Autor Tema: Šta je Multipla skleroza?  (Pročitano 159234 puta)

Van mreže raca

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 15229
  • Pol: Žena
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #105 poslato: Oktobar 28, 2011, 11:34:35 posle podne »
Aha, znači da sam radila noćnu smenu pre 20.- te.
Čekaj, čekaj pa tada nisam ni radila.  :m3:  :n24:
Ovo istraživanje ima, izgleda, podatke neprocenjive vrednosti, bar u pogledu mene.  :n24:

Hendi-društvo

Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #105 poslato: Oktobar 28, 2011, 11:34:35 posle podne »

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #106 poslato: Oktobar 28, 2011, 11:48:07 posle podne »
Jbg, raco. Ovo je samo još nešto u nizu navedenih mogćnosti. Ne se uzbuđavaš.

Van mreže barbika

  • Član
  • **
  • Poruke: 25023
  • Pol: Žena
  • Da vec danas bude bolje , daj nam Boze malo volje
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #107 poslato: Oktobar 28, 2011, 11:51:47 posle podne »
 :m1:
ja nikada nisam radila nocnu smenu,mada vilenim do kasno nocu  :n14:

Van mreže U prvom licu

  • Član
  • **
  • Poruke: 2072
  • Pol: Žena
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #108 poslato: Oktobar 05, 2012, 12:38:18 posle podne »
Neznam dali ste ovo citali, ali mislim da vredi paznje:

http://www.ivonazivkovic.net/NEMACKA-NOVA-MEDICINA-DRUGI-DEO.html


Evo jeden citat:

Na primer psihološki profil ljudi koji su u dugom periodu nesposobni da pobegnu od situacije koja ih psihički uznemirava i ne odgovara im, ili ne mogu da održe ono što im odgovara ili  ne mogu da se zaustave u emotivnoj uzemirenosti kad je to poželjno, i  jednostavno ne znaju šta da rade i kako da reše neki problem i donesu odluku,  stvaraju energetski koflikt u organizmu koji se biološki može pojaviti sa simptomima multiple skleroze ili paralize.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #109 poslato: Oktobar 05, 2012, 04:31:06 posle podne »
Знаш како, ја се слажем са тим да доста тога иде из главе али ми смета када то постаје теорија. Гледам себе. Имао сам релативно ок живот, посао који сам волео да радим и за који сам био добро плаћен. Самим тим што сам волео да радим, радио сам без радног времена односно, по цео дан тако да нисам имао времена да се емоционално узнемиравам. Ако узмем у обзир мој званични почетак болести, по овој теорији би могли да извучемо закључак да је последица ратно стање. Са друге стране, незваничан почетак болести датира неколико година раније, у периоду који ми је био доста плодоносан. Отприлике у то време сам се оженио, купио стан, стигло прво дете. Значи, за тај ранији период не видим никакву везу или да се шегачим, па да кажем да сам имао стресних месец дана после куповине стана док нисам вратио  дуг који сам имао.

Оно што се стално гура у запећак, колико је стара мултипла склероза? Негде се провукао датум из 1800 и неке ако се не варам ... могуће но моји родитељи не памте никог са мултиплом. Када кажем никог, мислим на време њиховог одрастања, сазревања, оснивања породице итд ... Ок, није била дијагностика на данашњем нивоу. Онда да се исправим, моји родитељи нису ни чули за а ни упознали инвалида који је то постао а да није била нека несрећа у питању или да се није родио тако.
Да се не схвати погрешно, не кажем да МС-а није било али га сигурно није било на нивоу који имамо данас. Шта је са другим факторима које нам је донео напредак цивилизације, након другог светског рата? Индустријски припремљена храна, разна хемија у самој храни и у процесу обраде земље, разне вакцине, неколико стотина атомских експлозија у току развијања нуклеарног наоружања, померање земљиних магнетних полова и бла бла...
Мда, изгледа да сам емоционално узнемирен.  :n30:

Van mreže U prvom licu

  • Član
  • **
  • Poruke: 2072
  • Pol: Žena
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #110 poslato: Oktobar 06, 2012, 04:27:34 posle podne »
Razumem te, ali mislim da taj "energetski konflikt u organizmu" o kome se prica, treba dug period, mozda to traje a mi nismo svesni da nam se energija blokira i dovodi, postepeno do bolesti. Kod mene je medju ostalom, presudno bilo donosenje odluka..to je uvek neko drugi radio za mene, kao da ne snosim nikakvu odgovornost, iako nisam zadovoljna sa situacijom. A sto se tice za MS u prolslosti, mislim da je bilo, ali redje i fakat je da je bila tabu tema..a i danas je jos uvjek..sramota :)
P.S. Skler, havala na postu :)

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #111 poslato: Oktobar 06, 2012, 07:29:03 posle podne »
Kod mene je medju ostalom, presudno bilo donosenje odluka..to je uvek neko drugi radio za mene, kao da ne snosim nikakvu odgovornost, iako nisam zadovoljna sa situacijom.

Ок, то може да буде фрустрирајуће али опет ... да то буде узрок за МС? Можда би и могло али онда испада да си много тешко подносила такав "третман" па се поставља питање, зашто си трпела.
;)

Допуна: И да не прескочим своје искуство. Било је и код мене у животу неких важнијих ситуација када сам послушао другог и дубоко се покајао због тога. На срећу ил несрећу, учим на својим грешкама и не понављам такве грешке.

Van mreže Sisko

  • Član
  • **
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #112 poslato: Oktobar 07, 2012, 12:47:44 pre podne »
I ja se ovde malo ne slazem ako pricamo o uzroku. Eto, ja sam dobio Dg na 17god. pa kakvih energetskih konflikti na 17godina? :)) moji srednoskolski dani su bili najbolji, uostalom kao i svakog tinejdzera koji uziva u taj period zivota Jeste psiholoski faktori mogu prouzrokovati pogorsanja u toku bolesti, al da to bude razlog za MS? Ne verujem. Ja cak i nisam ni razumeo sta je to MS i sta samnom nije u redu kad sam dobio dg, dali su mi Betaferon da uzimam 2god. i tad sam prihvatio da eto - nakon 2god. bice sve ok, da cu se izleciti, da se mora to izdrziti i to je to. Morao sam nauciti sam da se bodem injekcijama, jer su mi studije na fakulteta pocele. I za sve to vreme nije me psihicki mnogo pogodila sva situacija jer sam mislio da nakon 2god. bice gotovo sa MSom, al nije bilo tako.
Ono sto najvise frustrira sa MS da je uglavnom sve [unknown] , a znamo da kad bi znali uzrok bilo kog problema, mozemo da pocnemo spravljavati se s njime.
Samo da napomenem da slucaji MSa su registrirani i kod dece manjih od 10god.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #113 poslato: Oktobar 07, 2012, 01:12:59 pre podne »
 :ok:

Van mreže hannah

  • Član
  • **
  • Poruke: 44
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #114 poslato: Oktobar 07, 2012, 11:47:40 pre podne »
Ja se ne slazem uopste. ;) Ne vidim nikakvu vezu izmedju ikakvog emocionalnog stanja (u najsirem smislu) i MS-a. Prvi napad sam imala u osnovnoj skoli, pojma ni sa cim nisam imala, dijagnoza kao tinejdzer... nikakvu vezu ne vidim. Bar sto se mene tice. :m1:
Nemam nikakve nelagodne emocije vezane za MS, nisam se nikad pitala nesto tipa "zasto bas ja" ili sta znam.. Tako je kako je, sta sad, nastavljamo dalje, ima se posla... :n11:

Van mreže tatijana

  • Član
  • **
  • Poruke: 11247
  • Amor omnia vincit - Ljubav sve pobeđuje.
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #115 poslato: Oktobar 07, 2012, 02:53:18 posle podne »
Potpuno se slazem sa sklerom..a i sa ostalima.U mom slucaju moze biti da i stresna situacija prouzrokovala ms,ali je naisla bas kada su stvari pocele da se sredjuju/udala sam se ,dobila dete/pitanje je koliko je ms bila prisutna i pritajena  :n14:

Van mreže hannah

  • Član
  • **
  • Poruke: 44
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #116 poslato: Oktobar 07, 2012, 09:36:39 posle podne »
Samo da napomenem da slucaji MSa su registrirani i kod dece manjih od 10god.
Ovo bih zelela da prokomentarisem.
Cini mi se da ovo nije sasvim tacno. Moguce da slucaj dijagnostikovanog MS-a nije registrovan kod dece mladje od 10 god, ali ne MS-a uopste. Tako maloj deci i ne rade dijagnostiku, uglavnom, izuzev ako je neki progresivni tip ili tako nesto-pretpostavljam. Kod tako male dece se uglavnom javljaju senzitivni ispadi, eventualno neka blaza ataksija ili tako nesto, i to se vrlo cesto povlaci spontano posle nekoliko nedelja. Uglavnom kod tako male dece, lekari cekaju ili jos koji relaps, ili da prodje pubertet ili tako nesto, pa opnda rade dijagnostiku kojom potvrdjuju ili odagnavaju sumnju.
Mozda gresim, ali mi se cini da je to procedura. :m1:

Van mreže Sisko

  • Član
  • **
  • Poruke: 138
  • Pol: Muškarac
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #117 poslato: Oktobar 07, 2012, 11:00:44 posle podne »
Uvek se cekaju bar 2 relapsa prije uspostavljanje dijagnoze, i u pravo si da mnogi slucajevi kod dece su MS-ovi lazni simptomi zbog promene kao rezultat puberteta, ili se radi za neka druga dijagnoza. al ipak ima dece koji su potvrdjeni MS slucajevi, mislim da statistika kaze da oko 5% obolenjih su dece. MRI se radi i na pedijatriski slucajevi, samo nisam siguran da to rade na nasim prostorima jer ipak se trazi malo veci senzibilitet sa ovu grupu pacijenata, opremu, itd.
http://www.msrc.co.uk/index.cfm/fuseaction/show/pageid/2869
evo tu ima i neke price o dece sa MSom
To za dece sam spomenuo samo u prilogu moje mislenje o psiholoskog stanju kao uzrok MSa :)

Van mreže Rina

  • Član
  • **
  • Poruke: 2351
  • Pol: Žena
  • Dg: MS
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #118 poslato: Oktobar 10, 2012, 02:22:45 pre podne »
meni sve ove teorije deluju kao horoskop u nedeljnom casopisu  :n24: od toliko ljudi u istom horoskopskom znaku,nekom ce sigurno pogoditi...tj neko ce se vec pronaci ... ::)

Van mreže U prvom licu

  • Član
  • **
  • Poruke: 2072
  • Pol: Žena
Odg: Šta je Multipla skleroza?
« Odgovor #119 poslato: Jul 25, 2013, 08:58:09 pre podne »

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.