Autor Tema: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća  (Pročitano 96729 puta)

Van mreže vladimirk

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 7
Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #30 poslato: April 26, 2010, 08:57:05 pre podne »
Zovem se Vladimir i imam 45 godina
Od djetinstva sam imao puno problema sa disanjem (naročito kod trčanja)
Nisam nikad u životu pušio i redovito se bavio sportom
Od 1993g sam odlazio svaka 2 mjeseca na redovite kontrole kod pulmologa (u Puli)
Koristio sam razno razne pumpice i tablete.Stanje je bilo čas bolje čas lošije
Početna dijagnoza je bila kronični opstruktivni bronhitis
U IX mj 1994g počinje izrazito jak kašalj uz obilni žuto zeleni sekret
Početkom II mj 95.g počinje visoka (40) temperatura i u III mj 1995g odlazim u bolnicu Pula
U Bolnici ležim 63 dana i na CT su mi ustanovljene obostrane bronchiektazije
Liječe me antibioticima ali bezuspješno (temperatura non stop 37,5 a bez antibiotika 40)
Spirometrija po dolasku u bolnicu FVC=66 % nakon prve kontrole u VI mj FVC=58 %
i druga kontrola u VIII mj FVC=51 %.
Nakon temperature od 7 mjeseci bio sam u tako lošem stanju
da praktički nisam mogao stajat na nogama
1-30.IX.1995 liječim se u Zagrebu (Jordanovac) i konačno se stanje lagano počelo popravljati
Početkom X mj 95.g zbog simptoma gušenja odlazim u KBC Rijeku
U Rijeci me doktor mi savjetuje da radim drenažu (koju već 15 godina primjenjujem i koja mi praktički
jedina pomaže najviše od svega)
Već 15g živim sa dijagnozom KOBP i stalno me guši (rijetki su dani kad su smetnje lakše za izdržat)
Dobronamjerno savjetujem svima koji imaju sekret da rade drenažu.Na moju žalost ja sam
za drenažu saznao prekasno.Drenažom ja svoje dišne puteve održavam čistim te tako sprječavam infekcije
Možda ima neko neki dobar savjet bio bih zahvalan i volio bi da mi se jave pacijenti sa sličnim problemima pa da razmijenimo iskustva i tako jedni drugima pomognemo
Moj e-mail videti u profilu.
Svako dobro i pozdrav

Hendi-društvo

Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #30 poslato: April 26, 2010, 08:57:05 pre podne »

Van mreže vladimirk

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 7
Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #31 poslato: April 26, 2010, 09:28:02 pre podne »
Posle dugogodisnjeg kaslja, sada je mojoj sestri je dijagnosticirana ova bolest HOBP. Obe smo u skratenicama ja MS ona OHBP. Nikad nije pusila ali je bila pasivni pusac (i ja sam krivac). Pitam se, dali je dobro more za ovu bolest ili ne??
Pozdrav iz Poreča
Zovem se Vlado i imam 15godina hobp (vjerovatno i duže) nikad nisam pušio i redovito išao na kontrole.Ovo je teska bolest koja se ne može liječiti već se mora spriječiti.Ako ima zuto zelenog sekreta kao sto imam ja onda neka radi drenazu.Jednostavno efikasno bezbolno jeftino a pomaže jako puno.Evo ja sam sad na poslu i za pauzu odem kući napravim drenazu (položaj tjela u kojem lako izbacim sav sekret i time očistim svoje disne putove i spriječim kašalj).Kad ne bi napravio drenazu kasalj bi me mučio cijeli dan.Naravno kod suhog kašlja ne pomaže.Ja eto 15godina nekako funkcioniram i izgledam kao da mi nije ništa a opstruktivne smetnje su mi vrlo velikog stupnja.Kasalj se mora zaustaviti.Ja sam 95g imao tako veliku upalu (200 dana temp i uzasnog kašlja) da sam bio na dnu (10.08.1995 Fev1 bio 19% FVC 51% (prevedeno nisam mogao stajat na nogama.Lijep pozdrav i ako imas bilo kakvih pitanja slobodno mi se javi Vlado  

Van mreže U prvom licu

  • Član
  • **
  • Poruke: 2072
  • Pol: Žena
Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #32 poslato: April 26, 2010, 12:56:47 posle podne »
Hvala Vladimirk i dobrodosao. Ovo sa drenazom reci cu sestri a i ja cu sama da isprobam posto su mi puna pluca posle viroze. samo neznam tacno kakav je polozaj..za drenazu/? Inace, ni pijem tekucinu i zato uvjek imam problem da isfrlim sve od mene, a i gadi mi se. :) Pozdrav!

Van mreže vladimirk

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 7
Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #33 poslato: April 26, 2010, 01:16:43 posle podne »
Ja ti mogu to i poslati (kako se radi drenaza) cak sam se i slikao i opisao cijeli taj postupak.Ja sam skupo platio svoju naivnost i neznanje onih koji su mi trebali pomoć pre 15godina.Eto prije 3 sata sam bio kući na "drenazi" i eto me opet na poslu.Zato sestra neka hobp shvati vrlo ozbiljno i nek se drzi pod kontrolom.Kasalj se mora zaustaviti i tako sacuvati  pluca
Pozdrav    

Van mreže angely

  • Član
  • **
  • Poruke: 20871
  • Pol: Žena
  • ***ja imam problem za svako resenje***
Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #34 poslato: April 27, 2010, 12:18:24 pre podne »
Vladimire dobrodosao
da li su ispitali tvoj HOBP jel sa bronhitisom ili emfizemom?

Van mreže angely

  • Član
  • **
  • Poruke: 20871
  • Pol: Žena
  • ***ja imam problem za svako resenje***
Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #35 poslato: April 27, 2010, 12:24:17 pre podne »
mene je spasilo domace maslo koje prave jos uvek negde na selu zene za lek
pravi se iz tri puta kilogram masla ,kilogram meda i kilogram oraha se podeli na tri dela pa se te trecine sjedine i uzima se ujutro supena kasika....prvih dana sam osecala jako peckanje u plucima,a onda je krenulo izbacivanje...sad mi je lakse.Samo sto kod mene nisu nacisto prosli put su sumnjali i na emfizem,al to jedino mogu da ustanove biopsijom koju ja sad ne dam da se radi

Van mreže vladimirk

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 7
Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #36 poslato: April 27, 2010, 08:58:05 pre podne »
Moja je dijagnoza Bronchitis chr, obstr,bronchiectasiae bilat.U svakom slučaju kronicna drastična promjena disanja (promijene na plućima).Ja znam (osijećam) da sam sve ovo znao prije danas bi ja trcao "maraton".Ja jednostavno nisam znao,U kbc Puli su stalno govorili da to nije nista da je to moja stara bolest da ce se popravit.To je bila infekcija koja je počela u aprilu 94g sa laganim smetnjama u gornjim disnim putevima (gdje sam ja čak još i igrao kosarku).I onda je krenulo.U novembru 94g sam odigrao zadnji hakl (basket) gdje sam morao odustat jer me bilo sram od kaslja.U februaru 95 kad se vratio sa artroskopije koljena počela temperatura.Pa mjesec dana kod kuće stalno temp uz antibiotic.Pa 63 dana bolnica Pula.non stop sve gore i gore.Na ct mi ustanove bronhiektazije.Zub mi otekao (nisu nista napravili a kasnije mi doktorica u Zagrebu kaže da zbog zuba nije prolazila upala.Pokusavao akunpukturu,privatnog dr,bioenergeticare.I naravno pošto je bila temp i nenormalni kasalj pluća su stradala.Tako da sam praktički dosao (uz kontrolu pulmologa i terapiju i bolničku njegu) na to da mi je mama trebala pomoć da napravim 20 koraka do wc.(Kad sam otišao u Pulu sam mogao hodat).I onda mjesec dana Zagreb (Jordanovac) gdje mi sredise zub i za par dana osijetim (nakon dugo vremena) pomak na bolje.Posle sam u oktobru bio (zbog gušenja) 17 dana u bolnici u Rijeci.I tu mi Dr svaki put kaze "Vladimire radi drenazu i nemamo se što više vidjet".I od tada Vladimir radi drenazu i od tada vladimir ima temperaturu jednom godišnje 3-4 dana a ne mjesec dana ili 7 mjeseci kao prije.I sad gdje god pročitam za hobp.Ostavite pušenje javite se kod doktora.Ja pusio nisam nikad i redovito od 93g pod kontrolom pulmologa.Sada kad se pitam zbog čega me guši uvijek se vratim na 95g i kako jedva ostadoh ziv.Tako bi ja svakom ko ima obilno sekreta,slajma preporučio drenazu (ja vec 15g primjenjujem).Ko god ima kakvih pitanja moze mi se slobodno javit.Malo sam se raspisao ali barem danas imamo i mobitele i forume i mailove pa se iz svacijeg iskustva moze svako nesto naucit.Pozdrav     

Van mreže IvanaB

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 2
Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #37 poslato: Septembar 03, 2011, 06:02:52 posle podne »
Postovani Vladimire, puno bi mi znacilo da mi posaljete informaciju o postupku plucne drenaze. Moj otac ima HOBP u vrlo uznapredovanom stadijumu, jedva se krece i sekret u plucima mu predstavlja veliki problem jer se gusi. Unapred Vam hvala

Van mreže Mara_Karelwe

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 2
Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #38 poslato: Januar 30, 2012, 08:48:20 pre podne »
I moj otac boluje od HOBP, IV stepena, ne može da ustane iz kreveta, jel imate neki savet?

Van mreže sandram

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 2
Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #39 poslato: Mart 15, 2012, 05:24:25 posle podne »
Trebala bih 5 do 7 ljudi iz Srbije koji boluju od HOBP, a koji su voljni da popune anketu o toku svoje bolesti. Ukoliko ste zainteresovani ili imate pitanja, javite se na moj mail.

Van mreže Stanka Brusin

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 2
Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #40 poslato: Novembar 04, 2012, 04:38:20 pre podne »
Dobro jutro svima. Meni jos jedna slabo prospavana noc. Procitala sam o drenazi pa me interesuje kako se izvodi, jer i ja sam bolesnik opstruktivni. Hvala unapred i veliki pozdrav

Van mreže novembar2000

  • Član
  • **
  • Poruke: 33
Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #41 poslato: Decembar 14, 2013, 09:03:58 posle podne »
Zdravo svima.Moj otac boluje od HOBP treceg stepena.Od lekova koristi Spirivu i po potrebi Berodual.Interesuje me moze li mu se stanje poboljsati  Spirivom,odnosno da li Spiriva moze izleciti HOBP ?Hoce li morati biti pod terapijom do kraja zivota,ili je moguce doci do poboljsanja i izbaciti lekove?

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.