Autor Tema: MS Crna Gora  (Pročitano 46425 puta)

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 2913
MS Crna Gora
« poslato: Novembar 10, 2007, 10:46:12 posle podne »
Udruzenje MS Crne Gore  je osnovano u junu 2007.god. kada je  i odrzan simpozijum : "Zivjeti sa multiplex sclerozom". Ubrzo posle toga objavljen je i bilten sa radovima sa tog dogadjaja. U toku je statisticka obrada podataka o tacnom broju obolelih. Na nekoliko TV stanica bilo je emisija na temu MS. Sa Medjunarodnom  federacijom je uspostavljen dogovor o prikljucenju, a takodje i sa Evropskom platformom. U okvirtu Udruzenja osnoana su jos dva udruzenja na severu Crne Gore u Bijelom Polju i Beranama.
 Sto se tice nacionalne strategije za borbu protiv MS jos nije pocela ali i to je u planu. Mnogo zavisi od toga da li ce drzava stati iza svega toga, ali verujemo da hoce.

Hendi-društvo

MS Crna Gora
« poslato: Novembar 10, 2007, 10:46:12 posle podne »

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 2913
MS Crna Gora
« Odgovor #1 poslato: Decembar 27, 2007, 11:13:55 posle podne »
20.decembra u Podgorici je odrzan regionalni simpozijum o MS na kome su ucestvovali: prof.dr Stanko Milic, dr Dragoljub Perovic, Vesna Savic i Dragana Sutovic iz Drustva MS Srbije, Mateja Dereya generalni sekretar Udruzenja Slovenije, Omerbasic Bekir nacionalni koordinator Udruzenja BiH, a iz Hrvatske je prof. Blazinic poslao video zapis svog predavanja.
Govorilo se o psihickim aspektima MS-a,  disfunkciji uretre kod MS-a, o sistemu funkcionisanja drustva za mS, o polozaju MS bolesnika u Crnoj Gori. Simpozijum je organizovan od strane Udruzenja MS Crne Gore i mr Andrijane Nikolic, Bilten sa ovog dogadjaja bice objavljen iduce godine u februaru.

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 2913
Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #2 poslato: Decembar 29, 2007, 10:46:31 pre podne »
19.11.2007.


Романом "Ударац" Жане Милутиновић, који је промовисан у Градској књижари у Подгорици, домаћи читатељи богатији су за истинску исповијест о борби против опаке болести.
Поред ауторке, којој је "Ударац" прва књига, о Жани Милутиновић и њеном дјелу у препуној Градској књижари говорили су новинари Драган Јоцовић и Веселин Лазаревић, познати правник Благота Митрић и социолог Ново Вујошевић.
Иако је "Ударац" потресна књига исповијести о борби за живот, како је примијетио Лазаревић, ауторка је "и те како водила рачуна о свему што садржи један роман". Говорећи о првјенцу Милутиновићеве, он је истакао да је написан изузетно лијепим стилом, који је читак и избрушен. Ријеч је о занимљивом и побуђујућем роману пуном експлозивног набоја, закључио је он, препоручивши га на читање људима "добра и зла, свјетлости и таме, љепоте и наказности, трезвењацима и занесењацима" - људима од вјере али и онима које је живот гурнуо у тмине понора".
- Треба само знати читати. Ову потресну исповијест и духовну и физичку борбу залићете сузама, пропратити уздахом али и неизмјерним дивљењем - закључио је Лазаревић.
Поред изузетне храбрости да отворено пише о себи и својој болести, што је својствено само духовно и ментално јаким особама, он је примијетио да је посебно дирљив начин којим се Жана Милутиновић обраћа родбини, пријатељима, љекарима - "свима који су макар ријечима утјехе давали подршку и снагу да истраје, да одбије подмукли ударац".
Подсјећајући се да је послије првог читања "заћутао дивећи се снази духа" Милутиновићеве, Драган Јоцовић је казао да је њено казивање било толико јако и упечатљиво да није био сигуран да ли је читао или гледао филм. Посебан утисак, констатовао је он, на њега је оставила чињеница да у "Ударцу" ауторка безрезервно отвара прозоре своје душе. "Овако и оволико искрена прича могла је да потекне само од чисте душе", закључио је он. Први роман Жане Милутиновић врви од искреног казивања и ненаметљивог подучавања човјека болним странама живота, као и љепоти живљења. За искрено казивање којим се одликује "Ударац", примијетио је Јоцовић, није потребно огромно искуство колико широка душа "која једино зна да воли и у љубави не зна да калкулише".
- Кад живот сколи, када са самим собом не можете да се договорите или кад сумње почну да обузимају, отворите Жанин "Ударац", у њему су одговори на све недоумице - поручује он.
Присјећајући се Жане као студента, Благота Митрић је казао да га књига, без обзира на болест, није изненадила. Јер, како је рекао, Жана је била једна од најљепших и најбриљантнијих студената у генерацији.
- Жана је рођена списатељица. То је доказала романом "Ударац", који је истовремено топао и драматичан. Послије читања њеног првог романа она је постала моја хероина - казао је Митрић.
Напомињући да је ријеч о аутобиографском дјелу универзалног значења, у којој је упечатљиво описана мукотрпна, непосустала и храбра борба, социолог Ново Вујошевић констатује да би књизи Милутиновићеве више пристајао назив Оптимизам него Ударац.
- Књига обилује потресним казивањем, које читаоца не оставља равнодушним. Тјера сузе на очи. Сасвим логично, јер "Ударац" представља једно, заиста, искрено и потресно свједочанство - казао је Вујошевић.
Наводећи два одломка у којима Милутиновића описује одлазак на рођенданско славље своје братаничне и поруке свима који се боре са неизљечивом болешћу, он проналази доказе о неограниченом отпимизму ауторке, којим се одликује њен првјенац.
Роман "Ударац" објављен је 2005. године у издању "Јумедија Монта". Рецензију и насловну илустрацију романа Жане Милутиновић потписује познати српски књижевник и сликар Момо Капор.

Публика улива храброст

- "Ударац" је настао из потребе да кажем, саопштим другима своје искуство о разним начинима лијечења којима сам се подвргавала и подвргавам. Исповијест о свему чиме сам се у дугом низу година бавила, што сам све радила да бих испунила и прекратила вријеме, нашла му смисао - казала је Жана Милутиновић.
Она је примијетила да је њен првијенац испунио сврху, јер је нашао публику, јер је "жељела да га људи прочитају и да буде користан". Каже да је пишући мислила, прије свега, на болесне од мултиплекс склерозе.
- Замислила сам да им пренесем позитивну енергију и оптимистичке мисли, без обзира на болест и поред ње. Знам из властитог искуства да је тешко бити радостан са теретом званим мултиплекс склероза, који се носи на леђима, али без позитивне визије је немогуће борити се са болешћу. Хтјела сам да учиним да свим болесницима написано уђе у срце и под кожу, да их заразим оптимизмом и радом, ако нијесу такви по природи. Да их заразим стварањем које их може најбоље испунити и остварити, као што сам ја данас потпуно остварено биће. Знам да свако има свој начин борбе, али бићу срећна ако моје искуство помогне бар једном обољелом - казала је она.
Она је напоменула да док медицина не пронађе лијек за ову болест, остаје да се надамо, будемо увјек борбени, "остају вјера и нада да ће се, ипак, једног дана, пронаћи спасоносно рјешење".
- Хвала за овај дан, који ће ми, сигурно, продужити живот - рекла је на крају Жана Милутиновић.
http://www.emedicina.info/opcija/btg_novosti/12/3756/

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 2913
Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #3 poslato: Decembar 31, 2007, 12:02:09 pre podne »

Kriju bolest da ne ostanu bez posla
 
 
Socio-ekonomski položaj oboljelih od multiple skleroze u Crnoj Gori je veoma težak i svi, posebno država, moraju da se ukljuce i doprinesu poboljšanju kvaliteta života ove populacije - ocijenjeno je juce u Podgorici na prvom regionalnom simpozijumu posvecenom ovoj složenoj bolesti.
- Svi moramo raditi na unapredenju i poboljšanju kvaliteta oboljelih od multiple skleroze i u tom smislu Udruženje ima našu apsolutnu podršku - kazao je savjetnik ministra zdravlja, rada i socijalnog staranja Crne Gore dr Krsto Nikolic, uz ocjenu da država obezbjeduje adekvatnu zdravstvenu zaštitu oboljelima.
Izvršna direktorica Udruženja multiple skleroze Crne Gore mr Andrijana Nikolic je ukazala na niz problema sa kojima se suocava više od dvjesta oboljelih, medu kojima dominira nezaposlenost, ili težak pristup radu, loš materijalni, odnosno socijalni položaj, ali i stigma koja utice da se bolest krije.
- Multiple skleroza osim svoje medicinske ima i opšte društvenu težinu i svako društvo ima obavezu da se ukljuci u poboljšanje kvaliteta života za pacijente koji boluju od ove bolesti - kazao je predsjednik Skupštne opštine Podgorica dr Ðorde Suhih i ocijenio da je kod nas društvena atmosfera, nažalost, takva, da se bolest krije i smatra se sramotom. To, dodao je, onemogucava da se oformi precizna baza podataka oboljelih, te im se na taj nacin pruže i kvalitetna pomoc i zaštita.
U Udruženju je do sada registrovano 200 pacijenata, od cega je 106 žena i 84 muškarca. Medutim, ukazala je Nikoliceva, indicije su da ima još 25 žena koje pate od skleroze multipleks i ocekuju da ce i sa njima uspostaviti individualni kontakt i uciniti ih clanicama ove humane nevladine organizacije.
Time bi, pojasnila je, dobili kvalitetnu bazu podataka, kojom Crna Gora ne bi odstupila od, za svijet uobicajenog, odnosa da na dvije žene ide jedan oboljeli od multiple skleroze.
Prema podacima Udruženja, oboljeli su u dobi izmedu 19 i 65 godina, od kojih trecina nikada nije radila, ili jeste, ali veoma kratko.
- Petina od ukupnog broja prima tudu njegu i pomoc, a svaki šesti materijalno obezbjedenje porodice, što najbolje pokazuje njihovu ekonomsku nemoc - rekla je Nikoliceva.
Od 200 registrovanih clanova, dodala je, svaki treci je relativno radno sposoban. Oko 20 pacijenata, koji rade kod privatnika puno radno vrijeme, medutim, krije od poslodavca bolest, u strahu da ne ostanu bez posla. Oboljelima treba, upozorila je, obezbijediti sigurnost i skraceno radno vrijeme od cetiri sata dnevno.
- Od 200 pacijenata, trecina je u teškoj ekonomskoj situaciji - istakla je Nikoliceva i navela da imaju šest veoma teških, nepokretnih, pacijenata o kojima brinu njihovi (najcešce jednako nemocni i stari) roditelji. A potrebe (vitamini, pelene...) ovih lica su velike, dodala je.
Prema obrazovnoj strukturi, u Udruženju dvije trecine posjeduju srednju strucnu spremu, a svaki peti je visoko obrazovan. Od toga, neki su u penziji, a svega ih nekolicina radi.
Savjetnica direktora Zavoda za zapošljavanje Slavica Radusinovic je rekla da je ta ustanova "prepoznala problem" osoba sa invaliditetom (OSI) kao teže zapošljivih, ranjivih grupa. Navela je da je kod njih evidentirano oko 2.500 OSI, 2.100 invalida rada, te nekategorisane omladine, ali i izrazila mišljenje da je broj lica, koji nemaju status invalida, a imaju zdravstvene prepreke u zapošljavanju, mnogo veci.
Ucesnici prvog regionalnog simpozijuma, ciji je domacin Crna Gora, na kojem su razmijenjena uporedna iskustva država, bili su predstavnici Srbije, Slovenije, Bosne i Hercegovine, dok su iz Hrvatske poslali video zapis.
S.N.


http://www.dan.cg.yu/?nivo=3&rubrika=Povodi&datum=2007-12-21&clanak=129051

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 2913
Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #4 poslato: Mart 08, 2008, 11:58:03 posle podne »

Van mreže Maki

  • Član
  • **
  • Poruke: 16539
  • Pol: Žena
  • nova ja
  • Dg: MS
Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #5 poslato: Jun 17, 2008, 03:56:17 posle podne »
procitala sam tek sad clanak iz dnevnih novina dan,i mislim da je greska ljudi u crnoj gori sto kriju bolest i sto je najgore sto rijetko ko i zna sta je multipli skleroza,sta se od nje ocekije tj od oboljih.ja sam o bolesti najvise saznala preko interneta i mislim tj trudim se da zivim normalno,mada ruku na srce ja sam pokretna i uzivam u svojoj djeci,trudim se da ne vide kad imam napade,pravim se da mi je sve ok,isuvise su mali da bi gledali kako se teturam ,kako ne mogu solju da podignem kada mi ruka utrne...e da,najteze mi pada kada mi "dobre" komsinice nude pomoc kojekakvih travara iz okoline ovog ilil onog sela.

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 2913
Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #6 poslato: Jun 17, 2008, 04:29:05 posle podne »
Ma, u Crnoj Gori se sve zna, koliko god neko mislio da mu ne znaju za dijagnozu - prevario se. Ja kad nisam znala za dijagnozu oko mene su svi znali, pa su mi se cudili sto se ja ponasam normalno i kako to da se nisam srusila, a ja kao krivi toranj u Pizi, sve se naginjem a nikako da padnem.

Van mreže Maki

  • Član
  • **
  • Poruke: 16539
  • Pol: Žena
  • nova ja
  • Dg: MS
Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #7 poslato: Jun 18, 2008, 07:54:59 pre podne »
mozda!mada ,iskreno ,nisam nikad toliko obracala paznju na okolinu jer sam znala reakcije,mene je vise zaboljelo sto mene moja porodica nije umijela razumijeti ,ni sad poslije toliko vremena,ubijedjeni su da ja nemam ms ,ne mogu cak ni da zapamte pun naziv bolesti,isla sam kod razlicitih neurologa ... kao tipicna prica ,ma oni grijese,koliko su puta pogrijesili,e ovome ili onome su pogrijesilil,bla,bla,bla...
ja sam se preselila iz Podgorice ,sada zivim u Beogradu,pokusacu ovdje da nastavim sa lijecenjem,ali dzabe je bjezati,bolest ce me uvijek pratiti,ona je JA!
pozdrav

Van mreže Maki

  • Član
  • **
  • Poruke: 16539
  • Pol: Žena
  • nova ja
  • Dg: MS
Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #8 poslato: Jul 03, 2008, 10:57:20 pre podne »
kupila sam sad kad sam bila u Podgorici Zaninu knjigu ("Udarac") koju sam procitala  kao iz topa,toliko su mi bile poznate neke stvari a toliko stvari sam i naucila a uz to ,knjiga mi je i otvorila oci,stvarno je vrijedi procitati,ne samo mi koji bolujemo nego i ljudi oko nas.

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 2913
Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #9 poslato: Avgust 09, 2008, 09:12:58 pre podne »
ODRŽANO STRUČNO PREDAVANjE O POMOĆI OBOLjELIMA OD MULTIPLE SKLEROZE
Jačanje ličnosti pomaže u liječenju

Podgorica, 1. avgusta-Podizanje društvene svijesti u prevazilaženju poteškoća sa kojima se susrijeću osobe oboljele od multiple skleroze i drugih neuro oboljenja, zbog koji su teško pokretni ili sasvim nepokreti, osnovni je cilj programa SUPER-Z, koji je danas u Podgorici prezentovao Boris Blažić, profesor psihologije i sudski vještak za psihologiju u Zagrebu. On je na stručnom predavanju o jačanju ličnosti, istakao da je ovaj program, koji u prevodu znači-samouvjereno, ustrajno, proaktivno, efikasno i realno do zdravlja, baziran na iskustvu u radu s oboljelim od multiple skleroze i da predstavlja cjeloviti pristup zdravlju i osobitom razvoju ljudi oboljelih od psihosomatskih i autoimunih bolesti.

-Svrha ovog programa je da motivišemo i osposobimo oboljele da preuzmu kontrolu, prihvate i osnaže svoju vjeru, te da kroz duhovnost unaprijede zdravlje i kvalite života, istakao je Blažić. Prema njegovim riječima, razvoj osobenosti i duhovnosti odnosi se na psihološki, emotivni i duhovni rast i razvoj pojedinca.

Ciljevi programa su, kako je istakao Blažić, prije svega nalaženje novog smisla života, kroz osvješćenje važnosti duhovnosti u procesu ozdravljenja, kao i osnaživanje identiteta i stvaranje pozitivne slike o sebi.

-Bolesnici treba da prepoznaju i prihvate nove vrijednosti življenja i usvoje uvjerenja o duhovnosti, sebi i drugima, zdravlju i životu, kao i da eliminišu predrasude i strahove u odnosu na bolest, istakao je Blažić. On je dodao da liječenje uključuje interakciju koja simulira prirodne procese oporavka i regeneracije u tijelu, umu i duši.
http://www.pobjeda.co.me/citanje.php?datum=2008-08-02&id=146399

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 2913
Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #10 poslato: Januar 17, 2009, 11:34:14 pre podne »

Van mreže Roxi

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 3526
  • Pol: Žena
  • MS
Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #11 poslato: Januar 17, 2009, 12:55:19 posle podne »

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110126
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #12 poslato: Januar 17, 2009, 01:35:22 posle podne »
A Srbija i Makedonija nemaju svoj epicentar!!!  ;)

Van mreže sama

  • Član
  • **
  • Poruke: 2658
Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #13 poslato: Januar 17, 2009, 04:25:05 posle podne »
A Srbija i Makedonija nemaju svoj epicentar!!!  ;)

I ja sam se ovo pitala, ili mi nemamo tacnu evidenciju.

Van mreže Roxi

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 3526
  • Pol: Žena
  • MS
Odg: MS Crna Gora
« Odgovor #14 poslato: Januar 17, 2009, 05:21:07 posle podne »
A Srbija i Makedonija nemaju svoj epicentar!!!  ;)
Ja sam mislila ako dodam i ovo da cu biti prozvana. 8)

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.