Autor Tema: Šta je Multipla skleroza?  (Pročitano 159620 puta)

Van mreže ms-dina

  • Član
  • **
  • Poruke: 57
  • Pol: Žena
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #90 poslato: Oktobar 09, 2009, 12:47:53 pre podne »
Da,Homere,generalno,da.
U blizoj i daljoj rodbini nemam nikog obolelog od ms-a.Ja sam slucaj kojoj su  negativne emocije donele bolest.Ne znam sta znaci pojam lepo detinjstvo:dete-talac velikih problema u porodici.Od kad znam za sebe,znam za strahove,strepnju,uvrede i suze.
Bilo je i lepih trenutaka ali malo.Kasnije i jaci stresovi poput smrti mog oca potom udes mog supruga,ma da ne nabrajam vise.
Najlepse i najsrecnije sto mi se desilo u zivotu jeste moja devojcica.
Kad sam uplovila u mirnije vode zivota,isplivala je bolest.

Hendi-društvo

Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #90 poslato: Oktobar 09, 2009, 12:47:53 pre podne »

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #91 poslato: Oktobar 09, 2009, 07:23:26 pre podne »
I kod mene se prvi napad (tada su mi promašili dijagnozu) dogodio u periodu opuštanja posle velikog stresa. Kada je sve prošlo, i ja bila na prelepom odmoru pojavila se struja u leđima, a kasnije i trnci.
Dok je bila frka, ja sam bila ok.

Van mreže Ena

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 133590
  • Pol: Žena
  • Zivot je izazov.Ne gubi vreme uzivaj u njemu...
  • Dg: MS
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #92 poslato: Oktobar 09, 2009, 09:35:58 pre podne »
Kod mene je prvi pravi napad došao isto posle većeg stresa,kad je sve prošlo.I pojavio se na ćerkin rođendan.Taj dan sam provela u hitnoj na infuizji jer sam imala strašne vrtoglavice.
Naravno dijagnozu nisu znali.

Van mreže Maki

  • Član
  • **
  • Poruke: 16539
  • Pol: Žena
  • nova ja
  • Dg: MS
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #93 poslato: Oktobar 09, 2009, 09:42:32 pre podne »
možda kod mene ima i genetskih predispozicija,majka mi ima parkinsonov sindrom koji naravno negira kao i moj ms,no ja najbolje znam kako mi je  :m2:

Van mreže ZlaZhenaBG

  • Član
  • **
  • Poruke: 1008
  • Pol: Žena
  • MS
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #94 poslato: Januar 29, 2010, 03:05:59 posle podne »
EU odobrila Tysabri, lijek za borbu protiv multiple skleroze


AMERIČKI i irski proizvođači Tysabrija, leka za suzbijanje posledica multiple skleroze u četvrtak su saopštili da su vlasti Evropske unije pristale na prodaju toga preparata u 25 država Unije.

"Ta odluka znači da odsad i u Evropi bolesnici koji trpe zbog te hronične i teške bolesti imaju delotvornu novu alternativu u lečenju", kaže Kelly Martin, predsednica i izvršna direktorka irske kompanije Elan Corp.

"Danas je ostvaren važan korak napred za evropske bolesnike od multiple skleroze", rekao je James Mullen, izvršni direktor američke kompanije Biogen Idec iz Cambridgea u Massachusettsu.

Te dve kompanije u saopštenju kažu da je EU odlučio dopustiti upotrebu Tysabrija samo za pacijente kod kojih ne deluju drugi lekovi za MS, interferon "ili kod pacijenata kod kojih se MS rapidno razvija i vraća".

EU je odluku doneo nakon što je američka Uprava za lekove 5. juna odlučila odobriti nastavak prodaje Tysabrija u Sjedinjenim Državama.

29.6.2006

Za ovaj lek mi je rekla jedna amerikanka sa kojom sam pricala da joj je mnogo pomogao. Nadam se da ce doci i do nas

Van mreže U prvom licu

  • Član
  • **
  • Poruke: 2072
  • Pol: Žena

Van mreže dusica252

  • Član
  • **
  • Poruke: 22
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #96 poslato: Januar 04, 2011, 09:39:00 posle podne »
Pročitala sam ovu temu,više od deset puta,evo lepo veče,a sve pročitala i jedanaesti put. :n24:
U toku su istraživanja,može,a ne mora,došli do otkrića... i na kraju: Šta si tražila-to si dobila!
Ne znam,šta da mislim :n7:

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110132
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #97 poslato: Januar 05, 2011, 07:54:57 posle podne »
Jednom će doći do zasićenja i nećeš toliko čitati jer se sve svodi da se vrtimo u krug. ;)

Van mreže Ena

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 133590
  • Pol: Žena
  • Zivot je izazov.Ne gubi vreme uzivaj u njemu...
  • Dg: MS
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #98 poslato: Januar 17, 2011, 07:54:35 posle podne »

Van mreže U prvom licu

  • Član
  • **
  • Poruke: 2072
  • Pol: Žena
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #99 poslato: Januar 18, 2011, 09:11:14 pre podne »
Jednom će doći do zasićenja i nećeš toliko čitati jer se sve svodi da se vrtimo u krug. ;)

Ja sam se zasitila nakon 2 g od dg. DOSTA MI JE!

Van mreže Nesli

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
  • Quidquid latine dictum sit, altum videtur :D
  • Grad: Novi Sad
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #100 poslato: Januar 18, 2011, 11:06:52 pre podne »
http://www.leaderpost.com/health/Discovery+molecular+switch+could+vital+clue/4099988/story.html

Otkriven "molekularni prekidač " koji može biti rešenje za ms

google prevod

kako bih bio sretan kada bi se vec okanuli autoimunih teorija u 101 pozi
 :(

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #101 poslato: Januar 18, 2011, 11:17:53 pre podne »
Ja bih samo da me obaveste ako nađu lek, ali kada ga nađu i mogu da mi ga daju.
Do tada ne moraju da me obaveštavaju šta rade i da li su miševi još živi

Van mreže Ena

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 133590
  • Pol: Žena
  • Zivot je izazov.Ne gubi vreme uzivaj u njemu...
  • Dg: MS
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #102 poslato: Januar 18, 2011, 11:19:15 pre podne »
Posle toliko istraživanja....jadni miševi.

Van mreže nadezda

  • Član
  • **
  • Poruke: 2235
  • Pol: Žena
  • Grad: Ns
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #103 poslato: Septembar 01, 2011, 02:35:45 posle podne »
Ena  dobro  receno  ::)

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110132
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #104 poslato: Oktobar 28, 2011, 11:13:40 posle podne »
Nemaju normalan san: Rad u smjenama povisuje rizik od multiple skleroze u mladih

Mladi ljudi koji rade u smjenama ili isključivo po noći te nemaju normalan san imaju dva puta veći rizik od multiple skleroze, za razliku od onih koji nikad nisu radili u smjenama, otkriva studija Instituta Karolinska Stockholm koja je proanalizirala preko 6000 oboljelih i novooboljelih od multiple skleroze u dobi od 16. do 70. godina.


Ljudi koji su najmanje tri godine radili u noćnoj smjeni prije nego napune 20-u imaju veći rizik od multiple skleroze. Noćni rad ili rad u smjenama remeti cirkadijalni ritam i izlučivanje melatonina te povećava upalne reakcije, a time i razvoj bolesti, prenosi 24sata.

- Naša analiza pokazuje značajnu povezanost između rada u smjenama u mladoj dobi i pojave multiple skleroze. Rezultati pokazuju da ljudi koji su do 20 godine radile u smjenama imaju dva puta veći rizik od MS-a nego oni koji nikad nisu radili u smjenama - ističe voditeljica studije dr. Anna Karin Hedström za Science Daily.

Prethodna istraživanja potvrđuju da rad u smjenama, rad tokom noći ili rotirajuće radno vrijeme povećavaju rizik od kardiovaskularnih bolesti, poremećaja štitnjače i raka.

Multipla skleroza je sporo napredujuća bolest centralnog živčanog sistema koju karakterišu difuzne nakupine demijelinizacije (gubitka bijele tvari) u mozgu i kičmenoj moždini što rezultira različitim neurološkim simptomima i znakovima. Uzrok bolesti nije poznat. Početak se katkada može povezati sa nekom pritajenom virusnom infekcijom koja pokrene patološki imuni odgovor. Moguće objašnjenje je i porodična sklonost. Bolest se najčešće javlja između 20. i 40. godine života i češća je u žena nego u muškaraca.

Izvor: 24sata.info

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.