Autor Tema: J... skleroza i inteligencija  (Pročitano 3803 puta)

Van mreže maiden

• Član
  • **
J... skleroza i inteligencija
« poslato: Mart 19, 2011, 02:03:06 pre podne »
Ako nesto nevolim, to je kada se neka bolest mota oko mozga.

Karijera mi je vezana za umni rad, te je mozak jedan od (i uopste) bitnih resursa.

Primetim da neke stvari ne radim kako sam pre radio. Da kazem, traljavao.
Npr. kada igram sah. Uopste nisam skoncentrisan.

Radio sam neki IQ test pre 3-4 god dok sam isto imao MS, ali je stanje bilo znatno bolje i taj isti test sam ponovio pre par meseci.
Score je bio slabiji za 1, nego pre 3-4 god.

Mozda je bila upitanju neka slucajnost ili MS ne utice na IQ u smislu da ga snizava, ali snizava sposobnost da se razmislja ili je to razmisljanje dosta sporije.

Kakva su vasa iskustva u vezi ove problematike?

Hendi-društvo

J... skleroza i inteligencija
« poslato: Mart 19, 2011, 02:03:06 pre podne »

Van mreže Feanor

• Član
  • **
  • Pol: Muškarac
Odg: J... skleroza i inteligencija
« Odgovor #1 poslato: Mart 19, 2011, 02:53:53 pre podne »
Pa slabija je koncentracija svakako...sad dal zbog ostecenja ili psihe..ko ce ga znati ;)

Van mreže tatijana

• Član
  • **
  • Amor omnia vincit - Ljubav sve pobeđuje.
« Odgovor #2 poslato: Mart 19, 2011, 07:28:02 pre podne »
Da,sto se koncentracije tice,postala je uzasna u poslaednje vreme..a,i, bar u mom slucaju,mislim da sam nekako  :n24: nemam onu bistrinu i ostrinu uma ,koju sam imala..i puno informacija zaboravljam  :n6: :n22: ..kad treba da naucim nesto novo(totalno sam ne skoncentrisana) i treba mi mnooogo vise vremena nego ranije  :(  ..al,ja se tesim ta to ide s godinama(polako stizu i cetrdesete)  :m3: :n11:

Van mreže Maka

• Član
  • **
  • Pol: Žena
« Odgovor #3 poslato: Mart 19, 2011, 08:33:10 pre podne »
Zaboravljam, dosta. Smeta mi i u poslu. Smeta i u privatnom životu kada želim nešto da ispričam, znam da znam, a ne mogu ničega da se setim.
Bistrinu uma imam.
Ali mislim da me je sama bolest promenila. Promenila neke prioritete u životu. Posao mi bacila na poprilično poslednje mesto i da je to jedan od razloga moje veće nekoncentracije na poslu.

Van mreže Maki

• Član
  • **
  • nova ja
  • Dg: MS
« Odgovor #4 poslato: Mart 19, 2011, 10:43:56 pre podne »
ja sam pomislila da sam jedina,puno stvari ne mogu da se sjetim i progovorim... :m2:

Van mreže naca

• Global Moderator
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Grad: NBgd
« Odgovor #5 poslato: Mart 19, 2011, 11:26:34 pre podne »

Van mreže iva

• Član
  • **
« Odgovor #6 poslato: Mart 19, 2011, 11:43:30 pre podne »
Mozda to ima veze sa samim tokom bolesti a mozeda je dobrim delom zbog toga sto nas stalno nesto muci, kako da se covek skoncentrise na nesto ako ga boli noga ili mu se konstantno ide u wc, ili spava, ma misli ti se na sve sem na neki rad, jedva cekas da skines obaveze sa vrata i sednes. Nekako volja opada u velikoj meri. Ja sam recimo planirala da radim na engleskom jer bi mi to odgovaralo zbog posla, zavrslila sam menadzment. Ucila sam ga po sat i jace svaki dan a krenula sam od nule sto uopste nije lako, i tako jedno sest meseci. Tad mi je trnula desna ruka i strujalo niz kicmu ali nisam znala sta mi je pa nisam ni razmisljala o tome, od kad su mi dijagnostikovali ms ja sam jednom pokusala da ucim i nemam ni volje ni koncentracije a ms kazu da imam bar 5 god. a uvek sam bila medju naj djacima i studentima. Tako da je dosta do psihe.

Van mreže Jelena78

• Novi član
  • *
« Odgovor #7 poslato: Mart 19, 2011, 05:06:59 posle podne »
I ja mislim da je do psihe. Sve zavisi kako covek prihvati bolest jer mozak je cudo. Ja znam dosta ljudi koji rade sa ovom bolescu na jako odgovornim poslovima i visokim polozajima. Mislim da je nama paznja usmerena vise na osluskivanje naseg tela, da li je sve u redu, da li trne ili ne trne nesto...
Kad bi barem mogla da zaboravim da sam bolesna:)))

Van mreže Maka

• Član
  • **
« Odgovor #8 poslato: Mart 21, 2011, 09:35:05 pre podne »
to nije moj slucaj. Ne mislim stlno na ms. niti osluskujem.

Van mreže Sklerozica

• Administrator
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Grad: Beograd
« Odgovor #9 poslato: Mart 23, 2011, 04:40:52 posle podne »
Primetim da neke stvari ne radim kako sam pre radio. Da kazem, traljavao.

Kakva su vasa iskustva u vezi ove problematike?

Trokiram po malo. Ne sviđa mi se to što primećujem al borim se.

Van mreže seve

• Član
  • **
  • Dg: G 35 i M10
  • Grad: Beograd
« Odgovor #10 poslato: Mart 23, 2011, 05:34:24 posle podne »
Kad mi se slicno desava ja usporim ili se odmorim. Vremenom neke stvari sam naucio da izignorisem, nedam da me preokupiraju tako se postavim. Za nesto mi je resenje u odmaranju, za nesto da radim sporije. 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.