Autor Tema: Služba kućnog lečenja  (Pročitano 6515 puta)

Van mreže Daša

  • Član
  • **
  • Poruke: 27845
  • Pol: Žena
  • Dg: MS
  • Grad: NS
Služba kućnog lečenja
« poslato: Jul 13, 2012, 03:45:26 posle podne »
Da li ste znali da ...

Neki domovi zdravlja imaju organizovane službe kućnog lečenja koje pružaju zdravstvene usluge pacijentima koji trenutno ili trajno nisu u mogućnosti da posećuju svog izabranog lekara ili da potraže medicinsku pomoć u ambulanti. U najvećim gradovima postoje i specijalizovane ustanove za zdravstvenu zaštitu starih osoba, koje imaju službe za kućno lečenje. Sve usluge službi kućnog lečenja u državnim zdravstvenim ustanovama su besplatne.

http://upravusi.rs/zdravlje/zdrzastita/kucno-lecenje/


Služba za kućno lečenje je nova samostalna služba u Domu zdravlja „Novi Sad" koja organizuje i sprovodi lečenje, zdravstvenu negu i palijativno zbrinjavanje u kućnim uslovima osiguranom licu koje je nepokretno ili čije kretanje zahteva pomoć druge osobe. Sprovodi i bolničko lečenje, kada je opravdano i medicinski neophodno. Sprovodi lečenje i negu svih građana starijih od 75 godina života (u Bg 65 god).

http://www.gerontology.co.rs/pravo.htm
http://www.dzns.rs/sluzbe.php?sluzba=8&objekat=
http://www.dzns.rs/sluzbe.php?page=3-sluzbe&sluzba=8&objekat=01

Hendi-društvo

Služba kućnog lečenja
« poslato: Jul 13, 2012, 03:45:26 posle podne »

Van mreže Daša

  • Član
  • **
  • Poruke: 27845
  • Pol: Žena
  • Dg: MS
  • Grad: NS
Odg: Služba kućnog lečenja
« Odgovor #1 poslato: Jul 13, 2012, 04:17:54 posle podne »
...to sam juče saznala od lekara hitne pomoći...rečeno mi je da u Ns ta služba radi već dve godine ...
Do sada sam znala  samo za službu patronaže... patronažne sestre obilaze  pacijente sa hroničnim bolestima, davanje injekcija,infuzije,vađenje krvi...
Služba za kućno lečenje...koja organizuje i sprovodi lečenje, zdravstvenu negu i palijativno zbrinjavanje u kućnim uslovima osiguranom licu koje je nepokretno ili čije kretanje zahteva pomoć druge osobe. Sprovodi i bolničko lečenje, kada  je opravdano i medicinski neophodno. Sprovodi lečenje i negu svih građana starijih od 75 godina života. U okviru ove Službe je organizovan i rad centralne sterilizacije.

Van mreže Ena

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 133590
  • Pol: Žena
  • Zivot je izazov.Ne gubi vreme uzivaj u njemu...
  • Dg: MS
Odg: Služba kućnog lečenja
« Odgovor #2 poslato: Jul 13, 2012, 09:28:16 posle podne »
Kod nas to ima već godinama.
Kad sam na vitaminskoj terapiji,dolaze mi kući med.tehničari.
Doktorka koja je na terenu lečila je moju baku i deku.Inače je ona za sve pacijente koji su bolesni od onih najtežih bolesti.

Van mreže Daša

  • Član
  • **
  • Poruke: 27845
  • Pol: Žena
  • Dg: MS
  • Grad: NS
Odg: Služba kućnog lečenja
« Odgovor #3 poslato: Jul 14, 2012, 07:59:58 pre podne »
Kad sam na vitaminskoj terapiji,dolaze mi kući med.tehničari.

...to je služba patronaže,koja je uvek bila ...davanje injekcija,infuzija,vađenje krvi...
Pre, ako niste bili u mogućnosti otići svom lekaru,morali ste zvati hitnu pomoć ili prijaviti kod svog lekara opšte prakse i tada je on pri kraju radnog vremena odlazio na teren u obilazak takovih bolesnika...
Znam iz kontakata sa ljudima,koji su teže pokretni,kojima je potrebna pomoć druge osobe prilikom kretanja,dg.MS,ne idu  lekaru opšte prakse...često uzimaju antibiotike "na svoju ruku"...ili kontrolu KS rade isključivo prilikom odlazaka u bolnicu,a i to nakon puno godina "lečenja" veoma retko rade...
Ti pacijenti imaju mogućnost kućnog lečenja,kao  pacijenti koji su privremeno zbog pogoršanja u nemogućnosti doći do lekara...
Kada sam imala problem sa pritiskom,po kijametu smo išli u dz i tamo, čekali u čekaonicama,gde u vreme gripa, možete, dodatno, pokupiti još neki virus ...
Kada sam lekaru hitne rekla da nisam znala tj.čula za Službu kućnog lečenja..."pojasnila"mi je da je to bila dužnost mog  lekara opšte prakse,ali da oni ne žele da im se smanji broj pacijenta...  :m3:
Mnogi gradovi imaju tu službu,samo što nažalost, pacijenti,kojima je potrebna ,često ne znaju da ona postoji... :n24:

Van mreže Ena

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 133590
  • Pol: Žena
  • Zivot je izazov.Ne gubi vreme uzivaj u njemu...
  • Dg: MS
Odg: Služba kućnog lečenja
« Odgovor #4 poslato: Jul 14, 2012, 10:16:29 pre podne »
Meni je patronaža dolazila i ujutru rano,pa sam se dogovorila sa njima da dolaze posle podne.Kod nas u DZ je posebno hitna,posebno kućno lečenje.
E sad,moj pok.deka je bolovao od karcinoma i čim mu je dijagnostikovana bolest nije više išao u dz ni zbog čega.Doktorka je dolazila kad god sam je pozvala.
Bila je doktorka i mojoj pok.baki.Ona je zato tu,da obilazi teško bolesne pacijente,ne bitno koliko oni godina imaju.Imamo dve doktorke koje su u kućnom lečenju,od kojih je jedna svekrva mojom sestri,pa mi je tu kad god mi nešto zatreba.
Inače je i načelnica hitne.
NS je veliki grad i tu bi trebalo nekoliko doktora da rade da bi pokrili ceo grad.

Van mreže Daša

  • Član
  • **
  • Poruke: 27845
  • Pol: Žena
  • Dg: MS
  • Grad: NS
Odg: Služba kućnog lečenja
« Odgovor #5 poslato: Jul 14, 2012, 07:26:01 posle podne »
NS je veliki grad i tu bi trebalo nekoliko doktora da rade da bi pokrili ceo grad.

http://www.dzns.rs/sluzbe.php?page=3-sluzbe&sluzba=8&objekat=01

Van mreže Ena

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 133590
  • Pol: Žena
  • Zivot je izazov.Ne gubi vreme uzivaj u njemu...
  • Dg: MS
Odg: Služba kućnog lečenja
« Odgovor #6 poslato: Jul 14, 2012, 10:34:46 posle podne »
Au koliko ih je.Onda bi trebalo teško pokretnim ms-ovcima da dolaze kući. :m1:

Van mreže Daša

  • Član
  • **
  • Poruke: 27845
  • Pol: Žena
  • Dg: MS
  • Grad: NS
Odg: Služba kućnog lečenja
« Odgovor #7 poslato: Februar 14, 2013, 10:36:05 pre podne »
Kućno lečenje se obezbeđuje pacijentima:
koji su otpušteni sa bolničkog lečenja a mora da im se obezbedi dalje lečenje kod kuće;
koji su privremeno ili trajno nepokretni, ili ne mogu da se kreću bez pomoći drugih osoba;
koji boluju od teških i neizlečivih bolesti u završnoj fazi

U toku kućnog lečenja sprovode se svi medicinski i rehabilitacioni postupci koje zdravstveni radnik može da pruži u kućnim uslovima,npr. lekarski pregledi, hitne intervencije, promene katetera, obrade i previjanja rana, davanje injekcija i infuzije.

Odluku o kućnom lečenju donosi izabrani lekar. On određuje vrstu i dužinu kućnog lečenja i prati njegovo sprovođenje. Dakle, da bi bio primljen na kućno lečenje potrebno je da imaš „nalog za kućno lečenje” koji izdaje tvoj izabrani lekar.
Samo mi nije jasno,kako neki teško pokretni bolesnici to ne koriste,jer ne znaju,a njihov izabrani lekar ih nije upoznao sa tom mogućnošću  :m2:


 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.