Autor Tema: Moja priča,G80 Litl-dečija cerebralna paraliza  (Pročitano 63359 puta)

Van mreže raca

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 15229
  • Pol: Žena
Odg: Moja priča,G80 Litl-dečija cerebralna paraliza
« Odgovor #45 poslato: Oktobar 09, 2011, 12:16:02 pre podne »
Pa zaboravnost i ne raspoznavanje glasova može biti i posledica depresije. Kako si pisala ranije ti si pokrivena sa lekovima iz te oblasti, e sada da li bi možda trebalo nešto od tih lekova izmeniti, to naravno trebaš videti sa svojim lekarom.

Hendi-društvo

Odg: Moja priča,G80 Litl-dečija cerebralna paraliza
« Odgovor #45 poslato: Oktobar 09, 2011, 12:16:02 pre podne »

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Moja priča,G80 Litl-dečija cerebralna paraliza
« Odgovor #46 poslato: Oktobar 09, 2011, 01:03:46 pre podne »
Da, očigledno je da me ponovo hvata depresija, a taman sam pomislila da sam je pobedila. Zakazaću sutra pregled kod psih...očigledno je da mi Flunisan ne odgovara, ne deluje iako ga pijem skoro osam meseci.

Ali, neobični su mi problemi sa kucanjem i pisanjem. I kada sam bila najdepresivnija mogla sam da pišem, da normalno kucam, imala inspiraciju, maštu...

Plus ovi strahovi...moram nešto hitno da preduzmem.

Van mreže Lili123

  • Član
  • **
  • Poruke: 21456
  • Pol: Žena
  • Grad: NS
Odg: Moja priča,G80 Litl-dečija cerebralna paraliza
« Odgovor #47 poslato: Oktobar 09, 2011, 09:33:20 posle podne »
Ne daj se Džudi...!!!

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Moja priča,G80 Litl-dečija cerebralna paraliza
« Odgovor #48 poslato: Oktobar 25, 2011, 02:36:58 posle podne »
Grč u nozi...brkam slova pa kucam polako i proveravam...Ne znam kako da namestim levu ruku, jer osećam da trne u svakom mogućem položaju...QQ, ja samo ovde smem da priznam o čemu maštam -da odsečem i noge i tu levu ruku i da me više ne boli, ne trne..Da kažem psih-pisala bi opet nalog za bolnicu koju bih ja opet odbila.

ZAŠTO BAŠ JA? Zašto je moralo tako da se desi dok sam se prevremeno rađala? Bukvalno me je stažista vukao, nije hteo da čeka gin. kada me je majka rađala? ZAŠTO MENI DA SE OVO DEŠAVA?

Da nema te hemipareze tj cerebralene ili dečije paralize ili kako je već zovu, ne bi bilo iskakanja čašica, depresije, flešbekova...ovog bola u ruci, u nogama, čestih glavobolja.. :'( :'(

Toliko sam očajna da bih volela da me zgazi tramvaj...

Bežim odavde da vam ne širim negativnu energiju...

PS.Psih povećala dozu sedativa, valjda će za koji dan da se vide efekti....

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Moja priča,G80 Litl-dečija cerebralna paraliza
« Odgovor #49 poslato: Novembar 22, 2011, 03:37:35 posle podne »
Malo sam tužna zbog dečka, ali...nema klasične depresije. Sada postaju problem spojene reči koje razdvajam pre onog "pošalji", pa gutanje slova ili permutacija i trnjenje šake i očajni grčevi...sinoć poče da trne i leva noga...

Danas sam zvala KBC Bežanijska Kosa. Mora lično ili neko iz porodice da ode tamo i da zakaže MR, prvi termin je APRIL 2012, a zvala sam i "Hram" -tamo je MR 16000 din. sa kontrastom...Čekaću neke parice i radiću privatno...ne smem da čekam april...

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Moja priča,G80 Litl-dečija cerebralna paraliza
« Odgovor #50 poslato: Januar 18, 2012, 04:42:10 posle podne »
Da ne otvaram novu temu, ovde je najbolje da nastavim svoju priču. Preko jedne veze danas sam radilla MR endokranijuma-glave.

Pošto veliki deo nalaza ne razumem, evo uzgrednog nalaza i zaključka:

Hronični maxularni sinusitis obostrano- razlog glavobolja!

Lakuma ishemijske promene thalamični desno i u desnoj capsulai intrmai.

Porencefalična cista desne lateralne komore 

Uopšte nisam bila u panici dok mi je rađena MR. Moralo je da se radi sa kontrastom i cena je 12.300.dinara što je prilično jeftino, drugi dijagnostički centri -državne ustanove naplaćuju sa kontrastom oko 22.000 dinara, u zavisnosti od ustanove. I ovo je državna institucija-neki zavod za lečenje i zdravstvenu zaštitu radnika železnice Srbije...Potpisala sam i da neću tražiti refundaciju troškova u PIO Fondu, jer stvarno nema potrebe da se žalim. Istog dana sam oko 40 minuta radila MR, sačekala sat vremena u jednom kafiću i dobila nalaz -sve danas.

Dosta sam čitala o ovim cistama, i sve ih vezuje za cerebralnu paralizu i uglavnom su urođene.

Pogledaću još jednom.

Od nedelje, kad uradim pregled eho karlice, zakazujem kod neurologa u Cerebralnoj bolnici i neću da prihvatim da se punktira cista, ako ne mora. Mislim da može da se leči i lekovima, dužim odmorima i zdravijom ishranom-a to i radim, stalno kupujem zdrave grickalice u "zdravoj hrani"...

Prebrinula sam i ovo. Sada znam da MR nije strašna, čak nemam nikakvih problema ni zbog joda koji je morao da ide u venu zbog kontrasta.

Jedino što sada osećam, to je umor, jer sam rano ustala.

Samo sam to htela da javim...kad budem završila pregled u bolnici za CP -ponovo ću ovde pisati.   
 

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Moja priča,G80 Litl-dečija cerebralna paraliza
« Odgovor #51 poslato: Januar 22, 2012, 12:01:38 pre podne »
Postade ova tema neka vrsta mog dnevnika ovde. Ne znam šta da mislim...čitam sve o MS-u, čitam o cerebralnoj paralizi, i mnogo toga mi nije jasno. Ako sam u visoko rizičnoj grupi za epilepsiju i Alchajmerovu bolest, kao osoba sa CP, da li imam rizik i sa MS-om?

Nalaz na MR-u je pokazao svašta, ja sam vam prenela samo ono što mislim da je najvažnije.

Pišete o trnjenju ruke, to je kod mene sada prešlo na celu ruku i uhvatilo je i levu nogu, skroz...Vid..nosim naočare, nemam duple slike, ali vidim "zvezdice"...Čulo sluha-smeta mi buka, danas sam tiho slušala radio...Čulo mirisa - osećaj jak.

Glavobolje...

Razmišljam da li se to CP kod mene pogoršava, da li problem pravi cista, šta je...Zakazujem u ponedeljak kontrolu kod mog neurologa.

Najozbiljnije se plašim ove ciste i celog nalaza...

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Moja priča,G80 Litl-dečija cerebralna paraliza
« Odgovor #52 poslato: Januar 22, 2012, 02:37:08 posle podne »
Pišete o trnjenju ruke, to je kod mene sada prešlo na celu ruku i uhvatilo je i levu nogu, skroz...Vid..nosim naočare, nemam duple slike, ali vidim "zvezdice"...Čulo sluha-smeta mi buka, danas sam tiho slušala radio...Čulo mirisa - osećaj jak.

Imaj na umu da ti simptomi ne govore dovoljno u prilog nekoj dijagnozi. Mogu se javiti kod više oboljenja, upravo zato, niko od nas nije dobio dijagnozu MS-a iz prve. Dosta analiza i obavezan "drugi udar".
Ne opterećuj se mogućim dijagnozama.

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Moja priča,G80 Litl-dečija cerebralna paraliza
« Odgovor #53 poslato: Januar 27, 2012, 12:51:05 pre podne »
Znam Skler...ali se plašim.

U utorak sam bila kod moje lekarke psihijatra na kontroli. Kopirala je nalaz MR, i rekla mi da je cista 90 posto uzrok svih mojih ortopedskih problema, da ona "udara" na donje ekstremitete...ali da je najbolje da mi to potvrdi neurolog.

Dala mi je Eftil umesto Lamictala, i kaže da osim što je stabilizator depresije i sedativan je lek, on me na neki način i štiti od epi napada, jer je Eftil prvenstveno lek za one koji imaju epilepsiju.

Bar sam sa jedne strane osigurana, ako se to tako može nazvati... :m2:

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Moja priča,G80 Litl-dečija cerebralna paraliza
« Odgovor #54 poslato: Mart 14, 2012, 10:45:33 pre podne »
Danas sam bila kod neuropsihijatra-neurologa u Specijalnoj bolnici za cerebralnu paralizu i razvojnu neurologiju i 30.03.2012.u 10.30. imam zakazan pregled kod fizijatra, jer neurolog predlaže banju i posle banje fizikalne terapije u njihovoj ustanovi možda dva puta nedeljno.

Imam rupu u mozgu  :)hah da, to je ta cista. Da, tako je neurolog objasnila. Cista je zapravo bilo krvavljenje u mozgu pri porođaju, što je uzrok cerebralne paralize...kaže, to je bio pri rođenju blaži moždani udar, posle koga je nastala rupa, tačnije cista i ona je izazvala CP.

Hemipareza je, ali postoji oštećenje i desne ruke u ramenu i cele desne noge i desne strane. Ostadoh tamo sat i po. Cista odnosno CP je kriva i za početak kognitivnog poremećaja organskog porekla. Takođe, kao što mi je moja psih rekla, utiče na orto.probleme odnosno na noge + kriva je i za promene raspoloženja, iritabilnost i ostalo.

Za štap ili štaku mora nalog da napiše prvo fizijatar, kao i predlog za banju. Takođe mi je rekla i da misli da treba da smanjim lekove, ali kada je čula da će mi psih ukinuti i Eftil-već 17.03. i u aprilu Sulpirid i da ne pijem Flormidal svaki dan, bila je zadovoljna. Kao i kada sam joj rekla da kod psih ostajem po sat vremena, da radimo i psihoterapiju i kontrolu istovremeno i da psih traži analize krvne slike.

Eto, ne treba nikakva operacija ciste, samo da se prati i da se povremeno radi EEG i ponekad skener glave.

Inkontinencija-sa urologom da se dogovorim oko svih analiza, pola sam već zaboravila, i eventualno da radim i specijalne vežbe i da pijem lekove.

U globalu, poenta svega je lagane vežbe+šetnje, vežbe u banji i kod njih, ali da se o tome dogovorim sa Savezom za cerebralnu paralizu zbog prevoza, i to posle banje, i da obavezno odem u Savez da bih što bolje bila informisana.

I zaključna poenta -cista postoji ali je urođena i sada je rupa! Mada, i dalje mi nije jasno kako cista može da bude rupa..ali nevažno.

Što se bolova u kičmi tiče, kaže da je to normalno u mom stanju, jer CP nije bolest nego stanje.

Van mreže Daša

  • Član
  • **
  • Poruke: 27841
  • Pol: Žena
  • Dg: MS
  • Grad: NS
Odg: Moja priča,G80 Litl-dečija cerebralna paraliza
« Odgovor #55 poslato: Mart 14, 2012, 12:10:03 posle podne »
Čitajući tvoju priču,uočavala sam,često opise trenutnih stanja....jako se plašim...,Zaboravljam. Sve više i više...,Ovo je šok za mene...,Neurološki ili psihički problem...plašim se,...Šta se to dešava sa mnom? Help!,...Toliko sam očajna da bih volela da me zgazi tramvaj...(op. :n20: za ovo...izmamila si mi i  :)hah)....Najozbiljnije se plašim ove ciste i celog nalaza... ...i na kraju...
Imam rupu u mozgu  :)hah da, to je ta cista. Da, tako je neurolog objasnila. Cista je zapravo bilo krvavljenje u mozgu pri porođaju, što je uzrok cerebralne paralize...kaže, to je bio pri rođenju blaži moždani udar, posle koga je nastala rupa, tačnije cista i ona je izazvala CP.
I zaključna poenta -cista postoji ali je urođena i sada je rupa! Mada, i dalje mi nije jasno kako cista može da bude rupa..ali nevažno.


Džudi,to samo ti možeš napisati,tako sa određenom dozom humora...nadam se da ćeš i to uobličiti u jednu od svojih  knjigu,jer se mnogi često slično osjećamo,ali to ne znamo tako napisati i malo nam je lakše, kada vidimo da nismo usamljeni...  :n13:
 

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Moja priča,G80 Litl-dečija cerebralna paraliza
« Odgovor #56 poslato: Mart 14, 2012, 01:26:42 posle podne »
Dobro je. Džudi se rešila još jednog kamena na srcu.  :ye1:

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Moja priča,G80 Litl-dečija cerebralna paraliza
« Odgovor #57 poslato: Mart 14, 2012, 04:34:03 posle podne »
@ Dašo, drago mi je što sam te i nasmejala. :ok: Žao mi je što niste videli lice te žene i mamu i mene kada je mirnim tonom, sa osmehom rekla " da, rupa, šupljina" :)hah -stvarno neverovatno da tako kaže. A ja je pitam kako cista može da bude šupljina, rupa, ona to ponovi još par puta, i onda sam ja detaljno počela da je ispitujem za šta je sve kriva ta cista.
Takođe je ispalo glupo što se meša u posao koleginice psih, smatrajući da pijem mnogo lekova, za Eftil je bila iznenađena, ali morala sam da joj kažem da kod te žene idem već godinama, odličnu saradnju, da ne pijem lekove posebno Flormidal bez preke potrebe.
I naravno, ovo sam sve opisala sa dozom humora, jer mi je kuknjave dosta, iako me kičma i dalje boli. Za te bolove kaže da pijem Brufen, Nimulid, Diklofenak i da je to normalno zbog mog stanja.
Žena je ok, zapravo tek počinjem da se privikavam na nju, jer predugo nisam imala svog neurologa.
Druga je priča sa mojom psih sa kojom razgovaram čak i o knjigama, psihologiji, netu...ipak se poznajemo jako dugo.
Videću kako ću proći kod fizijatra, zanima me koju će banju predložiti-Selters, Koviljaču ili Ribarsku, i šta će mi reći za vežbe kod njih i od kada ću tu dolaziti, mada po rečima ove žene neurologa treba posle banje još 10-15 dana, dva puta nedeljno.I ono najvažnije, ona treba da napiše i da li je ovaj štap ok ili treba da koristim nešto drugo, preko Fonda ili privatno da kupim.
Hvala što pratiš ovu temu. :n20:

@ Skler, stvarno mi je pao ogroman kamen sa srca, jer da mi je slično rekao neurohirurg na Urgentnom, bila bih mirnija. Ovako sam do danas bila pod teretom, ozbiljno uplašena znajući da ciste mogu da rastu, da se menjaju, prave ozbiljne probleme...ovako je ova cista već "odradila" svoj posao, promenila mi život još na rođenju, nekako sam zbog nje drugačije i sada na to mnogo mirnije gledam.
Hvala i tebi što pratiš temu i što brineš. :n20:

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Moja priča,G80 Litl-dečija cerebralna paraliza
« Odgovor #58 poslato: April 23, 2012, 03:18:31 posle podne »
Danas sam išla kod fizijatra, i dobih samo nalaz neurologa i potpis i pečat fizijatra.

Svašta stoji u nalazu. Jedino što sam razumela pored onog objašnjenog nalaza MR je da imam oštećenja na desnoj strani-tremor, da je hod oštećen, imam panično ponašanje, agorofobično...i ima tu još xy stvari koje ne kapiram.

Znam i to da moram da radim lab.nalaze i snimanje levog kuka pre odlaska u banju i da preko Udruženja vidim za prevoz do te spec.bolnice zbog fizikalne teraije, da smanjim kg, da šetam koliko mogu, a fizikalna da se odredi kada donesem snimak kuka.

Ne znam ni što sam spomenula da su na prošlom snimku kuka utvrđene neke "mrlje i promene", jer je fizijatar bila uspaničena i rekla mi je da pre banje i pre svih terapija moram da radim RG kuka i lab.analize.

I gde spomenuh da me jako boli ](*,)

Btw, rekla i u vezi tuđe nege da je čudo što je nisam dobila, i da ću je možda dobiti kada se vidi taj snimak kuka ](*,)

Pa valjda je bolje da budem ok i da mi ne treba tuđa nega.

I pregledala me je i uopšte nisam mogla da stojim samo na jednoj nozi. Nije mi dala mišljenje u vezi podlaktne štake, opet je ponovila da SVE ZAVISI od rezultata RG kuka :m2: ali Brufen da uzimam uveče, posle jela i po potrebi.

Dovoljno me je pre par godina uplašila prijateljica koja radi na rengenu i nije mi bilo potrebno da se i ova uspaniči.

Da li je moguće da sve to radi cerebralna paraliza -spastična hemipareza..neverovatno.

   

Van mreže plava

  • Član
  • **
  • Poruke: 507
  • Pol: Žena
  • Avon dama
Odg: Moja priča,G80 Litl-dečija cerebralna paraliza
« Odgovor #59 poslato: Maj 29, 2012, 11:59:00 posle podne »
Ти си велики борац! Свака ти част...

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.