Autor Tema: Izveštaj sa neurologije  (Pročitano 10875 puta)

Van mreže lutka

  • Član
  • **
  • Poruke: 16
  • Pol: Žena
Izveštaj sa neurologije
« poslato: Novembar 28, 2007, 04:10:20 posle podne »
    Kao što sam obećala, izveštavam vas kako je prošla moja prva poseta vezana za studiju na neurologiji. Evo kako sve to izgleda:
   Posle jedne posete, kada mi je izvadjena krv, uradjen EKG i izmeren spasticitet, zamojlena sam da dodjem u 8h ujutro na neurologiju u dr Subotića 6. Dr Irena Dujmović sa još dve mlade i fine doktorke su me primile. Date su mi 2 tablete da ih popijem. Posle sat vremena  ponovo mi je izmeren spasticitet, a nakon dva sata još jednom. Uzimanjem ove doze nije došlo do značajnog poboljšanja, što će reći da sam dobila placebo, ali:
  Započela  sam kutiju u kojoj ima 24 kutijice sa po 2 tablete, za narednih 7 dana po tri puta dnevno. Pošto je ovo ''Dvostruko slepi period studije'', u kojoj ni lekar nija ne znamo da li sam dobila placebo ili ne, moram biti strpljiva jer se doza može pstepeno povećavati. U drugom i trećem delu je ''Otvorena studija'' u kojoj sigurno dobijam lek.
   Studija je sprovedena radi utvrđivanja dugoročnih efekata leka koji se već nalazi na tržištu u Japanu i SAD. Generički naziv mu je tolperizon hidrohlorid i koristi se za simptomatsku terapiju spasticiteta i mišićnog spazma. Moram da pomenem ljubaznost mladih lekarki koje su tu kao ispomoć i ne dobijaju direktno novac od Avigen kompanije koja sprovodi istraživanje.
Moram da vas obavestavam o ovome, jer ako je dobar lek treba to da znate i da ga tražite. Ja ću da ga probam i onda imate informaciju iz prve ruke.
    Pozdrav svima od lutke!

Hendi-društvo

Izveštaj sa neurologije
« poslato: Novembar 28, 2007, 04:10:20 posle podne »

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Izveštaj sa neurologije
« Odgovor #1 poslato: Novembar 28, 2007, 04:23:31 posle podne »
Cestitam ti na hrabrosti da eksperimentises! I ja sam imala takve ideje nekada ....
Volela bih da mi objasnis sta znaci "simptomatsku terapiju spasticiteta i mišićnog spazma" posto ja nemam MS pa mi je to malo nepoznato, jedino znam da je misicni spazam grcenje misica :)!
Drzim ti palceve da ti bude bolje!  :cheers:

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110029
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Izveštaj sa neurologije
« Odgovor #2 poslato: Novembar 28, 2007, 05:15:58 posle podne »
Svaka čast na hrabrosti.

Van mreže Peca_Le

  • Član
  • **
  • Poruke: 1421
  • Pol: Muškarac
  • Dg: MS
  • Grad: Leskovac
Odg: Izveštaj sa neurologije
« Odgovor #3 poslato: Novembar 29, 2007, 11:14:35 pre podne »
Citat
izmeren spasticitet
Kako se ovo radi? Da nije rec o EEG - u?

Van mreže Maca

  • Član
  • **
  • Poruke: 2166
  • Pol: Žena
Odg: Izveštaj sa neurologije
« Odgovor #4 poslato: Novembar 29, 2007, 01:03:54 posle podne »
Lutkice, želim ti vse dobro. Bodi pogumna še naprej.

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Izveštaj sa neurologije
« Odgovor #5 poslato: Novembar 29, 2007, 01:53:05 posle podne »
Sta je to spasticitet? Nesto vezano za spazme, tako zvuci?
Kako se to odredjuje?
Nikad nisam cula.

Van mreže Maca

  • Član
  • **
  • Poruke: 2166
  • Pol: Žena
Odg: Izveštaj sa neurologije
« Odgovor #6 poslato: Novembar 30, 2007, 12:20:29 posle podne »

Spasticitet je motorni poremećaj koji se karakteriše od brzine zavisnim
povećanjem u toničnom refleksu istezanja (mišićnom tonusu), te sa povišenim tetivnim
odgovorom, koji je rezultat hiperekscitabiliteta refleksa istezanja. Sindrom gornjeg motornog
neurona (Sy GMN) uključuje pozitivne simptome: povišen refleks istezanja - spasticitet i
oslobođen fleksorni refleks u donjim ekstremitetima, te negativne simptome: gubitak spretnosti i
slabost, a poremećaji koji ga izazivaju su: cerebralna paraliza, mutipla skleroza (MS),
traumatska oštećenja mozga, moždani udar, oštećenja kičmene moždine (KM) i
neurodegenerativne bolesti. Odluka o terapiji spasticiteta se donosi na osnovu hroniciteta,
jačine tj. izraženosti i distribucije spasticiteta, mesta povrede, prisustva i izraženosti
komorbiditeta (kontraktura, kognitivni deficit), dostupnosti podrške porodice i udruženja, i
ciljeva lečenja. Ciljevi terapije spasticiteta su: poboljšanje pokretljivosti, smanjenje bola,
smanjenje spazama, povećanje obima pokreta, poboljšanje uklapanja ortotičnih pomagala,
poboljšanje higijene i nege, poboljšanje držanja tela - posture i odlaganje ili prevencija
hirurškog tretmana. Optimalna efikasnost bilo koje antispastične terapije zahteva zajedničku
primenu hemijskog tretmana za opuštanje mišića i fizikalnog tretmana za istezanje mišića. U
terapiji spasticiteta primenjuju se lokalni i sistemski farmakološki tretman, intratekalna
primena antispastičnih lekova i hirurški tretman.

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: Izveštaj sa neurologije
« Odgovor #7 poslato: Novembar 30, 2007, 12:48:52 posle podne »

Hvala na info.
A kako se meri, osim pregledom, odnosno subjektivnim pregledom lekara.

Van mreže Maca

  • Član
  • **
  • Poruke: 2166
  • Pol: Žena
Odg: Izveštaj sa neurologije
« Odgovor #8 poslato: Novembar 30, 2007, 02:07:43 posle podne »
Pregled pacijenta obuhvata pregled u miru i tokom aktivnosti, EMG, dinamički EMG, kvantitativnu analizu hoda, dijagnostičke tačke motornih blokova, te fizikalni pregled.

Modificirana Aschworthova skala koristi bodovanje od 1-5 na slijedeći način:
● normalan tonus;
● lagano povećan tonus;
● umjereno povećan tonus (s tim što je pasivni pokret moguć);
● jako povišen tonus (sa otežanim pasivnim pokretom);
● ekstremno povišen tonus (pri čemu je zahvaćeni dio ukočen u fleksiji ili ekstenziji) (12).



 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.