Autor Tema: Ishrana  (Pročitano 124944 puta)

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Ishrana
« poslato: Februar 21, 2007, 10:15:04 posle podne »
Citat: Zana
Koji nacin ishrane koristite? Da li imate iskustva sa raznim dijetama kada je m.s. u pitanju?
Koliko uopste odredjene namirnice koriste da bi se savladali odredjeni problemi koje sa sobom nosi m.s?

Hendi-društvo

Ishrana
« poslato: Februar 21, 2007, 10:15:04 posle podne »

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Ishrana
« Odgovor #1 poslato: Februar 21, 2007, 10:16:04 posle podne »
Citat: Alek
Poseban nacin ishrane mozete pronaci na: www.swankmsdiet.com

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Ishrana
« Odgovor #2 poslato: Februar 21, 2007, 10:16:14 posle podne »
Tek posle prvog jakog udara koji me je odveo na neurološku, sam počeo da menjam ishranu. Od mesa je ostalo samo belo pileće, sir, mleko i ostali mlečni proizvodi su izbačeni, korišćenje masti potpuni izbačeno i još dosta toga. A onda akcenat na ribu, voće, povrće itd.
Međutim, dosta sam oslabio a nisam nikad bio debo, plus i fizička snaga se prepolovila. Tada sam odlučio da ipak vratim deo namirnica izbačenih iz jelovnika. Sada jedem piletinu komplet  , malo konjsko, neki put i teletinu ili jagnjetinu, pijem jednu vrstu nisko masnog jogurta, povrće, voće, riba, popijem i pivo kada nije hladno vreme, zimi popijem neku čašu crnog vina itd. Uglavnom, aj da kažem da sam se malo popravio, t.j. imam više snage, sednem na bicikl malo i vozim gde je široko jer po malo krivudam, zeza me ravnoteža.   :roll:

U principu mislim da je ishrana individualna stvar i da ono što jednoj osobi prija možda drugoj ne bi prijalo, tako nemoj slučajno da neko koristi ovu poruku kao neki putokaz.

Još jedna stvar, ja postim sredom i petkom redovno a veće odnosno duže postove u zavisnosti od trenutnog stanja organizma.

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Ishrana
« Odgovor #3 poslato: Februar 21, 2007, 10:18:14 posle podne »
Ovo mi je poznat reon :D  !
Meni je prelazak na zdravu ishranu svojevremeno spasio zivot jer vise niceg nije bilo sto sam mogla da uradim. Sklerozice ja sam se ugojila ovakvom ishranom a bogami sad moram i na blagu dijetu jer su se pantalone nekim cudom mnogo skupile! :D  :oops:   
Bice vremena da razradimo detalje i razmenimo iskustva a sad cu vam napisati u cemu se sastojala ta promena.
Izbacila sam:
meso, mleko i mlecne proizvode (sem jogurta i sirovog kozijeg mleka), secer, belo brasno, kuhinjsku so, przeno, rafinisana ulja, sve sto sadrzi konzervanse, vestacke boje ukuse mirise (ne kupujem hranu u samoposluzi), gazirano, kafu, cokolade i sl.
Presla sam na:
integralna brasna, maltex, morsku so, hladno cedjena ulja, cajeve itd. Sad ustvari jedem isto sto i ostali samo u zdravoj varijanti jer u prodavnici zdrave hrane postoji sve sto i u klasicnoj. E da, ne mesam ugljene hidrate i proteine u istom obroku i naravno sirovo voce i povrce sto vise! Dosta tecnosti, bar 2 litre dnevno!
Ovo je nesto sto bi svi zdravi morali da praktikuju a pogotovo mi koji to nismo! Ali ovde nije samo problem ukusa (volim ne volim) vec je to pre svega psiholoski problem. Ljudi psihicke probleme cesto "lece" hranom ali na taj nacin em ne rese problem em naskode svom telu tako da je to dupla steta. Ne mislim da je stvar ishrane individualna u potpunosti, postoje stvari koje su fakat stetne ma koliko neko mislio da mu to prija!
Sta vi mislite o tome? Ima li nekih koji se zdravo hrane da razmenjujemo recepte ili nekih koji bi presli na zdravu isranu pa da pomognemo savetima? Mislim da Zana ima iskustva sa ovakvom ishranom?

ps. Zana izvini, zamolila bih te da prebacis ovu temu kao posebnu ne samo u okviru ms-a vec negde da se vidi odmah kad dodjes na forum? Ovde je dosta sakrivena a mislim da je jako bitna i tice se svih vrsta bolesti. Ne zameri mi na ovoj molbi molim te! :)

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Ishrana
« Odgovor #4 poslato: Februar 21, 2007, 10:19:04 posle podne »
Citat: Alek
Pomozite nam savetima o zdravoj ishrani!   :D

Van mreže sand

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 522
  • Gospodarica foruma
Odg: Ishrana
« Odgovor #5 poslato: Februar 21, 2007, 10:20:04 posle podne »
ZNAČAJ ISHRANE ZA MULTIPLU SKLEROZU

Razmatranje povezanosti ishrane i multiple skleroze ima dva aspekta. Ishrana, zajedno sa drugim faktorima, ima značaja za samu pojavu bolesti, odnosno za njenu etiologiju. S druge strane, kada se bolest već ispoljila, pravilna ishrana značajno popravnja kvalitet života bolesnika. Proučavanje ishrane je skopčano sa određenim metodološkim problemima, te se i rezultati različitih tipova studija vrlo često u međusobnoj suprotnosti. Ali i pored ovih ograničenja, ishrana se danas nalazi u žiži interesovanja velikog broja istraživača, zato što dobro poznavanje njenih uticaja na zdravlje i bolest pruža velike mogućnosti za prevenciju.

Značaj ishrane za pojavu multiple skleroze

Epidemiološke studije su pokazale da je rizik od pojave multiple skleroze povezan sa povećanim unosom životinjskih masti i namirnica bogatih zasićenim masnim kiselinama a siromašnih nezasićenim. Nezasićene masne kiseline, kakva je linoleinska, deluje imunosupresivno. U nekim studijama nađena je povezanost oboljenja sa uzimanjem namirnica koje imaju visoku kalorijsku vrednost, posebno u periodu detinjstva. Pretpostavlja se da je ovakav tip ishrane jedan od uslovljavajućih faktora koji utiču na promene u imunološkom sistemu organizma. Posebno je nepovonjno ako postoji neuravnoteženost između zasićenih i nezasićenih masnih kiselina, što može dovesti do povećane podložnosti agensima koji podstiču demijelinizaciju. Nasuprot tome, ishrana bogata nezasićenim masnim kiselinama 'ribom, voćem i povrćem 'smanjuje rizik od pojave bolesti. Zaštitno delovanje voća i povrća objašnjava se antioksidantnim dejstvom vitamina i minerala.

Uticaj ishrane na tok bolesti

Povoljni efekti pojedinih komponenata hrane zapaženi su i kod osoba koje imaju klinički ispoljenu formu multiple skleroze. Preliminarna istraživanja su pokazala da polinezasićene masne kiseline omega-6, koje se nalaze u ribljem ulju, utiču na ublažavanje razvoja bolesti. Njihovo povoljno dejstvo se još više podstiče ako se uzimaju i masne kiseline omega-3. Međutim, ovi ohrabrujući rezultati zahtevaju potvrdu, odnosno, je proveriti ih u ispitivanjima koja uključuju veliki broj bolesnika i dugo vreme praćenja.
Imajući u vidu sve nabrojane činjenice, postavlja se pitanje, kako osoba koja ima multiplu sklerozu treba da se hrani? Potpuno isto kao i osoba koja nema ovu bolest.

Preporuke Svetske zdravstvene organizacije za zdravu ishranu

Zdrava ishrana je uslov za dobar kvalitet života i ima svoja pravila. Prema preporukama Svetske zdravstvene organizacije, ona uključuje sledeće:
1. Upražnjavajte raznovrsnu ishranu, ali se trudite da namirnice biljnog porekla budu više zastupljene nego one životinjskog porekla.
2. Jedite hleb, žitarice, testenine, pirinač i krompir nekoliko puta dnevno.
3. Pojedite najmanje 400 grama svežeg voća i povrća dnevno, podeljeno u bar pet obroka.
4. Održavajte svoju telesnu težinu u preporučenim granicama (BMI – indeks telesne mase 20-25). I gojaznost i pothranjenost označavaju narušeno zdravlje.
5. Kontrolišite unos masti. One ne smeju da čine više od 30% energetskih potreba organizma. Zamenite zasićene masne kiseline nezasićenim, odnosno koristite ulja biljnog porekla.
6. Umesto masnog mesa zdravija su posna mesa, piletina, riba, ali ne zanemarite grašak i sočivo
7. Koristite mleko i mlečne proizvode (kefir, kiselo mleko,, jogurt i sir), ali sa minimalnim sadržajem masti (1%) i soli.
8. Izbegavajte slatkiše i napitke sa visokim sadržajem šećera. Koristite nerafinirani šećer kao zaslađivač.
9. Ne jedite jako usoljenu hranu. Dnevni unos kuhinjske soli ne treba da preže 6 grama.
10. Ako pijete alkohol, ograničite unos na 2 pića dnevno.
11. Pripremajte hranu na zdrav način. Kuvanje na pari ili pečenje može pomoći da se hrana dodatno oslobodi masnoće.

Nekoliko korisnih saveta za zdravu ishranu

Evo još nekoliko korisnih saveta:
1. Obavezno doručkujte!
2. Popijte voćni sok (najbolje od ceđenog voća) pre ili tokom doručka!
3. Ograničite veličinu svoje porcije. Neka one budu što manje, ali upražnjavajte bar pet obroka dnevno!
4. Koristite poslastice (na primer sladoled, kolače) sa niskim sadržajem masti ili bez masti. Ukus je isti!
5. Koristite voće. Ono ima prijatan ukus, daje osećaj sitosti i obezbeđuje energiju!
6. Kada morate da koristite «brzu» hranu, odlučite se za piletinu na žaru pre nego za sendvič s mesnim prerađevinama i masnim sirom!

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Ishrana
« Odgovor #6 poslato: Februar 21, 2007, 10:22:04 posle podne »
Citat: Tia
Sklerozice ja sam se ugojila ovakvom ishranom a bogami sad moram i na blagu dijetu jer su se pantalone nekim cudom mnogo skupile!




Moj metabolizam je uvek bio takav da sam mogao da pojedem podosta a da nema nekog prevelikog uticaja na težinu. Uz redovno neredovnu ishranu i mnogo ali zaista mnogo rada.


Citat: Tia
Presla sam na:
integralna brasna, maltex, morsku so, hladno cedjena ulja, cajeve itd. Sad ustvari jedem isto sto i ostali samo u zdravoj varijanti jer u prodavnici zdrave hrane postoji sve sto i u klasicnoj.




Slično, jedem samo crni i hleb sa žitaricama i raznim semenkama. Beli mi sada fuj. Jedan period sam dosta koristio soju i mleko od nje koje je pravila moja mlada  Na žalost od soje sam odustao kada su počele priče o genetski modifikovanoj "verziji" a baš mi je prijala, pogotovo mleko. Od ulja preferiram maslinovo. Sa čajevima sam oprezan i koristim neku klasiku a uzimao sam i od jednog travara koga dugo poznajem.


Citat: Tia
Ne mislim da je stvar ishrane individualna u potpunosti, postoje stvari koje su fakat stetne ma koliko neko mislio da mu to prija!



Naravno, ali mislim da se ne sme baš ni insistirati na nečemu ako je evidentno da organizam slabi kao što je bilo u mom slučaju.

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Ishrana
« Odgovor #7 poslato: Februar 21, 2007, 10:25:04 posle podne »
Ja ranije uopste nisam jela soju, nutricionista mi je rekao da ubrzava metabolizam a posto sam se svim silama trudila da se ugojim nisam smela da je jedem. Pocela sam onda kad vise nisam mogla da jedem ni ribu (bas to sto je Sklerozica rekao, organizam je vise nije podnosio), zbog toga sto je ona dobar izvor proteina. Koliko sam ja obavestena kod nas na trzistu je zabranjeno prodavati GM soju a i predpostavljam da ako je ima mora biti naznaceno da je GM! Ja za sada nemam nikakvih posledica (mada mi je ova moja druga glava prilicno sumniva  :roll:  ;)  :D    ) Konzumiram uglavnom komadice soje i tofu za "gibanicu" a probala sam i jogurt i mnogo je ukusan!
Ulja su sva koja koristim cedjena na hladno a koristim maslinovo, suncokretovo, laneno, susamovo i sad sam uzela da probam ulje od kikirikija, nije lose!
Sklerozice zasto si rekao da si oprezan sa cajevima? Ja ih pijem bar litar dnevno svaki dan? Jel to moze nesto da skodi?

Moram i da napisem komentar na "Preporuke Svetske zdravstvene organizacije za zdravu ishranu " ! Moram da dam svoje misljenje o nekim stavkama!

2. Jedite hleb, žitarice, testenine, pirinač i krompir nekoliko puta dnevno!
Samo ako su integralna brasna u pitanju i integralni pirinac! Ne znam sta krompir trazi ovde jer on nema nesto mnogo dobrih strana a ima mnogo losih!
3. Pojedite najmanje 400 grama svežeg voća i povrća dnevno, podeljeno u bar pet obroka!
Voce treba jesti jesti iskljucivo na prazan stomak i to najkasnije do recimo 2 popodne, sve posle toga je neiskorisceno!
6. Umesto masnog mesa zdravija su posna mesa, piletina, riba, ali ne zanemarite grašak i sočivo!
Potpuno tacno ali nemojte peci piletinu ili ribu na ulju, skuvajte je ili na rosilj ili aluminijumsku foliju pa pecite!
7. Koristite mleko i mlečne proizvode (kefir, kiselo mleko,, jogurt i sir), ali sa minimalnim sadržajem masti (1%) i soli. -
E ovo je potpuna nebulaoza!
Mleko i mlecni proizvodi izmedju ostalog u sebi sadrze kazein koji je dobar za pravljenje lepka ali u venama i organizmu je potpuno stetan!! Cesto moze da izazove i alergije a mnogi probleme sa sinusima izlece cim prestanu da piju mleko! Jogurt je nesto sasvim drugo, hemiski proces koji se odvija prilikom kiseljenja jogutra neutralise ova stetna dejstva tako da opasnost ne postoji. Sir koji se pravi od jogurta je takodje zdrav! I naravno sirova mleka su potpuno zdrava ali morate biti 100% sigurni u higijenske uslove cuvanja tih zivotinja! Po svom sastavu kozije mleko je najslicnije ljudskom tako da mnogi jedino njega koriste u ishrani (ako neko moze da mi posalje malo bas bi me obradovao )!
8. Izbegavajte slatkiše i napitke sa visokim sadržajem šećera.
Koristite nerafinirani šećer kao zaslađivač.!!
9. Ne jedite jako usoljenu hranu. Dnevni unos kuhinjske soli ne treba da preže 6 grama.!!
Zbog ovoga bi ih tebalo tuziti   :evil:  :evil:  !!!
Secer i kuhinjska so, zajedno sa belim brasnom imaju i svoje umetnicko ime- TRI BELE SMRTI! Secer je apsolutno stetan, bio on beli, zuti, crni, zeleni ili plavi, rafinisan ili ne!! Ici cu dotle da slobodno mogu da kazem da je secer droga, i to teska! Na stranu sto nam dodatni secer u ishrani uopste nije ni potreban (sta li su radili ljudi hiljadama godina pre nego sto su ga izmislili), i sto moze da se koristi fruktoza ili razne vrste slada!!
O kuhinjskoj soli je ista prica!! Ne samo da nam dnevno nije potrebno ni jedno zrnce kuhinjske soli i da je ta so jako stetna, nego ni sa morskom solju ne treba preterivati!!
Jao kako su me iznervirali  :evil:  ! Moramo biti svesni da, nazalost, iza svih ovakvih organizacija stoje debele pare koje industrija zaradjuje na proizvodnji i prodaji rafinisane hrane! To znaci, da bi neki proizvod imao dug rok trajanja mora se zastititi od truljenja- secerom, kuhinjskom solju i ostalim konzervansima! Dug rok trajanja je potreban zbog dugog vremena koje hrana provede na putu od livade do naseg stola! Vremenom u toj hrani ima sve manje hrane a sve vise zasladjivaca, dodataka, konzervansa, vestackih boja i poboljsivaca mirisa i ukusa! Ali to je nebitno, bitan je samo profit! Pa zamislite sta bi se desilo sa industrijom hrane u svetu kad bi ljudi odbili da jedu secer, so i sl!!! Naravno svi bi bankrotirali!!! Svetska zdr. org. i slicne org su pod direktnim uticajem vlada zemalja clanica a oni pak moraju da "brinu" o profitu industrije i to tako ide u krug!
I na kraju ne mogu da ne pomenem problem GLADI sa kojim se susrece 75% ljudi na ovoj planeti, najvise dece i zena! Sa druge stane veliki deo preostalog stanovnistva pati od bolesti izazvanih nepravilnom ili prekomernom ishranom! Izmenju jednih i drugih je monopol ovakvih licemera kakvi su ovi iz Svetske zdr. org! Niko od njih ne snosi odgovornost za svaki pojedinacni zivot koji su ugrozili ovakvim savetima!!!
Bas su me naljutili   :evil:

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Ishrana
« Odgovor #8 poslato: Februar 21, 2007, 10:28:04 posle podne »
Citat: Tia
Ja za sada nemam nikakvih posledica (mada mi je ova moja druga glava prilicno sumniva  :roll:  ;)  :D    )



Hahahaha   
Danas je jedan od onih dana kada sam se preforsirao, ali ovo mi je došlo kao melem.

Citat: Tia
Sklerozice zasto si rekao da si oprezan sa cajevima? Ja ih pijem bar litar dnevno svaki dan? Jel to moze nesto da skodi?



Ne znam kako ovo da kažem, ali probaću. Kada mi je postavljena dijanoza i kada su ljudi iz mog okruženja čuli ono "nema leka i ne znaju šta je to" odmah su počeli da me bombarduju sa alternativnom medicinom i kojekavim travkama. Elem, imao sam prilike da upoznam nekoliko travara od kojih je samo jedan mogao da nosi tu titulu, ostali su bili komercijalisti. Prilikom jedne remisije dok sam odlazio u dnevnu bolnicu na "doping" upoznao sam momka od nekih 24-25 godina. Dečko je bio u dosta lošem stanju (mada ne znam za kasnije jer se dosta funkcija povrati posle napada). Znači on je optužio upravo jednog travara imenom i prezimenom da ga je upropastio sa nekim čajevima i eliksirom. Reče da je pre mogao da se bavi sportom a kada je počeo sa "terapijom" gore pomenutog-sunovrat. Sledeća stvar, dolazi zima i moji ukućani počinju da se kljukaju sa nekim preparatima za podizanje imuniteta. Ja uzmem da čitam i nađem na jednom da ima sastojak koji može da izazove pogoršanja kod tog, tog, tog i demijelizacionih oboljenja
( e sad ime??? na žalost, malo mi memorija popušta ali mislim da je Ehinacea- ne uzimajte informaciju za tačnu, moraću da zamolim moju mladu da nađe trag tome) Uglavnom, ta kontraindikacija je pisala samo na jednom preparatu od nekih 4 komada koji su bili u opticaju a valjda svi su sadržavali taj sastojak. I ja to preskočim. U sezoni gripa, branim se medom, lukom i crnim vinom. Na vakcinu nisam išao mada mi je jedan lekar rekao da bi trebalo a drugi da se ne igram  :?: 

Jedna alternativa koja mi je zaista privukla pažnju je ona emisija o amerikanki koja nije mogla da hoda dok nije počela da koristi pčele koje je bockaju  :) 

Treći put editujem poruku, nisam napisao šta koristim od čajeva.
Uglavnom su to razni kupovni ali hibiskus mi je omiljen. Par puta sam uzeo i mix od ovog mog travara. Uglavnom ponudi me čajem ili nes kafom, odgovor je u portirnici :)

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Ishrana
« Odgovor #9 poslato: Februar 21, 2007, 10:30:04 posle podne »
Kontam sta hoces da kazes, u pravu si za kontraindikacije! Ja sam pre nego sto sam pocela da pijem cajeve neko vreme ih malo izucavala tj. citala o njima, raspitivala se kod ljudi o iskustvima pa sam onda sastavila spisak mogucih! Iskeno, ne znam tacno kakva je mul. skl. bolest  :oops:  i kakve sve simpome imas ali fakat da uvek moras citati ono sitno napisano a i to nekad nije dovoljno!
Oprosti, posto ne znam kakva je bolest koju imas, moram da te pitam da li kafa mozda moze negativno da utice na nju? Ja sam mnogo volela kafu i nisam mogla da funkcionisem bez nje ali sam je ostavila jer sam shvatila da jako lose deluje na organizam, tj. na adrenalne zlezde koje se nepotrebno stimulisu sto kasnije izaziva karambol u telu (od srca do mozga), da se vari 18 SATI (sto znaci da sva ostala hrana koju pojedes u narednih 18 sati truli, dok ne dodje na red da se svari)!!!!! ...... cak i ako je moj subjektivni osecaj drugaciji i cak i ako ima po neki koristan sastojak.
E, btw ja nikad nisam konsultovala travare (ne mogu verovatno ni napisati sve kontraindikacije jer ih i ne znaju tj. ne vrse eksperimente), samo knjige a cajeve sam kupovala u legalnim apotekama ili biljotekama, nista chicha Pera  :D 
Mada ako naletim na nekog Kastanedu moze tu biti carobnih iskustava  :D  :D  :D  :D  :D  :D

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Ishrana
« Odgovor #10 poslato: Februar 21, 2007, 10:33:04 posle podne »
Citat: blago
Citat: Sklerozica
... dolazi zima i moji ukućani počinju da se kljukaju sa nekim preparatima za podizanje imuniteta. Ja uzmem da čitam i nađem na jednom da ima sastojak koji može da izazove pogoršanja kod tog, tog, tog i demijelizacionih oboljenja
( e sad ime??? na žalost, malo mi memorija popušta ali mislim da je Ehinacea- ne uzimajte informaciju za tačnu, moraću da zamolim moju mladu da nađe trag tome) Uglavnom, ta kontraindikacija je pisala samo na jednom preparatu od nekih 4 komada koji su bili u opticaju a valjda svi su sadržavali taj sastojak. I ja to preskočim. U sezoni gripa, branim se medom, lukom i crnim vinom. Na vakcinu nisam išao mada mi je jedan lekar rekao da bi trebalo a drugi da se ne igram :?:   

Ovo mi je jako interesantno, ajde molim te, kad se setiš (a do zime  ;)  ) probaj da nam nađeš koji je to sastojak.
Ja se ovde trpam (nadam se da mi ne zamerate) iako moje dete nema DEmijelinizacionu bolest, verujem da bi sličan efekat bio i kod onih koji pokušavaju da brže i bolje mijelin stvore :D   

A za vakcinu, nama je isto pedijatar preporučio, i poslao nas kod neurologa da proveri, a neurolog rekao NE NIKAKO, nećemo ništa da rizikujemo  :shock:  , pa vi sad vidite.
_________________
Ivana, Vanjina mama.
Upoznajte Vanju ovde http://blago.mojblog.co.yu/

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Ishrana
« Odgovor #11 poslato: Februar 21, 2007, 10:34:04 posle podne »
Dogovoreno, naći ćemo to.   ;)

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Ishrana
« Odgovor #12 poslato: Februar 21, 2007, 10:34:14 posle podne »
Evo jednog hrvatskog linka u vezi ishrane a i drugih stvari (vitamini, minerali itd) http://free-bj.htnet.hr/milankramaric/prehrana.htm

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Ishrana
« Odgovor #13 poslato: Februar 21, 2007, 10:35:14 posle podne »
Благотворно дејство рибљег уља

Сећате ли се времена када су вас родитељи терали да свакодневно узимате по кашику рибљег уља, наравно нимало пријатног мириса? Иако се још тада претпостављало благотворно дејство рибљег уља, пре свега због витамина А и D, може се рећи да је данас оно постало прави хит у области исхране због спроведених истраживања и добијених резултата о благотворном дејству омега-3 масних киселина - високо вредних, биолошки активних природних материја.

Рибље уље је први пут уграђено у индустријску храну за одојчад на бази млека још 1915. године. Данас рибље уље углавном срећемо у паковањима меких капсула. Уз то, нова технологија прераде донела је и боље учинке јер је пажња стручњака фокусирана на омега-3 масне киселине. Што је риба маснија, омега-3 масних киселина има више. Поред масних риба (пре свега оних које живе непосредно испод морске површине, попут сардела или харинге), и све остале намирнице из мора (шкампи, шкољкаши, ракови) садрже омега-3 масне киселине.

Угледни научници тврде да је рибље уље најјефтинији лек за спречавање срчаних болести, посебно срчаног удара. Рибље уље артерије одржава проходним и чистим, те они који једну масну рибу мање оболевају од атеросклерозе. Но, ту не престаје лековитост рибљег уља: вишегодишња истраживања указала су на читав низ поремећаја које рибље уље може да ублажи или спречи. Тако нпр. смањује болове у зглобовима, оток, укоченост и малаксалост, па самим тим благотворно делује на реуматоидни артритис. Утиче на смањење симптома мултипле склерозе код неких особа, нападе астме, као и жестину и учесталост напада мигрене код неких особа.

Израз "здравље из мора" настао је много пре него што је откривен учинак омега-3 масних киселина, а с тим открићем добио је једну нову димензију.

Izvor: http://www.krstarica.com/cir/kuvar/index.php?clanak=riblje_ulje&rubrika=saveti&podrubrika=

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Ishrana
« Odgovor #14 poslato: Februar 21, 2007, 10:36:14 posle podne »
Ubacujem samo deo teksta sa linka http://www.privreda.rs.sr//kupujmonase/zasto.php

Citat
Страни производи често су, како смо већ рекли, лошијег квалитета од домаћих, а дешава се и да имају у себи недозвољене и отровне супстанце. Такав је пример се супстанцом аспартама, вештачког заслађивача и обавезног састојка газираних дијет сокова, жвака без шећере, кондиторских производа, енергетских напитака и препарата за мршављење - који је изазивач мултипле склерозе и лупуса, јако опасних болести. Аспартам, у људском организму, при температури од 36,5 до 37 степени, постаје отрован - исто као цијанид или арсеник! Ова супстанца није опасна по здравље у процесу производње сокова, али постаје јако отровна кад доспе у организам у виду новог једињења – формалдехида, који систематски растаче нервне ћелије. Иначе аспартам је далеко најјефтинији заслађивач на тржишту. Ова тајна је брижно чувана дужи временски период, а доказ за то је да се она до сада користила само у 90 земаља, односно све остале земље су забраниле да се производи у којима има аспартама продају на њиховом тржишту, иако њихови произвођачи стављају аспартам у производе намењене извозу, јер им је тако најјефтиније. Значи трују грађане других земаља, а ми смо једна од тих земаља где извозе такве производе.

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.