Autor Tema: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!  (Pročitano 190496 puta)

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #15 poslato: Januar 14, 2011, 10:14:23 posle podne »
Kada dr. opšte prakse popuni obrazac, sa njim, ekspertizom-overenom fotokopijom, i sa overenim fotokopijama med. dokumentacije odlazim u Nac. službu za zapošljavanje.

Tamo mi zakazuju termin veštačenja. Moram da budem lično prisutna i da donesem peti primerak da je uplata izvršena-firma plaća.

Kada Nacionalna služba za zapošljavanje i PIO donesu Rešenje o invalidnosti, to Rešenje donosim u firmu-državna uprava je u pitanju. Rešenje ću predati kadrovskoj službi i načelnici uprave pošto je lično znam.
U skladu sa tim Rešenjem, Uprava je dužna da mi obezbedi radno mesto zajedno sa tehničkom opremom-posebna daktilo stolica, npr a možda i prevoz do kuće-o tome ćemo razgovarati.

U slučaju da firma ne obezbedi odgovarajuće radno mesto i opremu, može da se prijavi inspekciji rada- taj savet sam dobila na prethodnoj lekarskoj komisiji.

Firmi je u interesu da sve obezbedi jer se troškovi refundiraju, a koliko se sećam-negde sam čitala, imaju i olakšice kod plaćanja poreza.

Znači, ja radim procenu radne sposobnosti, radi održanja zaposlenja.

Hendi-društvo

Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #15 poslato: Januar 14, 2011, 10:14:23 posle podne »

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #16 poslato: Januar 26, 2011, 12:23:06 posle podne »
Juče sam predala deo dokumentacije u Nacionalnu službu za zapošljavanje-odsek Koste Abraševića 10.

Rekla mi je devojka na šalteru da će me obavestiti telefonom o vremenu veštačenja i mestu, pošto smo na neki način koleginice-radimo u organima Uprave i da će odmah sve moje papire poslati u PIO.

Imam 80 posto invalidnosti po IMR-u.

Psihijatar kod koga sam bila dan ranije, a koji je bio zamena mojoj lekarki, pogledao je celu ekspertizu, sve ranije nalaze psih. i rekao mi je da ne zna da li će i njega zvati u komisiju ( čuveni psihijatar i sudski veštak, često u medijima ) i po njemu ja treba da se penzionišem. Zbog lečenja kod neurologa, ortopeda, psih.
I potreban mi je život bez stresa, a ja ga na poslu stalno imam.

Napisaću u delu foruma koji je predviđen za to, kompletnu moju priču...da biste bili  obavešteni o svemu. Tužno i bolno, ali takav je moj život.    

  

Van mreže webkolekcija

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 8
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #17 poslato: Januar 29, 2011, 04:59:24 posle podne »
Bio sam 24.01 na "komisiji", ukupno nas 6-7 je cekalo prijem. Bio je to intervju: od cega bolujem, kada sam se lecio, kakve tegobe imam, sta sam zavrsio, gde sam zadnji put radio itd... Vidim po pitanjima, da su zdraknuli u dokumentaciju koju sam predao, samo mi nije jasno zasto su me zvali, ako nisu pogledali RTG snimke koje sam poneo.
Receno mi je da ce resenje biti poslato na kucnu adresu za 3-4 nedelje. Sada cekam to resenje, pa cu videti.

Naravno nisam bio dovoljno snalazljiv da im odmah odnesem overene fotokopije nalaza, nadam se da cu moci nekako povuci originale ili dobiti od njih overene kopije.

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #18 poslato: Januar 29, 2011, 05:12:29 posle podne »
Web,

Ono šta me zanima je sledeće- da li je socijalni radnik obavio sa tobom intervju, ima dosta pitanja?

Odakle si i gde se održala ta Komisija?

Mislim da ćeš moći da vratiš originale, ali onda treba da im dostaviš overene fotokopije.

Da li si bio na IMR, radi procene radne sposobnosti?

Van mreže webkolekcija

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 8
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #19 poslato: Januar 29, 2011, 06:21:16 posle podne »
Prilikom podnosenja zahteva, socijalni radnik tj. referent NSZ-a je postavljao pitanja, to je islo dosta brzo, nije bilo problema.

Receno mi je, da ce me pozvati na kucni telefon, radi obavestenja kada ce biti izlazak pred komisiju. Dok doktori razvrstaju predmete.

Posle 2-3 nedelje su me pozvali na kucni broj. Sve sam informacije dobio preko telefona. Gde su me obavestili: gde, kad i u koje vreme da se javim.

U NS, komisija je bila u zgradi NSZ-a u kancelariji gde je i moj referent.

Bio mi je to prvi izlazak u zivotu pred IK. Nemam predstavu ko je postavljao pitanja, u pitanju su bile 2-3 osobe.
Jedna clanica komisije je pregledala papire, dok su drugi postavljali pitanja.

Na kraju su rekli da ce resenje stici na kucnu adresu za 3-4 nedelje. Nisam se setio da pitam kakvo resenje mogu da ocekujem.

IMR? Ako mislis na medicinu rada, tamo sam morao otici da bi me u NSZ prebacili na faktor otezanog zaposljavanja, to sam uradio jos 2006-te, kada
sam planirao da apliciram na program samozaposljavanja i dobijanja subvencije za pokretanje privatnog biznisa. Na medicinu rada poneo sam uput sa biro-a
i stare nalaze, gde sam dobio misljenje da faktor otezanog zaposljavanja postoji itd...

Nadam se da cu moci povuci originale, nije mi problem da im dostavljam overene fotokopije posle, mozda mogu i oni da overe, a ja cu platiti tu uslugu, ako bude trebalo? Ako ne budem mogao otici cu do ortopeda i fizijatra, pa neka mi oni naprave kopiju.

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #20 poslato: Januar 29, 2011, 06:48:11 posle podne »
To je malo drugačije nego kod mene.

Predala sam zahtev sa otpusnom listom iz Instituta ( "Karajović ") i ekspertizu Instituta gde već stoji 80 posto invalidnosti.

Overu dokumenata moraš sam da uradiš u opštini. Besplatna je, po čl.19/6

Možeš da očekuješ sledeće Rešenje sa ocenama:

1) 0. stepen - ako ne postoje teškoće i prepreke u radu, odnosno ukoliko su zanemarljive i ne utiču na radnu sposobnost;

2) 1. stepen - ako su teškoće i prepreke male i utiču na radnu sposobnost u odnosu na zanimanje ili poslove koje koje lice može da obavlja a omogućavaju zapošljavanje pod opštim uslovima;

3) 2. stepen - ako su teškoće i prepreke umerene, odnosno znatne u odnosu na zanimanje ili poslove koje lice može da obavlja a omogućavaju zapošljavanje pod posebnim uslovima;

4) 3. stepen - ako su teškoće i prepreke potpune ili višestruke, odnosno lice se ne može zaposliti ili održati zaposlenje ni pod opštim ni pod posebnim uslovima, odnosno čiji je radni učinak manji od jedne trećine radnog učinka zaposlenog na uobičajenom radnom mestu, bez obzira na zanimanje ili poslove.

Potraži na netu  Pravilnik o proceni radne sposobnosti.
  
Naravno, dobićeš jednu od ovih ocena i predlog poslova koje možeš da obavljaš, ili će te uputiti u penziju, sve zavisi od dijagnoza i procene komisije.

Van mreže webkolekcija

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 8
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #21 poslato: Januar 29, 2011, 07:00:54 posle podne »
Licno se nadam 1 ili 2 stepen, bilo koji od ta dva gde cu moci lakse da se zaposlim.
Imam dve potencijalne firme koje bi me zaposlile, a jos lakse bi im bilo, ako bih imao takvo neko resenje, jer jedna ima preko 20 tj. druga firma preko 100 zaposlenih.

Nulti stepen bi bio razocaravajuc pored nalaza gde pise da: nisam sposoban da obavljam fizicke poslove vezane za nosenje i dizanje tereta, rad na neravnom terenu i visini.
Da nisam sposoban za visecasovno sedenje i da je nesposobnost trajna.

Sta god da dobijem, izvesticu ovde.

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #22 poslato: Januar 29, 2011, 07:31:45 posle podne »

Informacija o postupku procene radne sposobnosti

na ovoj stranici pod II ( Podnesite zahtev za procenu radne sposobnosti) je i Pravilnik o bližem načinu, troškovima i kriterijumima za procenu radne sposobnosti i mogućnosti zaposlenja ili održanja zaposlenja osoba sa invaliditetom .

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #23 poslato: Februar 03, 2011, 11:26:51 posle podne »
Za 09.02. u 8.30 zakazan mi je termin za anketu o socijalnom statusu, koja je deo cele procedure utvrđivanja radne sposobnosti.
Zvali su me telefonom iz Nac. službe za zapošljavanje, kažu da je brže nego da šalju poziv poštom.

Verovatno ću posle toga brzo ići na procenu radne sposobnosti.

Komisija Instituta " Karajović " procenila je 80 posto telesnog oštećenja.

Gledala sam novu sistematizaciju u upravi i uopšte ne znam na koje radno mesto mogu da me rasporede sa 20 posto radne sposobnosti.

Razmišljam i da li imam pravo na naknadu za telesno oštećenje koje nije posledica povrede na radu, zatim da li ta Komisija može da poveća procenat zbog neurološkog problema-početka kognitivnog oštećenja po organskom tipu?

Sve me ovo plaši. Nekako mi se čini da sam bliža penziji nego nekom poslu....upravo zbog tog početka kog.oštećenja...

Ne mogu da zakazujem pregled kod psih i kod neurologa i kardiologa dok je ovako hladno..iskreno, nemam para za taksi za sve te odlaske kod lekara.

Postajem nervozna i depresivna zbog svega ovoga. 
 

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #24 poslato: Februar 03, 2011, 11:35:40 posle podne »
pisali smo više puta,al evo ponovo
žao mi je,al nemaš pravo na naknadu za telesno oštećenje

Citat
Осигураник код кога наступи телесно оштећење од 30% до 100% проузроковано повредом на раду или професионалном болешћу, има право на новчану накнаду.

http://www.pio.rs/sr/cr/novcane-naknade/telesno-ostecenje/

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #25 poslato: Februar 04, 2011, 04:01:17 posle podne »
Hvala Naco.

Čitala sam sve moguće Zakone i Pravilnike, kao i Zakon o radu, i iz svega toga zaključujem da ću, ukoliko nastavim da radim, samo firma " profitirati " tj samo će oni ispuniti zakonsku obavezu i možda biti oslobođeni nekih poreza.
A ukoliko Komisija bude smatrala da ne mogu više da radim, imaću samo penziju i prethodno otpremninu iz firme.

Pomalo tužno...ali tako je.

Sve vreme se pitam zašto ovo uopšte radim, kada znam da me niko odande neće otpustiti...


Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #26 poslato: Februar 10, 2011, 12:40:05 posle podne »
Juče sam radila socijalnu anketu u Carigradskoj 10. Koliko sam razumela devojku koja je popunjavala taj obrazac, najkasnije za 2-4 nedelje biću pozvana na komisiju koja će se održati u tim prostorijama.

Svi preko 60 % telesnog oštećenja imaju pravo na tuđu negu i pomoć, to mi je rekla.

E, sada...rekla je da mogu da počnem da radim, a oni će me zvati na tu komisiju.

Ja sam na bolovanju do 23.02., a 24.02. moram da se javim lekarskoj komisiji uz nalaz neuropsihijatra.

Postoji problem i molim za savet:

Po trenutnom rešenju, radim samo kancelarijski posao. Radim u potkrovlju zgrade, stepenice su užas do gore...Ali, na papiru piše jedno, pravo stanje je drugo.
Svi iz tog odseka idu na teren! Bukvalno svi, na čelu sa šefom.Nelogično je da samo ja ostajem gore...a i to gore...sto puta mora da se silazi na prvi sprat i da se penje ponovo.

Da li je pametnije da mi sledeće nedelje psih. produži bolovanje do okončanja procesa radne sposobnosti ili da počnem da radim?

Ono najvažnije - devojka iz Nacionalne službe za zapošljavanje tražila je i opis radnog mesta i predlog novih radnih mesta koje bih mogla da radim.

Ali, glavna šefovica već mesecima odbija da me primi na razgovor, iz ko zna kojih razloga ( mislim privatnih, nebitno za priču ) tako da ja nisam mogla juče na poslu da dobijem taj predlog postojećih i odgovarajućih radnih mesta.

U problemu sam i ne znam šta da radim. Nerviram se strašno.   

Van mreže Lili123

  • Član
  • **
  • Poruke: 21456
  • Pol: Žena
  • Grad: NS
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #27 poslato: Februar 10, 2011, 07:30:28 posle podne »
Izgleda da je problem glavna šefica... Ima li neko iznad nje? Tome se obrati za pomoć...

Sličan slučaj za premeštaj na adekvatno radno mesto je imala i moja prijateljica i uspela je da dobije lakše radno mesto, ali nažalost zbog sve većih zdravstvenih problema i niza terapija opet je na bolovanju... (pisala sam već negde o njoj, pala joj je na glavu sa visine nekih 5m pakovanje kisele vode, ima povredjenu kičmu i ne sme ništa teško da podiže, otkazuje joj noga, nema kontrolu prilikom hoda i ne može raditi kao prodavac, inače radi u Tempu...)

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #28 poslato: Februar 11, 2011, 07:53:49 posle podne »
Pokrenula sam priču...ima naravno nekog iznad te načelnice-glavne šefovice.

Taj " neko " će mi i pomoći.

Pisaću opet kada se nešto novo desi u vezi procene radne sposobnosti.

Van mreže DDragsns

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 5
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #29 poslato: Februar 23, 2011, 11:50:05 posle podne »
Zbunjena, verujem da ce sve ispasti ok u tvom slucaju. :) Samo budi jaka :)
Moj decko ima obostrano srednje tesko ostecenje sluha nekih 15ak godina unazad. Aparate ne nosi jer mu vise smetaju nego koriste (jako piste i mikrofonija je uzasna)ali se navikao na sve to i cita sa usana. Radio je u jednoj firmi oko 3 godine ali je pre dve godine je dobio otkaz i od tada ne moze da se zaposli. Nadali smo se da ce mu ovaj novi zakon olaksati ali sto vise citam, sve sam vise zbunjena i ne znam sta da ocekujem.
Sada je u procesu procene radne sposobnosti i ono sto je zapravo moje pitanje je: Da li neko ima predstavu koju kategoriju on moze da ocekuje i sta koja kategorija znaci za zaposljavanje (ne za odrzavanje zaposljenja)?
Unapred hvala
 

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.