Autor Tema: Šta je Multipla skleroza?  (Pročitano 159235 puta)

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Šta je Multipla Skleroza?
« Odgovor #15 poslato: Februar 21, 2007, 11:19:47 posle podne »
Citat: Dobri
DA! Hoće i to uskoro.

Hendi-društvo

Odg: Šta je Multipla Skleroza?
« Odgovor #15 poslato: Februar 21, 2007, 11:19:47 posle podne »

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Šta je Multipla Skleroza?
« Odgovor #16 poslato: Februar 21, 2007, 11:20:17 posle podne »
Dobri, pozdravljam te i nadam se da ćeš nam doneti neku lepu vest o Enkortenu.  ;)

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Šta je Multipla Skleroza?
« Odgovor #17 poslato: Februar 21, 2007, 11:20:55 posle podne »
Citat: Dobri
Moj kolega je u timu koji radi na planovima istraživanja,kriterijima za uključivanje run in periode i sl za MS.Osima toga na astmi je izravno uključen i osim šta meni pomaže u liječenju, imam solidne informacije.
Istina i on ih ne smoje davati u toku, nego kada budu završeni neki periodi.
Najviše dobrih informacija, pacijenti jedni drugima kažu kad se susretnu na aplkacijama.Dobre informacije je posla Samalis na forumu Hr. 06.09. i ja san bia iznenađen bogatstvom informacija koje procure od pacijenata.
On se nije moga konktirati pa me molia da ih ja pošaljen. Vidite te informacije pa će biti puno jasnije o čemu je riječ.Enkorten je zasigurno prvi za MS sa izraženo nuroprotektivnim efektom, tako da se dio procesa odvija djelovanjem i na aksone. Vidit ćemo. Možda najbitnije od svega je informacija koju imam da ni jedan pacijent nije završia na kortikosteroidima, čak i kod najave relapsa ili sunnje da se on dogodia, uspješno je prevaziđen intenzivnom terapijom Enkorten-a ( 3 dana za redom sc. aplikacija 12 mg Enkorten-a i naredni tjedan svaki drugi dan po 12 mg). Ovakva terapija u relapsu je odlična ako se uzme da se Enkorten izvrsno podnosi, da nema nikakvih nus pojava i slično. U poređenju sa kortikosteroidima to je izvrsno.
Triba pogledati i ovo šta piše Samalis ( naime ja nisam trenutno doma pa ne mogu izravno pisati nego indirektno). Javit ću se kad stignem iz zračne banje.
Lipi pozdrav,

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Šta je Multipla Skleroza?
« Odgovor #18 poslato: Februar 21, 2007, 11:21:25 posle podne »
Citat: Peca_Le
Evo, nasao sam i ja nesto na Internetu   :)
Svajcarci su testirali neki lek (fingolmod), koji je pokazao odredjene rezultate u lecenju MS !? Sad, oni kazu da ima nekih nuspojava (ne navode precizno), ali i kazu da je ovo tek III faza ispitivanja i da se konacni rezultati ocekuju tek za 4 g.
Takodje kazu da su rezultati bolji nego kod leka Tysabri i da se uzima oralno (tablete)
Evo link, pa ko bolje zna engleski ...  :) 
http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/news/fullstory_38611.html

Takodje sam malo "krstario" po Internetu. Nasi susedi Hrvati imaju zanimljivu diskusiju o MS. (sa nje je nas prijatelj Dobri). Oni diskutuju o leku
Enkorten, koji je za plucne bolesnike, ali pomaze i kod obolelih od MS (kazu preko 80%) !

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Šta je Multipla Skleroza?
« Odgovor #19 poslato: Februar 21, 2007, 11:22:34 posle podne »
Dobri,
video sam to, ima me i tamo  ;)  i iskreno i ja sam se prijatno iznenadio kada je Samalis napisao neke stvari ali si i ti sada dodao nešto što nisam znao. Video sam da se lek "pušta" što se tiče astme. Mislim da ne bi bilo pošteno od mene da ja prenosim ovde tvoja i Samalis-ova iskustva te Vas stoga molim da nas obaveštavate o tome - naravno ako nije problem.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Šta je Multipla Skleroza?
« Odgovor #20 poslato: Februar 21, 2007, 11:23:34 posle podne »
Citat: Dobri
svakako, vidia sam da je sklerozica vrlo aktivna i dobro vlada svime, na žalost ja sam ovo napisa putem tel. naloga jer me obavještavaju i reka sam da me uključe u vaš forum.Kad stignem dat ću još neke informacije do kojih sam doša u međuvremenu i one su više nego dobre.
Ja osobno nisam drugo ni oćekiva jer su obje komponente Enkorten-a nuropeptidi koji djeluju neuroprotektivno.Rezultati to izgleda potvrđuju.
Bit će uskoro dostupne statistike koje nemaju karakter detalja ali dovoljno za ocjenu, to znan zato šta je već gotova statistika o astmi.
Pozdrav :D

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Šta je Multipla Skleroza?
« Odgovor #21 poslato: Februar 21, 2007, 11:23:58 posle podne »
Zahvaljujem.  :D

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Šta je Multipla Skleroza?
« Odgovor #22 poslato: Februar 21, 2007, 11:24:17 posle podne »
Sledeći tekst je preuzet iz postova annerri sa foum.hr

Citat
KAKO PREPOZNATI I DIJAGNOSTICIRATI MULTIPLU SKLEROZU


Multipla skleroza (MS) je kronična bolest središnjeg živčanog sustava (SŽS) koju karakteriziraju oštećenja mijelina i aksonalna oštećenja praćena upalnom reakcijom. U početnoj fazi bolesti moguća je remijelinizacija, a kada nastupaju aksonalna oštećenja dolazi do trajne onesposobljenosti bolesnika. Lezije kod multiple skleroze se mogu naći istovremeno u različitim dijelovima SŽS, te su stoga simptomi različiti i mnogobrojni i pojavljuju se u različitim funkcionalnim sustavima.
lezije u piramidnom sustavu uzrokuju slabost do oduzetosti pojedinih dijelova tijela (pareze ili paralize);
oštećenja u malom mozgu (cerebralnom sustavu) uzrokuju smetnje ravnoteže, nestabilnost (ataksija), drhtanje ili trešnju (intencijski tremor), smetnje koordinacije;
oštećenja u moždanom deblu dovode do nistagmusa, poteškoća govora i gutanja,
oštećenja senzornog (osjetnog) sustava mogu uzrokovati smanjen osjet, parestezije (mravinjanje, trnjenje, osjećaj obamrlosti),
poremećaji sfinktera dovode do smetnji kod mokrenja ili stolice,
oštećenja kognitivnih funkcija dovode do simptoma demencije,
oštećenja vida su u vidu smanjene oštrine vida i skotoma.

Karakteristika kliničke slike je razasutost u vremenu i prostoru.
U kliničkoj slici se javljaju razni simptomi poput klijenuti pojedinog ekstremiteta, trnjenja dijelova tijela, smetnji vida, dvoslika, koji traju najmanje 24 sata, a odlučujući su u postavljanju dijagnoze relapsnog oblika bolesti.
Početni znaci i simptomi bolesti su najčešće (prema Paty-u i Ebersu): smetnje osjeta (30-50%), vidne smetnje (16%), spasticitet (10%), internuklearna oftalmoplegija (17%), smetnje hoda (18%), slabost nogu (10%), poremećaj sfinktera (3-10%), vrtoglavica (4-14%), pojačani refleksi (20%).

Tijek bolesti kod MS-a je različit, no uglavnom se razlikuju 4 glavna tipa:
Relapsirajuće remitentni oblik (RRMS) u 80-85% oboljelih.
Primarno progresivni oblik (PPMS) u oko 10% oboljelih.
Sekundarno progresivni oblik (SPMS), 50% RRMS u prvih 10 godina prelazi u SPMS,
a 90% unutar 25 godina.
Progresivno relapsirajući oblik (PRMS)- u oko 5%

Postoje po tijeku i tzv. benigni oblici bolesti, s rijetkim relapsima bolesti ili sporim napredovanjem smetnji, te maligni oblici s vrlo teškom kliničkom slikom od samog početka.
Učestalost relapsa je oko 0,5 po bolesniku u 1. godini, u 2. godini 0,9-1,8 po bolesniku.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Šta je Multipla Skleroza?
« Odgovor #23 poslato: Februar 21, 2007, 11:27:17 posle podne »
EDSS

U postavljanju dijagnoze multiple skleroze (MS) odlučujući značaj imaju klinički simptomi bolesti. Oni većinom odgovaraju demijelinizacijskim i aksonalnim oštećenjima središnjeg sustava (SŽS-a).
U procjeni težine neurološkog ispada koristi se ljestvica prema Kurtzkeu (EDSS).
U skraćenom obliku koriste se funkcionalni parametri, a prema zahvaćenju broja funkcionalnih sustava (FS) težina bolesti gradira se od 0 do 10 i to tako da se EDSS označuje kao stupanj:

- 0 u normalnom neurološkom statusu

- 1,0 ako postoje minimalni simptomi u jednom FS-u bez znakova onesposobljenosti

- 1,5 ako postoje minimalni simptomi u više od jednog FS-a ali bez onesposobljenosti

- 2,0 ako postoji blaga onesposobljenost u jednom FS-u (1 FS stupnja 2; ostali 0 ili 1)

- 2,5 ako postoji blaga onesposobljenost u 2 FS-a (2 FS-a stupnja 2; ostali 0 ili 1)

- 3,0 ako postoji izrazena onesposobljenost u jdenom FS-u (1 FS stupnja 3; ostali 0 ili 1)
ili postoje minimalni simptomi u tri ili četiri FS-a (3/4 FS-a stupnja 2; ostali 0 ili 1), ali bez ograničenja sposobnosti

- 3,5 ako postoji smanjena sposobnost, uz težu onesposobljenost u jednom FS-u (1 FS stupnja 3) te jedan ili dva FS-a stupnja 2, ili dva FS-a stupnja 3, ili 5 FS-a stupnja 2 (u ostalih FS-a 0 ili 1)

- 4,0 ako postoji smanjena sposobnost u jednom FS-u stupnja 4 (ostali 1 ili 0) ili kombinacija oštećenja više FS-a manjeg stupnja, što usprkos teže onesposobljenosti omogućava potpunu samostalnost i kretanje 500 m bez pomoći i odmaranja

- 4,5 ako ostoji smanjena sposobnost u jednom FS-u stupnja 4 (ostali 0 ili 1) ili kombinacija oštećenja više FS-a manjeg stupnja, što usprkos teže onesposobljenosti omogućava potpunu samostalnost i kretanje oko 300 m bez pomoći i odmaranja

- 5,0 ako postoji smanjena sposobnost u jednom FS-u stupnja 5 (ostali 0 ili 1) ili kombinacija oštećenja više FS-s manjeg stupnja što uzrokuje težu onesposobljenost i maksimalnu mogućnost kretanaj bez pomoći oko 200 metara

- 5,5 odgovara stupnju 5, ali onesposobljenost omogućuje kretanje maksimalno 100 m

- 6,0 oštećenje FS-a odgovara kombinaciji više od 2 FS-a stupnja 3, postoji izražena onesposobljenost i kretanje uz pomoć pomagala oko 100 m bez zastajkivanja

- 6,5 kretanje u dužini od 20 metara bez zastajkivanja moguće je samo uz obostranu pomoć pomagala, oštećenje FS-a odgovara kombinaciji više od 2 FS-a stupnja 3

- 7,0 nemogućnost kretanja više od 5 metara, ograničenost na invalidska kolica, oštećenje FS-a odgovara kombinaciji više od jednog FS-a stupnja 4

- 7,5 ograničenost na invalidska kolica uz mogućnost kretanja tek nekoliko koraka, oštećenje FS-a odgovara kombinaciji više od jednog FS-a stupnja 4

- 8,0 ograničenost na krevet ili na invalidska kolica, provođenje većeg dijela dana izvan kreveta, zadržavanje većine funkcija samostalne njege. Oštećenje FS-a odgovara kombinaciji nekoliko FS-a stupnja 4

- 8,5 ograničenost na krevet veći dio dana, djelomično zadržavanje dijela funkcija samostalne njege. Oštećenje FS-a odgovara kombinaciji nekoliko FS-a stupnja 4

- 9,0 bespomoćnost i vezanost uz krevet, moguća je komunikacija s okolinom i samostalna prehrana. Oštećenje FS-a odgovara kombinaciji većine FS-a stupnja 4

- 9,5 potpuno bespomoćni bolesnik vezan za krevet, ne može komunicirati niti jesti (gutati), oštećenje FS-a odogovara kombinaciji gotovo svih FS-a stupnja 4

- 10,0 smrt zbog MS-a

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Šta je Multipla Skleroza?
« Odgovor #24 poslato: Februar 21, 2007, 11:28:43 posle podne »
Citat
PARAKLINIČKI KRITERIJI

Osim kliničkih kriterija vrlo važnu ulogu u postavljanju dijagnoze bolesti imaju paraklinički pokazatelji, ato su magnetska rezonanca (MR),evocirani potencijali i laboratorijska pretraga likvora.
MR-om SŽS-a mogu se uočiti demijelinizacijska oštećenja u T2 mjerenoj slici,progresivna atrofija,kao i lokalna aksonalna oštećenja u T1 mjerenoj slici("black holes").Lokacija i morfologija demijelinizacijskih oštećenja SŽS-a imaju važnu ulogu u razlikovanju MS-a spram drugih bolesti koje također uzrokuju oštećenja SŽS-a (vaskulitis,akutni diseminirani encefalomijelitis-ADEM, i dr.)
Što je pozitivan MR?
3 od 4 slijedeća kriterija:
Jedno aktivno oštećenje ili 9 T2 hiperintezivnih oštećenja ako nema aktiivnih oštećenja
1 ili više infratentorijskih oštećenja
1 ili višejukstakortikalnih oštećenja
3 ili više periventikularnih oštećenja
1 oštećenje kralješnične moždine može zamijeniti 1 oštećenje mozga

Što znači diseminacija MR oštećenja u vremenu?
aktivno oštećenje u MR-u najmanje 3 mjeseca nakon kliničkog napadaja na mjestu različitom od prvog napadaja ili
u nedostatku aktivnog oštećenja nakon 3 mjeseca praćenja,aktivno oštećenje
nakon slijedeća 3 mjeseca ili novo T2 oštećenje
Vidni evocirani potencijali(VEP)omogućuju omogućuju utvrđivanje usporenog provođenje neuralne aktivnosti demijelinizacijom zahvaćenog optičkog živca
Laboratorijska pretragalikvora od velike je važnosti.Ona je značajna u razlikovanju ADEM-a od MS-a (broj stanica,proteini),a značajan je nalaz oligoklonalnih traka i IgG indeks.
Klinički i paraklinički pokazatelji su korišteni za postavljanje dijagnoze MS-e. Najdulje su upotrebljavani Poserovi kriteriji (od 1983.-2001.) Od 2001.g. koriste se novi dijagnostički kriteriji.
Za postavljanje dijagnoze MS-e prije svega je potrebna detaljna anamneza i detaljan neurološki pregled koji će učiniti iskusan neurolog koji se uže bavi tim područjem. Neophodno je omogućiti liječnicimai oboljelima dostupnima dijagnostičke pretrage koje su potrebne pri postavljanju dijagnoze.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Šta je Multipla Skleroza?
« Odgovor #25 poslato: Februar 21, 2007, 11:28:59 posle podne »
Hiperbarična komora

Postoji više hipoteza s ciljem da se razjasni etiologija i patogenetski mehanizam demijelinizacije nervnog tkiva, uključujući virusnu infekciju, imunološke poremećaje, traumu,vaskularna oštećenja i niz drugih uzroka. Zadnjih nekoliko godina aktuelna je nova vaskularna teorija. Ova teorija pretpostavlja da je uzrok nastanka MS vaskularno-ishemična bolest cerebro-vaskularnog sistema uz oštećenje malih krvnih sudova mozga i transformaciju endotelnih ćelija ka fagocitnoj aktivnosti. To uzrokuje prekid kontinuiteta u postkapilanim venulama, formiranje edema, posledičnu ishemiju i sekundarnu imunološku reakciju. Smatra se da reaktivni oksidacioni proces i povšena lipidna peroksidacija, kao posledica ishemije, mogu doprineti procesu demijelinizacije. Nepoznata etiologija i progresivni tok bolesti uzrok su raznovrsnom terapijskom pristupu šezdesetih godina u lečenju MS uvedeni su kortikosteroidi. Od tada datira i primena hiperbarične oksigenacije (HBO). Terapijski efekti kortikosteroida sa svim neželjenim efektima dobro su poznati. Medjutim, primena HBO i danas izaziva interes lekara zbog izmenjenih shvatanja o etiologiji bolesti. Današnji stavovi su bliski tvrdnji da je HBO terapija izbora u lečenju MS, jer se pokazala najsigurnijom, najjeftinijom i najmanje invazivnom terapijskom procedurom. Naši rezultati pokazuju statistički značajno poboljšanje kod svih bolesnika koji su lečni HBO metodom (preko dva poena po EDSS skali. Osamnaest meseci nakon inicijalnog tretmana funkcionalno stanje bolesnika bilo je stabilno.

Izvor: http://www.hbomc.co.yu

Van mreže Peca_Le

  • Član
  • **
  • Poruke: 1421
  • Pol: Muškarac
  • Dg: MS
  • Grad: Leskovac
Odg: Šta je Multipla Skleroza?
« Odgovor #26 poslato: Mart 18, 2007, 11:16:14 pre podne »
ANTIFOSFOLIPIDNI SINDROM

Da li imate pogresnu dijagnozu?

 

5% dijagnosticiranih sa MS u stavri  i ne boluje od te bolesti vec od Hjuzovog sindroma, bolesti krvi koja na neki nacin imitira MS.
Antifosfolipidni sindrom, Hjuzov sindrom,(Hughes Syndrom), sindrom lepljive krvi su nazivi za jednu bolest koja je prvi put opisana 1983. od strane dr Graham Hughesa u Britanskom Medicinskom zurnalu.      .
Simptomi te bolesti su slicni sa simptomima MS. Iztrazivanja su u toku, a doktori se cude kako je moguce da se ovaj vrlo jednostavan test nije ranije sprovodio prilikom uspostavljanja dijagnoze  MS. Lijecenje HS je jednostavno i jeftino, aspirinom i heparinom.
Pogresno dijagnostifikovani MS pacijenti u stvari imaju antifosfolipidni sindrom (APS) poznat kao i Hjuzov sindrom (Hughes Syndrom) koji se manifestuje problemima sa kretanjem, memorijom, govorom, neuroloskim sistemom.
Kampanja oko pogresne dijagnoze krenula je od Dzona Simpera  koji je pogresno dijagnostifikovan sa MS prije 26 godina, ali sada mu se stanje popravlja posle uspesne terapije kojom se tretira  HS.
Simptomi HS  se podudaraju sa simptomima MS u sledecem: slabost, zamor, gubitak kordinacije, mentalna konfuzija, dupla slika, ataksija, problemi sa govorom. Pacijenti mogu zavrsiti i u kolicima.
Ljudi bespotrebno pate jer jednostavno ne znaju istinu o svojoj bolesti.
Oko 150,000 ljudi u UK boluje od HS porucuju iz St Thomas bolnice gdje je istrazivanje i sprovedeno.
Jos uvijek je sve neorganizovano, porucuje prof. Hjuz, jer je ljudima receno da boluju od MS i tako su  leceni bez rezultata, a cinjenica je da su pogresno dijagnosticirani.
Profesor Hjuz preporucuje da se urade dva jednostavna testa kojima se analizira krv, i na osnovu tih rezultata se utvrdjuje dijagnoza. Testira se na : antikardiolipinska antitela i na lupus anticoagulant. Ako se pokaze da imate HS to znaci da vas imuni sistem proizvodi proteine ili antitela koja vasu krv cine vise lepljivom nego sto treba sto dovodi do teze cirkulacije koja ometa razne funkcije mozga.
Testovi pokazuju rezultate od ‘slabo pozitivni’ do ‘jace pozitivni’. Ali ako neko dobije rezultate sa manje izrazenim Hs to ne znaci da ne boluje od ove bolesti. Takodje, ako je samo jedan od dva testa pozitivan znaci da bolujete od Hs. Samo ovaj test kojim se analizira krv moze da ukaze na postojanje HS.

Simptomi koji su zajednicki za  HS ili MS:

·        Vrtoglavice

·        Dupla slika

·        Ataksija

·        Gubitak osecaja

·        Misicna slabost

·        Otezano kretanje

·        Problemi sa mokrenjem

·        Zamor

·        Depresija

·        Otezan govor

 

Simptomi koji su karakteristicni za HS

·        Tromboza

·        Migrena, glavobolje

·        Srcani napad

·        Gubitak pamcenja

·        Osip u vidu crvenih pecata

·        Grcevi, modrice

·        Suve oci

 

Simptomi karakteristicni za MS:

·        Osteceni omotac nerva (mijelin)

·        Poboljsanja I pogorsanja

·        Degeneracija

Na klinici St Thomas u Londonu ispitivanja su pokazala da je 32% dijagnostfikovanih sa MS u stvari boluju od HS.
MR(magnetna rezonanca) ne moze pokazati tacnu dijagnozu jer se plakovi mogu pojaviti i kod HS, kao ni analiza likvora.
Izostavlja se i mogucnost da bolesnik ima obe bolesti. Istrazivanja se trenutno sprovode i u Italiji, Japanu, Francuskoj, Spaniji i Izraelu.

_______________________________________________________________

Izvinjavam se na dugom postu

Van mreže Peca_Le

  • Član
  • **
  • Poruke: 1421
  • Pol: Muškarac
  • Dg: MS
  • Grad: Leskovac
Odg: Šta je Multipla Skleroza?
« Odgovor #27 poslato: Mart 18, 2007, 11:19:22 pre podne »
UZROK MS

Naredni tekst Centra za proucavanje MS-a (The Multiple Sclerosis Resource Centre)  sa sjedistem u Londonu vam moze dati odgovor zasto ljudi sa MS svako na svoj nacin boluje i zasto kod nekog savremena medicinska terapija ne daje rezultata. Da li je moguce rijesti medicinsku zagonetku MS ili je sve donkihotovska borba?? Tekst je objavljen u  casopisu “New Pathways” 2001.god. broj 9. str. 22/23 http://www.msrc.co.uk/

 MS je bolest sa nepoznatim uzrokom, mi ipak ne mislimo tako
Postoje vise razlicitih misljenja sta uzrokuje MS evo nekih:

Dr Ešton Embri (Kanada):

Uzrok: nedostatak vitamina D, moderne dijete, genetika


Moderna dijeta

Izvesna vrsta “moderne” hrane koja se jede u velikim kolicinama u podslednjih 150 godina je genetski teska za koriscenje. Ovo podrazumeva gluten koji se nalazi u  jecmu, psenici, ovsu i razi; mlecni proizvodi, kvasac, jaja, secer, mahunarke, preradjene masti. Dr Embri preporucuje Paleolit dijetu za MS , dijetu koja iskljucuje svu pomenutu problematicnu hranu.

 
Propustljivo d.crijevo/Imuna reakcija

Propustljivost d.c. se povećava unošenjem žitarica i mahunarki. Alergije na hranu, alkohol, nesteroidni anti-inflamatorni ljekovi i kandida takodje igraju veliku ulogu. Kada je dc propustljivo proteini i bakterije su slobodni aktivirajući samim tim autoimuni odgovor.

 
Genetika

Ćak iako su drugi faktori prisutni samo genetski podložni ljudi dobijaju MS.

 

 Dr Filip Džems (Britanija):

 Uzrok: Fizička trauma – vaskularna oštećenja u mikrocirkulaciji, embolija masti, probijanje krvne barijere u mozgu, virusni napad

 
Fizička trauma

Prvobitna fizička trauma može biti relativno mala, kao npr. polomljena ruka. Trauma uzrokuje vaskularno oštećenje u mikrocirkulaciji, tako da je MS pre svega vaskularno oboljenje u mikrocirkulaciji. Traumu treba hitno sanirati i to koristeci hiperbaricnu komoru (HBO).

Poslije traume masti se stegnu u venskoj cirkulaciji. U većini slučajeva pluća imaju funkciju filtera. Međutim, ako se velika količina masti stegne za kratko vrijeme pluća su prenatrpana i jedan dio masti se probije.

Ako ste baksuz, embolija masti može dovesti do oštećenja krvne barijere u mozgu koja dozvoljava da toksični elementi uđu u krv i stignu do mozga. Ako zatim dobijete virusnu infekciju to se može pretvoriti u pravu neurološku bolest – MS. Demijelinizacija se dešava pošto se probije krvna barijera u mozgu.

 
Dr Rej Strend (Amerika)

 Uzrok: Oštećenje slobodnim radikalima

 

’’Uviđam nevjerovatne rezultate korišćenjem antioksidanata’’.

Rej Strend je američki doktor koji liječi mnoge od MS na njegovoj klinici. Liječi ih pomoću veoma visoke doze antioksidanata.

 

Nekoliko istraživanja dala su snažne dokaze da je skriveni uzrok MS upravo  velika količina oksidanata koja napadaju organizam. Kod MS imuni sistem napada mijelinski štit oko nerva. Ovo uzrokuje zapaljensku reakciju.

Ogroman broj  slobodnih radikala se sada proizvodi. Obzirom da je velika količina istih uzrok MS logično je da se pacijenti odnah posle dijagnoze stave na terapiju antioksidanata koja treba da bude jaka kombinacija više njih.

 

 Dr Udo Erazmus

Uzrok: pogrešna vrsta masti

 

Dr U. Erazmus je biohemičar koji se fokusirao na masti I ulja.

  ‘’Pogrešna vrsta masti glavni su uzrok MS-a. A to su: mlečni proizvodi, zasićene masti, masne kiseline nađene u komercijalnim prehrambenim proizvodima. Ispravne su: Omega 3 I Omega 6 nezasićena ulja nađena u ribljim uljima i uljima jagorčevine.

 

 Profesor Roj Svank (Amerika)

Uzrok:previše zasićenih masti, nedovoljno polinezasićenih masti

 

Prof. Svonk iz Portlanda, Oregon, SAD vršio je istraživanja na mastima u podužem vremenskom periodu preko dvadeset godina. Oslanjajući se na geografsku raspodjelu MS-a, on vjeruje da su visoko zasićene masti/nisko plinezasiće masti uzrok MS-a.

 

Dr Patrik Kingsli

Uzrok: trovanje živom, osetljivost na hranu

 

Iako se dr Kingsli slaže sa većinom već gore navedenih uzroka on vjeruje da je uzrok MS-a trovanje živom (plombe) I aktiviran je individualnom osetljivošću na hranu

 

Gerald Grin, samouki travar I imunolog

Uzrok: kandida – povećanje kvasca putem razmnožavanja u debelom crijevu

Disbioze – debelo crijevo naseljeno nezdravim bakterijama

Dijeta – pogrešna ishrana

 
Naturopate

 
Uzrok: taloženje toksina, pogrešna dijeta, problemi sa debelim crijevom, disbioza, neuhranjenost


Suzi Kornel(Engleska)

Uzrok: propustljivo debelo crijevo, pogresna dijeta, disbioza, neuhranjenost, slabo varenje, alergije na hranu, trauma, infekcija

 
Suzina proucavanja se fokusiraju na ishranu i na rad debelog crijeva. Ona je takodje uradila sopstvena istrazivanja koja ukazuju na infekciju i traumu.

 
Sve gore navedeno je medjusobno povezano. Osnovni sastojci u ishrani ne dospevaju  gdje treba zahvaljujuci losoj dijeti, nedostatku hidrohlorne kiseline i enzima za varenje. Nekompletan proces varenja omogucava velikim proteinskim molekulima da prodju kroz zid debelog crijeva I dospiju u krvotok, gdje se aktivira auto-imuni odgovor.

Ono sto najcesce nedostaje u ishrani kod MS-a jesu esencijalne masne kiseline, magnezij, mangan, cink, mnogi sistemi u organizmu ne funkcionisu normalno.

 

Emotivni stres i trauma

su jako povezani sa MS-om kod mnogih pacijenata. Produzeni stress ili  povrede mogu uzrokovati da system za varenje smanjeno luci hidrohlornu kiselinu.

Tokom 1990.godine Suzi Korel je istrazivala svoje hipoteze na pacijentima sa Ms-om koji su dosli na njenu kliniki u Celmsfordu. Posmatrala je 40 ljudi sa I 40 bez MS-a koristeci se upitnicima I intervjuima:

 
GLAVNI OSUMNJICENI

 
1.    Infekcije grla (75% kod MS grupe, 25% kod kontrolne grupe) prisutne u detinjstvu I nastavljaju se do odraslog doba

2.    Virusne i druge infekcije (70% MS; 30% k.grupa) npr. Pneumonija, hepatitis i upale zlijezda

3.    Emocionalne traume (60% MS; 40% k.grupa) npr, razvod, smrtni slucaj,otkaz

4.    Fizicicke povrede (75% MS; 25%k.grupa) npr. Saobracajna nesreca, sportske povrede I padovi

5.    Neadekvatna dijeta i ceste promjene nacina ishrane (60%MS; 40% k.grupa)

Istrazivanja su pokazala da gore navedenih 5 kategorija su statisticki vise prisutne kod oboljelih od MS-a. Infekcije grla I fizicke povrede su tri puta prisutnije kod MS-a nego kontrolne grupe. Virusne infekcije se javljaju vise od polovine kod oboljelih od MS-a.

 

Sve ovo vodi do zakljucka da pad imunog sistema i genetska predispozicija dovodi do oboljenja kao sto je MS.

preuzeto sa: http://www.blogovanje.com/desetka/index.php?pageNum_rsBlog=0&totalRows_rsBlog=50

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Šta je Multipla Skleroza?
« Odgovor #28 poslato: Maj 03, 2007, 07:28:22 pre podne »
Procitala sam ovu skalu.
I nisam mnogo pametnija, ali nije ni bitno.
Pitanje za Pecu: Ko moze da dobije interferon?

Van mreže Peca_Le

  • Član
  • **
  • Poruke: 1421
  • Pol: Muškarac
  • Dg: MS
  • Grad: Leskovac
Odg: Šta je Multipla Skleroza?
« Odgovor #29 poslato: Maj 03, 2007, 08:02:36 posle podne »
Imas na sajtu MS drustva Srbije (mislim da je to relevantno). Kolko je meni poznato, interferon deluje na obolele koji se samostalno krecu i daje se bolesnicima sa najmanje dva relapsa (valjda  taj broj relapsa odredjuje dijagnozu, jer mnogi lekari prvo dijagnosticiraju ED, pa posle MS).
Ipak, bolje vidi ovde
http://www.multiplaskleroza.org.yu/

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.