Autor Tema: Stepenice - nesavladiva prepreka? Vise nisu...  (Pročitano 5795 puta)

Van mreže Tuga

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 13
Stepenice - nesavladiva prepreka? Vise nisu...
« poslato: Decembar 02, 2015, 01:59:54 posle podne »
Ili bar ne trebaju da budu...Pozdrav na sve strane, na pocetku. Otvorio sam novu temu, s namerom da pomognem svima koji imaju problem "savladjivanja" stepenista u stambenim zgradama, a nemaju dovoljno novca da kupe "fabricke" stepenisne liftove, kao i da ovo bude mesto gde ce se pisati o niskobudzetnim resenjima savladjivanja stepenista u sopstvenoj reziji ... Zasto? Iz vise razloga: prvi je jer je ponuda gotovih pomagala te vrste veoma slaba, a drugi...:
Pravi shok sam doziveo kada sam pitao za cenu automatizovane platforme koja se prodaje na nasem trzistu - 865.000.oo dinara! Cena koju nikako ne mogu da platim! I sta dalje? Internet, pa samogradnja... :)
Posle mnogo vremena na netu, pronasao sam video gde je prikazano resenje gradnje pokretne stepenisne platforme, gde cena materijala gradnje po toj ideji ( za savladjivanje 6 stepenika pod uglom od 30 stepeni, sto je moj slucaj) ne bi presla cifru od oko 250-300 evra!
U fazi sam konstruisanja te platforme ( da ne govorim sada o zdravstvenim problemima koji me prate dok to radim :/ ), na papiru, nakon toga ostaje da moji prijatelji to sprovedu u delo.Ceo tok gradnje cu dokumentovati, i kada bude sve zavrseno, okacicu u ovoj temi.
Evo, konacno, i linka videa koji me je inspirisao za otvaranje teme:
 
https://www.youtube.com/watch?v=hFu753jbPzw

a sledeci video pokazuje varijaciju na temu, bez elektrike i na rucni pogon :

https://www.youtube.com/watch?v=I4LlQjLHjhg

Nadam se da ce primeri iz videa pomoci da nam stepenice ne budu vise nocna mora...
Ukoliko i vi imate neko sopstveno resenje, a ne zelite da ga zadrzite za sebe ili komercijalizujete -  dobrodosli! Svaki savet i ideja zlata vrede!

Hendi-društvo

Stepenice - nesavladiva prepreka? Vise nisu...
« poslato: Decembar 02, 2015, 01:59:54 posle podne »

Van mreže Roxi

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 3526
  • Pol: Žena
  • MS
Odg: Stepenice - nesavladiva prepreka? Vise nisu...
« Odgovor #1 poslato: Decembar 02, 2015, 05:41:19 posle podne »
Ovo je fenomenalno!  :ye:
Da sam znala za ovo raqnije ne bi pravila onu skalameriju od lifta koju imam.
Obavezno nam pokazi kako izgleda zavrsen lift/pokretno stepeniste!

Van mreže senna

  • Član
  • **
  • Poruke: 10213
  • Pol: Muškarac
  • "ja sam dečak iz vode" Milan EKV
  • Dg: MS
  • Grad: Kragujevac
Odg: Stepenice - nesavladiva prepreka? Vise nisu...
« Odgovor #2 poslato: Decembar 02, 2015, 06:13:23 posle podne »
Tuga, super je ovo rešenje. Samo napred,  :ye1:
Po meni ima manu u sledećem: u stambenim zgradama mislim da nema dovoljno prostora za platformu na "odmaralištima" i drugo šina suprotna od zida ometa prolaz ljudima bez hendikepa, dakle šina mora biti sklopiva.

Van mreže Tuga

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 13
Odg: Stepenice - nesavladiva prepreka? Vise nisu...
« Odgovor #3 poslato: Decembar 02, 2015, 07:31:09 posle podne »
Drago mi je da su linkovi ostavili utisak...naravno, ovo ne moze da bude copy/paste projekat, mora se prilagodjavati svakoj konkretnoj situaciji, da zadovolji geometriju prostora, funkcionalnost i onu najbitniju stavku - da ne smeta komsijama...  :a21m:
Inace, u mom slucaju, upravljanje platformom ce biti moguce na vise nacina, a jedan je  - daljinskim za otvaranje i zatvaranje garaznih vrata ( made in Kina, po smesnoj ceni)... Toliko za sada, necu da vas opterecujem pricom, dok ne budu vidljivi prvi rezultati mog projekta. A vi slobodno komentarisite, iznosite ideje i predloge, mozda ima i boljih (citaj: jeftinijih i  funkcionalnijih, laksih za napraviti) resenja od vidjenih u temi...

Van mreže senna

  • Član
  • **
  • Poruke: 10213
  • Pol: Muškarac
  • "ja sam dečak iz vode" Milan EKV
  • Dg: MS
  • Grad: Kragujevac
Odg: Stepenice - nesavladiva prepreka? Vise nisu...
« Odgovor #4 poslato: Decembar 02, 2015, 07:53:42 posle podne »
ne oterećuješ nas uopšte, meni je baš interesantna tvoja ideja, jeste da mi nije potrebna za sad, ali nikad se ne zna. Doduše preselio sam se u prizemlje zgrade koja ima samo jedan mali stepenik (15-ak cm) ispred ulaza.

Van mreže Sneki 73

  • Član
  • **
  • Poruke: 573
  • Pol: Žena
Odg: Stepenice - nesavladiva prepreka? Vise nisu...
« Odgovor #5 poslato: Decembar 02, 2015, 09:16:37 posle podne »
Stvarno dobro resenje!  :ye:

Van mreže Машинка

  • Član
  • **
  • Poruke: 3437
  • Pol: Žena
  • Dg: МС
Odg: Stepenice - nesavladiva prepreka? Vise nisu...
« Odgovor #6 poslato: Decembar 03, 2015, 12:40:50 posle podne »
 :ye1: Хвала

Van mreže Tuga

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 13
Odg: Stepenice - nesavladiva prepreka? Vise nisu...
« Odgovor #7 poslato: Decembar 02, 2016, 11:23:39 pre podne »
Neverovatna koincidencija da uspem da se javim tacno nakon godinu dana od otvaranja teme... :)  No, zivot me vodio nekim cudnim putevima, i dobro je sto sam jos uvek sa vama :D ...
Za pocetak, par slicica (nadam se da cu uspeti da ih okacim ovde), a u zavisnosti od interesovanja za moj projekat lift platforme, tema ce se siriti, ili opet ici u hibernaciju...



Van mreže Tuga

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 13

Van mreže Tuga

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 13
Odg: Stepenice - nesavladiva prepreka? Vise nisu...
« Odgovor #9 poslato: Decembar 02, 2016, 12:03:14 posle podne »
Ne ide mi bas... Pokusacu na drugi nacin...
http://dodaj.rs/image/15244.html
http://dodaj.rs/image/15245.html
http://dodaj.rs/image/15247.html
http://dodaj.rs/image/15248.html

Platforma je u potpunosti moj projekat, u cilju smanjenja kostanja uproscena je do krajnosti ;) Funkcionise na dva nacina: daljinskom komandom i direktnim aktiviranjem na ormanu sa automatikom. Za automatiku iskoriscena je daljinska komanda (prijemnik i predajnik u vidu priveska za kljuceve) narucena preko ibeja, cena 7 dolara :D... Za pogon je iskoriscena vrabac dizalica Vilidzer, 125/250kg, cena oko 100e, za konstrukciju su koriscene cevi 60x40mm...Sama ploca platforme je od sper ploce oko 25mm...Od ostalog materijala iskorisceni su najobicniji ( i najjeftiniji kuglicni lezajevi umesto tockica, cena po komadu oko 70din), svetlovuceni celik fi 20 i fi 10za osovine, lim 8mm za nosace tih tockica, lim 12mm za ojacanja, nesto navojne sipke fi 16mm i metalnih tiplova za beton, turbo vijaka, za montazu...
U situaciji kada se ne koristi, stoji u donjem polozaju, tako da ne ometa prolazak zdravih osoba... Eto to je kratki opis... ;)
Ukoliko neko zeli da napravi nesto slicno, ili isto, rado cu pomoci ...;) Moram da napomenem da sam usled nedostatka novca morao da iz prvobitne zamisli izbacim sve siguronosne elemente, i dok taj problem ne resim, platforma funkcionise iskljucivo rucno, tj, dok je aktivirana komanda, ona se krece, kad se pusti -platforma se zaustavlja u bilo kom polozaju....
Za sada - toliko :)

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110104
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Stepenice - nesavladiva prepreka? Vise nisu...
« Odgovor #10 poslato: Decembar 02, 2016, 12:26:17 posle podne »
Одлично.  :D :ok:

Van mreže senna

  • Član
  • **
  • Poruke: 10213
  • Pol: Muškarac
  • "ja sam dečak iz vode" Milan EKV
  • Dg: MS
  • Grad: Kragujevac
Odg: Stepenice - nesavladiva prepreka? Vise nisu...
« Odgovor #11 poslato: Decembar 02, 2016, 07:03:18 posle podne »


 :ye1: Tuga

Van mreže Roxi

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 3526
  • Pol: Žena
  • MS
Odg: Stepenice - nesavladiva prepreka? Vise nisu...
« Odgovor #12 poslato: Decembar 04, 2016, 01:50:07 posle podne »
Odlicno!  :ye1:

Van mreže Zlatko

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Dg: Quadripl.
  • Grad: Kragujevac
Odg: Stepenice - nesavladiva prepreka? Vise nisu...
« Odgovor #13 poslato: Decembar 07, 2016, 01:25:08 posle podne »
Bravo, odlično rešenje  :ye1:

Van mreže Tuga

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 13
Odg: Stepenice - nesavladiva prepreka? Vise nisu...
« Odgovor #14 poslato: Decembar 07, 2016, 05:06:13 posle podne »
Hvala na pohvalama ;)
Da napomenem da sam napravio jednu gresku u racunici, pa sam usled toga za "klizne sine" koristio cevi sa najdebljim zidom u tom standardu, i to mi je odnelo dosta novca bez potrebe. Za gradnju su sasvim zadovoljavajuce cevi debljine zida 2mm...
Platforma je na nosivost testirana tako sto se 6 osoba u proseku po 80kg "provozalo" nekoliko puta gore dole...Pogonski motor nije pokazao nikakav znak zamora usled tolike tezine, a u nosivost same konstrukcije nisam ni sumnjao jer je zesce predimenzionisana...Jedini problem koji sam imao, ako to mogu nazvati problemom uopste, to je sto je popustila prvobitno zbog hitnosti postavljena ploca od medijapana (koja je jos imala i falc po sredini, takva se nasla u momentu), i na svu srecu, ne dok je bila u funkciji, vec je najverovatnije neko od komsija skocio sa vrha stepenista na platformu... :)hah
Ako se odlucite za gradnju ovakve lift platforme, najbitnije u svemu je dobro uzeti mere prostora gde se postavljaju, i na osnovu toga nastaviti sa konstruisanjem.
Pokusacu da napravim video kako to izgleda "uzivo" dok se koristi, dakle link ka YT - uskoro... :n25:

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.