Autor Tema: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća  (Pročitano 96499 puta)

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #15 poslato: Septembar 19, 2008, 03:22:52 posle podne »
Ja cu izgleda u novembru na operaciju srca! Sve moje nade su u tome ....

Hendi-društvo

Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #15 poslato: Septembar 19, 2008, 03:22:52 posle podne »

Van mreže Roxi

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 3526
  • Pol: Žena
  • MS
Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #16 poslato: Septembar 19, 2008, 07:37:28 posle podne »
Uh..... samo da ti bude bolje.
O kakvom se problemu na srcu radi? Dobro je ako operacija to moze da resi.

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #17 poslato: Septembar 19, 2008, 11:22:21 posle podne »
Kad se pluća bore za svaki udah
Stalno raste broj obolelih od hronične opstruktivne bolesti pluća: oko 10 odsto stanovnika starijih od 40 godina bori se za vazduh .
HOBP je prvenstveno bolest pušača (Foto D. Jevremović)


U Srbiji svake godine raste broj obolelih od hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP). Pulmolog sa Instituta za plućne bolesti i tuberkulozu KCS dr Vesna Bošnjak-Petrović, predsednica Udruženja za HOBP i astmu, kaže kako se u Srbiji procenjuje da od HOBP boluje od osam do 10 odsto stanovnika starijih od 40 godina, a među njima je sve više žena.

– Ova bolest je u svetu označena kao četvrti faktor umiranja i jedan od najčešćih uzroka teške invalidnosti. Oboljenje je samo na prvi pogled bezazleno, jer počinje kašljem kod pušača, ali se postepeno pogoršava, čovek otežano diše, zamara se brže od ljudi istih godina… Na kraju ovi bolesnici više ne mogu da obavljaju ni osnovne životne aktivnosti poput lične higijene i ishrane – objasnila je za „Politiku” doktorka Bošnjak-Petrović.

Najveći problem je što se kod većine obolelih dijagnoza postavlja sa zakašnjenjem, kada je plućna funkcija oštećena, jer pušači, koji čine ubedljivo najveći broj obolelih, pogrešno smatraju da je kašalj nešto što „normalno” ide uz pušenje. Naša sagovornica kaže kako se uobičajeno događa da pušači često tegobe tipične za HOBP – kašalj, otežano disanje, zamor i povećan nastanak ispljuvka – pripisuju pušenju, a ne razmišljaju da je nedostatak vazduha, gubitak kondicije znak ozbiljne bolesti. Važno je uraditi spirometriju i sve ostale preglede. Ova bolest je, prema rečima dr Bošnjak-Petrović, progresivna, dakle, stalno se pogoršava.

Prema poslednjim procenama Svetske zdravstvene organizacije, u svetu ima 210 miliona ljudi koji boluju od ove bolesti, a u 2005. godini od HOBP je umrlo više od tri miliona ljudi, što predstavlja pet procenata svih smrtnih slučajeva u svetu. Usled toga poslednjih nekoliko godina najjače farmaceutske kuće ulažu veliki istraživački potencijal i novac u istraživanje efikasnosti novih lekova, koji mogu da uspore tok ove teške bolesti. Nova nada za obolele stiže u najavi da bi za desetak dana trebalo da budu objavljeni prvi rezultati studije UPLIFT, koju su sponzorisale poznate farmaceutske kompanije Beringer Ingelhajm i Fajzer. Lek generičkog naziva tiotropijum, koji usporava tok HOBP, istražen je u studiji koja je trajala četiri godine, u 37 zemalja, a obuhvatila je 5.993 obolela od HOBP.

Ovaj lek, kako nam potvrđuje doktorka Bošnjak, već koriste pacijenti u Srbiji, jer uz njega lakše dišu i uzima se jednom dnevno, ima produženo dejstvo do 24 časa. Pripada grupi bronhodilatatora i antiholinergika, koji pre svega šire bronhije i otklanjaju smetnje „zarobljenog vazduha”, ali ga pacijenti za sada dobijaju samo uz plaćanje 50 odsto participacije, kao i ostale lekove iz ove grupe. Mesečna terapija tiotropijumom košta 1.500 dinara. Nažalost, kako je HOBP bolest siromašnijih osoba, mnogima je to ipak skupo.

– Iako imaju teško oštećenje funkcije pluća, kvalitet života ovih pacijenata može da se popravi uz obavezni prekid pušenja i odgovarajuće lekove koji olakšavaju tegobe. Vrlo je značajna fizikalna terapija, koja podrazumeva da pacijent nauči vežbe disanja i jača mišiće disajnih organa, da šeta… Ova bolest ima i sistemsko dejstvo: gubitak mišića, kardiovaskularne smetnje, osteoporoza, česte depresije, pa je potreban multidisciplinaran pristup – kaže na kraju doktorka Bošnjak-Petrović.

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Kad-se-pluca-bore-za-svaki-udah.lt.html

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #18 poslato: Septembar 26, 2008, 10:25:56 pre podne »
Novosti u lečenju hronične opstruktivne bolesti pluća
24/9/2008


Posle višegodišnjeg istraživanja uskoro treba da budu objavljeni završni rezultati UPLIFT studije koja treba po prvi put da potvrdi efikasnost jednog leka u usporavanju toka hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP)

Početkom oktobra biće objavljeni prvi rezultati studije UPLIFT čiji je cilj da utvrdi da li lek tiotropijum usporava tok hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP). U ovoj značajnoj studiji čiji se rezultati s nestrpljenjem očekuju, učestvovalo je 5.993 obolelih od HOBP iz 37 zemalja.

Hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP) je oboljenje organa za disanje koje se moze prepoznati po sledećim simptomima: nedostatak daha, kašalj, zviždanje i povećan nastanak ispljuvka.

HOBP predstavlja jedan od glavnih uzroka smrti i invalidnosti širom sveta, a prema poslednjim procenama Svetske Zdravstvene Organizacije (SZO) u svetu ima 210 miliona ljudi koji boluju od ove bolesti. Od HOBP-a je u 2005. god. umrlo više od 3 miliona ljudi, što predstavlja 5% svih smrtnih slučajeva u svetu. Prema predviđanjima SZO do 2030. godine HOBP će postati četvrti glavni uzrok smrtnosti u svetu.

Najveći faktor rizika za dobijanje ove bolesti je pušenje cigareta, zatim zagađenje, čak i zagadjenost u zatvorenim prostorima usled primene čvrstih goriva za pripremu hrane i grejanje, kao i profesionalna izloženost brojnim zagađivačima.

Kako bolest napreduje, pluća sve slabije funkcionišu, zbog čega fizička aktivnost postaje veoma ograničena, ometajući sposobnost bolesnika da vodi normalan život i obavlja svakodnevne obaveze. Sem toga, dolazi do pogoršanja stanja, kada se bolesnik mora hitno zbrinuti i lečiti u bolnici. Napredovanjem bolesti pogoršanja su sve češća.

Sve ovo kod obolelih i lica koja se o njima brinu izaziva osećaj straha, uznemirenosti, frustracije, izolovanosti i depresije.

Zbog toga je veoma važno da se bolest na vreme otkrije i pokuša da se tok bolesti uspori, te da pacijenti ostanu sto duže samostalni i sa manje komplikacija i pogoršanja.

HOBP predstavlja i značajno ekonomsko opterećenje u društvu, slično opterećenju koje predstavlja rak dojke, moždani udar i čir na želucu. U većini zemalja, najveći deo troškova odlazi na bolničko lečenje.

Usled svega ovoga poslednjih nekoliko godina medicina ulaze napore da utvrdi da li pojedini lekovi mogu da uspore tok HOBP.

Sponzori studije UPLIFT su farmaceutske kompanije Boehringer Ingelheim i Pfizer Inc. Studija ce biti završena do kraja 2008.godine.

Vesti iz kompanije Boehringer Ingelheim



Izvor: Action Global Communications

ovde

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #19 poslato: Novembar 19, 2008, 02:43:39 posle podne »

Svetski dan borbe protiv HOBP

Ženeva -Svetska zdravstvena organizacija obeležava Dan borbe protiv hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP), koja obuhvata opstruktivni bronhitis i emfizem pluća.

Cilj obeležavanja tog datuma jeste da se javnost bolje upozna s prirodom te bolesti i da se promoviše poboljšanje kvaliteta zdravstvene pomoći koja se pruža tim pacijentima, objavljeno je u Ženevi. Do 2030. godine, HOBP bi mogao, po učestalosti, da postane četvrti uzrok smrtnosti u svetu. Pušenje je vodeći uzrok te bolesti.

U svetu je 2007. godine, prema podacima SZO, sa tom dijagnozom bilo 210 miliona osoba.

Glavni uzročnici te bolesti su, prema podacima SZO, pušenje, unutrašnje i spoljno atmosfersko zagađenje, izlaganje prašini ili hemijskim proizvodima na radnom mestu, kao i respiratorne infekcije kojima je organizam bio izložen tokom detinjstva.

HOBP karakteriše jutarnji kašalj s nekoliko ispljuvaka, velika zadihanost posle fizičkih napora, koja tokom godina postaje stalna, kao i progresivno smanjenje daha zbog stalnog skupljanja bronhija koje ugrožava funkcionisanje pluća.

Sadašnje terapije koje se primenjuju na pacijentima obolelim od HOBP-a malo poboljšavaju život pacijenata, ali je prestanak pušenja za sada jedini način da se spreči pogoršanje bolesti.

Izvor: B92

Van mreže jaca30

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 12
Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #20 poslato: Novembar 23, 2008, 01:17:07 pre podne »
LEKAR MI JE VRHUNSKI. TRENUTNO KORISTIM SPIRIVU I DISK. LAKSE DISEM PO OVOM VLAZNOM VREMENU

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #21 poslato: Novembar 23, 2008, 01:57:36 pre podne »
cao Jaco

Ima ovde nas dosta ali nam malo treba vremena da se nadjemo na foumu :D!
Ako mozes napisi nesto o sebi i svojoj bolesti, koji je taj mnogo dobar lekar ... bilo sta.
Ja nemam bas HOBP, nasa drugarica Angely muku muci sa njom i lekarima pa kad opet svrati do nas moci ce da procita i tvoje iskustvo i da "razmenite utiske" :D!

Lepo je sto si sa nama :D, mada nije lepo sto imas HOBP :(!

Van mreže angely

  • Član
  • **
  • Poruke: 20871
  • Pol: Žena
  • ***ja imam problem za svako resenje***
Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #22 poslato: Novembar 23, 2008, 10:39:17 posle podne »
LEKAR MI JE VRHUNSKI. TRENUTNO KORISTIM SPIRIVU I DISK. LAKSE DISEM PO OVOM VLAZNOM VREMENU

I meni je Spiriva pomogla prosle godine ;)

Van mreže jaca30

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 12
Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #23 poslato: Novembar 27, 2008, 11:03:42 posle podne »
Cao,evo ovih dana kad je vlaga jedva disem. svako jutro razmisljam da li da idem na posao. radim u banci Eurobanci EFG. pre cetiri godine sam mesec dana lezala u bolnici sa kiseonikom.U klinici za plucne bolesti i tbc kod doktora Milorada Vukcevica. Da ne bi njega nebi bilo ni mene. Najgore je sto pusim. Nikako da bacim duvan i kad god mi nije dobro ja resim  necu vise i tako stalno.
Deca me stalno kritikuju kao nemam pravo da se tako ponasam.Ljubim vas sve i lepo se osecam sa vama.

Van mreže nensi

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Žena
  • NENSI
Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #24 poslato: April 08, 2009, 12:58:05 posle podne »
Ja bolujem od HOBP, zato se pridružujem vama. Razmenimo iskustva, ja ću pisati o mojoj borbi sa ovom bolešću. Udružimo se te tako pomognimo jedni drugima.

Van mreže U prvom licu

  • Član
  • **
  • Poruke: 2072
  • Pol: Žena
Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #25 poslato: Avgust 11, 2009, 04:08:33 posle podne »
Posle dugogodisnjeg kaslja, sada je mojoj sestri je dijagnosticirana ova bolest HOBP. Obe smo u skratenicama ja MS ona OHBP. Nikad nije pusila ali je bila pasivni pusac (i ja sam krivac). Pitam se, dali je dobro more za ovu bolest ili ne??

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #26 poslato: Avgust 18, 2009, 10:54:28 posle podne »
To će ti reći angely kada dođe.  ;)

Van mreže angely

  • Član
  • **
  • Poruke: 20871
  • Pol: Žena
  • ***ja imam problem za svako resenje***
Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #27 poslato: Septembar 12, 2009, 12:01:11 pre podne »
Posle dugogodisnjeg kaslja, sada je mojoj sestri je dijagnosticirana ova bolest HOBP. Obe smo u skratenicama ja MS ona OHBP. Nikad nije pusila ali je bila pasivni pusac (i ja sam krivac). Pitam se, dali je dobro more za ovu bolest ili ne??

more je dobro .ali samo par dana (do 15)
ja posto sam stalno ovde i nemam bas srecu s tim

sad sumnjaju da prelazi na emfizem..tako da mutiram polako ali uspesno.

Van mreže U prvom licu

  • Član
  • **
  • Poruke: 2072
  • Pol: Žena
Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #28 poslato: Oktobar 07, 2009, 12:33:43 posle podne »
Dali pluca bole odpozadi? U ledja na pr...mene boli nekoliko dana..

Van mreže angely

  • Član
  • **
  • Poruke: 20871
  • Pol: Žena
  • ***ja imam problem za svako resenje***
Odg: HOBP-Hronična opstruktivna bolest pluća
« Odgovor #29 poslato: Oktobar 07, 2009, 11:37:09 posle podne »
mene je uglavnom bolelo spreda

ko zna mozda i moze

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.