Autor Tema: Nik Vujičić,mladić rođen bez ruku i nogu, živi život i uživa u njemu!  (Pročitano 5141 puta)

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Nik Vujičić,mladić rođen bez ruku i nogu, živi život i uživa u njemu!
« poslato: Januar 30, 2011, 05:34:06 posle podne »
Dvadesetosmogodišnji Australijanac srpskog porekla Nik Vujičić, koji je rođen bez ruku i nogu, održao je predavanje na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu. Ovaj mladić, koji je inspirisao mnoge, ne prestaje da uliva nadu, kako ljudima sa hendikepom, tako i ostalima.

Vujičić je, iako rođen bez ruku i nogu, naučio da pliva, surfuje, igra fudbal, golf, kuca i piše. Širom sveta on drži motivacione govore mladim ljudima o borbi, uspehu, savladavanju najtežih prepreka…

Vodio je tešku borbu u detinjstvu kako bi se pomirio sa svojim nedostatkom, a sa 17 je pokrenuo neprofitnu organizaciju "Life without Limbs". Nakon što je diplomirao na fakultetu, Vujičić je započeo svoja putovanja kao motivacioni govornik. Danas on drži predavanja na teme kao što su invaliditet, nada i pronalaženje smisla života.

ceo tekst : Blic


video-LOOK AT YOURSELF AFTER WATCHING THIS

Hendi-društvo

Nik Vujičić,mladić rođen bez ruku i nogu, živi život i uživa u njemu!
« poslato: Januar 30, 2011, 05:34:06 posle podne »

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Nik Vujičić,mladić rođen bez ruku i nogu, živi život i uživa u njemu!
« Odgovor #1 poslato: Januar 30, 2011, 06:02:04 posle podne »
Ovakvim ljudima treba dati medaju za...ne znam. oni koji ih dodeljuju nisu vredni da mu je uruče
To su meni heroji

Van mreže tatijana

  • Član
  • **
  • Poruke: 11247
  • Amor omnia vincit - Ljubav sve pobeđuje.
Odg: Nik Vujičić,mladić rođen bez ruku i nogu, živi život i uživa u njemu!
« Odgovor #2 poslato: Januar 30, 2011, 09:44:04 posle podne »
 :ye: :ye1:..pravi heroj!!kakav covek -svaka mu cast!!

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110091
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Nik Vujičić,mladić rođen bez ruku i nogu, živi život i uživa u njemu!
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 12, 2012, 10:23:59 posle podne »
Skoro smo ga pomenuli negde povodom poslednjeg boravka u Srbiji i emisiji u kojoj je gostovao. Zbog toga, preneću jedan tekst koji sam uzeo sa bloga b92. Valjda autoru neće smetati.

Nik Vujičić i domaće licemerje

malasneki  / 22.09.2012. u 21:52 Komentari: 227


Dugo sam razmisljala da li da napisem ovaj tekst, ali prosto moram da iznesem ono zbog cega sam besna vec danima. I moram da kazem da mi se toliko toga vrzma po glavi da verovatno od zbrke misli necu sve odmah ni napisati, ali cu se dopunjavati u komentarima.

Ne sporim govornicko umece Nika Vujicica, ali sam toliko besna zbog cinjenice da iza njega stoji sektaska masinerija koja koristi njegov hendikep i ogromne kolicine licemerja naseg naroda. Digla se ogromna medijska pompa oko njegovog dolaska, podrzavaju ga sportisti, navijaci, nacionalisti, ovi i oni... Svi se raznezili ko mlada pred udaju.Pitam se, jel to isti onaj narod koji okrece glavu kad vidi osobu sa hendikepom na ulici? Isti oni sportisti cije su kolege sa Paraolimpijade docekane kako su docekane i kojima nisu pruzili ni osnovnu kolegijalnu podrsku?

Da li svi oni zajedno nekad pomisle koliko jos vecih boraca svakodnevno zivi pored njih, i u kakvim uslovima? Koliko izbora imaju? Kako su getoizovani po ustanovama i u porodicama? Da li je ikome palo na pamet da se u zemlji Srbiji svakodnevno svom silinom bori za sebe i druge cela jedna omanja vojska osoba sa hendikepom? U medijima su uglavnom proturene pateticne price o "jadnim invalidima sa specijalnim potrebama" a kad zelite da kazete da i pored hendikepa nosite osmeh na licu i trudite se da zivite zivot kao i svaki pojedinac na ovoj planeti, jednostavno niste interesantni. Niste prica.

Pored toga, upoznala sam Nika jos kad je prvi put dolazio u Srbiju da priprema teren. Nika koji se na kraju poslovnog sastanka saginje i moli prisutne da se pomole Bogu. Da se razumemo, nisam nevernica, ali nisam ni svetica. Znam gde je mesto poslu, gde religiji. Niko se nije zapitao, zasto je Nik sa aerodroma otisao prvo u Patrijarsiju, iako je pripadnik Ekumenske zajednice? Ta ista Patrijarsija nema ni pristup kolicima, koliko znam.

Pitam se jos, koliko od onih koji su licemerno dosli u Sava Centar da bi bili vidjeni i da pokazu svoju "solidarnost" kao i da izmedju ostalog cuju njegove govore, zna u opste sta je to Motivaciono govornistvo? Ipak, pored sveg izvestaja gde je Nik piskio, stoji i ko je bio u prvim redovima, a to je istima i bilo bitno, da ih imenuju. Paradoksalno je i da je naslov clanka u novinama da je plakalo pola amfiteatra Pravnog fakulteta, a covek dosao da siri pozitivizam. Pravni fakultet je do skoro bio "Mission Impossible" za kretanje kolicima, a drugi fakulteti ni danas nemaju rampe (cast izuzecima). O udzbenicima prilagodjenim za ljude koji ne vide ili tumaca znakovnog jezika i da ne pricam.

Istog dana kad je Nik pompezno stigao u Beograd, mene su doveli do ivice histericnog placa ljudi koji sluze da osobama sa hendikepom budu servis podrske, ali se ponasaju kao da su gazde njihovog zivota. A zasto, zato sto se ja borim, ne sedim u kuci kao "svaki dobar invalid" vec se trudim da unapredim svoj zivot i zivot drugih. Eto, tako je Srbija svojim licemerstvom pljunula na sve Nikove koji su tu svakodnevno, i koji ne spavaju u Hajatu i ne manipulisu svojim hendikeom niti dozvoljavaju da ih koristi neka religija. Ne dozvoljavaju da dolaze ljudi da ih kao cirkuske nakaze ili Bozija cuda gledaju za 500 dinara. A te pare, i sve da odu u svrhe za koje su namenjene (500 din x 4000 karata i nisu neka cifra) nisu nista naspram novca koji je otisao ko zna gde i za ko zna cije ispiranje mozgova prodajom knjiga i reklamnog materijala.

Skoro sam bila popljuvana od grupe roditelja na FB kojima sam rekla da trebaju omoguciti svojoj deci sa hendikepom da budu sto samostlniji, a ne da im prave medvedje usluge cuvajuci ih pod svojim okriljem.

Ma mogla bih ovako danima, ali jedva cekam da i ovaj cirkus prodje pa da citam u novinama koja se starleta skinula gola u javnosti... Samo sto ce onda nestati i statusi na FB sa Nikovim citatima a Srbija ce se kao svaki "dobar peder" vratiti u svoja 4 zida.

Izvor: http://blog.b92.net/text/21100/Nik-Vujicic-i-domace-licemerje/

Van mreže raca

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 15250
  • Pol: Žena
Odg: Nik Vujičić,mladić rođen bez ruku i nogu, živi život i uživa u njemu!
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 12, 2012, 10:34:32 posle podne »
Potpuno se slažem sa ovim blogom, da ne kažem kako i ja to mislim, ali pošto sam označena kao negativista nisam imala nikakav (javni) komentar u vezi ovoga.  :m3:

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110091
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Nik Vujičić,mladić rođen bez ruku i nogu, živi život i uživa u njemu!
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 12, 2012, 10:38:17 posle podne »
Preneo sam tekst jer slažem sa izrazom licemeri a pri tome mislim na one koji su puni humanosti ako će to da se vidi strane, u javnosti (u medijima) a ovako su ...  :-\

Van mreže raca

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 15250
  • Pol: Žena
Odg: Nik Vujičić,mladić rođen bez ruku i nogu, živi život i uživa u njemu!
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 12, 2012, 10:41:35 posle podne »
Ja se slažem sa mnogo toga ou ovog teksta.  :m2:

Van mreže Daša

  • Član
  • **
  • Poruke: 27841
  • Pol: Žena
  • Dg: MS
  • Grad: NS
Odg: Nik Vujičić,mladić rođen bez ruku i nogu, živi život i uživa u njemu!
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 12, 2012, 11:04:37 posle podne »
Puno istine... :ye1:...razmišljala sam i ja , posle gledanja prenosa celokupnog govora sa Spensa ,o euforiji javnosti, a koje su mogućnosti života osoba sa invaliditetom u Srbiji  :m2:

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.