Sledi tabela, uskoro



 

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110104
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Oboleli od MS i gihta
« Odgovor #5 poslato: Januar 25, 2018, 04:28:43 posle podne »
Севе, који се фактор ризика код тебе нашао?

Van mreže seve

  • Član
  • **
  • Poruke: 2135
  • Pol: Muškarac
  • Dg: G 35 i M10
  • Grad: Beograd
Odg: Oboleli od MS i gihta
« Odgovor #6 poslato: Januar 25, 2018, 11:13:08 posle podne »
Mislim da je MS, ostalo mi je da proverim bubrege, poslednji pregled bubrega je od aprila 2017. Ima ih 10 podgrupa i te podgrupe su od tih faktora. Dosta ljudi ga ima, jedini težak oblik je kad bolest bubrega u pitanju jer je tu smrtnost 1 od 4 obolela. i alergija na sam lek onda moraju kortiko steroidi. Ja giht imam odavno, samo to nisam znao. Dok nije počep problem na zglobovima prstiju ruku. Ako budeš istrazivao na internetu videćeš svakakve slike e to su teži oblici i ja sam još odlično. Tu je meni sad jako bitno da napravim uravnoteženu ishranu. Ja se izvinjavam sto tabele još nisam postavio, danas sam bio van kuce i nisam stigao. Mislim da cu sutra uspeti da ih napravim ponovo. Napravio u mac laptopu i ne mogu da nadjem gde je smestio.

Van mreže seve

  • Član
  • **
  • Poruke: 2135
  • Pol: Muškarac
  • Dg: G 35 i M10
  • Grad: Beograd
Odg: Oboleli od MS i gihta
« Odgovor #7 poslato: Januar 26, 2018, 12:37:48 posle podne »
1. sadržaj purina od
 150 do1000 mg/100 gr


incuni, sardine, dagnje, ikra, skuša, iznutrice i sve mesne prerađevine, mozak ,bubrezi, srce, jetra, kvasac, gusčije meso

2.sadržaj purina od
50-150 mg/100 gr
:
kraba, škampi, zečetina, meso od fazana, srnetina, pasulj, grašak, sočivo, govedina, jagnjetina, svinjetina, teletina, piletina, pačetina, mesna supa, pastrmka, girice, karfiol, asparagus, pečurke, žitarice
3.sadržaj purina
do 50 mg / 100 gr
:

Agrumi,Testenjina, Puter, Čokolada, beskvasni hleb, supa od povrća, koštunjavo voće, Jaja, Sir, Mleko

Van mreže seve

  • Član
  • **
  • Poruke: 2135
  • Pol: Muškarac
  • Dg: G 35 i M10
  • Grad: Beograd
Odg: Oboleli od MS i gihta
« Odgovor #8 poslato: Januar 26, 2018, 12:39:12 posle podne »
Postaviću i spisak dobijen od doktora, u toku dana.

Van mreže seve

  • Član
  • **
  • Poruke: 2135
  • Pol: Muškarac
  • Dg: G 35 i M10
  • Grad: Beograd
Odg: Oboleli od MS i gihta
« Odgovor #9 poslato: Januar 26, 2018, 05:14:19 posle podne »
Zabranjene namernice
Iznutrice: jetrs, bubrezi, mozak, jezik
Mesni ekstrakti:slanina, svinjsko meso, govedje meso
Divljac:jarebice, fazani, patke, guske
sardine
skoljke
Alkoholna pica
Socivo, pasulj
Konzervirano meso I mesni proizvodi konzervirana riba

Dozvoljeno u malim kolicinama
Hleb od razi
karfiol
spanac
piletina
sunka
Ovcije meso
rakovi
gljive
Masti u hrani ograniciti
Caj i kafu izostaviti

Dozvoljeno
Beli hleb, Pecivo, dvopek, Psenicne klice, makarone, Kukuruzno brasno
pirinac
jaja
Mleko, mladi sir, kiselo mlecni proizvodi sa malo m/m
proso
Zelje, mrkva, celer, krompir
Grasak, tikvice
Paradajiz, krastavci, rotkvice
Sve vrste voca
sokovi
Kakao, cokolada
Jagnjece meso, Belo curece meso
Rasol I kiseli kupus
ananas

Van mreže seve

  • Član
  • **
  • Poruke: 2135
  • Pol: Muškarac
  • Dg: G 35 i M10
  • Grad: Beograd
Odg: Oboleli od MS i gihta
« Odgovor #10 poslato: Mart 31, 2018, 10:17:41 posle podne »
Pozdrav svima, čisto da se javim da sam jako brzo vratio nivo mokraćne kiseline na 200-220 sto je potpunou redu, pijem po jedan aluprimol dnevno od 100mg i držim se preporuke za hranjenje. Jedino sam u problemu sa klilažom, posto je sad ishrana više bazirana na ugljenim hidratima. Imam stomak kao da sam 3 mesec. Moram to skinuti, počeću sa korišćenjem kreme za obnovu hrskavice. Za smirivanje upale mi za sada pomaze zelena konjska mast-ona sto hladi. Cilj mi je da skinem stomak i da ne pijem svaki dan aluprinol. Uveo sam i probiotik forte na 3 meseca . Desilo mi se da sam istrčao 50m da stignem na autobus, nikad brže od kada imam MS. Uvedite Kvalitetan probiotik bar 1 u 3 meseca. Pozdrav :)

Van mreže senna

  • Član
  • **
  • Poruke: 10213
  • Pol: Muškarac
  • "ja sam dečak iz vode" Milan EKV
  • Dg: MS
  • Grad: Kragujevac
Odg: Oboleli od MS i gihta
« Odgovor #11 poslato: April 01, 2018, 09:52:19 pre podne »
seve, čuo sam od prijatelja, koji inače boluje od giht-a, da mu je značajno pomogla voda iz Atomske Banje Gornja Trepča. Inače ta voda, kao i boravak u banji su odlični za MS u šta sam se i sam uverio

Van mreže Daša

  • Član
  • **
  • Poruke: 27841
  • Pol: Žena
  • Dg: MS
  • Grad: NS
Odg: Oboleli od MS i gihta
« Odgovor #12 poslato: April 01, 2018, 07:10:28 posle podne »
Desilo mi se da sam istrčao 50m da stignem na autobus, nikad brže od kada imam MS.

 :ye:

Van mreže seve

  • Član
  • **
  • Poruke: 2135
  • Pol: Muškarac
  • Dg: G 35 i M10
  • Grad: Beograd
Odg: Oboleli od MS i gihta
« Odgovor #13 poslato: April 01, 2018, 11:40:39 posle podne »
Sena hvala na preporuci, 5 godina sam išao u banju Gornja Trepča, verujem da mu je pomagala ta voda pošto je hladna i izvlači upale iz zglobova. Za neki efekat za MS nisam ubeđen. Pomoćeti što odeš tamo pa se odmoriš, malo se trgneš pa sve se pokrene. Dobro je plivanje.
Hvala Dašo :)

Van mreže Daša

  • Član
  • **
  • Poruke: 27841
  • Pol: Žena
  • Dg: MS
  • Grad: NS
Odg: Oboleli od MS i gihta
« Odgovor #14 poslato: April 02, 2018, 10:59:40 pre podne »
delim mišljenje  n32
vežbe, plivanje  i vežbe u vodi do 28'C   :ye1:




 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.