Autor Tema: Gubi li se nega i pomoć u slučaju zapošljavanja ?  (Pročitano 16936 puta)

Van mreže srkivl

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 3
Gubi li se nega i pomoć u slučaju zapošljavanja ?
« poslato: Jul 12, 2010, 11:47:51 posle podne »
Osoba sam sa invaliditetom bolujem od cerebralne paralize donji ekstremiteta. Imam IV stepen strucne spreme radno i intelektualno sam sposoban. Hteo bih da s zaposlim po ovom zakonu o zaposljavanj invalida. Interesuje me sledece: Ja primam tudju negu i pomoc koju sam ostvario kao invalidno dete preko fonda PIO i ona iznosi sada oko 8000 din. Bio sam na komisiji gde mi je utvrdjeno telesno ostecenje od 100 % po jednom osnovu i na osnovu toga primam i uvecani dodatak tudje nege oko 9600 din. Sve ukupno mesecno je oko 17600 din. Interesuje me sta se dogadja sa tudjom negom i uvecanim dodatkom tudje nege prilikom stupanja u radni odnos? Da li iznos ostaje isti ili se nesto umanjuje i po kom zakonu?

Hendi-društvo

Gubi li se nega i pomoć u slučaju zapošljavanja ?
« poslato: Jul 12, 2010, 11:47:51 posle podne »

Van mreže bedazzled

  • Član
  • **
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
  • Bad in the game!
  • Dg: Poliomyelitis
Odg: Gubi li se nega i pomoć u slučaju zapošljavanja ?
« Odgovor #1 poslato: Januar 18, 2011, 01:26:16 pre podne »
I kod mene slicna situacija i takodje isto pitanje??? Nikako da naidjem na proveren odgovor,samo sam nacuo da se tudja i neg apomoc gube pri zaposljenju a ostaje samo ovaj dodatak za invalide od 100% po jednom osnovu... E sad da li je to tako,neznam a ako neko zna nek to podeli s nama?!

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Gubi li se nega i pomoć u slučaju zapošljavanja ?
« Odgovor #2 poslato: Januar 28, 2011, 02:57:26 posle podne »
Nova tema je izvedena iz teme Nezaposlenost osoba sa invaliditetom,jer smatram da je ovako vaše pitanje uočljivije ,nego u toj temi!
i nadam se da neko ima odgovor za vas :)

Van mreže enadedic

  • Član
  • **
  • Poruke: 59
Odg: Gubi li se nega i pomoć u slučaju zapošljavanja ?
« Odgovor #3 poslato: Januar 28, 2011, 08:35:58 posle podne »
Ja sam ostvarila pravo na tudju pomoc i negu kao zaposlena i primam je uredno iako sam zaposlena. Ne znam za te dodatke, ja ih nemam. Nadam se da ce vam ovo pomoci. Pozdrav

Van mreže bedazzled

  • Član
  • **
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
  • Bad in the game!
  • Dg: Poliomyelitis
Odg: Gubi li se nega i pomoć u slučaju zapošljavanja ?
« Odgovor #4 poslato: Februar 09, 2011, 01:18:11 pre podne »
Ja sam ostvarila pravo na tudju pomoc i negu kao zaposlena i primam je uredno iako sam zaposlena. Ne znam za te dodatke, ja ih nemam. Nadam se da ce vam ovo pomoci. Pozdrav



Mozes li malo blize pojasniti??? Sta radis,od kad ,kako si dosla do tudje nege i pomoci,kolika ti je invalidnost i koliko ti iznosi primanje? POsto sam vise nego uveren da ako mozes da radis onda ti i nije potrebna nega i pomoc,makar tako sam do sad to shvatao a i iz price drugih mislio da je to nemoguce,pa me ovaj tvoj slucaj jako zainteresovao...Nadam se da ces se javiti i malo blize pojasniti tvoj slucaj!?

Van mreže kajblo

  • Član
  • **
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
  • Moraš biti promena koju želiš videti oko sebe.
Odg: Gubi li se nega i pomoć u slučaju zapošljavanja ?
« Odgovor #5 poslato: Mart 08, 2011, 12:15:59 pre podne »
Ova tema i mene jako interesuje, sto kazu bolje vrabac u ruci nego golub na grani.

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Gubi li se nega i pomoć u slučaju zapošljavanja ?
« Odgovor #6 poslato: Maj 29, 2011, 09:03:55 posle podne »
trudila sam se da vam pronađem odgovor,jer znam da je za mnoge ovo pitanje od velike važnosti,ali 100% tačnog odgovora nema na netu,a nema nikog sa sličnim iskustvom,tj iz prve ruke da vam ga kaže...

ja mislim ovako,nisam pravnik,pa da tvrdim,ali...
ono što ja znam je da jednom stečeno pravo se ne ukida.
Vi ste vaše pravo na tuđu negu stekli po jednom osnovu
ovde je objašnjeno detaljno koje su razlike
http://www.hendidrustvo.info/forum/index.php/topic,2304.msg106696.html#msg106696

mislim da zapošljavanjem nećete izgubiti to pravo,jedino ne možete da ga potražujete i iz PIA i iz centra za soc. rad i duplirate ga.ja ovako razmišljam  :n14:

možda bi bilo dobro da neko od vaših u vaše ime,ako vi ne možete, ode do PIA i raspita se na licu mesta,oni imaju pravnu službu i verujem da će sve objasniti ili da ih kontaktirate direktno
http://www.pio.rs/sr/cr/kontakt/
http://www.pio.rs/sr/cr/poslovna-mreza/index.html

POsto sam vise nego uveren da ako mozes da radis onda ti i nije potrebna nega i pomoc,makar tako sam do sad to shvatao a i iz price drugih mislio da je to nemoguce

bane nam je jednom prilikom objasnio ovako:
http://www.hendidrustvo.info/forum/index.php/topic,2304.msg112177.html#msg112177

toliko prijatelji,nadam se da će vam ovo biti od pomoći  :)

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Gubi li se nega i pomoć u slučaju zapošljavanja ?
« Odgovor #7 poslato: Avgust 18, 2011, 06:42:19 posle podne »
Osoba sam sa invaliditetom bolujem od CEREBRALNE PARALIZE donji ekstremita. Imam IV stepen strucne spreme radno i intelektualno sam sposoban. Imam nameru da se zaposlim po zakonu o zaposljavanju invalida koji je obavezujuci od maja meseca 2010 god. Interesuje me sledece: Ja primam tudju negu i pomoc koju sam ostvario kao invalidno dete preko fonda PIO. Ona iznosi sada nekih 8.000 din. Bio sam nedavno nalekarskoj komisiji gde mi je utvrdjeno telesno ostecenje od 100 % po jednom osnovu i na osnovu toga primam i uvecani dodatak tudje nege i pomoci od nekih 9600 din. Sve ukupno mesecno mi iznosi oko 17600 din. Interesuje me sta se desava sa tudjom negom i uvecanim dodatkom tudje nege prilikom stupanja u radni odnos? Da li iznos ostaje isti ili se menja i po kom zakonu? Raspitivao sam se ali jos uvek nisam dobio nikakvu konkretnu informaciju. Molio bih ako neko zna da mi pomogne. Hvala!!!

Ne znam odakle si, ja sam iz Beograda i učlanila sam se u Savez obolelih od cerebralne paralize. U centrali tog Saveza, u Pančićevoj 16 rekli su mi da posle pregleda u Bolnici za osobe sa cerebralnom paralizom i razvojnom neurologijom ( Braće Jerković 5) podnesem zahtev u Nemanjinu i da tražim tuđu negu i pomoć-radi personalnog asistenta koga mogu, a i ne moram da angažujem.

U radnom odnosu sam već 18 godina i imam pravo na tu pomoć.

Znači, bez obzira na zaposlenje, ako imaš dijagnozu G80 ostvaruješ i dalje to stečeno pravo.

Javi gde si se zaposlio i kako si...

tamara

  • Gost
Zaposljenje
« Odgovor #8 poslato: Septembar 26, 2011, 09:57:58 posle podne »
Zdravo,zanimame dali zenska osoba sa 31 godinu starosti sa urodjenim Daunovim sindromom, sa invaliditetom 100% koja prima Tudju negu i telesno ostecenje ukupno oko 22000,ima pravo na zaposljenje da bi ostvarila penziju.Ako se bude zaposlila dali ce biti ukinuta neka od naknade koje je dosad primala?

Van mreže TomasKo

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 10
Zaposlenje vs. " tudja nega i pomoc"
« Odgovor #9 poslato: Septembar 18, 2013, 03:57:12 posle podne »
Hajde, probam ovde, na ovom delu foruma.
Trebalo bi da je prava adresa, spram onoga sto me interesuje, sajt Ministarstva rada, zaposljavanja i socijalne politike, ali posto trazim " ziv primer ", resih se za pokusaj ovde.
Kao klinac, a, naravno, shodno invalidnosti, steknes od Socijalnog pravo " tudja nega i pomoc " i " uvecani dodatak za tudju negu i pomoc".
U medjuvremenu, odrastes, nisi vise klinac ( makar fizicki ne odajes vise takav utisak  ;D ) i hteo bi da se uposlis negde ( para nikad dosta!  :grr: ) jer smatras da bi tako nesto valjalo po pitanju (re)socijalizacije ti.
Mene interesuje sta se u tom slucaju  desava u vezi " tudje nege i pomoci"?
Da li ostajes bez svega ili bez tog " uvecanog dodatka"?Da li sa socijalnog prelazis na PIO?Sta, kako i koliko utice, u odnosu na " tudju negu i pomoc ", ako se zaposlis honorarno, privremeno ili " za stalno ( ili " na crno "  :n30: )?

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Gubi li se nega i pomoć u slučaju zapošljavanja ?
« Odgovor #10 poslato: Septembar 18, 2013, 04:49:19 posle podne »
Ima istovetna tema,te sam je spojila s postojećom. :)
Kako vidiš,više vas je pitalo,al niko se kasnije nije oglasio s konkretnim odgovorom. :m1:
Nadam se da je neko u međuvremenu došao do nekih saznanja ili iz prve ruke,pa će nam se javiti . :)

Van mreže TomasKo

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 10
Odg: Gubi li se nega i pomoć u slučaju zapošljavanja ?
« Odgovor #11 poslato: Septembar 18, 2013, 10:27:36 posle podne »
Ima istovetna tema,te sam je spojila s postojećom. :)
Kako vidiš,više vas je pitalo,al niko se kasnije nije oglasio s konkretnim odgovorom. :m1:
Nadam se da je neko u međuvremenu došao do nekih saznanja ili iz prve ruke,pa će nam se javiti . :)

Tako sam i pretpostavljao.
Nista, bumo vidli.Iskopace njega Bili. ;D

Van mreže TomasKo

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 10
Odg: Gubi li se nega i pomoć u slučaju zapošljavanja ?
« Odgovor #12 poslato: Septembar 22, 2013, 06:56:43 posle podne »
Nas'o(!), kad vec nema "ziva primera".

Citat
Процена радне способности особе са инвалидитетом и евентуално
ступање те особе у радни однос не утичу на утврђивање телесног оштећења
и права на остваривање туђе неге и помоћи, односно увећане накнаде за туђу негу и помоћ. Реч је о различитим правима која нису узајамно повезана и која
се не искључују узајамно!

Str. 41, poslednji pasus ( " Vodic kroz prava osoba sa invaliditetom", sa leve strane ):

http://www.minrzs.gov.rs/sektor-za-zastitu-osoba-sa-invaliditetom.php

Valjda je to to.


Van mreže vanja

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 3
Odg: Gubi li se nega i pomoć u slučaju zapošljavanja ?
« Odgovor #13 poslato: Februar 27, 2016, 10:57:11 posle podne »
ima li novosti po pitanju gubitka tudje nege i pomoci u slucaju zaposljavanja?  :m1:

Van mreže trtmrt123

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 18
Odg: Gubi li se nega i pomoć u slučaju zapošljavanja ?
« Odgovor #14 poslato: Septembar 12, 2019, 10:34:15 pre podne »
sori ako nekome smeta vozdizanje iz naftalina ...

elem... licno ja, radio pre podkolenicni amputacije, radim i dalje i radicu ...
cim sam dobio resenje da sam navodno invalid 50% sta god im to bilo
dobio sam privremeno resenje za tudju negu i pomoc na god dana
... ono 176xx u dva dela ... rekli su mi da je takva procedura da dodjem za god
dana i da ce mi verovovatno produziti ... mislim super ...  n31

a opet imao sam i lika u sobi kome je amputacija natkolenicna znaci gore prosao od
mene koji nije dobio ... ludaci



 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.