Autor Tema: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!  (Pročitano 190499 puta)

Van mreže Sinadinara

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 2
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #195 poslato: Februar 14, 2016, 08:06:34 posle podne »
Postovani sagovornici na temi, da li mi mozete dati informaciju koliko iznosi prosecno vreme cekanja od podnosenja zahteva za procenu radne sposobnosti do poziva na komisiju?

Hvala unapred.

Hendi-društvo

Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #195 poslato: Februar 14, 2016, 08:06:34 posle podne »

Van mreže tacka

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 2
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #196 poslato: April 18, 2016, 06:52:17 posle podne »
Dve nedelje se čeka na poziv, a potom dve nedelje na rešenje.

:n23:
Invalid sam 60% - amputacija primarne (desne sake)
Ja sam upravo dobio resenje nacionalne sluzbe za zaposljavanje (1 stepen). Od predaje zahteva do poziva proslo je dve nedelje a isto toliko i za dobijanje resenja.
 
Prvo resenje sam dobio 2002 godine sa obrazlozenjem: sposoban je za rad na racunaru bez tempa i norme rada. Tada sam se preko NSZ i zaposlio gde je NSZ obezbedila isplatu 80%  zarade za 12 meseci  kao i opremanje radnog mesta (tadasnjih 2.000 DM).
U medjuvremenu sam se prekvalifikovao - zavrsio master menadzment u informacionim tehnologijama - FTN Novi Sad
2007. godine sam proveo 5 meseci na bolovanju - 100% zbog povrede na radu. Usled konstantnog rada levom rukom doslo je do upale tetiva na levoj ruci, kalcifikacije oko ovojnica tetiva na palcu i srednjem prstu i triger fingera palca.

Pre tri godine sam promenio firmu. Na zalost tadasnje resenje sam zagubio, a nedavno sam saznao da prethodna resenja inace ne vaze - te sam podneo zahtev za novo.

Sutra planiram da pisem zalbu na doneto resenje jer mi je u njemu stoji>
Sposoban je da obavlja u okviru svoje struke - master inz. m. i radnog mesta koje obavlja uz navedeno ogranicenje.
Nije sposoban za poslove koji zahtevaju bimanuelni rad.

Zahtevacu da mi se navede kao i u prethodnom resenju "sposoban je za rad bez tempa i norme rada" sto je bilo misljenje koje sam dobio na institutu dr Dragutin Karajovic i to pre povrede leve ruke - sada sa dodatnim problemom resenje predvidja da mogu da radim kao i svi ostali - ili nek me salju ponovo na institut.

Danas sam odneo Žalbu, poslali me na šalter na kojem je osoba zadužena za invalide.
Pitam je da li kod vas predajem žalbu a ona mi traži rešenje i ubeđuje me da je to maksimum koji mogu dobiti jer su oni hteli da mi daju 0 (nulti stepen) - po njima sam ja u potpunosti sposoban kao i "normalna osoba" za obavljanje posla. Gospođo nemojte me ubeđivati da ja sa jednom rukom mogu da kucam na računaru istom brzinom, tempom i da postignem istu normu kao zaposleni sa obe ruke.
Na to sam joj rekao da meni ne treba njeno obrazlaganje rešenja već da primi žalbu, zavede je i vrati mi jedan primerak.
Nakon toga mi je rekla da idem u pisarnicu u prizemlju.
Videćemo kako će se stvar sad odvijati, ali ovo je čista diskriminacija i ugrožavanje prava invalida.

Van mreže bakskg

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 6
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #197 poslato: Decembar 19, 2016, 04:20:07 posle podne »
Pozdrav svima mozda ce biti malo opsirno ali sta da radim: Sve je pocelo 2003god
zbog deformiteta leve ruke,a tada sam se vodio na nacionalnoj sluzbi za zaposljavanje -zavod me je poslao na procenu radne sposobnosti to je bilo 2003 god  i od nadlezne komisije u PIO fondu  dobio sam resenje o invalidnosti  3 kategoriju  u kome pise da imam pravo na zaposlenje  i u slucaju zasnivanja radnog odnosa penzija miruje  i tu sam imao pravo na  novcanu nadoknadu preko  nacionalne sluzbe ,da bi mi se kasnije ta novcana nadoknada prevela u najnizi iznos invalicke penzije koji  je iznosio 4811,00 dinara.Posto i sami znamo da sa tim novcem nemoze da se prezivi otisao sam na Biro Rada i pitao da li ja sa tim resenjem mogu da radim neki  posao kao invalid  jer ovako nemogu da prezivim  i tu sam dobio odgovor da mogu da se zaposlim ali  tu penziju  moram da odjavim i  da  mi mirije sto sam i  uradio.Znaci  zaposlio sam se  u  jednoj firmi kao invalid rada i tu sam radio neke 2 godine  i ta  firma je propala  sto znaci da sam opet ostao bez posla.Iako sam invalid rada  konkurisao sam na mnoga mesta ali kad mi vide rukuu odmah  me kasiraju .Tako da sam bio resio da  konkurisem kao normalno sposoban radnik i da ne pokazujem resenje o invaliditetu  i to mi je uspelo,imao sam problema pri radu ali zbog finansiske situacije sam  cutao i trpeo do skro kad sam dobio strasne bolove u svim zglobovima,Isao sam po svim mogucim lekarima (od ortopeda ,fizijatra ,endo krnologa  i reumatologa )i posto su mi sve analize bile dobre a meni nije bilo dobro -uputili su me  na VMA i tu su uvrdili  konacnu dijagnozu.Radi se o "multiploj hereditarnoj osteohondromatozi"koja je zahvatilo ceo kostano zglobni sistem i na otpusnoj listi napisali su mi  da idem na procenu radne sposobnosti.Kao sto prehodno napisao da sam bio korisnik delimecne invalicke penz otisao sam na Biro rada sa tim resenjem ali oni su me poslali u PIO fond na procenu  jer sam predhodno resenje bilo on njih.Dokumentaciju u pio fondu sam predao 04.11.2016 i jos nisam dobio poziv za invalicku,pre neki dan sam bio kod njih i rekli su mi da  cu poziv dobiti posle Novogodisnjih praznika,a sam na bolovanju od 1.09 a sutra idem na komisiju u  socijalno da vidim da li ce da mi zakljuce bolovanje ili ce da mi produze  dok se ovo sve ne zavrsi , i sta ce biti od svega ovoga i da li cu dobiti tu pravu invalicku penziju ostaje nam da cekamo?

Van mreže Milkami

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 10
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #198 poslato: Januar 24, 2020, 05:41:12 pre podne »
Evo i mene i mog slučaja i ako je tema zastarela.Imam 14g staža.Imam 12 dijagnoza vezanih samo za kičmu,noge,ruke,na jedno oko ne vidim uopšte,operisala sam Ca štitne gde mi je izvađeno sve i paraštitna i lifme,sinrom carpal tunela na jednoj koji nije uspeo i razvio se sydec sind.kolena mi puna vode,izvuku opet se javi,diskis herniu,prolaps na srcu i iz depresije sam dobila bipolarni poremećaj..i još ima što šta..epi..i komisija mi je dala ocenu 1 zvala sam.juče da proverim i sad čekam rešenje..mada planiram da se žalim zbog svih 200papira koje imam i težine s kojom se nosim,reče mi tamo žena preko žice da su rekli kad sam izašla da mogu u penziju.Zašto mi onda nisu dali 3 pa da idem u penziju.Kome da se žalim kad dođu papiri?Šta da napišem.Da li je ista komisija?Ja imam još i novih izveštaja..Da li sve ovo ima smisla ...Šta ja mogu sa ocenom 1(kažu nećete dobiti 2 to dobijaju samo u kolicima)možda dobijete samo jos neka ograničenja.Kako biti pametan?Šta raditi?Pomagajte

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110038
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #199 poslato: Januar 24, 2020, 10:55:40 pre podne »
Колико знам, у последње време се доста тога променило а свеже информације овде немамо. Ако желиш у пензију, онда поднеси захтев па види хоће ли ти одобрити.

Van mreže Daša

  • Član
  • **
  • Poruke: 27841
  • Pol: Žena
  • Dg: MS
  • Grad: NS
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #200 poslato: Januar 24, 2020, 04:00:08 posle podne »
...,reče mi tamo žena preko žice da su rekli kad sam izašla da mogu u penziju.Zašto mi onda nisu dali 3 pa da idem u penziju.Kome da se žalim kad dođu papiri?Šta da napišem.Da li je ista komisija?Ja imam još i novih izveštaja...

Mislim da nije ista komisija,za procenu i penziju,kao što nije za tnp i penziju.
Dodati  nove izveštaje i podneti zahtev za penziju. Pre toga porazgovarati sa svojim lekarem opšte prakse,koji popunjava zahtev ,da čujete njegovo mišljenje.


Van mreže Milkami

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 10
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #201 poslato: Januar 24, 2020, 06:29:21 posle podne »
Hvala vam,uopšte nisam pametna.Savetnica iz NZS je bila tu kad sam izašla i ona je mi je rekla da sam dobila 1. A kao pa rekli su vam da probate penziju.Ja sam rekla da nisu meni ništa rekli,kao pa da ,da..kad sam izašla između sebe su rekli.Kako sa ocenom 1.da tražim penziju?Dođe mi da odem u Karajić ili kako se već zove da procene.Ali mi sa Novog Beograda ne možemo tamo sa uputom..tj.ne daju nam.Ili da se žalim kao Dzeni,zato mi ona i treba kroz slično prolazimo..Hvala..i jel imam neki popust jel treba da dobijem neku karticu da sam invalid?Ništa ne znam.

Van mreže Daša

  • Član
  • **
  • Poruke: 27841
  • Pol: Žena
  • Dg: MS
  • Grad: NS
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #202 poslato: Januar 25, 2020, 08:10:19 posle podne »
...Ili da se žalim kao Dzeni,zato mi ona i treba kroz slično prolazimo..Hvala..

Da li ste mislili na Džudi?

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #203 poslato: Januar 25, 2020, 08:45:21 posle podne »
"  Dođe mi da odem u Karajić ili kako se već zove da procene. "

Milkami, ja sam radila procenu radne sposobnosti davne 2011.godine i ležala sam na Institutu " Dr Karajović" 10-12 dana.

Procena radne sposobnosti izvršena je u Nacionalnoj službi za zapošljavanje i tu sam dobila ocenu 1.

Lekari iz Instituta "Dr Karajović" napisali su u Ekspertizi da imam 80 posto telesnog oštećenja, te ako sam u radnom odnosu ne mogu da radim određene poslove- naveli su koje poslove ne mogu da radim.

Na procenu radne sposobnosti i u Institut "Dr Karajović" poslala me je opština u kojoj sam radila.

Ti moji papiri su im bili potrebni jer je tih godina počela kampanja zapošljavanja OSI osoba, a ja sam već tamo radila, pa bi me računali kao OSI osobu.

E, sad...Bila sam zatim žrtva mobinga i zbog toga sam otišla na bolovanje...od nekih kolega sam dobila savet da podnesem zahtev za inv. penziju.

Podnela sam zahtev. Izašla sam na komisiju. Utvrdili su 40 posto tel. oštećenja i na osnovu dijagnoze cerebralne paralize a možda i zbog depresije dobila sam penziju.

PIO ne prihvata Ekspertizu navedenog Instituta, a zašto, ne znam.

Savetujem Vam da razgovarate sa dr opšte prakse, da uzmete bolovanje ukoliko radite- naglasite da hoćete da idete u penziju.


Tamo, u PIO Fondu prilažete overenu medicinsku dokumentaciju i čekate poziv.

Kada dobijete pozitivno Rešenje-da ste 100 posto nesposobni za rad i da dobijate invalidsku penziju, moraćete opet da čekate novo Rešenje o iznosu penzije.

Ja sam se posle žalila jer su me odbili za tuđu negu i pomoć i odbili su da povećaju procenat invalidnosti.

Odustala sam od daljih žalbi kada mi je žena iz PIO Fonda telefonom rekla da sa žalbama samo gubim novac, svaka žalba se plaća.. i da ne mogu da dobijem TNP jer hodam, tj nisam u kolicima.

Eto, još jednom, idite kod lekara opšte prakse i porazgovarajte, to je za početak...i srećno :)

Van mreže Milkami

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 10
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #204 poslato: Januar 26, 2020, 08:02:19 pre podne »
Hvala ti mnogo i izvini što sam te "prekstila u Dzudi".Žena iz NSZ mi je rekla isto da pokušam sa invalidskom da ne mogu ovako dobiti 2.stepen jer hodam i nisam skroz izgubila vid.Znači li to da ne moram u Medicinu rada,ako već ne priznaju u PIO taj izveštaj.A da li se u PIO ide opet na komisiju?Nisam jos dobila zvanično da odem u Gudnulićev venac ali mi je rekla da mogu da podignem sve papire,sem a1 obrasca ako želim u penziju.Fali mi jedna godina do 15 god.staža..ne znam hoće li me prihvatiti u PIO.I da li nosim tu 1.u PIO,da li to priznaju..posle silnih peripetija.Ja bih ipak u penziju.

Van mreže Milkami

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 10
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #205 poslato: Januar 26, 2020, 08:07:52 pre podne »
Da,prekrstila sam je u Dzeni,a ne Dzudi.Ma sva sam sludjena.Nemam memoriju ni za toliko da zapamtim nik. sys
A na poslu me čeka otkaz.

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #206 poslato: Januar 28, 2020, 12:19:19 pre podne »
Milkami, zakažite kod lekara opšte prakse i razgovarajte o penziji. Lekar opšte prakse piše uput- predlog za odlazak u penziju.

Sa celokupnom medicinskom dokumentacijom i sa tim predlogom lekara opšte prakse idete u PIO Fond.

Kada Vas pozovu iz PIO Fonda idete tamo ( ja sam išla u dr Aleksandra Kostića ) i komisija PIO Fonda pregleda medicinsku dokumentaciju i pregleda i Vas ( više je to razgovor nego pravi pregled ).

I nema potrebe da idete u Institut za medicinu rada "Dr Karajović" jer eto na mom primeru vidite da oni ne usklađuju procenat invalidnosti sa procentom koji se dobija u Institutu.   

Van mreže Milkami

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 10
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #207 poslato: Januar 28, 2020, 05:37:12 pre podne »
Mene je strah da doktorka neće ponovo hteti da napiše a1 obrazac jer zaista imam obimnu dokumentaciju.I prošli put je radila kad je bila dežurna.Bila sam juče u medicini rada i oni traže stacionar zbog dokumentacije.Nisam pametna otici cu danas kod moje dokr.svakako moram po lekove.I dokt.iz medicine rada se čudila 1.stepenu.kaže pa to su njene kolege.Vredi li otići u penziju sa 14god.malo jače staža?Jesi li išla u AK po mestu prebivališta ili mestu gde ti jw firma?Meni rekoše davno u mesto gde je firma.Meni firma u Vojvodini.A odavde sam.Sludjena totalno.I da.Da li si u PIO nosila ocenu procene sposobnosti sa komisije NZS.Ka ne bih tu sramotu ni pokazivala.Trenutno mi je ukočena cela leva strana i otekla.Tako da sada idem po doktorima.Ne znam šta je.Pozz i hvala.

Van mreže nibelung

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 5
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #208 poslato: Oktobar 06, 2022, 10:10:26 pre podne »
Zdravo svima, malo da aktiviram temu i ako mogu dobijem neki info...
Nakon operacije srca sam bio (još malo) pa 6 meseci na bolovanju.
Prilikom poslednjeg produženja bolovanja drugostepene komisije iz Nemanjine napisali su i obavezno upućivanje u Institut Karajović.

Dobio sam uput od lekara o.p., koji nije upućen kako to funkcioniše ...koliko traje, da li odmah pregledaju i daju rešenje ?
Ne očekujem ništa posebno, samo me buni pošto sam na bolovanju do 09.10 koliko ovo traje i kakav je moj status u međuvremenu?

Hvala i pozdrav svima!

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110038
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #209 poslato: Oktobar 06, 2022, 11:43:42 pre podne »
obavezno upućivanje u Institut Karajović.

Обавезно упућивање ради... ?

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.