Autor Tema: Pitanja u vezi novčanih nadoknada za telesno oštećenje  (Pročitano 37150 puta)

Van mreže miki38

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
Pitanja u vezi novčanih nadoknada za telesno oštećenje
« poslato: Maj 21, 2009, 04:40:41 posle podne »
Dali neko ovde ima informaciju o nekim clanovima zakona?
Konkretno me interesuje: clan 37 stav 2 iz zakona za priznavanje prava na novcanu naknadu za telesno ostecenje.
Hvala unapred.

Hendi-društvo

Pitanja u vezi novčanih nadoknada za telesno oštećenje
« poslato: Maj 21, 2009, 04:40:41 posle podne »

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Pitanja u vezi novčanih nadoknada za telesno oštećenje
« Odgovor #1 poslato: Maj 21, 2009, 05:06:55 posle podne »
Izvoli Milane.

4. Novčana naknada za telesno oštećenje prouzrokovano povredom na radu, odnosno profesionalnom bolešću

Član 37

Telesno oštećenje postoji kad kod osiguranika nastane gubitak, bitnije oštećenje ili znatnija onesposobljenost pojedinih organa ili delova tela, što otežava normalnu aktivnost organizma i iziskuje veće napore u ostvarivanju životnih potreba, bez obzira na to da li prouzrokuje ili ne prouzrokuje invalidnost.

Osiguranik i lice iz člana 17. ovog zakona kod koga telesno oštećenje prouzrokovano povredom na radu ili profesionalnom bolešću iznosi najmanje 30%, stiče pravo na novčanu naknadu.

A kako ima veze s ovim evo i člana 17

IV LICA KOJIMA SE OBEZBEĐUJU PRAVA ZA SLUČAJ INVALIDNOSTI I TELESNOG OŠTEĆENjA
PROUZROKOVANIH POVREDOM NA RADU ILI PROFESIONALNOM BOLEŠĆU
Član 17
Prava za slučaj invalidnosti i telesnog oštećenja prouzrokovanih povredom na radu ili profesionalnom bolešću
ostvaruju:
1) lica koja, u skladu sa zakonom, obavljaju privremene i povremene poslove preko omladinskih zadruga do
navršenih 26 godina života, ako su na školovanju;
2) lica koja se nalaze na stručnom osposobljavanju, dokvalifikaciji ili prekvalifikaciji, koja uputi organizacija
nadležna za zapošljavanje;
3) učenici i studenti kada se, u skladu sa zakonom, nalaze na obaveznom proizvodnom radu, profesionalnoj
praksi ili praktičnoj nastavi;
4) lica koja se nalaze na izdržavanju kazne zatvora dok rade u privrednoj jedinici ustanove za izdržavanje
kazne zatvora (radionica, radilište i sl.) i na drugom mestu rada;
5) lica koja, u skladu sa propisima, obavljaju određene poslove po osnovu ugovora o volonterskom radu.

Izvor : PIOzakon

Novčana naknada za telesno oštećenje

Osiguranik kod koga nastupi telesno oštećenje od 30% do 100% prouzrokovano povredom na radu ili profesionalnom bolešću, ima pravo na novčanu naknadu.

Izvor : PIOpropis

Van mreže miki38

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
Odg: Pitanja u vezi novčanih nadoknada za telesno oštećenje
« Odgovor #2 poslato: Maj 21, 2009, 05:38:21 posle podne »
Hvala @naca,

To sam i ja uspeo da nadjem ali koliko vidim iz prilozenog ovaj zakon po meni nije kako treba.
Zasto sam tog misljenja: ako neko ima telesno ostecenje ima ga i ono postoji a zakonom su obezbedjeni samo oni kod kojih je to ostecenje nastalo kao posledica u radno vrame.

Po meni ovo treba negde postaviti kao zakon koji pravi "diskriminaciju" nad onima koji imaju telesno ostecenje a nisu bili na poslu ili nisu zaposleni.

Uostalom ne shvatam zasto su samo povrede na poslu obuhvacenje zakonom pa svi koji imaju zdravstvenu knjizicu su zdravstveno osigurani i to osiguranje bi trebalo da vazi i u radno vreme i van njega.
Mozda ja ne shvatam to kako treba bas me interesuje i vase misljenje?

( Linkovi ti nisu ok ne mogu da se ulogujem preko njih.)

Pozdrav.

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Pitanja u vezi novčanih nadoknada za telesno oštećenje
« Odgovor #3 poslato: Maj 21, 2009, 06:19:41 posle podne »
Zakon drugi pišu,ne mi,šta da se radi. :-\
Inače promenjen je zakon pre nekoliko godina na štetu svih bolesnih i invalida kojima je invalidnost nije nastala kao profesionalno obolenje ili posledica povrede na radu.
Moja mama ima telesno oštećenje 30% ,nastalo na osnovu bolesti pre 31 godinu i prima naknadu,samo zato što to pravo tada dobijeno ne mogu da joj ukunu.Ta cifra je mizerna (600,00 din za to, što nema 1 bubreg) i razlikuje se od cifre,tj,osnovice od koje se izračunava postotak za telesna oštećenja nastala kao posledica povrede na radu ili profesionalnog obolenja.(išli smo da se raspitamo zbog te smešne cifre i u PIO nam je ovo pravnik rekao )

(oni linkovi meni otvaraju :o ,al probaj sad ove da otvoriš ;))

Novčana naknada za telesno oštećenje
http://www.pio.rs/sr/lt/novcane-naknade/telesno-ostecenje/
zakon
http://www.pio.rs/sr/img/zakoni%20i%20propisi/ZAKON_O_PIO_2011_lat.pdf

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Pitanja u vezi novčanih nadoknada za telesno oštećenje
« Odgovor #4 poslato: Mart 19, 2011, 10:38:49 posle podne »
OK, ovo su bila pitanja vezana za neurologiju.

Sada dva konkretna pitanja:

1. U koju grupu invalida spadam sa 80 posto telesnog oštećenja, a nije profesionalno oboljenje ili povreda na radu?

2. Zašto na netu nema puno tekstova o atrofiji mišića i o hemiparezi?



Van mreže musoki

  • Član
  • **
  • Poruke: 2739
Odg: Pitanja u vezi novčanih nadoknada za telesno oštećenje
« Odgovor #5 poslato: Mart 23, 2011, 11:14:34 posle podne »
imam 80% invaliditeta 4. kategorije (mislim da nas sve sa ms-om u RS  sve trpaju u tu kategoriju. ne znam kako je u Srbiji) tako da se mora utvrditi koja si grupa (kategrija)

takođe imam i hemiparezu lijevo. koliko znam, to je oštećenje kompletne strane tijela. u mom slučaju lijeve.
za divno čudo, mišići na lijevoj strani mi nisu atrofirali. postoji mala  anomalija, možda 10 do 20%, ali to pripisujem tome što sam dešnjak. nadam se da sam malčice pomogao. :n23:

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Pitanja u vezi novčanih nadoknada za telesno oštećenje
« Odgovor #6 poslato: Mart 24, 2011, 01:59:43 pre podne »
Из Закона о пензијском и инвалидском осигурању Републике Србије

Члан 39.


Телесна оштећења разврставају се према тежини у осам степена, и то:
Степен      Проценат телесног оштећења

1.      100%
2.      90%
3.      80%
4.      70%
5.      60%
6.      50%
7.      40%
8.      30%


- Ово ми је јасно, али све време се говори о телесном оштећењу насталом као последица повреде на раду.

Ја такође имам урођену хемипарезу леве стране, атрофију мишића доњих екстремитета и леве и десне стране, и још читав низ ортопедских али и две неуролошке и три психичке дијагнозе.

Мусоки, разумем те 100 посто. Мени је и лева срчана комора оштећена...и заправо комплетна лева страна тела.

Хвала што пратиш моје постове. :n23:

********

Остаје ми нејасно зашто на нету нема текстова о хемипарези? И о атрофији мишића-то се разликује од дистрофије, али не знам како?

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Pitanja u vezi novčanih nadoknada za telesno oštećenje
« Odgovor #7 poslato: Mart 24, 2011, 10:45:08 pre podne »
prate i drugi,vidim da je tema čitana,al možda ne znaju da ti odgovore ;)

evo i ja sad mogu samo da nagađam.

po pitanju telesnog,a iz zakona,jeste da se govori i o telesnom oštećenju kao posledica profesionalne bolesti ili povrede na radu,al ako bolje pogledaš tekst,posebno član 37,uvodni tekst ništa ne odvaja ,tek se u dodatku,drugom pasusu, pozivaju posebno na član 17 zakona i u naslovu je naglašeno da na takav način nastala telesna oštećenja imaju pravo nadoknade,ostala ne,jer masu ljudi zbunjuje imam telesno,a ne daju mi nadoknadu.
drugo,mislim,nisam merodavna,al eto ;) da nisu hteli posebno da odvajaju ljude,jednostavno su sve pisali u jednom delu.Pa i ostali kojima je telesno oštećenje nastalo posledicom bolesti,nesrećom etc,su razvrstani po istom principu,i ja sama.

što se tiče pitanja,zašto na netu nema više o hemiparezi i atrofiji,pojma nemam.zapravo ima,al više ima na nekom stranom jeziku.. :m1:

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Pitanja u vezi novčanih nadoknada za telesno oštećenje
« Odgovor #8 poslato: Mart 28, 2011, 01:12:30 pre podne »
Naco, mene zapravo nervira ta DISKRIMINACIJA.

Ako imaš MS, ako ja imam xyz dijagnoza i 80 posto telesnog oštećenja - naše bolesti nisu posledica povreda na radu....ali zašto nemamo pravo na novčanu nadoknadu?

Pa, valjda je i nama novac potreban kao i onom ko je pao sa građevine i povredio se. Karikiram stvar, ali razumeš.

Još nešto...pre možda 15 godina tetkina rođaka je imala saobraćajni udes i ima problema sa kičmom i utvrdili su joj invaliditet.

Ona i dalje radi, i prima novčanu nadoknadu, a nije imala udes na poslovnom putovanju.

Verovatno je dobila to pravo po nekom drugom Zakonu.

Ali, najozbiljnije, diskriminacija me boli. Jako.

A što se hemipareze tiče, kad nađem nešto-otvaram u određenom pdf-u.

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Pitanja u vezi novčanih nadoknada za telesno oštećenje
« Odgovor #9 poslato: Mart 28, 2011, 11:46:48 pre podne »
Da,nekada su i osobe koje su zbog bolesti,povrede van rada, imale neko telesno oštećenje,imale pravo na naknadu istog,kao ta tvoje tetke prijateljica i moja mama koja je živela s 1 bubregom više od 30god,celih 600 i sitno din za telesno oštećenje 30% koliko iznosi za gubitak 1 bubrega,kako je ona govorila za jednu frizuru mesečno i još da doda i ona je radila do pune penzije.Naravno nije to bilo 600din te 78god,kad je obračunato,al prošle god,poslednji put je primila toliko,a izmenom zakona jednom stečeno pravo se ne ukida.
Kad su ukinuli to pravo,ne znam,valjda kad su pravili nov zakon,kad su se ispraznili svi fondovi....
(o tome bi mogli naširoko,nadugačko,no uvešćemo politiku,a time se forum ne bavi...)

O hemiparezi ima u više tema na forumu,ne kao izdvojena tema,već kao posledica nekih oboljenja,povreda CNS

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Pitanja u vezi novčanih nadoknada za telesno oštećenje
« Odgovor #10 poslato: Mart 28, 2011, 08:55:54 posle podne »
inače osnovica od koje se izračunava naknada za telesno oštećenje je 5.709,62 dinara.

http://www.pio.rs/sr/lt/aktuelno/#17

dopuna naca
setila sam se da smo već isto pisali  i napravila sam novu temu da bude uočljivije :n23:
 

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.