Autor Tema: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)  (Pročitano 54713 puta)

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #15 poslato: Februar 19, 2014, 02:10:46 pre podne »
Društvo, odložiću operaciju. Probala sam da hodam sa štakama oslanjajući se samo na levu nogu i nema šanse.
Ne mogu ni dva koraka da napravim. :'(

Moram da držim dijetu i da vežbam, tj da šetam, pa onda na operaciju.

Hendi-društvo

Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #15 poslato: Februar 19, 2014, 02:10:46 pre podne »

Van mreže tatijana

  • Član
  • **
  • Poruke: 11247
  • Amor omnia vincit - Ljubav sve pobeđuje.
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #16 poslato: Februar 19, 2014, 10:12:26 pre podne »
 :n29: :n20: samo polako,mora da bude u redu  :m3:

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110029
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #17 poslato: Februar 19, 2014, 02:59:53 posle podne »
Па не мораш да одлажеш. Вежбај до операције а и када је прођеш, вежбај ту ногу која је на чекању.

Van mreže Daša

  • Član
  • **
  • Poruke: 27841
  • Pol: Žena
  • Dg: MS
  • Grad: NS
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #18 poslato: Februar 19, 2014, 05:26:59 posle podne »
Društvo, odložiću operaciju. Probala sam da hodam sa štakama oslanjajući se samo na levu nogu i nema šanse.
Ne mogu ni dva koraka da napravim. :'(

Džudi,ne opterećuj se,  :n29: unapred,kako ćeš hodati posle operacije.
Fizioterapeuti,posle operacije,će te osposobiti i naučiti pravilno koristiti štake.Samo se opusti  :n20: i veruj da ćeš tim zahvatom rešiti problem koji te godinama muči.


Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #19 poslato: Februar 20, 2014, 12:51:42 posle podne »
Čula sam se sa glavnom sestrom odeljenja koja i zakazuje prijeme. Rekla mi je da oslabim pa tek onda da zakažem ponovo..i to negde u avgustu za jesen ili početak zime.

Znači-prvo dijeta!

 :n6:

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110029
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #20 poslato: Februar 20, 2014, 08:00:33 posle podne »
Nemoj da se ljutiš ali meni to miriše na nikad.

Van mreže Čorba

  • Član
  • **
  • Poruke: 8360
  • Pol: Muškarac
  • Dg: ms,diskus henrija
  • Grad: POZEGA
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #21 poslato: Februar 20, 2014, 08:41:06 posle podne »
Nemoj da se ljutiš ali meni to miriše na nikad.
vrv.

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #22 poslato: Februar 20, 2014, 11:02:09 posle podne »
Nemoj da se ljutiš ali meni to miriše na nikad.

Ne ljutim se, moram da se operišem, ali moram da oslabim..a ima još razloga za ovo odlaganje.

Van mreže banebs31

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 8
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #23 poslato: Mart 20, 2014, 11:00:13 pre podne »
postovanje svima. imam slican problem, pa bih ukratko izlozio, ako neko ima neko resenje ili savet. Imam 29 godina, pre 8 dana mi je iskocila casica kolena i na urgetnom mi se sama vratila kada sam pomerio nogu da mi izvuku potporu koju mi je hitna stavila. Ja nisam sportista, to mi se desilo na poslu, pri normalnom hodanju na terenu, a nikada do sada mi se to nije desavalo i nikada sa tim nisam imao problema. Doktor kaze na osnovu snimka da nista nisam slomio, vec da sam iscasio, cak kaze da misli da nemam problem ni sa hrskavicom. Imam slater od malena ali i za to takodje kaze da nema veze. Prilicno sam uplasen da mi se to ponovo ne desi. Da li neko mozda zna ili moze da pretpostavi razlog iskakanja casice i da li je pravilo da kad jednom iskoci da ce opet iskakati. Posle gipsa cu nositi steznik sa kojim cu moci normalno da funkcionisem. Prvi put pisem ovde pa ako sam malo oduzio ili nesto pogresno napisao, unapred se izvinjavam.

Van mreže banebs31

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 8
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #24 poslato: Mart 22, 2014, 08:48:30 pre podne »
drustvo bilo ko?

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110029
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #25 poslato: Mart 22, 2014, 12:43:47 posle podne »
Nešto po pitanju tog kolena ti može reći Džudi, pa ćeš morati da sačekaš da se ona pojavi. ;)

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #26 poslato: Mart 22, 2014, 03:17:13 posle podne »
Banebs31, ja problem sa iskakanjem patela-čašica kolena imam punih 30 godina.

Nije mi baš jasno to što pišeš da se to desilo dok si normalno hodao. Seti se, mora da si napravio jedan nesvesni pogrešan korak, da si se naglo okrenuo ili te je uhvatio grč ili si stao na neki kamenčić.
Koleno, tačnije patela ili čašica ne može sama od sebe da se iščaši. To se dešava kod sportista, u saobraćajnim nesrećama, kada se napravi pogrešan korak ili nagli okret.

Meni su prvo rekli da taj problem imam zbog nisko usađenih patela, od rođenja. Zatim su promenili i rekli da je zbog visoko usađenih patela. I na kraju, što je najverovatnije, dešava mi se to zbog spastične cerebralne paralize, uhvati me grč dok hodam ili nezgodno iskrenem nogu i onda padam.

Bol je neopisivo jak.

Patela ( čašica) se polako vraća ispravljanjem noge.

Pošto ti je ovo prvi put, hrskavica nije oštećena. Hrskavica se vremenom oštećuje, a sa njom i ligamenti kolena.

Luksacija patele se leči gipsanom imobilizacijom u periodu od tri nedelje, zatim slede vežbe. Vežbe su važne zbog jačanja kvadricepsa i zbog jačanja mišića.

Bane, ne znam šta da ti kažem...plašim se da ću te razočarati, možda i grešim..to bih volela. Koleno kad jednom postane nestabilno, ono je trajno nestabilno, ukoliko se ne operiše.

Kada sam bila mala, iščašenja su se dešavala jednom u tri, četiri meseca, kasnije se to proredilo i sada mi se dešava jednom u četiri, pet godina.

Ali, nikada ne znam kada će se to desiti. Zato radim vežbe i mnogo šetam kad je lepo vreme.

Razgovaraj sa ortopedom i ukoliko se, ne daj Bože ponovi iščašenje, nikako nemoj da pristaneš na lasersku operaciju jer ta artroskopija nije ništa. Ne pomaže kod iščašenja kolenog zgloba!

Jedino pravo rešenje je klasična operacija.

Puno sreće i ukoliko imaš još pitanja, ja sam tu. :)


Van mreže banebs31

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 8
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #27 poslato: Mart 23, 2014, 10:04:20 pre podne »
hvala na odgovoru, veruj mi da sam isao od zgrade ka autu, svega 3 koraka cak sam uspeo i vrata od auta da otvorim, ali ne sa namerom da sednem, vec da uzmem dokumenta, ali nisam stigao, samo je kvrcnulo i padam. Nisam se okretao, nisam trcao, patike jesu jako plitke i imam ravna stopala, pa hodam ka unutra, to je jedino sto mogu da povezem da sam godinama tako hodao i povlacio koleno ka unutra i tako slabio ligament i da je mozda noga sama otisla ako je bio i najmanji ukosi ili tako neki pokret. Cuo sam da cu sa uloscima koje planiram da napravim po meri mnogo pravilnije i bolje hodati i da ce mi kolena biti rasterecenija. A cuo sam i za neke inekcije iz Nemacke koje resavaju pitanje iskakanja casice, zeel inekcije. Zato me je i zanimalo vase misljenje, s obzirom da znam da je to sportska povreda, a ja nisam sportista. Sta mislite o tome?

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #28 poslato: Mart 23, 2014, 02:27:45 posle podne »
Prvi put čujem da postoje inekcije koje sprečavaju iščašenje kolena. Nijedan lekar mi to nikada nije predložio, a išla sam kod brojnih ortopeda svih ovih godina.

Postoje inekcije koje su namenjene za očuvanje hrskavice čašice-patele. Jedna košta 100 evra, potrebne su tri za svako koleno, da bi se obnovila hrskavica. Hrskavica, ligamenti mogu da se leče i matičnim ćelijama.

Međutim, koliko znam, ne postoji drugačiji pristup lečenju luksacije patele sem klasične operacije i sada se spominje i artroskopija sa kojom imam loše iskustvo.

Ja imam problema i sa skočnim zglobovima na obe noge, nosila sam i uloške, oni pomažu, sad koliko pomažu kolenima, to ne znam.

Inače, povrede kolena, čašice, ne dešavaju se samo sportistima. Dešavaju se i nama koji se ne bavimo sportom.

Nadam se da si uradio Rg kolena a po potrebi, možda treba da se uradi i skener. 

Van mreže banebs31

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 8
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #29 poslato: Mart 24, 2014, 08:55:06 pre podne »
rg sam uradio, nije nista slomljeno, a ovih dana idem na magnet, da vidim detaljnije. Mom prijatelju je pre 15 godina non stop ispadala casica i posle samo 3 te inekcije nikad vise do dan danas nije ispalo niti puckalo koleno, jer sta god da je u pitanju te inekcije kazu da obnove to drzanje tu i da se vise nema problema. Kod nas ima u bg da se uzme, oko 2000 je jedna ali su one madjarske, a u Nemackoj su i kvalitetnije i jeftinije...

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.