Autor Tema: Atrijalni septalni defekt (ASD)  (Pročitano 20359 puta)

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Atrijalni septalni defekt (ASD)
« poslato: Novembar 29, 2010, 12:07:14 posle podne »
Atrijalni septalni defekt (ASD) predstavlja jednu od najčešće nalaženih urođenih srčanih mana kod odraslih. Defekt tipa sinus venosus je lokalizovan visoko na međupretkomorskoj pregradi, u blizini ušća vene cave superior. Najčešće je defekt interatrijalnog septuma lokalizovan u srednjem nivou septuma, i pripada tipu ostium secundum. Nisko lokalizovani defekt međupretkomorske pregrade, tipa ostium primum, često je udružen sa defektom bazalnog dela međukomorske pregrade, a može biti proširen na septalne kuspise mitralnog i trikuspidnog zaliska i uzrokovati valvulnu insuficijenciju.

Klinička slika

Deca sa ASD-om obično nemaju simptome, mada mogu pokazati blagu fizičku nerazvijenost i sklonost prema respiratornim infekcijama. Najčešće nalaz srčanog sistolnog šuma, prilikom rutinskog pregleda, skreće pažnju i navodi na dalje ispitivanje srca, kojim se postavlja dijagnoza. Kod bolesnika sa ASD-om, obično u četrdesetim godinama života dolazi do razvoja plućne arterijske hipertenzije.

Dijagnoza

Postavlja se na osnovu anamneze, pregleda, EKG-a, rendgenografije, ultrazvuka, kateterizacije srca.

Lečenje

Medikamentna terapija se sastoji od profilakse i lečenja atrijalnih poremećaja ritma (atrijalne fibrilacije i supraventrikularne tahikardije) i terapije srčane insuficijencije, ukoliko dođe do pojave ovih komplikacija.

Hirurški treba lečiti sve bolesnike sa ASD-om i značajnim levo-desnim šantom (idealno između 3. i 5. godine života). Hirurški se ASD zatvara šavom ili postavljanjem veštačkog dakronskog patcha. Operativna smrtnost je niska i iznosi manje od 1% a hirurško lečenje je uspešno i kod bolesnika starijih od 40 godina.

ceo tekst : stetoskop

Hendi-društvo

Atrijalni septalni defekt (ASD)
« poslato: Novembar 29, 2010, 12:07:14 posle podne »

Van mreže dusica09

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 4
Odg: Atrijalni septalni defekt (ASD)
« Odgovor #1 poslato: Novembar 29, 2010, 01:38:57 posle podne »
Hvala!
Evo kako to izgleda u stvarnosti. Imam bebu najbolju na svetu koja savrseno izgleda i raste, na kontrolama je redovno hvaljena kako napreduje. Sa devet meseci na redovnoj kontroli doktorka joj je cula sum na srcu, usledili su pregledi i dijagnoza ASD. Otvor je veliki, mora se operativno zatvoriti. Bez IKAKVIH simptoma! Cak je fizicki naprednija od nama poznatih vrsnjaka, prohodala sa 11 meseci, sada sa 15 trci, skace, ne miruje osim kada spava!
E sad, ono sto najvise muci u svemu tome, dete koje izgleda potpuno zdravo treba izloziti riziku i dati na operaciju na otvorenom srcu.... Kaze da smetnje nastaju od trece decenije i na dalje...
Ima li kakvih iskustava ili neko poznaje neki slucaj?

Van mreže Ljubomir

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2036
  • Pol: Muškarac
Odg: Atrijalni septalni defekt (ASD)
« Odgovor #2 poslato: Novembar 29, 2010, 06:02:57 posle podne »
 Ja sam od rodjenja imao srčanu manu i to neispravan trikuspidalni zalistak, tek mi je posle operacije (u 27. god.) rečeno da sam imao i rupicu izmedju, pretpostavljam, predkomora. Ni ja nisam imao neke vidljive simptome do svojih 20-tih. Naknadno sam analizirao istoriju svojeg zdravlja i shvatio da sam uvek zaostajao sa kondicijom, uvek sam se brzo zadihao ali mi to nije predstavljalo problem. Tek se posle 20. stanje pogoršalo, postepeno, do toga da nisam mogao da vozim bicikl uz malo jači vetar i tada sam odlučio da odem na operaciju jer je to bilo neizbežno. Posle operacije sam počeo opet da živim punim plućima, trenutno sam u fazi početnika u trčanju i nadam se barem polumaratonu u sledećih recimo godinu dana  ;) .
   Poenta moje priče je da sam se operisao u kasnim dvadesetim i zadovoljan sam svojim zdravljem. Da li se operisati ranije ili kasnije u životu zaista ne znam, razmišljam šta bi bilo da sam operisan 10 god. ranije,ili kao dete, i ne mogu da zamislim kako bi se moj život odvijao. Ali je činjenica da medicina napreduje, pronalaze se nove tehnologije a od toga zavisi i kvalitet života pacijenta. Ja, napr., imam i pejsmejker, a to je mali kompjuter i sigurno je da je model koji ja imam bolji od modela iz recimo 1990-te. Sa druge strane, telo je sistem gde jedan nesavršen elemenat utiče u izvesnoj meri na ostale, rečeno je u tekstu da deca mogu da zaostaju u razvoju i imaju više respiratornih infekcija, ja sam uvek bio malo sitniji od vršnjaka ali kako znati da li je to zbog srca ili bih takav bio i da sam zdrav.Mislim da treba što više da se informišeš o stvarima vezanim za tu vrstu intervencije, sagledaš pluseve i minuse i doneseš odluku. Srećno  :ye1:

Van mreže dusica09

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 4
Odg: Atrijalni septalni defekt (ASD)
« Odgovor #3 poslato: Novembar 29, 2010, 10:09:45 posle podne »
Hvala, Ljubo! Valjda nikad nije lako odluciti se na tako nesto, ni sa godinu i po, ni sa 20. Rana operacija, kazu, osigurava kvalitetan zivot... Strasno je za majku, ali valjda se nece secati kasnije. S druge strane ne mogu da zamislim oporavak kod tako malog deteta, kako mu objasniti neke stvari koje odrasao covek moze da kontrolise sam, pocev od najjednostavnije, a to je lezanje u krevetu koliko god je potrebno. No, eto, brine me hiljadu sitnica, ali kako ostali tako cemo i mi.

Van mreže Ena

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 133499
  • Pol: Žena
  • Zivot je izazov.Ne gubi vreme uzivaj u njemu...
  • Dg: MS
Odg: Atrijalni septalni defekt (ASD)
« Odgovor #4 poslato: Novembar 29, 2010, 10:20:51 posle podne »
Ćerka od moje sestre je operisala srce kad je imala 2 godine.
Kod nje je bio VSD,rupice su bile između komora.
Devojčica je sada super,trenira tekvando ide u drugi razred i super je.
Uglavnom nemoj se plašiti,dok je dete malo sve lakše podnese. :)

Van mreže malavoka

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 3
Odg: Atrijalni septalni defekt (ASD)
« Odgovor #5 poslato: Mart 21, 2011, 10:29:13 pre podne »
Moja sedmomesecna beba ima veliki VSD. Svaki cas smo u bolnici zbog bronhiolitisa. Slabije napreduje. Lekari kazu da nece da je operisu, da ce samo da se zatvori. Strasno je gledati je kako se muci kad je uhvati bronhiolitis. Volela bih da dobijem sto vise informacija od ljudi sa slicnim iskustvom. Pozdrav

Van mreže dusica09

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 4
Odg: Atrijalni septalni defekt (ASD)
« Odgovor #6 poslato: Maj 31, 2011, 02:32:40 posle podne »
Zatvorismo ASD. Imam utisak da lekari u Tirsovoj to rade zatvorenih ociju pored komplikovanih slucajeva sa kojima se susrecu tamo. Svakako ulivaju sigurnost, pa mislim da ko mora tamo da je u dobrim rukama. Ne mogu reci da je bilo dobro jer je dete imalo operaciju i jer smo nedelju dana proveli u bolnici, ali je bilo mnogo bolje nego sto sam ja zamisljala. Mala deca to neverovatno lako prebole, bar to tako izgleda. Po izlasku iz sok sobe moja devojcica je bila raspolozena za igru, knjige, pricanje, drugu decu. Nije delovalo ili nije pokazivala da oseca ikakve strasne bolove kakve sam ja zamisljala iako su mi pre operacije doktori to i pricali. Neverovatno mi je da su deca po izlasku sa intenzivne samo na paracetamolu protiv bolova par dana i to je sve. Brzo prodje to vreme tamo i relativno lako.
Uz to je u Tirsovoj moje dete potpuno izgubilo strah od belih mantila, dakle nema vise dranja i plakanja kad ide kod doktora.
Lepo bi bilo da ovo vide roditelji koje ista stvar ceka i da ih bar malo ohrabri!
Pozdrav

Van mreže tatijana

  • Član
  • **
  • Poruke: 11247
  • Amor omnia vincit - Ljubav sve pobeđuje.
Odg: Atrijalni septalni defekt (ASD)
« Odgovor #7 poslato: Maj 31, 2011, 03:22:46 posle podne »
Dusice,drago mi je da je sve proslo kako treba ..Zelim vam sve najbolje  :ye1: :ok:

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Atrijalni septalni defekt (ASD)
« Odgovor #8 poslato: Maj 31, 2011, 03:46:53 posle podne »
sve najbolje devojčici  :n20: i vama :ye1:

Van mreže Deinamama

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 2
Odg: Atrijalni septalni defekt (ASD)
« Odgovor #9 poslato: Decembar 02, 2017, 07:21:32 posle podne »
Dusice09, volela bih ako je ikako moguće da stupimo u kontakt. Rekla bih damoja cura ima ako ne istu onda sličnu dijagnozu pa me zanimaju neke sitnice meni jako bitne. Očekujemo operaciju u Tiršivoj.

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.