Autor Tema: Nema grejanja, čak i sneg da padne  (Pročitano 10495 puta)

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110192
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Nema grejanja, čak i sneg da padne
« poslato: Septembar 23, 2008, 11:27:59 posle podne »
Nema grejanja, čak i sneg da padne

Vranje je jedini grad u Srbiji u kome su proteklog vikenda zagrejani radijatori bez obzira na zvanični početak grejne sezone. Za sve ostale važi pravilo da nije zima kad je hladno, nego kad se slovo kalendara poklopi sa birokratskim pravilnicima starijim i važnijim i od građana i od zdrave logike. Još jasnije: ako se sneg drzne i padne pre 1. oktobra, a živa se spusti ispod nule - grejanja nema. Nema i tačka.

Od svih mogućih odgovora koje su novinari „Blica“ juče dobili u Srbiji na pitanje: zašto nema grejanja, najoriginalniji su stigli iz Beograda i Kruševca. Jelena Jevtović-Karamata, direktor Uprave za energetiku grada Beograda, kaže da „nije realno očekivati da se uvedu izmene u odluci koje bi omogućile isporuku toplotne energije pre 1. oktobra, jer za to nema opravdanja sa stanovišta nauke i struke“. Još čudniji odgovor dao je Milosav Đukić, direktor „Gradske toplane“ u Kruševcu. On kaže: „U istoriji nije zabeleženo da je grejna sezona počela u septembru“. I tako, osim Vranjanaca, svi ostali imaju sledeću mogućnost: ili da se smrzavaju ili da se dogrevaju na drugi način.

 BEOGRAD
Beograđani, koji cele godine plaćaju daljinsko grejanje, razočarani su i ljuti jer su, kako kažu, sad izloženi duplim troškovima.
- Važno je da je grejanje poskupelo, a to što se smrzavamo nikome nije bitno. Nije realno da uključe na dan ili dva, to razumem, ali smrzavamo se već deset dana, a oni ništa - priča Dragan Golubović iz Ulice admirala Geprata i dodaje da je zbog toga prinuđen da se greje na struju.
Na sve muke građana „Beoelektrane“ odgovaraju da sve rade po zakonu i da je početak grejne sezone grad jasno definisao.
- Odlukom Skupštine grada određeno je da „grejna sezona počinje 15. oktobra, a završava se 15. aprila“. Osim „od 1. do 14. oktobra i od 16. aprila do 3. maja“, kad se se stanovi greju ako je prognozirana srednja dnevna temperatura 12 stepeni ili niža. Period između dve sezone predviđen je za redovan godišnji remont i modernizaciju postrojenja - navode u informativnoj službi „Beogradskih elektrana“.
Oni objašnjavaju da u određenim delovima sistema za grejanje još traje remont i modernizacija podstanica, ali da će radovi biti gotovi u predviđenom roku, odnosno do kraja septembra, pa će „Beoelektrane“ tada biti spremne da greju.

NOVI SAD
U Novom Sadu su remonti gotovi, a sistem potpuno spreman za prvo punjenje, ali svejedno, grejanje neće početi pre 1. oktobra zbog važeće gradske odluke. Za to vreme u vrtićima i ambulantama bolesni i deca se smrzavaju na temperaturama koje u zatvorenim prostorijama ne prelaze 17 stepeni.
- Jutro je posebno loše, jer napolju su tada temperature ispod 10 stepeni, a u vrtićima ne može ni da se sedi. Srećom pa su većini vrtića vašom akcijom i donacijom NIS obezbeđene klime, jer to je jedino sredstvo da se deca ugreju. Čim uđu u vrtiće, vaspitačice pale klime da zagreju prostorije, a potom njima održavaju temperature do kraja dana. Pa ipak i to nije dovoljno. Najgore je kada deca idu na spavanje ili se presvlače - priča direktor novosadskog „Radosnog detinjstva“ Borislav Samardžić.
Temperatura viša od 16 ili 17 stepeni ne može se zateći ni u čekaonicama ambulanti i lekarskim ordinacijama doma zdravlja, koje su takođe povezane sa glavnim toplovodnim sistemom. U ambulantama koje su obezbeđene klimama ordinacije se zagrevaju tako, a u drugima pale se grejalice i kaloriferi, iako se tako dovodi u opasnost da pukne električni sistem. Ipak, lekari nemaju izbora, jer u tolikoj hladnoći ne mogu ni da pregledaju pacijente.
- Ako ne upalimo klime i grejalice, temperature su toliko niske da nije moguće pregledati pacijente - kaže i pomoćnik direktora Doma zdravlja u Novom Sadu Darinka Ivančić.
U Novom Sadu samo u Kliničkom centru, koji ima sopstveni sistem i kotlarnicu, nema smrzavanja. Tamo su radijatori topli već nedelju dana.

JAGODINA
Ukoliko tri dana uzastopno temperatura u Jagodini ne pređe 12 stepeni, grejna sezona će najverovatnije početi 5. oktobra. Prema rečima direktorke JP „Toplana“ Nadežde Marković-Purić, u toku su ubrzani radovi da zbog niskih temperatura sezona krene ranije. - Niko nije očekivao da će u septembru biti hladno i da će temperature biti niske. Mi ne koristimo mazut već gas i imamo ga dovoljno, ali nije u tome problem. Punjenje sistema se ne može brzo obaviti, već je za to potrebno bar 10 dana i mi upravo to radimo. Još nismo tehnički spremni, ali se nadamo da ćemo do 5. oktobra završiti sve radove i da će jagodinski stanovi tada biti topli - kaže Nadežda Marković-Purić.

KRAGUJEVAC
Nikola Petrović, direktor kragujevačke „Energetike“, najavio je da bi centralno grejanje u gradu na Lepenici moglo da počne 1, odnosno najkasnije 3. oktobra ukoliko u tom periodu temperature tri dana zaredom padnu ispod 12. podeoka Celzijusove skale.
- Za predstojeću grejnu sezonu potrebno je 90.000 tona uglja i 4.500 tona mazuta. Uskladištene su 33.000 tona uglja, do kraja ove nedelje, nakon potpisivanja sporazuma Udruženja toplana Srbije i „Jugopetrola“, trebalo bi da stigne 2.000 tona mazuta. Preostale količine uglja i mazuta stizaće sukcesivno - kaže Petrović.
- Neću više da plaćam grejanje! Smrzavam se u stanu iako mi rade i grejalica i klima. Juče sam za punjenje klime platila 2.000 dinara, ali ni to ne pomaže na ovoj hladnoći - jada se Marina Stanimirović iz Kruševca.

LESKOVAC
I 3.500 domaćinstava u Leskovcu tople radijatore u svojim stanovima može da očekuje tek 1. oktobra, jer prethodne odluke lokalnih vlasti ne ostavljaju mogućnost gradskom preduzeću „Toplana“ da ranije počne sa daljinskim grejanjem.
Odluku o ranijem početku grejne sezone, prema rečima direktora „Toplane“ Miomira Jovanovića, moguće je promeniti, ali to podrazumeva složenu administrativnu proceduru.
- Za donošenje takve odluke po hitnom postupku neophodno je najmanje 10 dana i sada je već kasno za takav postupak. Uradili bismo to ranije, ali se niko nije nadao da ćemo iz leta ući u zimu - kaže Jovanović.
Zima je izgleda iznenadila i Udruženje toplana Srbije, budući da još nije potpisan protokol o nabavci mazuta, pa tako ni leskovačka toplana, koja pored uglja koristi i mazut, još nije nabavila ovaj energent.

LOZNICA
Prema podacima Meteorološke stanice u Loznici, od 14. do 21. septembra temperatura u 21 čas u Loznici je svakog dana bila ispod 12 stepeni Celzijusa. Prema pravilniku lozničke „Toplane“, uslov za početak grejanja je da tri dana zaredom spoljna temperatura u 21 čas bude ispod 12 stepeni. Grejanje iz toplane, međutim, nije počelo.
- Grejanje nije počelo jer u toplani još traju remontni radovi. Plan je da ovi radovi budu gotovi do 1. oktobra, kada treba da počnu tople probe - kaže Milan Panić, direktor lozničke „Toplane“.
Prema njegovim rečima, mazut za predstojeću grejnu sezonu još nije nabavljen. „Čekali smo dogovor Poslovnog udruženja toplana Srbije i ‘Jugopetrola’ oko visine rabata za kupovinu mazuta. Dogovor je postignut i tokom ove sedmice očekujem poziv za potpisivanje ugovora o nabavci mazuta za lozničku toplanu“, objasnio je Panić.

VALJEVO
Iako je spoljna temperatura već više od sedam dana niža od 15 stepeni Celzijusa, ni u jednoj od pet srednjih škola u Valjevu trenutno nema grejanja, dok su u tri škole od sedam osnovnih učionice delimično tople. Pojedine škole u nameri da spreče smrzavanje đaka sprečava uredba o isporuci toplotne energije, pojedine čekaju da budu priključene na novi gradski toplovod, a neke ne mogu da greju zbog tankih zaliha mazuta.
Važeća uredba o isporuci toplotne energije, naime, kako objašnjavaju u JKP „Toplana“, kaže da se centralno grejanje može aktivirati pre početka zvanične grejne sezone 15. oktobra ako je dnevna spoljna temperatura tri dana zaredom niža od 12 stepeni. To „može“, međutim, odnosi se samo na period od 1. do 15. oktobra, što će reći da „pisci“ uredbe nisu predvideli da i u septembru može biti pravo jesenje vreme.
- To je za mene zaista besmisleno, a posledica je da je u odeljenju u koje ide moje dete, od 25 đaka, petoro već prehlađeno. Deca sede u jaknama i cvokoću zbog jedne birokratske odluke koja je radijatore, iako u školskoj kotlarnici ima mazuta, ostavila hladne kao zmija - besna je Valjevka Mirjana B., majka jednog četvrtaka u OŠ „Vladika Nikolaj“.
U Ekonomskoj školi u Valjevu kažu da sa grejanjem još nisu počeli jer su im zalihe energenata limitirane na sezonu, pa postoji bojazan da u januaru na mrazu ostanu bez grejanja ako sada odluče da zagreju učionice. Đacima u Tehničkoj, međutim, od danas će biti toplo jer ta škola, kako reče direktor Branko Goloskoković, ima raspoložive rezerve od 50 tona mazuta koje su dovoljne za grejanje do Nove godine.

SMEDEREVO
U Smederevu će tople probe krenuti oko 10. oktobra, a raniji start grejanja, prema praksi, mogao bi se očekivati ukoliko bi srednja dnevna temperatura nekoliko dana bila ispod dvanaestog podeoka, kažu nadležni u toplani.
Ovde navode da su zalihe mazuta oko 250 tona, što je dovoljno za dve sedmice grejanja. U toku su pregovori sa „Jugopetrolom“ oko uslova nabavke ovog energenta. Očekuje se potpisivanje uskoro i ugovora na nivou Udruženja toplana Srbije kome pripada i smederevska toplana.

SUBOTICA
U očekivanju početka grejne sezone 15. oktobra Subotičanima ostaje da se greju na alternativni način. Klima-uređaji, kvarcne i termoakumulacione peći, ali i popularni „smederevci“, ovih dana punom parom dogrevaju kuće i stanove u najvećem gradu na severu Bačke.
Ista je situacija i u Vrbasu. U tamošnjem komunalnom preduzeću poručuju „ništa do 15. oktobra“, jer je trenutno u toku remont kotlova. Gotovo identični raport stiže iz Zrenjanina. Tamo je za razliku od 7.500 domaćinstava koja koriste usluge daljinskog grejanja, onima koji koriste plin i druge energente grejna sezona već počela. U Sremskoj Mitrovici radijatori bi najranije mogli da budu podgrejani 5. oktobra.


Vranje: Već greju i to po starim cenama
Prema rečima direktora Javnog preduzeća „Naš dom“ u Vranju Gorana Petrovića, koji je dozvolio da se radijatori u ovom gradu ugreju, za grejanje ukupno 59.000 kvadrata stambenog i poslovnog prostora biće obezbeđeno oko 1.100 tona mazuta.
Dok je u većini gradova u Srbiji poskupelo daljinsko grejanje za osam do deset odsto, vlasnici stanova i lokala u Vranju grejaće se po starim cenama. Za kvadrat grejne površine vlasnici stanova plaćaće 49, a poslovnog prostora 147 dinara.

Majdanpek: Neizvestan i 15. oktobar

U Majdanpeku niko ne očekuje da ovih dana zbog niskih dnevnih temperatura počne grejanje, jer se ne zna da li će ga biti i od 15. oktobra kada sezona zvanično treba da počne. Doduše, Duško Banković, v.d. direktora JKP „Komunalac“, izjavio je da će grejanja biti ako opština pomogne, ali Majdanpečani znaju da mazuta nema. Nije ga bilo dovoljno ni da se prethodna sezona završi, već je prestalo još krajem februara. Dugovi su ostali i za mazut i struju i narasli su do čak 130 miliona dinara. Poučeni prošlogodišnjim i iskustvom iz prethodnih godina, Majdanpečani se uveliko snabdevaju TA, uljanim i pećima na drva, a gotovo da nema zgrade koju ne okružuju gomile ogrevnog drveta.



PORAST TEMPERATURE OD 27. SEPREMBRA
Do subote će preovlađivati oblačno vreme, povremeno sa kišom. Porast temperature očekuje se od subote, 27. septembra. Prema dugoročnoj prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda, vreme u prvoj polovini oktobra biće toplije i suvlje od sadašnjeg.

Izvor: Blic


Bravo VRANJE!!!

Pročitajte i komentare, na ostavljenom linku. ;)

Hendi-društvo

Nema grejanja, čak i sneg da padne
« poslato: Septembar 23, 2008, 11:27:59 posle podne »

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110192
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Nema grejanja, čak i sneg da padne
« Odgovor #1 poslato: Septembar 23, 2008, 11:31:08 posle podne »
Smrzavamo se, a već plaćamo skuplje grejanje

Autor: D. K., A. M.

Gradonačelnik Niša odlučio je da se ugleda na Vranje i predložio da se već u četvrtak glasa o tome da „Gradska toplana“ odmah počne da greje. Za to vreme u Beogradu i širom Srbije đaci na časovima sede u jaknama, a bolesni se smrzavaju u čekaonicama domova zdravlja. U ivanjičkoj gimnaziji su zbog zime časove skratili na pola sata. Uprkos hladnoći, većina gradskih čelnika širom Srbije „spava“ i čeka da promena propisa o početku grejne sezone stigne sa republičkog nivoa.

Već desetak dana živa u termometru je ispod 12. podeoka. Sudeći prema prognozama, tek malo toplije biće naredne nedelje. Iako su zbog gradskih propisa o početku grejne sezone radijatori širom Srbije i dalje ledeni, cene grejanja su porasle za osam do deset odsto. Prosta računica kaže da će građani dve nedelje „smrzavanja po propisima“ u proseku za „grejanje“ 60 kvadrata platiti oko 1.500 dinara.

 U Ivanjici skraćeni časovi
U školama u Ivanjici i Lučanima toliko je hladno da se časovi skraćuju po 15 minuta, a škole u Arilju povremeno zagrevaju učionice klima-uređajima. Zaposleni u beogradskim osnovnim i srednjim školama od kuće donose grejalice kako bi zagrejali učionice u kojima deca već danima sede u jaknama.
- Smrzli smo se skroz! Pre dva dana je bilo toliko hladno da smo hteli decu da pošaljemo kući, ali nismo to uradili, jer su u pitanju najmlađi đaci po koje dolaze roditelji, tako da ne mogu sami da idu kući - kaže Zoran Tošić, direktor OŠ „Ivo Andrić“, i podseća da su deca ovog uzrasta jako podložna virusima. Mnogi učenici OŠ „Jelena Ćetković“ već su se porazboljevali, dok ostali imaju kijavicu kao i mnogi nastavnici. Direktor ove škole Svetlana Gmitrović kaže da je najteže na časovima fizičkog, jer đaci ne mogu da rade u jaknama. Ona predviđa da će do 15. oktobra svi biti bolesni.

Izvor: Blic

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Nema grejanja, čak i sneg da padne
« Odgovor #2 poslato: Septembar 23, 2008, 11:37:45 posle podne »
Blago nama mi ćemo ovako

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Nema grejanja, čak i sneg da padne
« Odgovor #3 poslato: Septembar 25, 2008, 03:30:17 posle podne »
malo lepih vesti za Bg i Kg :D

Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas izjavio da će sve biti spremno da grejna sezona u Beogradu počne 1. oktobra, ako vremenske prilike to budu zahtevale.

Đilas je novinarima prilikom obilaska Toplane "Voždovac" rekao da Beograd duguje više od 20 miliona evra za gas, ali da to neće ugroziti početak grejne sezone. On je dodao da se radi na rešenju problema tog duga.

Đilas se izvinio Beograđanima što grejna sezona ove godine nije mogla da počne ranije, istakavši da će narednih godina sve biti spremno da grejanje bude uključeno onda kada to vremenske prilike budu zahtevale.

Dodao je da bi početak grejne sezone pre 1. oktobra doveo u opasnost čitav sistem grejanja.

"U ovom trenutku bi svaki pokušaj uključivanja grejanja pre tog dana, kada se svi radovi završe, a vidite da ljudi rade u tri smene, dovelo u pitanje ceo sistem grejanja i mogućnost da nam se, kada bude zaista hladno, ceo sistem raspadne, što bi imalo katastrofalne posledice", rekao je Đilas.

Trenutni dug Beogradskih toplana iznosi 20 miliona evra.

"To nije malo, ali neće ugroziti početak. Dao sam nalog Sekreterijatu obrazovanja, da sve škole sa sopstvenim kotlarnicama počnu da greju, da se obezbedi mazut", rekao je Đilas.

Vršilac dužnosti direktora Beogradskih elektrana Zoran Predić rekao je da ima dovoljno energenata za ovu grejnu sezonu, kao i da su u toku razgovori sa "Srbija gasom".

On je naveo da Beogradske elektrane imaju i značajnu količinu mazuta, u slučaju da to bude potrebno.

U Toplani "Voždovac" trenutno se montira novi kotao snage 116 mega vati, koji će povećati njene kapacitete i poboljšati kvalitet grejanja.

Kragujevac: Grejanje najranije 1. oktobra

Kragujevačka toplana biće spremna da počne grejnu sezonu najranije 1. oktobra, ako temperatura u večernjim časovima ne pređe 12 stepeni Celzijusa, izjavila je direktorka marketinga Nada Timotijević.

Ona je dodala da toplana poštuje gradsku odluku o snabdevanju toplotnom energijom, prema kojoj grejna sezona počinje 15. oktobra, a izuzetno 1. oktobra ukoliko dva uzastopna dana temperatura vazduha ne pređe 12 stepeni.

Inače, zbog niskih temperatura u kragujevačkom Kliničkom centru se za zagrejavanje koristi 325 klima uređaja i uljani radijatori.

Pomoćnik direktora Kliničkog centra Miroslav Folić rekao je očekuje da ubrzo počne daljinsko grejanje, jer zbog toga ugrožen energetski sistem te zdravstvene ustanove.

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Nema grejanja, čak i sneg da padne
« Odgovor #4 poslato: Septembar 25, 2008, 07:53:37 posle podne »
Sutra počinje grejna sezona u Novom Sadu
25. septembar 2008. | 18:21

NOVI SAD - Grejna sezona u Novom Sadu počeće sutra, odnosno 20 dana ranije nego što je propisano, saopšteno je danas iz kabineta gradonačelnika Igora Pavličića.

Gradonačelnik je doneo zaključak kojim predlaže da JKP "Novosadska toplana" počne ranije grejnu sezonu, kako bi se obezbedilo normalno funkcionisanje vrtića, škola, bolnica, domova zdravlja i drugih ustanova, navedeno je u saopštenju.

Dodaje se da je funkcionisanje tih ustanova otežano višednevnim niskim temperaturama neuobičajenim za mesec septembar kao i da će početak grejne sezone obezbediti optimalne temperature u stanovima Novosađana.

http://www.vesti.rs/izvor/Sutra-pocinje-grejna-sezona-u-Novom-Sadu.html

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Nema grejanja, čak i sneg da padne
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 01, 2008, 05:44:07 posle podne »
01.10. 2008
Počinje probno grejanje
Beogradske elektrane danas počinju probno grejanje
Javno komunalno preduzeće Beogradske elektrane večeras počinje grejanje oko 300.000 beogradskih stanova.


Večeras će početi tople probe , a od četvrtka, 2. oktobra beogradski stanovi grejaće se od jutarnjih sati. Reklamacije na curenje na instalacijama građani mogu da prijave na telefon broj 2093-100, a reklamacije na grejanje na 2093-011. Grejna sezona u Beogradu zvanično počinje 15. oktobra, a završava se 15. aprila. Grejni dan traje od 6.00 do 22.00, a nedeljom od 7.00 do 22.00. Elektrane mogu u toku dana prekinuti isporuku toplotne energije usled povoljne spoljne temperature, pod uslovom da u prostorijama održavaju 19 do 21 stepen Celzijusa.

 

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Nema grejanja, čak i sneg da padne
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 22, 2008, 11:26:17 posle podne »

Сачувајте топлоту у кући

Према грубим проценама, у неизолованој кући 35 посто топлоте губи се кроз спољашње зидове, 25 посто кроз прозоре и врата, 25 посто кроз кров, и коначно 15 посто кроз под. Задатак термоизолације јесте да смањи ове губитке, посредно и трошкове грејања, а притом повећа комфор. Понуда на тржишту је богата, нарочито последњих година. Појављују се нови алтернативни материјали, често побољшаних еколошких својстава. Топлотна проводљивост је најважнија особина при избору, али постоје и други критеријуми – попут трајности материјала, лакоће уградње, механичких и еколошких особина, цене, акустичких својстава, противпожарне отпорности. Стиропор, стиродур, стаклена вуна, камена вуна, плута, таролит… сви ови материјали имају и добре и лоше стране, што између осталог зависи и од места примене.

При постављању термоизолације најважнија је доследност, јер нема сврхе одлично изоловати зидове, а при том заборавити на кров, или „уштедети“ на прозорима. Често и „ситнице“ на које не стижемо да мислимо могу да нам, и поред труда, ускрате ужитак у топлом дому и повећају рачуне.

Хладни мостови

Није довољно грубо изоловати зидове, кров и подове. Термоизолација мора да буде непрекинута око запремине животног простора. То значи да сви контакти грејаног и негрејаног простора треба да буду изоловани. Балкони, испусти на фасади и слично, могу бити проблематични. Зидови између, на пример, гараже и дела куће у коме се борави често се заборављају, као и таванице изнад којих је простор који се не греје, спољна страна степенишне плоче, подови над хладним негрејаним просторима, конструктивни елементи, места где инсталације „продиру“ кроз фасаду... Накнадна решења увек постоје, али је најбоље добрим пројектом и разрађеним детаљима избећи топлотне мостове и додатне трошкове.

Прозори и врата

Уколико осећате хладан ваздух у близини прозора и врата, по свој прилици топао ваздух излази истим путем. Уградњом дихтујућих алуминијумских, силиконских и сличних трака елиминишу се топлотни губици изазвани овом промајом. Посебну пажњу треба обратити на шупљину између доње ивице врата и пода. За то постоје посебне „четке“, као и алуминијумске и гумене траке. На старим кључаоницама постоје клапнице као одбрана од овог невидљивог извора промаје. Такође, прозори и врата морају бити исправно постављени, тако да између рама и зида не постоји процеп. Уколико постоје пукотине, кроз њих улази не само хладан ваздух, него и вода која уништава малтер са унутрашње стране зида, као и сам прозорски оквир. Заптивање процепа врши се успешно пурпеном и сличним производима.

Двоструко прозорско стакло је нешто што се данас подразумева. Поред топлотне изолације, оно представља и значајну заштиту од буке. Што се тиче улазних врата, као одлично решење појавила су се врата са посебном термоизолационом испуном, скупља, али исплатива.

Ролетне

Уколико су лоше монтиране и слабо или нимало изоловане, кутије за ролетне могу бити извор великих губитака топлоте. Старе кутије су отворене са спољне стране, где је прорез за ролетну, а са унутрашње су затворене само једном даском, која често и лоше пријања. Топао ваздух у просторији се диже и одлази кроз кутију. Истовремено, хладан ваздух улази и тако се ствара циркулација која додатно хлади простор.

Савремене кутије за ролетне су затворене са три стране и обложене изолационим плочама (хераклит, стиропор и сл.). Алуминијумска шина омогућава одлично дихтовање поклопца. Старе кутије могу накнадно да се изолују, што је свакако исплатива инвестиција.

Саме ролетне, када су спуштене, могу да смање топлотне губитке кроз стаклене површине и до 35 посто. Оне могу бити израђене од различитих материјала, а има и оних са термоизолационом испуном. Спуштене ролетне су одлична заштита од ветра, падавина, јаког сунца, буке.

Радијатори

Још један аспект о коме се готово и не мисли јесте изолација радијатора. Они треба да греју животни простор, а не зид уз који су прислоњени. Зид апсорбује просечно 25 посто топлоте коју радијатор емитује. Овај поражавајући проценат може да се смањи једноставним постављањем танког изолационог слоја (од полистирола на пример) иза радијатора, са рефлектујућом површином ка њему. Ова фолија рефлектује топлоту назад у просторију.

Централно грејање

Топловодне цеви које пролазе кроз део куће који се не греје (подрум, гаража, остава и слично) треба изоловати. На тај начин не само што се спречавају топлотни губици, него се спречава и орошавање цеви које може довести до влажења зидова и таваница и изазвати значајне трошкове да би се штета санирала.

Јелена Анђелковић-Попадић, дипл. инж. арх.
[објављено: 09/10/2008]
moja kuca

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Nema grejanja, čak i sneg da padne
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 18, 2009, 11:50:56 pre podne »
Cvokoću pored radijatora

BOR - U Boru, gde je 95 odsto stanova i kuća priključeno na daljinsko grejanje, JP „Toplana“ nema ni novca ni energenata da započne grejnu sezonu. U rezervi nema ni trunke uglja, a potrebno je 50.000 tona, čija se vrednost procenjuje na oko 300 miliona dinara.

Ceo tekst : Glas javnosti

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Nema grejanja, čak i sneg da padne
« Odgovor #8 poslato: Septembar 05, 2010, 12:11:42 posle podne »
Grejna sezona u svim gradovima počinje na vreme
Beta | 05. 09. 2010.

Predsednik Upravnog odbora Udruženja toplana Srbije Dejan Stojanović potvrdio je da će grejna sezona u svim gradovima početi na vreme ali i naglasio da je bez pomoći države nastavak sezone neizvestan.

"Taman i da sve krene kako treba bez pomoći države mogu se očekivati problemi, ne na startu već u nastavku grejne sezone. Ne smemo zaboraviti da se cena mazuta računa u dolarima i menja nedeljno i da se već priča o poskupljenju gasa čija se cena menja tromesečno”, kazao je on agenciji Beta.

Direktor Javno komunalno preduzeća "Beogradske elektrane” Nenad Đakovac kazao je Beti da će spremno dočekati grejnu sezonu, koja zvanično počinje 15. oktobra.

On je najavio da će od 1. oktobra u zavisnosti od vremenskih prilika odlučiti da li će biti potrebno isporučivati toplotnu energiju korisnicima i pre zvaničnog početka grejne sezone.

ceo tekst : Blic

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.