Autor Tema: ANKETA: Početak Multiple Skleroze  (Pročitano 140423 puta)

Van mreže Roselita

  • Član
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Žena
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #30 poslato: April 22, 2008, 10:30:58 pre podne »
Simptomi su se javili malo prije 30-tog rođendana. Smetnje govora i trnci u lijevoj šaci. Moja liječnica opće prakse nije imala pojma što bi samnom. No angažirala se cijela obitelj, pa je moja ujna od svoje prijateljice neurologinje čula da bi to mogao biti neurološki problem i da se obavezno javim u hitnu ambulantu bolnice kojoj po mjestu stanovanja pripadam. Otišla sam jedno popodne samo zato da mi familija više ne kvoca jer su se simptomi počeli povlačiti sami od sebe.

Jedno popodne zakucala sam na vrata hitne duboko uvjerena da će me potjerati kući, ali dežurna liječnica me detaljno pregledala i ozbiljno obavijestila da su moji simptomi ozbiljni i da moram ostati u bolnici par dana da me detaljnije pregledaju.
To je bio totalni šok za mene. Zadnji put sam bila u bolnici kad sam kao malena vadila krajnike. Naslušala sam se priča o vezama i podmičivanjima koji su potrebni da se dobije krevet, a ja čak ni uputnicu nisam imala!

U bolnici su mi obavili milion pretraga, uključujući MR mozga i punkciju likvora. Konačnu dijagnozu nisam dobila, ali uspoređujući svoje simptome sa ostalima na odjelu, brzo mi je postalo jasno o čemu se radi.
Par godina su me vodili pod dijagnozom kojoj nikako da zapamtim ime (po Vuku bi se reklo encefalitis diseminata), a onda, nakon trećeg relapsai službeno sam MS-ovka.

Hendi-društvo

Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #30 poslato: April 22, 2008, 10:30:58 pre podne »

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #31 poslato: April 22, 2008, 06:47:27 posle podne »
Prvi simtomi 86 trnjenje prstiju desne ruke,blicevi gubljenja vida,bol u oku.Razvijala se godinama,uz početne simtome koji se i dalje javljaju, sad imam stalni rotatorni nistagmus,duple slike,smetnje govora,hemipareza desno, tremor ruku povremeno jače izražen.2002 encefalomijelitis diseminata,2008 MS

Van mreže Velja

  • Član
  • **
  • Poruke: 85
  • Pol: Muškarac
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #32 poslato: Maj 14, 2008, 09:44:28 pre podne »
Prvi problemi i Dg '98, u 20-toj!  :D  :D  :D

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110038
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #33 poslato: Maj 14, 2008, 05:15:24 posle podne »
 :'(  I ti si "podmladak".  Koji problemi su bili te 98-me?

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #34 poslato: Maj 15, 2008, 07:51:09 pre podne »
I meni je prvi napad bio 98. :-\

Van mreže Velja

  • Član
  • **
  • Poruke: 85
  • Pol: Muškarac
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #35 poslato: Maj 15, 2008, 01:45:04 posle podne »
:'(  I ti si "podmladak".  Koji problemi su bili te 98-me?

Prvi problemi, kao i kod vecine, gubitak vida na jednom pa na drugom oku (pocetkom '98). Sredinom '98 problemi sa levom nogom (bukvalno sam je vukao) i tek tada sam zavrsio na neurologiji kada mi je postavljena Dg G-35.

Od tada sam imao periode poboljsanja i pogorsanja. Naravno, svako pogorsanje je ostavljalo posledice.

I tako...

Van mreže Ena

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 133503
  • Pol: Žena
  • Zivot je izazov.Ne gubi vreme uzivaj u njemu...
  • Dg: MS
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #36 poslato: Jun 24, 2008, 06:47:20 posle podne »
I meni je prvi simptom bio 98 zamucenje na desnom oku koje se javilo odjednom na poslu,iste godine posle stresa se javila vrtoglavica i bila sam nedelju dana u krevetu.99-te se opet javila vrtoglavica i prosla kao i prethodna,a dijagnozu sam dobila 2002-ge na MR na svoju inicijativu inace bi jos vukla razne simptome,da nepominjem trnjenje ruku i celog tela pri savijanju glave.

Van mreže Ena

  • VIP
  • ***
  • Poruke: 133503
  • Pol: Žena
  • Zivot je izazov.Ne gubi vreme uzivaj u njemu...
  • Dg: MS
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #37 poslato: Jun 24, 2008, 06:50:24 posle podne »
greskom sam kliknula na glasanju 30-35 a treba 20-30.Ma ubi ova vrucina.

Van mreže sun

  • Član
  • **
  • Poruke: 14
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #38 poslato: Jun 26, 2008, 10:36:28 posle podne »
Imala sam prvi relaps u feb. 2007, tada sam radila magnetnu r. i nisa nije pokazala. Blago trnjenje se povuklo samo od sebe. sledeci relaps je slijedio u avgustu 2007 i tad sam dobila dijagnozu. Opet isto rnjenje u nogama, ali mnogo jace. Zatim relapsi u dec 2007, febr 2008 i sad zadnji u maju. Ne uzimam jos nikakvu terapiju.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110038
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #39 poslato: Jun 26, 2008, 11:01:36 posle podne »
Uh, ala si ti zaređala. Kakve si promene napravila u životu u odnosu na period pre prvog "udara"?
Jesi li sama (greškom/nepažnjom) isprovocirala neki od  relapsa?

Van mreže figurica

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 7
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #40 poslato: Jul 10, 2008, 12:03:33 posle podne »
Prvi simtpom mi se javio 1987. godine kao zuta tacka ispred ociju koja razdvaja likove i blaga utrnulost cele desne strane tela i posto je mama moje drugarice bila lekar natera me da odem na neurolosku...odem na pregled i jedva pristanem da ostanem na ispitivanju jer sam se plasila lumbalne punkcije. uradili su mi je odmah kao sto su i obecali ali to nije bilo ni najmanje strasno, strasno je bilo sto sam tad prvi put cula za ms i videla toliko mladih ljudi tamo u kolicima(tada sam imala 27 godina)posle svih ispitivanja koje su mi obavili puste me sa dijagnozom encefalomielitis disseminata i kazu mi da nije ms i da mi ne trebaju nikavi lekovi...ali posto djavo nikada ne spava, jedan od pacijenata koji su bili tamo a koji je bio u dosta losem stanju zatrazi da vidi moju otpusnu listu i kaze " Takva se moja lista bila pre pet godina!"i to se meni tako ureze u podsvest i bez obzira sto su mi se svi simpotimi bili povukli za tih nedelju dana koliko sam bila tamo ja sam svaku svoju trapavost videla kao pocetak bolesti...ali nista apsolutno nista mi nije bilo do 1999. godine ( u medjuvremenu sam se udala, dete rodila i zivela potpuno normalno). Tada je malo pocela da mi zapinje noga pri hodu , pa malo vise i na kraju sam otisla na magnetnu na kojoj su mi utvrdili dijagnozu...najveca sreca u svemu je bila ta sto sam snimak odnela profesoru Levicu, koji je jedan pre svega veliki covek a naravno i veliki strucnjak koji je pogledao moj snimak sa recima "Posle 12 godina drugi simpotom-pa to je potpuno benigno" i sve vise nije bilo tako strasnoTada sam dobila pulsnu terapiju 5x po 1000 ne znam kako se zove necega, od cega mi nije bilo nista bolje i onda sam otisla u banju Kanjizu  posle koje sam se sjajno osecala ali naravno neko vreme. Nikakve lekove nisam dobijala, a videvsi moju izbezumljenost svaki put kad dodjem na kontrolu kod dr.Levica rekao je da je najbolj eda se nas dvoje sto redje vidjamo...i tako je i bilo. godinama nisam otisla na neurolosku, hodam sa stapom, dva puta sam ostajala bez posla i dozivela bezbroj stresova koji naravno svaki put ostave novi trag ali se ne predajem jos uvek, a i necu.Cini mi se da sam svojim strahom sama prizvala ovu bolest , pa onda mogu i sama da je oteram od sebe zar ne? Sad sam resila da pokusam da dobijem invalidsku penziju od koje sam isto tako bezala punih pet godina, ali sam to napokon svarila i nadam se da cu uspeti u tome. Ma u stvari jednostavno sam se pomirila sa svojom bolescu i gledam da uradim ono najbolje sto mogu i da zivim najnormalnije moguce.

Van mreže Maki

  • Član
  • **
  • Poruke: 16539
  • Pol: Žena
  • nova ja
  • Dg: MS
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #41 poslato: Jul 11, 2008, 04:47:48 posle podne »
 meni je prvi napad bio 99 sa 19 godina ,
a da imam ms receno mi je prosle godine
o tome sam na drugim temama pisala pa sad necu ponovo!

Van mreže Stesa

  • Član
  • **
  • Poruke: 64
  • Pol: Žena
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #42 poslato: Jul 12, 2008, 03:10:02 pre podne »
Dijagnozu sam "dobila" na 22, i to relativno brza nakon prvih manifestacija (osecaj "najlona" oko nogu, svrab i nakon mesec -dva i spastican hod) onda sam ispracena na KT, pa tamo slucajno ulazi doktorica koja gleda kako idem, cudno se gleda sa "kompjuterasem" i vodi me u sobu gde na petom od sest zauzetih kreveta mi stavljaju infuziju (nisam imala pojma sta) i u razgovoru sa ostalima saznajem da svi imaju MS. I tako. Ovu “boljku” imam punih 12 godina i zasada se postujemo – ja nju, ona mene. E, zadnjih nekoliko godina je ne postujem bas (cigarete, hrana, stres  i ostalo), pa ne postuje i ona mene – imala sam nekoliko relapsa. Posle kortiko-terapije su se povlacile, ali i ostavljale nekih “uspomena”. Inace, primam “Betaferon”, nekoliko doza kad mi ja dijagnosticirana MS, i zadnjih nekoliko godina (sa pauzama u trudnoci i dojenju).
Inace, sa ovom dijagnozom sam diplomirala, udala se, zaposlila, rodila dvoje dece. Polako me sustize, ali ne dam se ja. Umaram se brze, ravnoteza mi je kad-kako, posle dugog sedenja moram malo stajati pre nego sto “pustim korak”, ali snalazim se.  :-\

Van mreže sun

  • Član
  • **
  • Poruke: 14
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #43 poslato: Jul 21, 2008, 11:28:24 posle podne »
Uh, ala si ti zaređala. Kakve si promene napravila u životu u odnosu na period pre prvog "udara"?
Jesi li sama (greškom/nepažnjom) isprovocirala neki od  relapsa?
Pa bas sam zaredjala... Ne mogu da kazem da sam sama nekom svojom nepaznjom isprovocirala te relapse. Naprotiv, pokusavala sam vise da spavam, da vodim racuna o ishrani i svemu sto se preporcuje pacijentima oboljelim od ms. Jednostvno, dolazili su sami od sebe. Smanjila sam cigarete na 3-4 dnevno, a pusila sam kutiju na dan. Trenuno se osjecam dobro i nadam se da ce tako sto duze da ostane. U tom periodu od avg 2007 do marta ove godine imam i 2 neuspjele trudnoce iza sebe. Mozda su i one jedan od razloga, mada moj neurolog tvrdi da nisu. Imala sam i jedan relaps na pocetku druge trudnoce. U trudnoci nisam pusila. Koliko god da razmisljam o svemu uvjek dolazim do zakljucka da tu nema mnogo pravila.     

Van mreže janja

  • Član
  • **
  • Poruke: 18
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #44 poslato: Jul 25, 2008, 03:56:20 posle podne »
Suprug je dobio dijagnozu u 45-oj ali je imao probleme i ranije.

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.