Autor Tema: Da li ste culi?...  (Pročitano 4737 puta)

Van mreže Roxi

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 3526
  • Pol: Žena
  • MS
Da li ste culi?...
« poslato: Avgust 28, 2011, 11:59:23 pre podne »
Nisam sigurna gde ovo da stavim... Skler, nace ces mu mesto.

Htela bih da vas sve pitam da li ste culi da je udruzenja paraplegicara Srema, iz Rume, ispred svih invalidskih udruzenja,poslao zahtev skupstini Srbije da usvoje zakon o dodeli invalidnine civilnim invalidima u visini prosecne zarade (za 100% invalidnosti - 100%, 90%-90% od proseka i tako do 60% invalidnosti).
Znaci - toa invalidnina nema veze sa tudjom negom, penzijom, dodatkom za telesno ostecenje,... to je nesto kao sto primaju ratni vojni invalidi (samo mnogo manje-mada nama sasvim dovoljno).
To je objavljeno u casopisu Most - casopis koji izlazi u Vojvodini, udruzenja MS Vojvodine.
Imate li neke konkretnije podatke o ovome? Kolike su nam sanse da ovo prodje?

Inace ovajj zakon o civilnim invalidninama vazi u Evropskoj uniji.

Hendi-društvo

Da li ste culi?...
« poslato: Avgust 28, 2011, 11:59:23 pre podne »

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Da li ste culi?...
« Odgovor #1 poslato: Avgust 28, 2011, 12:29:53 posle podne »
Da li su to uputili ovde

http://www.parlament.gov.rs/%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%92%D0%B0%D0%BD%D0%B8/%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%98%D1%82%D0%B5/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B5-%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BB%D0%BE%D0%B7%D0%B8-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%92%D0%B0%D0%BD%D0%B0.57.html

ili je možda trebalo da se prvo obrate Ministarstvu za rad i socijalna pitanja?

Da li važi za sve kategorije invalida?

Prošetaću po netu i javljam šta sam našla.

Van mreže Roxi

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 3526
  • Pol: Žena
  • MS
Odg: Da li ste culi?...
« Odgovor #2 poslato: Avgust 28, 2011, 05:39:14 posle podne »
Ne znam gde je tacno upuceno. U pitanju su civilni invalidi, nije bitno po kom osnovu, bitan je procenat invalidnosti. Znaci svi od 60% pa na vise. Izglasavanje ovog zakona bi umnogome unapredio zivot invalidima.
Pokasj da nadjes nesto o ovome.

Van mreže seve

  • Član
  • **
  • Poruke: 2136
  • Pol: Muškarac
  • Dg: G 35 i M10
  • Grad: Beograd
Odg: Da li ste culi?...
« Odgovor #3 poslato: Septembar 16, 2011, 10:32:15 posle podne »
Mislim da se to pravo ostvaruju osim ratnih vojnih invalida i invalidi cija  je invalidnost nastala povredom na radu.

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Da li ste culi?...
« Odgovor #4 poslato: Septembar 16, 2011, 11:54:52 posle podne »
Ja ću detaljno pretražiti sajt Narodne Skupštine. Do sada sam našla samo da u Hrvatskoj postoji ta lična invalidnina, i ona iznosi 1500-2000 kuna..koliko je to evra ili dinara, ne znam.

Invalidi čija je invalidnost nastala povredom na radu primaju u Srbiji novčanu nadoknadu, ali to nije lična invalidnina kao što su definisali zakonom u Hrvatskoj.

Van mreže raca

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 15254
  • Pol: Žena
Odg: Da li ste culi?...
« Odgovor #5 poslato: Septembar 17, 2011, 12:03:59 pre podne »
PROTEST INVALIDA 22. SEPTEMBRA

BEOGRAD - Osobe sa invaliditetom organizovaće protest u Beogradu, ispred zgrade Vlade Srbije 22. septembra u nameri da skrenu pažnju države na težak položaj i ukažu na potrebu pronalaženja sistemskog rešenja za probleme sa kojima se suočavaju.
............

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Da li ste culi?...
« Odgovor #6 poslato: Septembar 17, 2011, 12:14:59 pre podne »
Valjda će biti nešto od tog protesta. A što se tiče ovoga

Pored zahteva za izradu Zakona o invalidnini savezi i udruženja traže da se tuđa nega i pomoć osoba sa civilnim invaliditetom izjednači sa istim dodatkom koji dobijaju ratni vojni invalidi.

to je milion posto tačno. Ja zaista nemam ništa protiv RVI, i neću da uplićem politiku u celu priču, ALI, radila sam u Boračko-invalidskoj upravi i kao adm.radnik sam obračunavala njihova primanja radi dobijanja recimo PIKA kartice. Videla sam i koliko primaju "spomeničari" i sve ostalo...primanja su im na zavidnom nivou i sa 30 posto invaliditeta, a o "problemima" sa kojima se susreće ta Uprava bolje da ne pričam.. ](*,)
I mnogi od njih rade...a "spomeničari" su imali običaj da se bune kada umesto 90 hiljada dobiju 88 hiljada...ćutim...

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.