Autor Tema: Vitamin D Protokol  (Pročitano 84364 puta)

Van mreže Jellena

  • Član
  • **
  • Poruke: 4515
  • Pol: Žena
  • Nema granica za one koji ih ne vide...
  • Dg: MS
  • Grad: Sokobanja
Odg: Vitamin D Protokol
« Odgovor #30 poslato: Mart 25, 2015, 09:20:22 pre podne »
Ne pitah te mila, jel se smiruje bar sada  :n22:

Hendi-društvo

Odg: Vitamin D Protokol
« Odgovor #30 poslato: Mart 25, 2015, 09:20:22 pre podne »

Van mreže barbika

  • Član
  • **
  • Poruke: 25023
  • Pol: Žena
  • Da vec danas bude bolje , daj nam Boze malo volje
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Vitamin D Protokol
« Odgovor #31 poslato: Mart 25, 2015, 10:06:13 pre podne »
Malo manje IMA alergije Ali I dalje svrbi   :n15:

Van mreže Jellena

  • Član
  • **
  • Poruke: 4515
  • Pol: Žena
  • Nema granica za one koji ih ne vide...
  • Dg: MS
  • Grad: Sokobanja
Odg: Vitamin D Protokol
« Odgovor #32 poslato: Mart 25, 2015, 02:11:55 posle podne »
Dobro vazno da se smanjuje  :n20:

Van mreže Sara

  • Član
  • **
  • Poruke: 287
  • Pol: Žena
  • Dg: MS
Odg: Vitamin D Protokol
« Odgovor #33 poslato: Mart 25, 2015, 11:32:26 posle podne »
Nakon pulsne terapije,uradila laboratoriju i registrovana mi je teska insuficijencija D vitamina.Zapocela sa veoma visokim dnevnim dozama( konsultacija endokrinologa) -u roku od 4 nedelje,znatno poboljsanje.
Sada uzimam jednom nedeljno 10 kapi Vigantola,dobro sam.Pozz :D

Van mreže barbika

  • Član
  • **
  • Poruke: 25023
  • Pol: Žena
  • Da vec danas bude bolje , daj nam Boze malo volje
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Vitamin D Protokol
« Odgovor #34 poslato: Mart 27, 2015, 08:19:27 posle podne »
Saro,
zar ne bi trebala da imas dnevne doze mnogo vece  :m1:

Van mreže tatijana

  • Član
  • **
  • Poruke: 11247
  • Amor omnia vincit - Ljubav sve pobeđuje.
Odg: Vitamin D Protokol
« Odgovor #35 poslato: Mart 28, 2015, 03:27:08 posle podne »
Saro,pa to je vrlo mala doza..dnevna je toliko i to minimum

Van mreže barbika

  • Član
  • **
  • Poruke: 25023
  • Pol: Žena
  • Da vec danas bude bolje , daj nam Boze malo volje
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Vitamin D Protokol
« Odgovor #36 poslato: Mart 28, 2015, 08:01:09 posle podne »
Danas stigli svi rezultati  :n11:
Od sutra se vracam Na 10000IU ,a u ponedeljak saljem sve rezultate da moja Dr. pogleda  :n14:

Van mreže Машинка

  • Član
  • **
  • Poruke: 3437
  • Pol: Žena
  • Dg: МС
Odg: Vitamin D Protokol
« Odgovor #37 poslato: Mart 28, 2015, 08:28:54 posle podne »
Барбице, не разумем, на шта је била алергија? Ако си престала због ње, зашто се опет враћаш?  :m1:

Van mreže barbika

  • Član
  • **
  • Poruke: 25023
  • Pol: Žena
  • Da vec danas bude bolje , daj nam Boze malo volje
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Vitamin D Protokol
« Odgovor #38 poslato: Mart 29, 2015, 06:19:14 posle podne »
Alergija prosa,probacu opet sa dozom of 10 000Iu
Videcu sutra sta CE reci Dr.  :n11:

Van mreže Ena

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 133499
  • Pol: Žena
  • Zivot je izazov.Ne gubi vreme uzivaj u njemu...
  • Dg: MS
Odg: Vitamin D Protokol
« Odgovor #39 poslato: Mart 29, 2015, 09:28:21 posle podne »
 :ok:

Van mreže Ena

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 133499
  • Pol: Žena
  • Zivot je izazov.Ne gubi vreme uzivaj u njemu...
  • Dg: MS
Odg: Vitamin D Protokol
« Odgovor #40 poslato: Jun 10, 2015, 02:18:41 posle podne »
Osnov biohemije vitamina D3,što je i osnova Coimbrovog protokola.

Ako se izložimo suncu, odnosno dnevnoj svjetlosti nekoliko sati svake nedjelje, naš će organizam biti u stanju da proizvede dovoljnu količinu vitamina D. Zato ga zovu „sunčani vitamin“.

A onda nas biohemičari isprave i kažu da to i nije vitamin, već hormon, koji se sintetiše u jednom organu (u koži), pa putuje dalje po organizmu do svojih receptora gdje obavlja vrlo značajne funkcije. Koža je prva stanica za sintezu i aktivaciju ovog vitamina.

Dalje se u jetri sintetiše prohormon, koji je skladišni oblik. Drugo skladište vitamina D su tjelesne masti. Iz skladišta, nakon što dobije signal, vitamin putuje do bubrega i ćelija imunog sistema gdje prelazi u biološki aktivan oblik - kalcitriol.

Kontrolu i koordinaciju ovih procesa, naročito prelazak iz neaktivnog u aktivni oblik vrši parathormon koji proizvodi paratireoidna žlijezda (nalazi se u vratu, odmah pored tireoidne, tj. štitne žlijezde). Parathormon po potrebi reaguje u roku od nekoliko sekundi. A sunčeva svjetlost i parathormon djeluju vrlo koordinisano.

Vitamin D u većoj količini sadrže i neke namirnice: losos, haringa, skuša, pečurke, avokado, sir, jaje; dodaje se mlijeku i sojinom mlijeku.

Ukoliko ne boravite dovoljno na dnevnoj svjetlosti i još vam ove namirnice nisu na meniju, preostaju vam riblje ulje i drugi farmaceutski preparati s vitaminom D.

Gospodi u zrelijim godinama se svakako preporučuje upotreba preparata s vitaminom D.

Da napravimo uvod za sljedeći put: možda je najpoznatija uloga vitamina D održavanje nivoa kalcijuma u organizmu.

Ako postoji njegov manjak, kalcijum koji se unese ne može da se apsorbuje, pa se kao posljedica javljaju rahitis kod djece i smanjenje koštane gustine kod odraslih.

Međutim, na mnoge procese u organizmu utiče manjak ovog vitamina: javlja se povećan rizik od srčanih oboljenja, povećan rizik od nastanka raka prostate, raka pankreasa, debelog crijeva i dojke. Smatra se da vitamin D takođe kontroliše razvoj multiple skleroze, reumatoidnog artritisa i šećerne bolesti. Proširićemo još ovu temu.

  CEO TEKST

Pozzz od M4rtine :)

Van mreže Ena

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 133499
  • Pol: Žena
  • Zivot je izazov.Ne gubi vreme uzivaj u njemu...
  • Dg: MS
Odg: Vitamin D Protokol
« Odgovor #41 poslato: Jun 10, 2015, 09:47:54 posle podne »
Objašnjenje tretmana pacijenata sa MS visokim dozama D vitamina
https://www.youtube.com/watch?v=soKM6z1cdiM

 
Obraćanje predstavnicima Zastupničkog doma Parlamenta dr Cicero Galli Coimbra
Avgust 2013.

Moje iskustvo je vezano najviše za korištenje visokih doza vitamina D u pitanjima vezanim za sklerozu multiplu.
Otprilike u 2002. godini smo pacijentima oboljelim od MS počeli davati 10.000 IU dnevno, zahvaljujući saznanjima iz literature, koja su već tad postojala, o tome da je vitamin D imunoregulator koji dovodi do regulisanja autoiminog sistema, a ne njegove supresije. On stimuliše autoimuni sistem i efikasno mu pomaže u borbi prtiv infekcija, na način da inhibira „pogrešnu“ autoimunu reakciju poznatu kao TH17. Na taj način, vitamin D predstavlja idealnu farmakološku supstancu, budući da ima snagu hormona koji se bori sa infekcijskim bolestima, pošto ni na koji način ne uzrokuje autoimunu supresiju. Ustvari, upravo suprotno, mi vitaminom D povećavamo sposobnost i potencijal za normalnu imunološku reakciju naših pacijenata.

Počeli smo davati pacijentima 10.000 IU vitamina D dnevno i uočili smo poboljšanja kod pacijenata. Međutim, sa dozama od 10.000 IU nije dolazilo do remisije bolesti. Relapsi su bili rjeđi, ali je poremećaj još uvijek bio aktivan. Uvijek kada bi pacijenti bili izloženi emocionalnom stresu, postojao je i rizik novog relapsa.
Kako su godine prolazile, pratili smo pacijente koji koriste visoke doze vitamina D i uočili mo da povećavanje doza vitamina D dovodi do sve većih pozitivnih efekata kod pacijenata. Nakon 2-3 godine smo utvrdili koja je to doza koja dovodi do supresije autoimunog poremećaja, odnosno do remisije bolesti. Ta doza je oko 1.000 IU po kg tjelesne težine dnevno. Ovo je, naravno, prosjek. U praksi se radi obračun, odnosno prilagođavanje i određivanje individualne doze za svakog pacijenta, koja može biti viša ili niža od ovog prosjeka, ovisno o stanju pacijenta. Osnov prilagođavanja je visina (nivo) PTH (paratiroidnog hormona) u krvi. Poznat je mehanizam da kada nivo vitamina D u serumu raste, PTH opada. Mi svojim tretmanom pokušavamo držati nivo PTH uz donju granicu referentnih vrijednosti, (ali da ne dovedemo do njegove supresije) jer smo primijetili da održavanje PTH na tom nivou održava autoimuni poremećaj u stanju remisije. Da bi se to postiglo, bilo je potrebno primjenjivati doze od 1.000 IU po kg tjelesne težine, prilagođene individualnom stanju pacijenta.

Da bi se spriječile neželjene nus pojave i štetni efekti, koji su mogući kod primjene ovako visokih doza D vitamina, zahtijevali smo od pacijenata režim ishrane koji isključuje mlijeko i mliječne proizvode i sve proizvode sa dodatkom kalcijuma kao što su, zobeno (ovseno) mlijeko, rižino mlijeko, sojino mlijeko. Uz ove mjere u ishrani, i uz primjerenu hidrataciju (unos tečnosti) primjena visokih doza D vitamina je prilično sigurna. Drugim riječima, savjetujemo unošenje minimalno 2,5 l tečnosti dnevno (voda, sokovi, osvježavajuća pića, čajevi, supa).

Uz unos tečnosti od minimalno 2,5 litra dnevno obezbijeđuje se diureza (dnevno izlučivanje urina) oko 2 litra, što je dovoljno da se kalcij drži odražava rastvorenim i izbacuje kroz urin. Kada je kalcij rastvoren, odnosno kad nije koncentrisan, sprečava se pojavljivanje najopasnije štetne pojave koja ukazuje na intoksikaciju D vitaminom a to je nefrokalcinoza (rijetko opasno oboljenje bubrega koje može dovesti i do otkazivanja bubrega a prati ga, između ostalog deponovanje soli kalcijuma u bubrežnom parenhimskom tkivu).
U tretmanu su i doze D vitamina i nivo serumskog D vitamina progresivno rasle. Ranije, kada se nije propisivao strogi režim ishrane, dešavalo bi se da nivo kalcijuma u serumu i urinu ide preko dozvoljene granice. Tada smo tražili od pacijenata da nastave sa istim dozama D vitamina, a smanje unos kalcijuma, odnosno da počnu sa kalcijum restriktivnom dijetom. Tada smo utvrdili da je nivo kalcijuma u urinu pao čak ispod onog nivoa koji su pacijenti imali brije započinjanja tretmana s avisokim dozama D vitamina. To nam je omogućilo podizanje doza na već pomenutih 1.000 IU tjelesne težine.

Ova doza za deblje pacijente može biti čak i veća. Na primjer, moguće je da neko ko je težak 130 kg uzima 200.000 IU dnevno. Ovo se radi sa ciljem da se kompenzira gubitak vitamina D u potkožnom masnom tkivu. Na osnovu istraživanja dr Holick-a utvrđeno je da potkožno masno tkivo privlači D vitamin, s obzirom na to da je on topiv u mastima, mast ga povlači iz krvotoka, te se, u takvim slučajevima preporučuju još veće doze da bi se nadoknadila „krađa“ vitamina D od strane masnog tkiva. Međutim, sve ove visoke doze moraju biti propisivane pod trogom kliničkom i laboratorijskom kontrolom i pacijenti se moraju povremeno viđati da se kontoliše učinak i da se provjeri da li se pridržavaju režima ishrane jer je to od ekstremne važnosti. Veće doze od propisanih mogu prouzrokovati efekte suprotne normalnim biološkim aktivnostima. Npr. kod osobe teške 70 kg doze više od 150.000 IU (bez obzira u komobliku se D vitamin uzima – ulje, tablete, softgels) mogu dovesti do „povlačenja“ kalcijuma iz kostiju u serum i na taj način dovesti do hiperkalcemije. Ovo se može izbjeći davanjem lijekova koji su poznati kao bifosfanati (Alendronat, Etidronat i sl.) i koji blokiraju ovakav toksični efekat. Ove izrazito visoke doze se rijetko propisuju, osim kod predebelih osoba, sa abnormalnom tjelesnom težinom.
Od 2002/03 godine, od kada smo počeli sa tretmanom, imali smo 1.130 pacijenata, od kojih je oko 70% bilo na visokim dozama D vitamina. Pacijenti su postigli fatastične rezultate. Neki od njih su trenutno u publici. Mi osjećamo ogromno zadovoljstvo što smo ima vratili njihove živote. Oni više nemaju relapsa niti lezija na magnetnoj rezonanci. Oni više ne očekuju da oslijepe, postanu paraplegičari ili onesposobljeni na drugi način. Oni, jednostavno, ponovo mogu vidjeti normalnu budućnost u svom životu.

Jedino što još uvijek nije poznati je koliko dugo će ovi pacijenti morati uzimati ove visoke doze. To je pitanje na koje je potrebno još tražiti odgovor.
Kada govorimo o 1.130 pacijenata, govorimo o onima koji nisu bili ni na kakvoj drugoj terapiji nego isklučivo na vitaminu D.
Kada je u pitanju oblik (forma) D vitamina pokazalo se da sublingvalne tablete (one koje se stavljaju pod jezik) nisu efikasne kao forme koje su ma masnoćama bazirane, kod kojih je vitamin D pomiješan sa uljem, koje su, također efikasnije nego vitamin D u suhim kapsulama.

NAPOMENA: PRIMJENA DOZE D VITAMINA VIŠIH OD 10.000 IU ZAHTIJEVA NADZOR I KONTROLU LJEKARA, ZBOG OZBILJNIH OŠTEĆENJA BUBREŽNE I OSTALIH FUNKCIJA U ORGANIZMU. PACIJENTI NE BI SMJELI SAMI DA SE U TO UPUŠTAJU.

Prevod Dragana D.

 

Van mreže senna

  • Član
  • **
  • Poruke: 10209
  • Pol: Muškarac
  • "ja sam dečak iz vode" Milan EKV
  • Dg: MS
  • Grad: Kragujevac
Odg: Vitamin D Protokol
« Odgovor #42 poslato: Jun 10, 2015, 10:01:43 posle podne »
 :ye1: Ena
super tekstovi, video ću odgledati kasnije
 :cheers:  :cheers:

Van mreže Jellena

  • Član
  • **
  • Poruke: 4515
  • Pol: Žena
  • Nema granica za one koji ih ne vide...
  • Dg: MS
  • Grad: Sokobanja
Odg: Vitamin D Protokol
« Odgovor #43 poslato: Jun 30, 2015, 11:51:25 pre podne »
Drugari, da se i ja prijavim  ;) Uvek sam bila u velikom deficitu sa vitaminom D. Kontrolisali su mi ga prvi put kad sam dobila dg i tada mi je neurolog savetovao suncanje, ja poslusala i suncala se ceo oktobar  sys Nakon godinu dana nije mak'o ni malo na gore pa mi dadose 400IU 2x dnevno....opet provera nakon godinu dana i nista... Prestala sam i da se zamaram oko toga, a iskreno nisam ni znala niti se trudila da saznam kakve sve zdravstvene probleme moze doneti deficit ovog vitamina-hormona.
Ove zime pojavljuje se info o brazilskom lekaru i lecenju visokim dozama D vitaminom, a ja totalno nezainteresovana jer znamo svi sta smo sve isprobavali i kakve euforije imali da bi na kraju ostali razocarani...
Resim ja pocetkom marta kud svi tu i mali Mujo pa krenem sa fizioloskom dozom od 10 000IU jer vec dugo ne mogu da putujem zbog neuroloskih ispada u voznji, a kod nas se ne rade odredjene analize. Ubrzo osecam povecanje energije i izdrzljivosti. Sredinom maja sam podigla dozu duplo i pocela da se pridrzavam pravila sto se hidratacije i ishrane tice. Ubrzo sam shvatila da konacno mogu da sednem u kola i odvezem se van grada  :ye: Odlazim u lab. u najblizi grad i saznajem da vise nisam u onolikom deficitu, ali i da ima prostora za visoke doze jer je PTH i dalje visok.
Takodje u maju mesecu sam stupila u kontakt sa Jeffom T. Bowlsom piscem knjige The Miraculous Results Of Extremely High Doses Of The Sunshine Hormone Vitamin D3 My Experiment With Huge Doses. Covek koji dvadeset i pet godina izucava vitamin D3 i njegovo dejstvo na organizam. U prepisci sam sa njim, tako da nisam kod italijanskih doktora.
Trenutno sam na dozi od 60 000IU. Pocetkom avgusta laboratorija i korigovanje doze.
Imam benefita, ali mislim da su i dalje samo meni uocljivi. Nema poboljsanja sto se hoda tice, ali to je i suvise rano, ali ima sitnica kao sto su opustena stopala nakon neznam ni ja koliko godina. Mogu da savijem nozne prste i da ih ispravim bez da mi spazam zgrci celo telo. Takodje sam primetila da su se maksimalno proredile struje koje mi bukvalno salju sokove u prednji deo mozga iz stopala kroz noge. Moja koza(imam psorijazu) je u nikad boljem stanju. Ima jos tih stvarcica koje meni mnogo znace  :D

Van mreže Ena

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 133499
  • Pol: Žena
  • Zivot je izazov.Ne gubi vreme uzivaj u njemu...
  • Dg: MS
Odg: Vitamin D Protokol
« Odgovor #44 poslato: Jun 30, 2015, 12:04:54 posle podne »
Nema poboljsanja sto se hoda tice, ali to je i suvise rano, ali ima sitnica kao sto su opustena stopala nakon neznam ni ja koliko godina. Mogu da savijem nozne prste i da ih ispravim bez da mi spazam zgrci celo telo. Takodje sam primetila da su se maksimalno proredile struje koje mi bukvalno salju sokove u prednji deo mozga iz stopala kroz noge. Moja koza(imam psorijazu) je u nikad boljem stanju. Ima jos tih stvarcica koje meni mnogo znace  :D


Jeco  :ye:
Na istoj smo dozi.I čekaćemo da prođu ta dva tri meseca pa da osetimo veća poboljšanja  n32

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.