Autor Tema: ANKETA: Početak Multiple Skleroze  (Pročitano 140745 puta)

Van mreže olgiva

  • Član
  • **
  • Poruke: 27
  • Pol: Žena
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #15 poslato: Februar 03, 2008, 10:55:37 posle podne »
Cao Sklerozice i svaka cast za uredjivanje sajta
meni su se prvi simptomi pojavili par godina pre 1999.
Osecala sam slabost desne noge i nekako mi je noga sama isla na unutra. To se desavalo kada se bas zamorim i isla sam kod ortopeda na Banjicu pa su mi dali da radim vezbe jer mi je kriva kicma pa je verovatno to uzrok. Kada sam dosla do toga da ne mogu vise da kontrolisem desnu nogu neko mi je savetovao da idem kod neurologa i eto.
Ja i dalje nemam drugih simptoma sto se tice vida, pokretanja ruku i sl. samo sto mi se prag izdrzljivosti tj. trenutak kad se zamorim drasticno promenio. Brzo se umorim i sva se ukocim, najvise kicma, lumbalni deo, sto opet mozda ima veze i sa kicmom ali i sa ms.
toliko za sada. Moram priznati da mi je mnogo lakse kad citam teme sa sajta ili kad ovako kuckam o svojoj bolesti jer inace ne pricam o tome i vrlo malo ljudi u mojoj okolini uopste zna da sam bolesna.

Hendi-društvo

Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #15 poslato: Februar 03, 2008, 10:55:37 posle podne »

Van mreže beatrisa1971

  • Član
  • **
  • Poruke: 1233
  • Pol: Žena
    • Živeti sa invalidnošću
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #16 poslato: Februar 05, 2008, 03:49:58 posle podne »
Hvala draga Maco na podrsci i lepim zeljama. :)

Budi mi dobro ! Puno te pozdravljam    :a7:

Van mreže Maca

  • Član
  • **
  • Poruke: 2166
  • Pol: Žena
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #17 poslato: Februar 05, 2008, 06:56:47 posle podne »

I ti budi dobro! Puno te pozdravljam   :)  :a7:

Blizanac

  • Gost
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #18 poslato: Mart 23, 2008, 08:44:33 posle podne »
Prve simptome sam imao 1993 i 1995 za vreme studiranja vidu dupliranja vida i opšte malaksalosti. Mislim da sam u to vreme maximalno iscrpljivao organizam (red učenja, red žurki, red trave, red ispita), uz ogroman emotivni stres koji sam imao kada sam raskinuo sa devojkom i kao i svaki normalan Srbin, zainatio se i prekinuo odnose sa društvom i najboljim prijateljem. Sve je to prošlo samo od sebe, dok se nisam oženio 2003 i za vrlo kratak period imao vrlo stresan život (bar sam ga ja tako doživeo - brak, sređivanje kuće, 2 klinca, odgovoran posao, smena generacija-moji roditelji i ja, putovanja,...). 2005. mi se naravno, nakon dugog perioda iscrpljivanja i nespavanja, javila vrtoglavica, nizak pritisak i problemi sa vidom - jedno neregularno stanje , s obzirom da sam oduvek bio veoma pokretan i brz. Iste 2005 (kad sam imao 35), su mi sa MRI dijagnostikovane promene u mozgu koje odgovaraju MS. Od tada na ovamo, nema nekih velikih promena sem što se brže umaram i da mi se smetnje (vrtoglavica i vid, blago trnjenje u nogama) pojačavaju kada sam fizički ili psihički umoran (a zbog male dece ponekad ne mogu da se odmoim u istom trenutku kad za to osetim potrebu). Sada sam na nekoj proteinskoj terapiji (tzv. Studija lečenja - što bi se reklo kao zamorčić) već 1 god (od ukupno 2.5god, koliko traje terapija). Ne osećam promene ni na bolje ni na gore - imam osećaj da sve ide kao i da nisam na terapiji... Radim i živim punim životom za sada, navikao sam se na smetnje i živim sa njima, tj kontrolišem se (ne mogu da recimo igram (fizički ne mogu da uhvatim ritam), idem malo sporije - zbog vrtoglavice),...

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110100
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #19 poslato: Mart 23, 2008, 08:49:20 posle podne »
Pozdrav i dobrodošao u ovo malo društvance. :)

Van mreže Maca

  • Član
  • **
  • Poruke: 2166
  • Pol: Žena
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #20 poslato: Mart 24, 2008, 12:14:26 pre podne »
Blizanac, dobrodošao!  :)

Van mreže Peca_Le

  • Član
  • **
  • Poruke: 1421
  • Pol: Muškarac
  • Dg: MS
  • Grad: Leskovac
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #21 poslato: Mart 24, 2008, 07:21:09 posle podne »
zdravo

Van mreže beatrisa1971

  • Član
  • **
  • Poruke: 1233
  • Pol: Žena
    • Živeti sa invalidnošću
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #22 poslato: Mart 24, 2008, 10:25:34 posle podne »
Dobro došao aktivni,brzi i emotivni Blizanče!!! :)

Ima ovde i anketa.Pogledaj gde ces se ti naci...


Van mreže Moviefreak

  • Član
  • **
  • Poruke: 96
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #23 poslato: Mart 25, 2008, 09:42:58 posle podne »
u Hrvatskoj se ne moze dijagnosticirati MS bez najmanje 2 kriterija kao i prema americkim standardima
ja zadovoljavam samo jedan MR (lezije) drugi nalazi uredni
javim vam sto se dogadja sam mnom
ali danas sam cak flertovala s lijecnikom jer nekako nakon mjesec i pol bolovanja osjecam se odmornije
ne prstim od energije a trebala bi da sam imala samo kronicni umor

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110100
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #24 poslato: Mart 25, 2008, 09:53:36 posle podne »
ali danas sam cak flertovala s lijecnikom jer nekako nakon mjesec i pol bolovanja osjecam se odmornije

 mali1 mali1 mali1
Ajde onda lagano nazad na posao.  mali1

Van mreže Moviefreak

  • Član
  • **
  • Poruke: 96
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #25 poslato: Mart 25, 2008, 10:33:00 posle podne »
pa idem iduci tjedan i koma mi je ))
hm, mene npr. listovi jako cesto bole kao da sam trcala satima, hm...to im nisam rekla, naime sad kad citam optusno pismo nisam im nista ni rekla ))) jer mi se onda cinilo normalno da sam umorna ....

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110100
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #26 poslato: Mart 25, 2008, 10:36:13 posle podne »
Ponekad, kada me tako bole noge (a nije grč u pitanju), zajašem bicikl, malo ispedalam, tuš i kao preporođen. Pokušaj sa nekom laganom rekreacijom.

Van mreže cecam

  • Član
  • **
  • Poruke: 352
  • Pol: Žena
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #27 poslato: Mart 29, 2008, 06:48:35 posle podne »
Prve simptome sam dobila sa sedam godina ( prvi atak ) i do 27 godina , kada mi je postavljena dijagnoza, imala sam mnogo ataka. A zasto je trebalo toliko vremena?! Zato sto prvo doktor u ambulanti nije prepoznao neuroloski problem , drugo:kada su mi krenuli problemi sa vidom pa sam to lecila , kasnije nisam htela da idem na neurolosko ispitivanje i na kraju kada vise nije atak hteo sam da prodje , otisla sam neurologu gde su odmah "sa vrata" prepoznali MS ( tremori , hemipareza , govor , vrtoglavica ) .

Van mreže enigma

  • Član
  • **
  • Poruke: 15
  • Pol: Žena
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #28 poslato: April 21, 2008, 06:12:11 posle podne »
Zanimljiva anketa. ja sam u 26 ušla u klub odabranih :-))

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110100
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: ANKETA: Početak Multiple Skleroze
« Odgovor #29 poslato: April 21, 2008, 06:14:09 posle podne »
Da, da. Mi smo nešto posebno. Retkost. :) :) :)

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.