Dg > Ishrana i dijete

Ishrana

(1/44) > >>

Sklerozica:

--- Citat: Zana ---Koji nacin ishrane koristite? Da li imate iskustva sa raznim dijetama kada je m.s. u pitanju?
Koliko uopste odredjene namirnice koriste da bi se savladali odredjeni problemi koje sa sobom nosi m.s?
--- Kraj citata ---

Sklerozica:

--- Citat: Alek ---Poseban nacin ishrane mozete pronaci na: www.swankmsdiet.com
--- Kraj citata ---

Sklerozica:
Tek posle prvog jakog udara koji me je odveo na neurološku, sam počeo da menjam ishranu. Od mesa je ostalo samo belo pileće, sir, mleko i ostali mlečni proizvodi su izbačeni, korišćenje masti potpuni izbačeno i još dosta toga. A onda akcenat na ribu, voće, povrće itd.
Međutim, dosta sam oslabio a nisam nikad bio debo, plus i fizička snaga se prepolovila. Tada sam odlučio da ipak vratim deo namirnica izbačenih iz jelovnika. Sada jedem piletinu komplet  , malo konjsko, neki put i teletinu ili jagnjetinu, pijem jednu vrstu nisko masnog jogurta, povrće, voće, riba, popijem i pivo kada nije hladno vreme, zimi popijem neku čašu crnog vina itd. Uglavnom, aj da kažem da sam se malo popravio, t.j. imam više snage, sednem na bicikl malo i vozim gde je široko jer po malo krivudam, zeza me ravnoteža.   :roll:

U principu mislim da je ishrana individualna stvar i da ono što jednoj osobi prija možda drugoj ne bi prijalo, tako nemoj slučajno da neko koristi ovu poruku kao neki putokaz.

Još jedna stvar, ja postim sredom i petkom redovno a veće odnosno duže postove u zavisnosti od trenutnog stanja organizma.

Tia:
Ovo mi je poznat reon :D  !
Meni je prelazak na zdravu ishranu svojevremeno spasio zivot jer vise niceg nije bilo sto sam mogla da uradim. Sklerozice ja sam se ugojila ovakvom ishranom a bogami sad moram i na blagu dijetu jer su se pantalone nekim cudom mnogo skupile! :D  :oops:   
Bice vremena da razradimo detalje i razmenimo iskustva a sad cu vam napisati u cemu se sastojala ta promena.
Izbacila sam:
meso, mleko i mlecne proizvode (sem jogurta i sirovog kozijeg mleka), secer, belo brasno, kuhinjsku so, przeno, rafinisana ulja, sve sto sadrzi konzervanse, vestacke boje ukuse mirise (ne kupujem hranu u samoposluzi), gazirano, kafu, cokolade i sl.
Presla sam na:
integralna brasna, maltex, morsku so, hladno cedjena ulja, cajeve itd. Sad ustvari jedem isto sto i ostali samo u zdravoj varijanti jer u prodavnici zdrave hrane postoji sve sto i u klasicnoj. E da, ne mesam ugljene hidrate i proteine u istom obroku i naravno sirovo voce i povrce sto vise! Dosta tecnosti, bar 2 litre dnevno!
Ovo je nesto sto bi svi zdravi morali da praktikuju a pogotovo mi koji to nismo! Ali ovde nije samo problem ukusa (volim ne volim) vec je to pre svega psiholoski problem. Ljudi psihicke probleme cesto "lece" hranom ali na taj nacin em ne rese problem em naskode svom telu tako da je to dupla steta. Ne mislim da je stvar ishrane individualna u potpunosti, postoje stvari koje su fakat stetne ma koliko neko mislio da mu to prija!
Sta vi mislite o tome? Ima li nekih koji se zdravo hrane da razmenjujemo recepte ili nekih koji bi presli na zdravu isranu pa da pomognemo savetima? Mislim da Zana ima iskustva sa ovakvom ishranom?

ps. Zana izvini, zamolila bih te da prebacis ovu temu kao posebnu ne samo u okviru ms-a vec negde da se vidi odmah kad dodjes na forum? Ovde je dosta sakrivena a mislim da je jako bitna i tice se svih vrsta bolesti. Ne zameri mi na ovoj molbi molim te! :)

Sklerozica:

--- Citat: Alek ---Pomozite nam savetima o zdravoj ishrani!   :D
--- Kraj citata ---

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.
Idi na punu verziju