Autor Tema: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!  (Pročitano 191353 puta)

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« poslato: Jul 31, 2010, 05:14:52 posle podne »
Procena radne sposobnosti osoba sa invaliditetom

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje i Nacionalna služba za zapošljavanje, od  ponedeljka, 12. jula 2010. godine, počeli su prva veštačenja za procenu radne sposobnosti i mogućnosti zaposlenja ili održanja zaposlenja osoba sa invaliditetom, u skladu sa Zakonom o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom.

Prva veštačenja zakazana su u filijalama Nacionalne službe za zapošljavanje u Beogradu i Kragujevcu.

Zahtevi za procenu radne sposobnosti podnose se Nacionalnoj službi za zapošljavanje, a samo izuzetno i Fondu PIO, uz zahtev za ostvarivanje prava na invalidsku penziju.

U skladu sa Zakonom formirane su komisije koje vrše veštačenje po filijalama Nacionalne službe. Radi potpune primene međunarodne klasifikacije osoba sa invaliditetom i višestrukog pristupa takvim osobama, komisije sačinjavaju lekar specijalista prema osnovnom oboljenju podnosioca zahteva, psiholog, specijalista medicine rada i radnik NSZ. 

Nacionalna služba formira predmet, radi socijalnu anketu i obaveštava Fond, koji dalje radi trijažu predmeta i termin-plan za zakazivanje pregleda. Pregledi se obavljaju u prostorijama Nacionalne službe prema prebivalištu podnosioca zahteva. Uz zahtev za procenu radne sposobnosti podnose se i odgovarajući medicinski dokazi o stanju zdravlja, odnosno o bolesti ili oštećenjima, koji mogu biti pribavljeni od bilo koje medicinske ustanove na teritoriji Republike Srbije. 

Komisija organa veštačenja Republičkog fonda, koja obavlja poslove veštačenja za potrebe Nacionalne službe, vrši ocenu radne sposobnosti i mogućnosti zaposlenja ili održanja zaposlenja u skladu sa usvojenim pravilnicima. Rešenje o proceni radne sposobnosti i mogućnosti zaposlenja ili održanja zaposlenja donosi Nacionalna služba za zapošljavanje, na osnovu nalaza, mišljenja i ocene Komisije organa veštačenja Republičkog fonda.

Pravilnikom o načinu praćenja izvršavanja obaveze zapošljavanja osoba sa invaliditetom i načinu dokazivanja izvršavanja te obaveze, predviđeno je da poslodavci do 5. u mesecu popune obrazac IOSI i predaju ga Poreskoj upravi na teritoriji svoga sedišta. Na ovaj način je zakonodavac obezbedio kontrolu primene svih odredaba zakona.

Zakonom o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom, donetim 2009. godine, predviđena je obaveza poslodavaca da zaposle određeni broj osoba sa invaliditetom: poslodavci koji imaju od 20 do 49 zaposlenih moraju zaposliti jednu osobu sa invaliditetom, na zaposlenih 50 moraju angažovati najmanje dve i posle na svakih 50 zaposlenih još po jednu
osobu sa invaliditetom.

izvor PIO

Hendi-društvo

Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« poslato: Jul 31, 2010, 05:14:52 posle podne »

Van mreže Ljubomir

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2036
  • Pol: Muškarac
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #1 poslato: Jul 31, 2010, 05:26:15 posle podne »
 Znači ovo je nešto novo.
  Ja sam dobio rešenje o stepenu invaliditeta od, valjda,fonda PIO, tada mi je u NSZ rečeno da mi to skoro ništa ne vredi jer za njih su invalidi samo oni do 3. kategorije a ja sam u 4. Moraću da odem u moju filijalu NSZ, da vidim o čemu se konkretno radi, koje pogodnosti bih eventualno mogao da dobijem i kad će se pomenuti pregled održati u Novom Sadu.
  Hvala naci za info  :ye1:

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #2 poslato: Jul 31, 2010, 05:35:21 posle podne »
To je novo :)
Pametna stvar,konačno. :ye1:

Van mreže Peca_Le

  • Član
  • **
  • Poruke: 1421
  • Pol: Muškarac
  • Dg: MS
  • Grad: Leskovac
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #3 poslato: Jul 31, 2010, 08:08:07 posle podne »
  Ja mislim da od  zadnje reforme invalidsko-penzionog osiguranja (negde 2005. ) nema vise kategorizacije invalidnosti (I, II, III kategorija), pa me cudi objasnjenje iz NSZ koje je Ljubomir dobio.

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #4 poslato: Jul 31, 2010, 08:39:27 posle podne »
ubih se tražeći na netu o tome što kažeš Peco,i ovo sam pronašla:
Citat
- Imamo 4 kategorije.
Nulta – to su lica koja poseduju invaliditet, ali nemaju poteškoća za rad.
1. kategorija ima male smetnje pri radu, ali lako može da se radno angažuje.
2. kategorija predstavlja umerenu oštećenost i tu je potrebno menjati uslove rada i prilagoditi ih potrebama osoba sa invaliditetom i
 3. kategoriju čine osobe koje su potuno nesposobne za rad
rekao je za TV Pančevo Nedeljko Erak, direktor NSZZ u Pančevu.
izvor i ceo tekst : http://www.rtvpancevo.rs/Vesti/Lokal/zeapoljavanje-invalida.html

na sajtu NSZ nema te info,ima samo ovo
Informacija o postupku procene radne sposobnosti

Van mreže Peca_Le

  • Član
  • **
  • Poruke: 1421
  • Pol: Muškarac
  • Dg: MS
  • Grad: Leskovac
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #5 poslato: Avgust 01, 2010, 02:00:45 posle podne »
   Mozda ovako kategorizaciju vrsi NSZ, ali u Zakonu o PIO ne vidim da postoji katekorizacija invalidnosti.

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #6 poslato: Avgust 01, 2010, 02:21:51 posle podne »
Da,NSZ ,to je i bitno u svemu ovome da ljudi sa invalidnošću uz pomoć kategorizacije dođu do posla,a i oni koji imaju invalidnost a imaju posao,taj isti zadrže ili im se omogući lakše radno mesto...

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #7 poslato: Novembar 22, 2010, 04:02:14 posle podne »
Počinjem od sutra sa pregledima koji su mi potrebni za procenu radne sposobnosti. Pošto sam nedavno imala veliki sukob sa šefovicom - mobing, da li će mi pomoći rešenje koje ću dobiti od PIO Fonda?


Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #8 poslato: Decembar 05, 2010, 12:34:36 posle podne »
Informacija za sve koji su u radnom odnosu, a potrebno je da im se uradi procena radne sposobnosti i utvrdi stepen invaliditeta:

Na predlog jednog ili više lekara specijaliste, uz znanje radne organizacije koja u nekim slučajevima plaća trošak donošenja Rešenja o proceni r.sposobnosti ( 4800.din ) ide se prvo u Institut za medicinu rada.
U Beogradu, u Deligradskoj 29, gde se nalazi Institut, uz uput lekara opšte prakse, leži se od 3-8 dana u zavisnosti od bolesti.

Nakon toga se kontaktira sa poslodavcem, i ide u nadležnu službu za zapošljavanje. Koliko sam čula od dr. koja je pregledala moju dosadašnju med.dokumentaciju, služba za zapošljavanje šalje poziv za 15-tak dana.
Tom veštačenju u službi za zapošljavanje-prema mestu prebivališta, mora lično da prisustvuje lice kome se vrši procena.

U utorak, 7.12. ostajem u bolnici Instituta za medicinu rada, i kada se vratim, rado ću odgovoriti na pitanja, ukoliko ih ovde bude. :)
Početna dijagnoza-osnovna je hemipareza leve strane. Ima još, ali pisaću o tome.

Van mreže webkolekcija

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 8
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #9 poslato: Decembar 21, 2010, 05:01:24 posle podne »
Imam dilemu, morao sam 1992. da operisem kicmu na Banjici. (Spondylodesis posterior vert thoracalis sec Harringhton cum dtt cotrel...)

Povodom ovog zakona o zaposljavanju osoba sa invaliditetom, koji se odnedavno primenjuje, poceo sam da razmisljam o mom stanju i mogucim olaksicama.

Nedavno sam dobio od ortopeda i fizijatra, da je radna sposobnost umanjena zbog operisane kicme.
Da nisam sposoban za: nosenje tereta, prinudne polozaje tela, rad na neravnom terenu, rad na visini i niti za visecasovno sedenje.
1. Da je nesposobnost trajna (ortoped).
2. Postoji odredjen procenat invaliditeta (fizijatar).

Da je potrebno da se uputim na IK radi procene preostale radne sposobnosti.

Od doktorke opste prakse, dobio sam popunjen formular "predlog za utvrdjivanje invalidnosti", rekla mi je da odem na predkomisiju. Sad u cetvrtak.

Otisao sam informativno u NSZ, tamo su mi rekli da nema potrebe da idem na predkomisiju, da je potrebno da odradim sve samo preko njih.

Ono sto me zanima je, kolika je pravna snaga NSZ vestacenja, a kolika od PIO IK radi: zaposljavanja osoba sa invaliditetom, utvrdjivanja telesnog ostecenja, povlascena gsp, i ostvarivanja kasnije srodnih prava?

Da li cu, ako odem na PIO IK, moci sa tim resenjem, kada odem u neku firmu i kazem: imam resenje, mozda bi ste me mogli zaposliti, po osnovu ovog zakona? Ili to mogu samo ako uradim preko NSZ-a?

Ne znam, sta mi je pametnije prvo da pribavim, resenje o invalidnosti? ili da me ovi sa NSZ salju na procenu radne sposobnosti?

I kakve bih jos sve "olaksice" mogao probati pribaviti, pitam zato sto me je radnica u NSZ otprilike ovako pitala: kakva prava vi jos ocekujete da ostvarite, osim ovog za lakse zaposljavanje?

Nisam znao sta da joj sve odgovorim, pa vam se zato obracam ovim postom.

Hvala na odgovorima.




Van mreže wendy

  • Član
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Žena
  • Samo glavu gore!
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #10 poslato: Januar 11, 2011, 09:16:58 posle podne »
Baš mi je drago što sam naišla na tebe, jer sam ja ovde sa istim simptomima i isto se pripremam za penziju.Tu je sve sto sam napisala o mom problemu:

http://www.hendidrustvo.info/forum/index.php/topic,1721.msg222350.html#msg222350

Mene isto intresuje da li ću moći u penziju i kao prvo da mi odrede stepen invalidnosti. Mada sam do sada ćutala, trpela i radila.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110134
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #11 poslato: Januar 12, 2011, 12:39:47 pre podne »
U utorak, 7.12. ostajem u bolnici Instituta za medicinu rada, i kada se vratim, rado ću odgovoriti na pitanja, ukoliko ih ovde bude. :)

Zbunjena, jesi li završila ovo?

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #12 poslato: Januar 13, 2011, 02:11:05 pre podne »
Bila sam 10 dana na Institutu za medicinu rada. Tamo vas kompletno pregledaju gotovo svi lekari: lab.analize, EKG, spirometrija, ušni, očni lekar, ortoped, neurolog, psihijatar, kardiolog -to je bilo u mom slučaju.

Tek juče sam saznala da je ekspertiza gotova. Očekujem je već danas, tokom dana.

Da, tamo zakazuju psiho testove za kraj februara, početak marta, ali meni su priznali psiho test koji je rađen u Savetovalištu pri dispanzeru " Laza Lazarević " gde se lečim.

Moja dr. opšte prakse kaže da moram da budem na bolovanju dok to ne završim.

U petak idem sa ekspertizom i analizom psiho testa na prvostepenu komisiju, zbog bolovanja.

Loš je rezultat psiho testa. Zaključak je da imam početno kognitivno oštećenje organskog tipa.

Moram kod neurologa, to ću srediti sa mojom lekarkom -psihijatrom.

Inače, sa ekspertizom, overenim fotokopijama med.dokumentacije ne starije od 6 meseci i ostalim dokumentima idem u Nac.službu za zapošljavanje.

 Nac.služba za zapošljavanje u roku od 15 dana formira komisiju u kojoj su lekari sa Instituta za med. rada, i iz PIO Fonda i još neki...

Predsednik komisije u mom slučaju, biće neurolog.

Videću šta će biti. Jedino me jako plaši ovaj rezultat psiho testa.
  

Van mreže Džudi

  • Član
  • **
  • Poruke: 2093
  • Pol: Žena
  • Ex Zbunjena
  • Dg: G80.2
  • Grad: Beograd
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #13 poslato: Januar 14, 2011, 09:58:11 posle podne »
80 posto telesnog oštećenja-to je zaključak ekspertize i dodali su čitav niz dijagnoza-ortopedskih, neuroloških, psihijatrijskih...

Više sam nego očajna. Ne znam šta da mislim o svemu ovome. Očekivala sam najviše 60 posto. A 80 posto...tome se ni u najgorem snu nisam nadala.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110134
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Procena radne sposobnosti OSI radi zaposlenja ili održanja istog!
« Odgovor #14 poslato: Januar 14, 2011, 10:02:25 posle podne »
Šta radi nacionalna služba zapošljavanja u tvom slučaju pošto si zaposlena? (ovo zaključujem pošto si pomenula šefovicu) Koji su njihovi očekivani potezi?

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.