Autor Tema: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)  (Pročitano 54714 puta)

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« poslato: Septembar 24, 2010, 09:56:48 posle podne »
Traumatsko iščašenje kolenog zgloba je izuzetno teška povreda, koja najčešće nastaje u saobraćajnim nesrećama pod delovanjem jake sile.


Klinička slika

U odnosu na dislokaciju zglobne površine tibije prema zglobnoj površini femura, luksacije kolenog zgloba se dele na prednje, zadnje, medijalne, larteralne i rotatorne. Kliničkom slikom dominira jak bol i izražena deformacija kolenog zgloba. Prisutan je potpuni ispad funkcije povređenog kolena. Veoma često traumatsko iščašenje kolena prate i povrede neurovaskularnih elemenata zbog čega ova povreda pripada grupi urgentnih stanja.



Dijagnoza
Postavlja se na osnovu anamneze, kliničke slike, objektivnog nalaza, a potvrđuje se rendgenskim snimkom u dva pravca.



Lečenje

Lečenje podrazumeva hitnu repoziciju kolenog zgloba. Ako nema znakova neurovaskularnih lezija, lečenje se sprovodi imobilizacijom zatvorenim gipsom. Imoblilzacija traje osam nedelja. Operativno lečenje se sprovodi u slučaju nemogućnosti zatvorene repozicije, neurovaskularnih povreda i otvorenih traumatskih luksacija kolenog zgloba. Nakon operativnog zahvata koleni zglob se stabilizuje spoljnim fiksatorom.

Preneto sa http://www.stetoskop.info

*******

Od 1984.godine do danas čašice oba kolena su mi iskakale najmanje desetak puta. Imala sam gips 15-16 puta.

U novembru 2005.čašica kolena je bila van ležišta više od 45 minuta. Bol je bio nepodnošljiv i neopisiv. Čašicu mi je vratio na mesto komšija. Sve do tada, mogla sam sama da je vraćam.

Od tada do novembra 2007.godine " jurila " sam po klinikama razna mišljenja-operisati kolena ili ne.

16.11.2007.godine operisala sam oba kolena na VMA. Urađen je artroskopski riliz obe patele i sutradan sam puštena na kućno lečenje.

Oporavak je trajao skoro šest meseci.

Ove godine, u februaru, ponovo mi je iskočila čašica, ovog puta desne noge. Nisam išla u hitnu pomoć. Čašicu je na mesto vratio kolega.

Dr. sa VMA mi predlaže banju, pošto imam bolove u oba kolena.

Zbog straha od iskakanja čašice i drugačijeg načina života, " zaradila " sam i f dijagnozu -trajna promena ličnosti-zbog flešbekova koje doživljavam.

Ovo je moj najveći problem, a ima ih još.

Nadam se da ću ovde naići na razumevanje, pošto moja okolina shvata olako ovaj problem i tek kada padnem, oni reaguju i uplaše se.

Hvala još jednom na razumevanju i izvinjavam se što je post duži.

Hendi-društvo

Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« poslato: Septembar 24, 2010, 09:56:48 posle podne »

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #1 poslato: Septembar 24, 2010, 10:09:03 posle podne »
Samo ti nama piši,ništa nije dugačko ;)
Ne poznajem tu tvoju problematiku :m1:,al eto,pošto si nam objasnila,može biti neko drugi zna neki savet da ti uputi. :)
Ako DR predlaže banju,zašto ne iskoristiti priliku,tamo vežbe i sve ostalo samo može biti od pomoći,a i neki put pomogne promena sredine,tu mislim na tvoju drugu dg ;)
A najviše pomaže,kad ispričaš,da ima neko da te sasluša,da sa nekim podeliš probleme.
Tu smo   :n23:

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #2 poslato: Septembar 24, 2010, 10:21:52 posle podne »
OK, onda da nastavim. Luxatio pattele kako je medicinski prevedena moja bolest, u mom slučaju nije nastala zbog nekog sporta ili saobraćajne nesreće.

Naime, rođena sam u osmom mesecu sa parezom cele leve strane, i sa plitko usađenim čašicama. Kao malu, roditelji su me vodili u Sokobanjsku, ali im je tamo rečeno da sam "lak slučaj " i da nema potrebe da me dalje dovode.

Ni dan danas nemam fine pokrete leve ruke-šake, čak i kucam samo desnom rukom, a leva noga je oduvek bila problematičnija od desne.

Osećam da sam hendikepirana. Nikada se nisam bavila nekim sportom, nikada nisam nosila fine, moderne cipelice sa štiklom, a 24 sata moram da pazim na svaki svoj korak.

E, sada, imam još problema, ali neću odmah o svemu...možda sam temi dala pogrešan naziv?  :m3:

Imam probleme i sa kukovima, sa skočnim zglobovima...a u zadnje vreme i neke neurološke probleme - " vidim zvezdice pred očima " povremeno, gubim ravnotežu u levoj nozi, mnogo spavam...

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110029
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #3 poslato: Septembar 29, 2010, 11:46:27 posle podne »
Da li bi ti pomoglo da nosiš neki steznik na kolenima?

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #4 poslato: Septembar 30, 2010, 12:15:57 pre podne »
Da li bi ti pomoglo da nosiš neki steznik na kolenima?

Ne znam. Probala sam da nosim, ali nisam nosila dugo. I kada sam nosila steznik, osećala sam bol u kolenu.

To " iskakanje čašice " se desi kada se najmanje nadam. Iskakala mi je u krevetu, u kupatilu, u dvorištu, a poslednji put...Ko nije video, skoro da ne može da poveruje šta se dešava...

9.02. ulazim u auto kod drugara ( vraćamo se sa neke sahrane ) i jednom nogom uđem i sednem, desna se odjednom krivi i ispadam iz automobila.

Nastala je ogromna panika. Bilo je tu puno mojih kolega i poznanika i prijatelja i samo se jedan usudio da dođe i da mi polako vrati čašicu na mesto.

Stalno mi je pred očima ta slika.

A operacija je 90 posto garantovala da mi se to više neće dešavati.

Plašim se strašno novog pada...zamišljam sebe da nosim bebu i da sa njom padam...

Bol koji se doživi pri luksaciji patele je neopisiv. Nenormalan. Noga menja položaj a ja se osećam bespomoćno i plus sva poplavim ( tako mi kažu ) ...od straha i panike...

 

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110029
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #5 poslato: Septembar 30, 2010, 09:20:52 posle podne »
Citat
ulazim u auto kod drugara ( vraćamo se sa neke sahrane ) i jednom nogom uđem i sednem, desna se odjednom krivi i ispadam iz automobila.

Pokušavam da vizualizujem svoj ulazak u auto i dolazim do toga da je noga koja je spoljna, opterećena i u vrlo nezgodnom položaju. Dodatna otežavajuća okolnost je ako je sedište nisko. Ja zaista ne znam tvoju situaciju, ali možda ti može pomoći savet u vidu načina na koji sam se ja borio protiv nekih nemogućnosti koje su došle sa MS-om.

Identifikuj problem, u ovom slučaju - ulazak u auto.
Nađi nekoliko rešenja - ovde mislim na nijanse, kao što su položaj jedne noge, položaj druge noge, da li ubaciti prvo jednu nogu pa sesti ili sesti pa se zarotirati u sedištu i uvući noge ...
Izaberi ono koje najmanje umara i iziskuje najmanje napora.
I .. imaj na umu da se visina sedišta razlikuje od auta do auta pa način koji ti odgovara na jednom, ne mora odgovarati i na drugom.


Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 30, 2010, 06:55:23 posle podne »
Pokušavam da vizualizujem svoj ulazak u auto i dolazim do toga da je noga koja je spoljna, opterećena i u vrlo nezgodnom položaju. Dodatna otežavajuća okolnost je ako je sedište nisko. Ja zaista ne znam tvoju situaciju, ali možda ti može pomoći savet u vidu načina na koji sam se ja borio protiv nekih nemogućnosti koje su došle sa MS-om.

Identifikuj problem, u ovom slučaju - ulazak u auto.
Nađi nekoliko rešenja - ovde mislim na nijanse, kao što su položaj jedne noge, položaj druge noge, da li ubaciti prvo jednu nogu pa sesti ili sesti pa se zarotirati u sedištu i uvući noge ...
Izaberi ono koje najmanje umara i iziskuje najmanje napora.
I .. imaj na umu da se visina sedišta razlikuje od auta do auta pa način koji ti odgovara na jednom, ne mora odgovarati i na drugom.


Hvala na savetu, dosta sam razmišljala o tome, i sada pazim kako ulazim u auto.

Inače, strašno me boli leva noga ovih dana, koleno posebno, imala sam gips mnogo puta na levoj nozi.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110029
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #7 poslato: Novembar 11, 2010, 12:27:53 pre podne »
Svojevremeno sam imao problema sa kolenom i tada sam na fizikalnoj dobio određene vežbe radi jačanja muskulature oko kolena. Da li bi takve vežbe imale nekog pozitivnog uticaja kod tebe? Makar malog.

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #8 poslato: April 21, 2011, 10:26:26 posle podne »
Svojevremeno sam imao problema sa kolenom i tada sam na fizikalnoj dobio određene vežbe radi jačanja muskulature oko kolena. Da li bi takve vežbe imale nekog pozitivnog uticaja kod tebe? Makar malog.

Možda malo, privremeno...

Saznala sam da jedino prava, klasična operacija može da pomogne.

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #9 poslato: Februar 06, 2014, 07:32:41 posle podne »
Prijem u bolnicu zakazan za 27.02. Operacija 04.03 ili 28.02. Klasična operacija kolena, konci se vade posle 2 nedelje, gips imam 6 nedelja.

Hvata me frka zato što se operiše desno koleno. Levo je slabije i ne znam kako ću uopšte hodati sve to vreme. Štake da, ali ne bih smela da se oslanjam na nogu..

Van mreže Čorba

  • Član
  • **
  • Poruke: 8360
  • Pol: Muškarac
  • Dg: ms,diskus henrija
  • Grad: POZEGA
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #10 poslato: Februar 06, 2014, 07:37:37 posle podne »
bice to  :ok:

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110029
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #11 poslato: Februar 06, 2014, 09:10:00 posle podne »
Ne upadaj u frku. Pozitivno. Bićeš to bolje. ;)

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #12 poslato: Februar 06, 2014, 09:11:43 posle podne »
sve najbolje Džudi :)

Van mreže Nensy035

  • Član
  • **
  • Poruke: 3638
  • Pol: Žena
  • Zivot je cudesno lep.
  • Dg: MS
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #13 poslato: Februar 07, 2014, 02:59:53 posle podne »
sve ce biti ok  :ok:

Van mreže Daša

  • Član
  • **
  • Poruke: 27841
  • Pol: Žena
  • Dg: MS
  • Grad: NS
Odg: Iščašenje kolenog zgloba (Luxatio genum)
« Odgovor #14 poslato: Februar 07, 2014, 08:55:05 posle podne »
Džudi, samo misli pozitivno  :n13: sigurno će biti  :ok:
 :m3: šta bih dala da mogu operativnim zahvatom bar malo poboljšati  stanje,  :n16: bih do neba  :m2:

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.