Autor Tema: MS Crna Gora  (Pročitano 46560 puta)

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 2913
Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #15 poslato: Januar 17, 2009, 10:22:41 posle podne »
Sve bolesti su psihosomatske, ne mozete odvojiti dusu i telo.
Gde je epicentar obolelih u Srbiji bi dobro bilo da vi iz Srbije date tu informaciju kao i vi iz Makedonije. Ja nisam uspela da nadjem tu informaciju na sajtu MS Drustva Srbije...ili negde drugde...

Hendi-društvo

Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #15 poslato: Januar 17, 2009, 10:22:41 posle podne »

Van mreže Ena

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 133662
  • Pol: Žena
  • Zivot je izazov.Ne gubi vreme uzivaj u njemu...
  • Dg: MS
Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #16 poslato: Januar 17, 2009, 11:20:15 posle podne »
Ja sam rođena u Slavoniji (Hrvatska) i to je na drugoj strani epicentra valjda.
Sa nepune 3 god.otišla u Nemačku i tamo živela do osme god.,a sada sam u Vojvodini.(svetska a naša  ;))
Mora da sam zakačila svuda po malo.Da li ima neki grad u kom nema obolelog od MS pa da se tamo rađaju deca.
Možda sam sada ispala gruba,glupa kako god me shvatili ali mi je to sa epicentrom neke bolesti....ne jasno skroz  :-\

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 2913
Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #17 poslato: Januar 17, 2009, 11:31:29 posle podne »
ima negde na ovom forumu karta sa tacnim lokacijama gde najvise ima obolelih od MS-a.
Ima i istraživanja  o tome kada promenite mesto i u kom zivotnom dobu, vreme puberteta je rizicno.
Ti si Ena šetala baš po ''kriznim'' područijima kada je ms u pitanju

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 2913
Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #18 poslato: Januar 18, 2009, 10:49:53 pre podne »
Pronasla sam za Makedoniju da su severozapadni delovi,  opstina Strumica u istocnoj Makedoniji i Tetovo. Ali Makedonija u svakom slucaju nema mnogo obolelih vazila je i za sfrj kao republika sa najmanjim brojem obolelih u odnosu na druge republike. Uvek je prednjacila po broju obolelih Slovenija.

Za Srbiju je : Aranđelovac, Kragujevac, Svetozarevo, Ćuprija i Paraćin. U Svetozarevu je najveća prevalencija. Ovo su rezultati jos iz vremena sfrj, pa i tada nije bilo sveobuhvatnih istraživanja samo po manjim arealima. Kako je danas stanje to tek treba da pokažu buduća istraživanja.

Van mreže Ena

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 133662
  • Pol: Žena
  • Zivot je izazov.Ne gubi vreme uzivaj u njemu...
  • Dg: MS
Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #19 poslato: Januar 18, 2009, 11:31:58 pre podne »
Ima i istraživanja  o tome kada promenite mesto i u kom zivotnom dobu, vreme puberteta je rizicno.
Ti si Ena šetala baš po ''kriznim'' područijima kada je ms u pitanju

Dobro,možda je bilo tako.Ali zar nije bilo pravilo da se smanji broj bronhijalnih napada odlazak na more ili planinu.Ja sam u tim "kriznim"područjima bila daleko pre puberteta.
Mada sam svako leto išla relaciju Nemačka-Bosna-more (jedne godine Crna gora,druge Hrvatska)e sad kako,zašto i gde me dokačila nije mi ni bitno,ona je tu.Ali život ide dalje,moglo me strefiti i nešto gore možda ali srećom nije  ;)

Van mreže Goga

  • Član
  • **
  • Poruke: 449
  • Pol: Žena
Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #20 poslato: Januar 18, 2009, 12:28:29 posle podne »
Malo mi nije jasno kakve veze ima psihosomatika sa "epicentrima"- znaci li to da su konkretni gradovi mesta gde se stresno zivi ili ... To nam saznanje o epicentrima ne donosi u stvari nista!!! moglo bi se za svaki grad naci za koje je oboljenje bas taj grad epicentar. Pa nam onda preostaje da biramo- dal cemo radje da zivimo tamo gde cemo verovatno dobiti karcinom zeluca ili tuberkulozu ili MS.I u epicentrima ima puno vise zdravih nego obolelih. A i van epicentara ima obolelih- bez obzira na to shto ne zive u epicentru. Mozda je pravilnije zabaviti se psihosomatikom generalno- bez obzira u kom se epicentru zivi, jer u stvari imamo puno vise sanse da uticemo na sopstvenu psihu i somu nego na nepoznate faktore koji odredjuju epicentre za pojedine bolesti.

Van mreže Roxi

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 3526
  • Pol: Žena
  • MS
Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #21 poslato: Januar 18, 2009, 12:37:49 posle podne »
Mlate praznu slamu, tek da se  nesto napise...

Van mreže Roxi

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 3526
  • Pol: Žena
  • MS
Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #22 poslato: Januar 18, 2009, 12:45:50 posle podne »
Danas je dr.Drulovic iz KC BG, specijalista za MS, gostovala u emisiji "Jabuka na dan", na b92. Zao mije sto nisam bila u prilici da je cujem ali valjda ce emisija biti okacena kasnije na b92.fm...
Ako imate blizu informaciju, javite.
Inace, dr.Drulovic je naslednica prof.dr.Levic i ja je preferiram.

Van mreže raca

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 15292
  • Pol: Žena
Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #23 poslato: Januar 18, 2009, 01:40:17 posle podne »
Malo mi nije jasno kakve veze ima psihosomatika sa "epicentrima"- znaci li to da su konkretni gradovi mesta gde se stresno zivi ili ... To nam saznanje o epicentrima ne donosi u stvari nista!!! moglo bi se za svaki grad naci za koje je oboljenje bas taj grad epicentar. Pa nam onda preostaje da biramo- dal cemo radje da zivimo tamo gde cemo verovatno dobiti karcinom zeluca ili tuberkulozu ili MS.I u epicentrima ima puno vise zdravih nego obolelih. A i van epicentara ima obolelih- bez obzira na to shto ne zive u epicentru.

Potpuno se slazem sa Gogom, kakve veze psihosomatika ima sa "epicentrima"? A i ovo pa kad su utvrdjeni epicentri, da li su utvrdjeni razlozi zasto su bas to podrucja u kojima se pojavljuje vise obolelih u odnosu na druge sredine? Stvarno to saznanje za sada ne donosi skoro nista.

Van mreže U prvom licu

  • Član
  • **
  • Poruke: 2072
  • Pol: Žena
Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #24 poslato: Januar 18, 2009, 05:22:07 posle podne »

Pronasla sam za Makedoniju da su severozapadni delovi,  opstina Strumica u istocnoj Makedoniji i Tetovo. Ali Makedonija u svakom slucaju nema mnogo obolelih vazila je i za sfrj kao republika sa najmanjim brojem obolelih u odnosu na druge republike. Uvek je prednjacila po broju obolelih Slovenija.
Asja, neznam gde si nasla ove podatke, bas me zanima..Ja u mojoj zemlji nemogu da dodjem do nitu jednu info o MS u a kamoli gde bi mogao biti epicentar.. Ja sam iz Skoplja, grad koji zna da bude tmuran kao Sietl, ali imamo mnogu suncanih dana u godini (zato nam je i sunce na zastavi)..mala sala..
Ja ovde nemam nikakvih podataka, negde sam nasla da ima oko 800 obolelih, ali sve je tajno, kao sramota da neko prica o tome, sta ce reci komsije i sl. Ja pricam gde stignem (niko me neslusa, kao ja sam hipohonder, umisljam nesto itn.zdravi ne vjeruju bolesnima).. Neznam, ova geografska pravila za MS nisu mi logicna..Evo na pr., vidim da ima dosta oboleli iz Dalmacije gde je sunce u izobilii..
Sto se tice to da je MS psihosomatska bolestina, mislim da ima logike. MS je bukvalno ono..poikidasmo zivce.. Pozdrav.


[/quote]

Van mreže Roxi

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 3526
  • Pol: Žena
  • MS
Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #25 poslato: Januar 18, 2009, 06:06:29 posle podne »
Evo ga, "Jabuka na dan": http://www.b92.fm/_player/flash/B92FMPlayer.php?uid=50565&playlist_id=31093&playlist_type=7

Ko moze i ima strpljenja neka poslusa.

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 2913
Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #26 poslato: Januar 18, 2009, 10:50:02 posle podne »
U prvom licu ,podatke sam nasla u medicinskom udzbeniku dr Zvonimira Levica, podaci jos iz vremena 80-tih prosloga veka.

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 2913
Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #27 poslato: Januar 18, 2009, 11:54:27 posle podne »
Malo mi nije jasno kakve veze ima psihosomatika sa "epicentrima"- znaci li to da su konkretni gradovi mesta gde se stresno zivi ili ... To nam saznanje o epicentrima ne donosi u stvari nista!!! moglo bi se za svaki grad naci za koje je oboljenje bas taj grad epicentar. Pa nam onda preostaje da biramo- dal cemo radje da zivimo tamo gde cemo verovatno dobiti karcinom zeluca ili tuberkulozu ili MS.I u epicentrima ima puno vise zdravih nego obolelih. A i van epicentara ima obolelih- bez obzira na to shto ne zive u epicentru. Mozda je pravilnije zabaviti se psihosomatikom generalno- bez obzira u kom se epicentru zivi, jer u stvari imamo puno vise sanse da uticemo na sopstvenu psihu i somu nego na nepoznate faktore koji odredjuju epicentre za pojedine bolesti.

Nema veze, naravno. Ali je prica tako tekla: pomenute su regije gde ima vise obolelih ,a onda se preslo na pricu o stresu. A mogla je da krena prica i o lekovima ili vezbama.


 

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 2913
Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #28 poslato: Januar 25, 2009, 11:16:12 posle podne »
UDRUŽENjE MULTIPLE SKLEROZE CRNE GORE –PODGORICA, NA PLATFORMI MEĐUNARODNE FEDERACIJE MULTIPLE SKLEROZE
Nagrađeni počasnim statusom

Udruženje multiple skleroze Crne Gore, ovog mjeseca počastvovano je statusom naj udruženja na sajtu Međunarodne federacije skleroze multipleks. Ova internacionalna organizacija sa sjedištem u Londonu okuplja nekoliko stotina organizacija oboljelih od skleroze multipleks, s tim što se iznimka ogleda u statusu. Naime, redovni članovi izdvajaju i ne mala finansijska sredstva mjesečno za članstvo, a pridruženi članovi, čiji se rad prati, daju eventualne konsultantske smjernice za razvoj Strategije pomoći oboljelima od skleroze multipleks.

-Naše Udruženje postalo je pridruženi član Međunarodne federacije skleroze multipleks, u januaru prošle godine, svega sedam mjeseci nakon njegovog osnivanja, zbog velikih doprinosa u tom periodu na podizanju svijesti društva i konkretne pomoći oboljelima, kroz štampanje edukativne literature i održavanja dva velika simpozijuma. Na ovaj način promovisali smo i Crnu Goru kao državu, spremnu da pomogne oboljelima od ove bolesti, kroz civilni, odnosno nevladin sektor. Zasluga mjeseca našeg Udruženja počiva na realizaciji i implementaciji dva velika projekta, koji se sprovode u Podgorici i to projekat „Pomoć polupokretnim i nepokretnim osobama oboljelim od skleroze multipleks i u Bijelom Polju, projekat „Personalni asistent, kaže mr Andrijana Nikolić, osnivač i predsjednica Udruženja oboljelih od multipleks skleroze Crne Gore. Oba projekta, prema njenim riječima, podržala je prošle godine Skupština Crne Gore, a svoju realizaciju ove godine nastavljaju zahvaljujući dodjeli sredstava od strane Komisije za raspodjelu sredstava od igara na sreću.

-Personalni asistent ili pomoć u kući jeste projekat koji ima za cilj unapređenje kvaliteta života oboljelih od MS, objašnjava naša sagovornica. Prilikom odabira porodica, vodili smo se trijažom da su lica koja će biti korisnici ove pomoći u stanju teške pokretnosti ili su sasvim nepokretna. Osobe koje obavljaju ovaj posao u domaćinstvima (po jedna žena u Podgorici i Bijelom Polju) imaju zadatak da operu površine (stakla, podove, zidne pločice, namještaj), da po potrebi okupaju korisnika ove vrste pomoći, pomognu u promjeni jednokratnih pelena, pristave ili zgotove ručak, pomognu korisniku da se u invalidskim kolicima (po potrebi i zavisno od vremena) „prošeta“ na svježem vazduhu, navodi Andrijana Nikolić. Za obje opštine, prema njenim riječima, postoje i koordinatori programa, koji nadgledaju rad personalnog asistenta. U Podgorici je to mr Andrijana Nikolić, a u Bijelom Polju Lidija Guberinić, izvršna direktorica Opštinskog udruženja Bijelo Polje, uz koje je prošle godine, osnovano i opštinsko Udruženje Berane.

-Nacionalno Udruženje oboljelih od MS uspjelo je u proteklom periodu da se i izbori za dvije velike subvencije za oboljele na nivou Crne Gore. Zahvaljujući dr Miodragu Gomilanoviću, bivšem predsjedniku Odbora direktora Željeznice Crne Gore AD, dobili smo subvenciju od 75 odsto u domaćem i međunarodnom željezničkom saobraćaju. Novi predsjednik Željezničkog prevoza, mr Rešad Nuhodžić, nakon prestrukturiranja Željeznice, potvrdio je ovu odluku. Važnu ulogu u ovome imao je i Velimir Mijušković, predsjednik Privredne komore Crne Gore, koji je na sastanku Udruženja drumskih saobraćajnih prevoznika Crne Gore izložio naš zahtjev za subvencijom, tako da smo za naše članove dobili besplatne autobuske karte na teritoriji Crne Gore i oslobođenje od peronske karte. Ove subvencije važe uz člansku kartu , koje Udruženje izdalo, naglašava Andrijana Nikolić.

U narednom periodu Udruženje multiple skleroze Crne Gore nastojaće da lobira kod resornog ministarstva da se Pozitivna lista ljekova proširi sa koenzimom Lj 10 i vitaminima, koji su neophodni za svakodnevno funkcionisanje oboljelih od MS-a, jer ih je većina u stanju socijalne ugroženosti, a potrebe za vitaminima su na mjesečnom nivou oko 50 eura.

-Takođe, pokušaćemo lobirati za još neke subvencije, jer za mjesec izlazi treći broj našeg časopisa za oboljele, koji će svima stići na njihovu adresu, ističe Andrijana Nikolić i napominje da njihovi članovi ne plaćaju članarinu, jer su mnogi ekonomski zavisni od ukućana i stoga nemaju nikakvu finansijsku obavezu prema Udruženju.

Bolest ograničava radni angažman

-Trećina pacijenata, registrovanih u Crnoj Gori, ili nikad nije zasnovala radni odnos, ili su radili veoma kratko, jer multiple skleroza pogađa populaciju od 18 do 47 godine života. Zbog toga, rijetki primaju invalidsku penziju, dok većina nema nikakva primanja. Oko trećina pacijenata je relativno radno sposobna, dok njih 20 radi puno radno vrijeme skrivajući oboljenje, jer je riječ o privatnim institucijama u kojima su zaposleni. Od ove trećine, njih 20 sposobno je da u sadašnjem stanju, bez poteškoća rade laganiji kancelarijski posao u trajanju od četiri sata, dok su ostali pacijenti relativno radno sposobni, zbog progresije stanja, kaže naša sagovornica.

Registrovano 210 oboljelih u Crnoj Gori

Udruženje multiple skleroze ima jedinstvenu bazu podataka koja broji 210 oboljelih i koja nije samo broj, već je za svakog oboljelog urađen i njegov socijalni karton, koji sadrži opštu istoriju bolesti, porodičnu anamnezu do trenutnog stanja, terapiju, posebne potrebe i stručnu spremu.

-Putem medija organizovana je kampanja koja je imala za cilj izradu baze podataka oboljelih, saznanje o opštem psihofizičkom stanju pacijenta i ekonomskoj situaciji pacijenta i porodice. Dobili smo podatke da je na području Crne Gore obrađeno je 200 pacijenata od čega 106 žena i 84 muškarca, ističe Andrijana Nikolić.

Ova slika, prema njenim riječima, odudara od uobičajene statistike, po kojoj je broj oboljelih žena udvostručen u odnosu na broj muškaraca.

-Od ukupnog broja oboljelih, svega petina prima tuđu njegu i pomoć, dok šestina prima MOP. Dvije trećine su žene, dok njih 20 nikad nijesu zasnovale porodicu zbog lošeg zdravstvenog stanja. Deset brakova je razvedeno, a MS navedena kao uzrok razvoda, s tim što supružnik koji izlazi iz braka i vodi sa sobom djecu. Trećina pacijenata je u stanju teške ekonomske situacije, a posebno šest pacijenata, dobi oko 40 godina u Tivtu (1), Nikšiću (3), Bijelom Polju (2), koji su sasvim nepokretni, dok o njima brinu već ostarjeli roditelji. Oko deset porodica ostarjelih, ima supružnika približnih godina, oboljelog od MS i nepokretnog , što im dodatno otežava starost. Potrebe pacijenata oboljelih od MS su velike i specifične, potrebe za vitaminima i u pojedinim slučajevima za pelenama su svakodnevne i iziskuju veliki trošak. Više od dvije trećine oboljelih su ljudi sa srednjom stručnom spremom, dok su neki prekinuli studiranje zbog bolesti. Oko petina ima Visoku stručnu spremu, navodi predsjednica Udruženja.

Program psihosocijalne podrške

Prošle godine, zahvaljajući sredstvima koje je opredijelila Opština Budva, gost Udruženja bio je profesor psihologije iz Zagreba Boris Blažinić, koji predaje psihologiju i na univerzitetima u Švajcarskoj, Americi, Australiji i Japanu, a posebno je specijalizirao liječenje psihoanalizom oboljelih od skleroze multipleks sa izuzetnim rezultatima i održao je u Podgorici simpozijum psihosocijalne podrške.

Nakon tog simpozijuma, mr Andrijana Nikolić, koja je prošla i seminar kod profesora Blažinića, održala je još dva simpozijuma psihosocijalne podrške oboljelima u Beranama, za članove bjelopoljskog i beranskog Udruženja i u Kotoru za članove kotorskog Udruženja. Iako su ova sredstva projektovana samo na opštinu Budvu, raspoređena su na teritoriju čitave Crne Gore, tako da će se prvi ovakav ovogodišnji seminar, pod nazivom „Uticaj stresa na oboljele od MS-a“, održaće u Budvi tokom ovog mjeseca i u Baru u februaru, a potom na sjeveru Crne Gore.

Tanja Boljević
http://www.pobjeda.co.me/citanje.php?datum=2009-01-25&id=157231

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #29 poslato: Januar 26, 2009, 07:42:28 pre podne »
Danas je dr.Drulovic iz KC BG, specijalista za MS, gostovala u emisiji "Jabuka na dan", na b92. Zao mije sto nisam bila u prilici da je cujem ali valjda ce emisija biti okacena kasnije na b92.fm...
Ako imate blizu informaciju, javite.
Inace, dr.Drulovic je naslednica prof.dr.Levic i ja je preferiram.
Ona mu je formalno naslednica, ali njih dvoje su po meni nebo i zemlja.

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.