Autor Tema: Skolioza - diskusije  (Pročitano 36822 puta)

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd

Hendi-društvo

Odg: Problemi mame čije dete ima skoliozu
« Odgovor #15 poslato: Mart 03, 2009, 12:37:07 posle podne »

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Problemi mame čije dete ima skoliozu
« Odgovor #16 poslato: Mart 03, 2009, 03:57:55 posle podne »
Mama, mogu da te uputim na jos neke stranice:

http://princezafiona.blog.hr/2007/06/1622782075/skolioza.html
http://www.mojdoktor.hr/print.aspx?article=294
http://www.stetoskop.info/bolesti-sistema-za-varenje/Deformiteti-kicmenog-stuba--2504-c54-content.htm?b6

Medjutim, ni naj jednoj od tih stranice se ne spominje nista vise od perioda kad nastaje i eventualno kako se leci, hocu reci ima jako malo!
Ako hoces, mozes da izlozis problem ovde pa da probamo svi zajedno da dodjemo do nekog resenja i da ti pomognemo!


Van mreže Mama

  • Član
  • **
  • Poruke: 348
  • Pol: Žena
  • Kakav radostan dan!!!!
Odg: Problemi mame čije dete ima skoliozu
« Odgovor #17 poslato: Mart 04, 2009, 09:53:24 pre podne »
Prvo, HVALA SVIMA što ste se potrudili, ali kao što je Tia pretpostavila, mene interesuje više o infantilnoj skoliozi nego što je ponuđeno (mada je zastrašujuća činjenica da su one i najprogresivnije).

Beba ima Apgar 10, a kao anomaliju su pronašli RPK (razvojni poremećaj kuka). Međutim, kukovi su u redu, kako kažu, za sada.
Problem je što beba drži levo rame više u odnosu na desno i salce ispod levog pazuha je veće i više podignuto u odnosu na desno. Glavu drži normalno, ne naginje ni na jednu stranu.
 
Ne bih je vodila kod doktora dok ne saznam kako lekar zaključuje da je u pitanju skolioza, jer ne znam ni kakva pitanja da postavim.

Razgovarala sam ponovo sa ljudima iz CentarSM-a, pa su me pitali da li su bebi nožice krute kada je oblačim ili ih osećam svom težinom na rukama, kao da padaju (i u jednom i u drugom slučaju treba raditi sa bebom vežbe).

Zanima me :
1. kako da prepoznam infantilnu skoliozu jer ona najbrže napreduje (kakav je test za bebe),
2. kako da redovno proveravam i pratim stanje bebe,
3. šta su sigurni znaci da beba ima skoliozu,
4. da li smem da je nosam dugo, jer ne može baš ceo dan da provede ni na stomaku,
5. šta znači "infantilna skolioza napreduje jako brzo" - koliko brzo?

Samo nemojte, molim vas, da me savetujete da prvo odem kod doktora - ne mogu nepripremljena. Moram o tome prethodno nešto više da saznam (a i kada malo bolje razmislim, i saveti na TV-u i saveti u novinama, i sva insistiranja za odlazak lekaru, sve to deluje divno i ohrabrujuće, i bajno i sjajno, dok se ne nađem u kliničkom centru. A kada se nađem tamo - mislim da sam u ludari za medicinsko osoblje - medicinske sestre izobličenog lica bez osmeha, doktori preglede završavaju, brojem i slovima, za minut. Za jedan pregled ne mogu da se pozovem ni na koga, jer gospodin čovek nije stavio ni potpis ni faksimil, a kad nešto kažem još se nađe uvređen što ne znam "ko je ON"). Tako će mi biti lakše da prihvatim bilo koji scenario i sa osobljem i sa dijagnozom.


 

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Problemi mame čije dete ima skoliozu
« Odgovor #18 poslato: Mart 04, 2009, 11:48:04 pre podne »

Zanima me :
1. kako da prepoznam infantilnu skoliozu jer ona najbrže napreduje (kakav je test za bebe),
2. kako da redovno proveravam i pratim stanje bebe,
3. šta su sigurni znaci da beba ima skoliozu,
4. da li smem da je nosam dugo, jer ne može baš ceo dan da provede ni na stomaku,
5. šta znači "infantilna skolioza napreduje jako brzo" - koliko brzo?

  Skolioza
...
Klasifikacija
...
 3. Klasifikacija prema uzrastu: infantilna (od l-3. godine), juvenilna (od 4-9. godine) i adolescentna skolioza (od 10. godine do završetka rasta).Infantilna skolioza se otkriva obično kada dete počne da sedi (C-skolioza) i većinom se spontano povlači.Juvenilna skolioza obično progredira. Adolescentna skolioza je najčešća, može imati benigni tok, ali može i brzo da progredira. Zbog toga su potrebne česte kontrole.
....
Klinička slika i dijagnoza

    Novorođenče se pregleda u položaju potrbuške. Posmatra se da li postoji lateralno krivljenje, kožni nabori na konkavnoj strani i izbočenje rebara na konveksnoj strani.
....

Evo mama ovo su neki izvodi sa linka koji sam ti ostavila.
http://www.geocities.com/HotSprings/Falls/5402/ortopedi.htm

Problem je što beba drži levo rame više u odnosu na desno i salce ispod levog pazuha je veće i više podignuto u odnosu na desno. Glavu drži normalno, ne naginje ni na jednu stranu.

To ti primećuješ,naravno.A šta kažu u DZ u savetovalištu?

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Problemi mame čije dete ima skoliozu
« Odgovor #19 poslato: Mart 04, 2009, 02:48:08 posle podne »
Mama, ja nazalost ti ne mogu dati odgovore na ova pitanja! Jedino sto sam uspela da uradim je da iskopam na stranim sajtovima nesto o infantilnoj skoliozi, ima ih dosta i ako znas engleski mozda nesto i pronadjes, iskustva drugih ili rec lekara. Moj engleski je jako los da bi mogla da ti pomognem  :'(! Sve u svemu, ja ti preporucujem vise nego jednog lekara, nikako da odes samo kod jednog. Mozda bi mogla pre nego sto odes u klinicki da obidjes neke lokalne doktore, da popricas sa njima pa ce se mozda i pitanja sama iskristalisati!
I jos jedan komentar, bebino lezanje na stomaku me je nagnalo da ti kazem ovo: meni su zabranili svake pokrete unazad jer su rekli da se tako skolioza samo povecava a preporucili mi pokrete napred tj. savijanje. Ali ja ne znam kako je to sa bebama, tako da ovo uzmes sa rezervom. U svakom slucaju mora da jaca svoje misice i da se isteze (kad joj starost to dozvoli, stvarno ne znam kad bebe sta smeju)!


http://www.childrensorthopaedics.com/Scoliosis.htm#infantile
http://www.scoliosis.org/forum/showthread.php?t=1468
http://www.scoliosis.org/forum/showthread.php?t=99
http://www.sauk.org.uk/scoliosis_in_infants.htm
http://groups.yahoo.com/phrase/what-is-scoliosis
http://www.surebaby.com/scoliosis.php


http://www.scoliosis.org/forum/showthread.php?t=5190

I ljubi bebicu od nas  :a7:

Van mreže Mama

  • Član
  • **
  • Poruke: 348
  • Pol: Žena
  • Kakav radostan dan!!!!
Odg: Problemi mame čije dete ima skoliozu
« Odgovor #20 poslato: Mart 04, 2009, 05:41:17 posle podne »
Hvala za trud i podršku i poljubce, ljubi i bebica vas!!!!  :a10: :a7: :a5:

Na ovom linku http://princezafiona.blog.hr/2007/06/1622782075/skolioza.html
pročitah da su infantilne skolioze najteže, a na http://www.geocities.com/HotSprings/Falls/5402/ortopedi.htm#D
da se povlači. I sada da čekamo bar četiri meseca dok beba ne počne da sedi...
Citat
Klinička slika i dijagnoza

    Novorođenče se pregleda u položaju potrbuške. Posmatra se da li postoji lateralno krivljenje, kožni nabori na konkavnoj strani i izbočenje rebara na konveksnoj strani

Kao laik ne vidim da je prisutan neki od ovih simptoma, osim kada leži na leđima problem sa ramenima koji sam već navela. Za neki dan nam je redovna kontrola i vakcinacija, i ove informacije su sada prednost, pa ću javiti kako stoje stvari. Ova strepnja ubija!!!

HVALA još jednom devojke, ljubim vas  :a7: :a7:, a i Ticika - boginjavo čudo - bela je od praška za boginje, kao da je dve nedelje radila u vodenici!!!

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Problemi mame čije dete ima skoliozu
« Odgovor #21 poslato: Mart 04, 2009, 06:11:05 posle podne »
Ljubi  mama bebaća  :a10: i Ticiku  :a10:

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Problemi mame čije dete ima skoliozu
« Odgovor #22 poslato: Mart 04, 2009, 06:24:14 posle podne »
Na ovom linku ....
pročitah da ....., a na ... da se povlači.

Na osnovu mog iskustva, a i zdrave logike i ja mislim da se povlaci! Naime, ako neko ima skolikozu moze je vezbama ispraviti i zaustaviti krivljenje, a bebama je to najlakse jer njeni misici nisu jos ojacali! Gotovo sam sigurna da uz pravilno drzanje, jacanje, zdravu ishranu i vezbe (mozda plivanje cim beba to bude mogla), to moze da se regulise!

A postoji mogucnost da to uopste nije skolioza ..... Javi obavezno sta se desava ;)!

....a i Ticika - boginjavo čudo - bela je od praška za boginje, kao da je dve nedelje radila u vodenici!!!

Joj pitaj je jel ima neku vezu da mi nabavi iz vodenice brasno tip-850, ne mogu nikako da ga nadjem  mali1 mali1 mali1!

Ljubimo mi sve vas puno  :a10: :a10: :a10:

Van mreže Anchie

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Žena
Odg: Skolioza
« Odgovor #23 poslato: Avgust 20, 2009, 06:41:30 posle podne »
Evo mene kako sam obecala!

Pa da se raspisem, dok me klinci ne prekinu.... ::)

Elem, imam skoliozu od deste, hteli da me operisu, moji nisu dali, a mozde je i bolje uz svu instrumentaciju i nacine na koje su operisali davne 1990te....

E, moji me nisu uspeli naterati da radim dosledno vezbe, tada sam ja pobedila njih ,a sada mene skolioza... Trebalo je da budu cvrsci, i kad pogledam bolja, mnooogo su mi popustali....

Ja nemam bolova, problema sa srcem i plucima, samo me boli vrat kad preteram na Internetu, i jedan misic levo lumbalno kad se zamorim, nista specijalno da bih se zalila...
ali razmisljam o buducnosti...sta me ceka sa 40, 50, 60... ako Bog da da pozivim toliko, razmisljam o tome kakv cu kvalitet zivota voditi, hocu li biti postedjena muka kao sad ili se me nesto stici...to ne znam...

I onda se ja vracam problemu skolioze posle niza godina ignorisanja....nisam isla na kontrole od 10te goidne od izlaska iz bolnice, mada je trebalo... Bila sam kao student jednom, rekose mi da postoji relativna indikacija za operaciju...
Otisla kao trudnica da "pokupim" neki savet kako se poroditi i slicno, rekose mi samo da se ne ugojim previse (sto sam ih i poslusala ;))
A kad sam rodila mog vasu, drugog sina, pocela sam drugacije da gledam na zivot i postala sam samosvesnija i odgovornija prema sebi , zbog drugih....
Odoh ja na Banjicu, dr me nije poslao na rentgen ali rece "kad se odlucih na operaciju ti se javi" ja pitah zar nije logicno da posel toliko godina napravimo neki snimak poredjenja radi on rece" pa , moze dodji neki drugi put"...
Ja odoh neki drugi put, i "slikah" se i pitah ga "kako stoji stvar" a covek mi rece "cini mi se isto k'o pre, popij Nimulid u fazi bola, radi vezbe i tako..." iskreno nije bio mnogo zainteresovan, a i razumem ga ispred  ordinacije ljudi cekaju mole, jure ga i tako....Nije mi merio uglove tad  aja se ponadala...

Onda odem na VMa kod nekog neurohirurga koji isto radi skolioze izmedju ostalog, i on kaze da mu se cini da je krivina "srednja", da donesem snimak. Ja donesoh snimak im mog DZ (a oni ga tamo napravili Boze sacuvaj) a on kaze da ne moze na osnovu tog nista ali da mu se cini da je za opreaciju...

U medjuvremenu se operise moja drugarica u 40oj na VMA, i vec 6 meseci vuce streptokoknu infekciju koja je zahvatila presljene, imala dva operativna ciscenja rane.... i ja odustanem od operacije obeshrabrena njenim iskustvom...
Druga drugarica se oprise na banjici i biva zadovoljna... u medjuvremenu ja radim jedno temeljno" istrazivanje" o skoliozu, nailazim na medicinske clanke o losim rezultatima operacije, problemima koje ljudi imaju posle niza godina, infekcije koja moze da se javi i 9 godina posle operacije..... nailazim i a pozitivna iskustva ljudi na www.scoliosis.org i na ljudi koji nehirurski ( joga, pilates , Schroth metod,spineCor...)pokusavaju da izbegnu operacioju i nesmetano funkcionisu i trenutno sam u tim vodama ... trazim efektivan i dopstupan nacina da pomognem sebi ne hirurski, za sada. jos su mi klinci mali, a i zelimo trece dete pa operacija ne bi bila izbor br jedan sada s obzirom na obaveze i mogucnosti...

ne vredi, klinci zovu, idem, pisem posle, a pisite i vi vase iskustva....

izvin'te na greskama u kucanju, jer zurim....

Van mreže tatijana

  • Član
  • **
  • Poruke: 11247
  • Amor omnia vincit - Ljubav sve pobeđuje.
Odg: Vežbe za skoliozu
« Odgovor #24 poslato: Decembar 02, 2010, 08:13:12 pre podne »
hvala na vezbama,plava.. :ye: ..mogla bih malo da se aktiviram,sad ce zimske carolije..znaci led,kisa,sneg i sigurno manje setnje i izlazaka ,tako da POCINJEM  n32

Van mreže plava

  • Član
  • **
  • Poruke: 507
  • Pol: Žena
  • Avon dama
Odg: Skolioza - diskusije
« Odgovor #25 poslato: Decembar 06, 2010, 12:56:05 pre podne »
Држим те за реч  n32
... и ја се с времена на време улењим, па када ме поткочи, онда се кајем...  :'(

Van mreže plava

  • Član
  • **
  • Poruke: 507
  • Pol: Žena
  • Avon dama
Odg: Skolioza - diskusije
« Odgovor #26 poslato: Jun 15, 2012, 12:41:31 posle podne »
Mama, како су твоја дјеца данас што се тиче сколиозе?

Van mreže wendy

  • Član
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Žena
  • Samo glavu gore!
Odg: Skolioza - diskusije
« Odgovor #27 poslato: Novembar 08, 2015, 08:55:54 posle podne »
Uh, deca i skolioza. Ja imam 50 godina, skoliozu i šipku od svoje 13. godine. Pa šta reći.

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.