Autor Tema: Aspergerov sindrom  (Pročitano 4359 puta)

Van mreže Daša

  • Član
  • **
  • Poruke: 27841
  • Pol: Žena
  • Dg: MS
  • Grad: NS
Aspergerov sindrom
« poslato: Maj 12, 2013, 10:44:33 posle podne »
Aspergerov sindrom (engl. AS ili AD) jedan je od nekoliko poremećaja iz autističkog spektra (engl. ASD) karakteriziran poteškoćama u društvenoj interakciji i ograničenim, stereotipnim interesima i aktivnostima. Također se naziva Asperger(ov) poremećaj ili samo Asperger.[1]

http://sh.wikipedia.org/wiki/Aspergerov_sindrom

Hendi-društvo

Aspergerov sindrom
« poslato: Maj 12, 2013, 10:44:33 posle podne »

Van mreže Daša

  • Član
  • **
  • Poruke: 27841
  • Pol: Žena
  • Dg: MS
  • Grad: NS
Odg: Aspergerov sindrom
« Odgovor #1 poslato: Maj 12, 2013, 10:47:38 posle podne »
Dečko s autizmom pametniji od Ajnštajna?...ovaj tinejdžer ima koeficijent inteligencije 170

Kada je Džejkob Barnet imao samo dve godine, dobio je dijagnozu umerenog autizma. Lekari su njegovim roditeljima rekli da dečko verovatno nikad neće progovoriti, čitati, niti obavljati svakodnevne aktivnosti poput vezivanja pertli.
Barnet danas ima 14 godina i student je master studija. Cilj mu je da odbrani doktorsku disertaciju na temu kvantne fizike.

 :grr: http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2013&mm=05&dd=12&nav_id=713099

Van mreže Bica

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 5
Odg: Aspergerov sindrom
« Odgovor #2 poslato: Januar 27, 2015, 02:40:19 posle podne »
Sticajem okolnosti vodim brigu o odrasloj osobi sa AS.
Da bih se snasla citala sam sve sto mi je doslo pod ruku, i zao mi je sto se kod nas jako malo zna o tom sindromu. Moj sticenik je cak, kao dete dobio dijagnozu ,,ometen u razvoju,, porodica je to tesko prihvatila, pogotovu sto se on jako dobro sluzi brojevima i ima fantasticnu memoriju. Stoga je zavrsio osnovnu i srednju skolu (u to vreme nije bilo inkluzivne nastave, pa se snalazio kako je umeo) i dve god fakulteta, pogadjate, na PMF. U porodici se krio njegov poremecaj, nije se o tome uopste razgovaralo, i svi psiholoski i razvojni problemi su resavani izolacijom i bensedinima. Tuga.
Osobe sa AS imaju tzv ,,kameno lice,, znaci, skoro da ne pokazuju nikakve emocije sem tuge. Zato se misli da nisu empaticni. Moje iskustvo je da jesu, mada ograniceno. Vole ustaljen red i aktivnosti. Ne shvataju neverbalnu komunikacju, bukvalisti su. Pamcenje im je fantasticno, ali selektivno : npr znace SVE cinjenice i podatke o onome sto ih interesuje, ali neke najjednostavnije stvari iz zivota jako dugo uce. Imaju hipersenzibilnu kozu, i termoregulacija im nije najbolja.
Ako im se na vreme posveti paznja, mogu da budu jako funkcionalni u svakodnevnom zivotu.
Za sad toliko, volela bih da razmenimo iskustva

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.