Autor Tema: Ishrana  (Pročitano 125810 puta)

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Ishrana
« Odgovor #30 poslato: April 14, 2007, 03:03:01 posle podne »
Mafijo, a hocete lek, e nece moci!!! gasi prvo cigarete i dosta kafenisanja...... da zveknemo jos po jednu ljutu pa da predjemo na lecenje.... 8)

Hendi-društvo

Odg: Ishrana
« Odgovor #30 poslato: April 14, 2007, 03:03:01 posle podne »

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110195
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Ishrana
« Odgovor #31 poslato: April 14, 2007, 07:23:01 posle podne »
Citat: Asja
Mafijo, a hocete lek, e nece moci!!! gasi prvo cigarete i dosta kafenisanja...... da zveknemo jos po jednu ljutu pa da predjemo na lecenje.... 8)

 :a1:  :a1:  :a1:  Smeh leči  :a1:   :a2:

Na žalost, ljuto ne smem. Ne prija mi. Poslednji put kada sam probao, imao sam utisak da mi trne teme glave. Crno vino i pivo (leti) mogu da popijem. A cigare :( eh, nikako da ih se rešim. Nisam pušio u toku jakih "udara" ali sam se vraćao kako se stanje popravlja. :(
 dont shot :a4:

Van mreže Peca_Le

  • Član
  • **
  • Poruke: 1421
  • Pol: Muškarac
  • Dg: MS
  • Grad: Leskovac
Odg: Ishrana
« Odgovor #32 poslato: April 15, 2007, 10:31:01 pre podne »
Citat: Sklerozica
Samo ću premestiti u drugu temu. :)

Na ovo sam i mislio, al' ponelo me pisanje ...:)

Alkohol (rakiju, vinjak, ...) ne volim da pijem. (Mozda nekad votku sa djusom :)). Vino je ok (ali ne spriceri). Pivo ( iz prakticnih problema :)) pijem samo kuci.
A cigare ne pusim jedino kada spavam :) i kad imam nazeb :).

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110195
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Ishrana
« Odgovor #33 poslato: April 15, 2007, 01:04:01 posle podne »
Lave :), votka đus???? Eh, i to sam pezionisao odavno. Jednostavno, sve što je "kratko" ne pijem odavno. Vino sam rekao, samo crno. Moraću da nađem tekstove o njegovim pozitivnim uticajima na zdravlje. Naravno, samo kada se pije u umerenim količinama.  :)

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Ishrana
« Odgovor #34 poslato: April 23, 2007, 11:49:01 pre podne »
Meni su u medjuvremenu nasli i alergiju na gluten, tako sami dosla do ovog sajta.
Cela prica meni ima smisla.
Nisam jos pricala sa svojom doktrorkom, ali vec nekoliko meseci jedem hranu bez glutena, a poslednja 2 i bez mlecnih proizvoda i mahunarki.
Meni cela prica ima smisla.
Jos uvek proucavam, zato vas i pitam kako se vi hranite.
Da li samo smanjeni unos zasicenih masti ili nesto rigoroznije.
I sta uzimate od dodatnih vitamina i minerala.
Koliko sam citala u inostranstvu se bas kljukaju vitaminima, mineralima i sl.
Gde kupujete vitamine i koje.

Van mreže Peca_Le

  • Član
  • **
  • Poruke: 1421
  • Pol: Muškarac
  • Dg: MS
  • Grad: Leskovac
Odg: Ishrana
« Odgovor #35 poslato: April 23, 2007, 01:31:01 posle podne »
Bas juce sam uzeo da probam C vitamin od 1000 mg od jedne inostrane firme (kataloska prodaja). Preporucene doze su 1 tableta dnevno, al' cu ja da uzimam dve :)
     Uzimam jos i Q10 (3 x 30 mg) i sumece tablete Mg. (jednu dnevno). Ponekad (kad imam para :)) uzmem i vitamin E. Tragam za ENADOM u Srbiji :).

ps. Mako jesi li procitala Sklerozicu u "minerali i vitamini" ? Mislim da tamo ima vise informacija. :)

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110195
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Ishrana
« Odgovor #36 poslato: April 23, 2007, 05:34:01 posle podne »
Citat: Maka
Jos uvek proucavam, zato vas i pitam kako se vi hranite.
Da li samo smanjeni unos zasicenih masti ili nesto rigoroznije.
I sta uzimate od dodatnih vitamina i minerala.
Ja sam napisao kako se hranim. Vidi ovde http://hendi-drustvo.editboard.com/Dg-c3/Multipla-Skleroza-f3/Ishrana-t33.htm

Vitamini i minerali http://hendi-drustvo.editboard.com/Dg-c3/Multipla-Skleroza-f3/Vitamini-minerali-t23.htm

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Ishrana
« Odgovor #37 poslato: April 23, 2007, 11:08:01 posle podne »
Citat: Maka
Meni su u medjuvremenu nasli i alergiju na gluten, tako sami dosla do ovog sajta.
Cela prica meni ima smisla.
Nisam jos pricala sa svojom doktrorkom, ali vec nekoliko meseci jedem hranu bez glutena, a poslednja 2 i bez mlecnih proizvoda i mahunarki.
Meni cela prica ima smisla.
Jos uvek proucavam, zato vas i pitam kako se vi hranite.
Da li samo smanjeni unos zasicenih masti ili nesto rigoroznije.
I sta uzimate od dodatnih vitamina i minerala.
Koliko sam citala u inostranstvu se bas kljukaju vitaminima, mineralima i sl.
Gde kupujete vitamine i koje.

Gde si uradila laboratorijske nalaze za gluten?
I sta sada jedes posto, kako sam shavatila, si na BBD?

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Ishrana
« Odgovor #38 poslato: April 24, 2007, 08:22:01 pre podne »
Kod imunologa u Klinickom centru u Beogradu.  Radi se analiza krvi i odredjuju antitela.
Ako su rezultati pozitivni za konacnu dijagnozu mora da se radi biopsija tankog creva, a to se radi prilikom gastroskopije.
Tek nakon ovog pregleda kod gastroenterologa moze da se da konacna dijagnoza.
Pre ove dijagnoze sam promenila ishranu tako sto sam smanjila unos zasicenih masti, tj. jela uglavnom ribu, teletinu piletinu, soju i sl.
Nakon dijagnoze da imam i celijakiju morala sam da izbacim gluten iz ishrane, a to nije ni malo jednostavno i tada sam pocela malo vise da citam na netu. I tako sam i dosla do ovog sajta i te grupe ljudi koji su totalnom promenom ishrane dosli do toga (tako oni tvrde) da prakticno na pregledima vise nemaju dijagnozu ms.
Cela prica je zasnovana na tome da kroz creva prolaze molekuli iz hrane i dospevaju u krv (sluzokoza creva kod celijakije je ostecena, odnosno resice tankog creva), a oni po svom sastavu u slucaju mlecnih proizvoda i mahunarki lice na sastav mijelinskog omotaca i da takva ishrana prakticno predstavlja okidac za napad, odnosno nas imuni sistem shvata molekule iz hrane stranim telima koje pobrka sa mijelinskim omotacem i pocinje da ga napada.
Ako vas ne mrzi guglajte malo gluten i ms i doci cete do zanimljivih stvari. Visak informacija nikada ne skodi.

E sad pitanje je sta jedem.
Nije lako. U principu voce, povrce, belo meso, ribu, bademe, lesnike, semenke suncokreta, med, hladno cedjena ulja, jabukovo sirce, maslinovo ulje. Ne uzimam mlecne proizvode.
Ponekad teletinu ili mladu jagnjetinu.
Sve prirodno. ne uzimam uopste industrijske proizvode. Bukvalno nista. to ne mogu zbog glutena jer njega ima kao aditiva u mnogim industrijskim proizvodima.
Ne pijem kafu, ne pusim (to nikad ni nisam).
Jedino se ne bavim sportom. Za sada nemam vremena, ali planiram.  :oops:

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Ishrana
« Odgovor #39 poslato: April 24, 2007, 10:54:01 pre podne »
Pitala sam te za nalaze jer sam se ranije raspitivala o tome i saznala da te analize radi jedna privatna laboratorija u Beogradu gde vrsi analizu na 98 namirnica. Ovde moramo razlikovati alergiju od netolerancije na hranu. Ti imas i dodatni problem sto imas celilakiju. Nekako mi ta biopsija tankog creva se cini nepotrebnom ali sta znam, sada se i usavrsavaju analize.
Nisam znala da analize radi i drzavne laboratorije jer ova privatna to radi za 300 evra.

Sada je u svetu aktuelna BBD (Best Bet Diet) koja iskljucuje i mahunarke i zitarice, pored ovog sto si ti navela, naravno uz gomilu prrehrambenih dodataka i vitamina. Oni koji se pridrzavaju kako treba se hvale da se osecaju dobro.

I da li se osecas bolje posle posle promena koje si uvela?
Ja ne prelazim na taj nacin ishrane jer ne znam sta da jedem. Sta npr. za dorucak i tako to, ili se moze reci da sam lenja.

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Ishrana
« Odgovor #40 poslato: April 24, 2007, 11:03:01 pre podne »
Da zaboravih da pomenem  da posetis blog www.blogovanje.com/desetka jer tu upravo ima tekst o propustljivom debelom crevu gde se upravo govori o tome sto si ti pomenula o molekulima hrane koji napadju mijelin i jos trista cuda.

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Ishrana
« Odgovor #41 poslato: April 24, 2007, 11:24:01 pre podne »
Ne znam za tu privatnu laboratoriju.
Ne znam o kakvim se analizama radi, ako imas adresu, telefon, javi.
Znam da ovu analizu ne radi niko vise u Strbiji, ni jedna privatna laboratorija, ni VMA i sl. I znam da su analize dosta skupe. Mislim da se ne radi o istim analizama.
Kada ti otkriju da imas antitela na gluten, da bi dobio dijagnozu da imas celijakiju mora da se radi biopsija, to je standard. I kod nas i u svetu. Mislim da se samo maloj deci ne radi, ali nisam sigurna.
Komplikovano je za hranu. Prakticno sva tri gavna obroka kuvas.
Ja sam sad na jos rigoroznijoj dijeti dok ne uradim u maju kontrolni pregled kod gastroenterologa.
I nervira me koliko sam mrsava. Uvek sam bila mrsava, ali sa ovom dijetom tek nema sansi da se ugojim.
U principu od srednje skole imam slicnu tezinu, ali bih ja volela da sam malko deblja. :)

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Ishrana
« Odgovor #42 poslato: April 24, 2007, 04:36:01 posle podne »
 www.analiza.co.yu je sajt i tamo sve pise.

Ne znam da li se radi o istim analzima.

Ali podvukla bih: kada govorimo o ms a kada o celijakiji

Jer osim mrsavosti sta je tebe uopste povuklo da das krv na analizu?

Da li znaci da ako otkriju antitela na gluten to odmah znaci da imas celijakiju? tj. da li mozda znas slucaj da su  otkrili antitela na gluten ali posle biopsije tankog creva nije pokazano da ima celijakiju?I da li je uopste takva kombinacija moguca?

Kada sam te pitala da li se osecas bolje mislila sam na izdrzljivost i pokretljivost, ravnotezu, koordinaciju pokreta i svi oni simptomi koji karakterisu MS.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110195
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Ishrana
« Odgovor #43 poslato: April 24, 2007, 04:44:01 posle podne »
Citat: Asja

Sada je u svetu aktuelna BBD (Best Bet Diet) koja iskljucuje i mahunarke i zitarice, pored ovog sto si ti navela, naravno uz gomilu prrehrambenih dodataka i vitamina. Oni koji se pridrzavaju kako treba se hvale da se osecaju dobro.

Meni ovo izgleda strašno. Pored svega što sam izbacio sada još i ovo??
Zašto žitarice i mahunarke?

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Ishrana
« Odgovor #44 poslato: April 24, 2007, 05:11:01 posle podne »
Da napomenem, da jos uvek nije cesto da MS bolesnika odmah upute i na analizu krvi zbog netolerancije na odredjene namirnice, sto nije slucaj u svetu.

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.