Autor Tema: Antifosfolipidni sindrom-da li imate pogresnu dijagnozu?  (Pročitano 24475 puta)

Van mreže Seka

• Član
  • **
Antifosfolipidni sindrom-da li imate pogresnu dijagnozu?
« poslato: Februar 12, 2010, 06:45:11 posle podne »

Da li imate pogresnu dijagnozu?

5% dijagnosticiranih sa MS u stavri  i ne boluje od te bolesti vec od Hjuzovog sindroma, bolesti krvi koja na neki nacin imitira MS.

Antifosfolipidni sindrom, Hjuzov sindrom,(Hughes Syndrom), sindrom lepljive krvi su nazivi za jednu bolest koja je prvi put opisana 1983. od strane dr Graham Hughesa u Britanskom Medicinskom zurnalu.      .

Simptomi te bolesti su slicni sa simptomima MS. Iztrazivanja su u toku, a doktori se cude kako je moguce da se ovaj vrlo jednostavan test nije ranije sprovodio prilikom uspostavljanja dijagnoze  MS. Lijecenje HS je jednostavno i jeftino, aspirinom i heparinom.

Pogresno dijagnostifikovani MS pacijenti u stvari imaju antifosfolipidni sindrom (APS) poznat kao i Hjuzov sindrom (Hughes Syndrom) koji se manifestuje problemima sa kretanjem, memorijom, govorom, neuroloskim sistemom.

Kampanja oko pogresne dijagnoze krenula je od Dzona Simpera  koji je pogresno dijagnostifikovan sa MS prije 26 godina, ali sada mu se stanje popravlja posle uspesne terapije kojom se tretira  HS.

Simptomi HS  se podudaraju sa simptomima MS u sledecem: slabost, zamor, gubitak kordinacije, mentalna konfuzija, dupla slika, ataksija, problemi sa govorom. Pacijenti mogu zavrsiti i u kolicima.

Ljudi bespotrebno pate jer jednostavno ne znaju istinu o svojoj bolesti.

Oko 150,000 ljudi u UK boluje od HS porucuju iz St Thomas bolnice gdje je istrazivanje i sprovedeno.

Jos uvijek je sve neorganizovano, porucuje prof. Hjuz, jer je ljudima receno da boluju od MS i tako su  leceni bez rezultata, a cinjenica je da su pogresno dijagnosticirani.

Profesor Hjuz preporucuje da se urade dva jednostavna testa kojima se analizira krv, i na osnovu tih rezultata se utvrdjuje dijagnoza. Testira se na : antikardiolipinska antitela i na lupus anticoagulant. Ako se pokaze da imate HS to znaci da vas imuni sistem proizvodi proteine ili antitela koja vasu krv cine vise lepljivom nego sto treba sto dovodi do teze cirkulacije koja ometa razne funkcije mozga.

Testovi pokazuju rezultate od ‘slabo pozitivni’ do ‘jace pozitivni’. Ali ako neko dobije rezultate sa manje izrazenim Hs to ne znaci da ne boluje od ove bolesti. Takodje, ako je samo jedan od dva testa pozitivan znaci da bolujete od Hs. Samo ovaj test kojim se analizira krv moze da ukaze na postojanje HS.

Simptomi koji su zajednicki za  HS ili MS:

·        Vrtoglavice

·        Dupla slika

·        Ataksija

·        Gubitak osecaja

·        Misicna slabost

·        Otezano kretanje

·        Problemi sa mokrenjem

·        Zamor

·        Depresija

·        Otezan govor

Simptomi koji su karakteristicni za HS

·        Tromboza

·        Migrena, glavobolje

·        Srcani napad

·        Gubitak pamcenja

·        Osip u vidu crvenih pecata

·        Grcevi, modrice

·        Suve oci

Simptomi karakteristicni za MS:

·        Osteceni omotac nerva (mijelin)

·        Poboljsanja I pogorsanja

·        Degeneracija

Na klinici St Thomas u Londonu ispitivanja su pokazala da je 32% dijagnostfikovanih sa MS u stvari boluju od HS.

MR(magnetna rezonanca) ne moze pokazati tacnu dijagnozu jer se plakovi mogu pojaviti i kod HS, kao ni analiza likvora.

Izostavlja se i mogucnost da bolesnik ima obe bolesti. Istrazivanja se trenutno sprovode i u Italiji, Japanu, Francuskoj, Spaniji i Izraelu.

http://www.msrc.co.uk/index.cfm?fuseaction=show&pageid=736

Hendi-društvo

Antifosfolipidni sindrom-da li imate pogresnu dijagnozu?
« poslato: Februar 12, 2010, 06:45:11 posle podne »

Van mreže Seka

• Član
  • **
Odg: Antifosfolipidni sindrom-da li imate pogresnu dijagnozu?
« Odgovor #1 poslato: Februar 12, 2010, 06:53:21 posle podne »
Ako imate 2 puta u roku od 12 nedelja pozitivan rezultat na
Antikardiolipinska At IgM+IgG
Lupus antikoagulans
vasa dijagnoza je ANTIFOSFOLIPIDNI SINDROM!

http://www.medicinskicasopis.org/pdf/br%208/sr/Full/Antifosfolipidni%20sindrom.pdf

Laboratorijski kriterijumi
a) LA pozitivan test najmanje 2 puta za poslednjih
12 nedelja tokom odvojenih merenja
b) prisustvo umerenih do visokih serumskih ili
plazmatskih koncentracija aCL klase IgG i/ili IgM (tj.
za IgG: >40 IgG fofolipidnih jedinica/mL (GPL/mL)
ili za IgM: >40 IgM fosfolipidnih jedinica/mL
(MPL/mL) ili vrednosti iznad granice 99 percentila
metode) najmanje dva puta za poslednjih 12 nedelja
tokom odvojenih merenja
c) prisustvo umerenih do visokih serumskih ili
plazmatskih koncentracija aβ2GP-I antitela klase IgG
i/ili IgM (vrednosti iznad granice 99 percentila
metode) prisutna najmanje 2 puta za poslednjih 12
nedelja tokom odvojenih merenja (5).

Van mreže Seka

• Član
  • **
« Odgovor #2 poslato: Februar 12, 2010, 07:06:53 posle podne »
Koji laboratorijski testovi mogu pomoći dijagnosticiranju antifosfolipidnog sindroma?

U krvi pacijenata s antifosfolipidnim sindromom mogu se pronaći razna antitijela na molekule koje zovemo fosfolipidi. Pretrage uključuju:
VDRL/RPR (test za sifilis koji može biti lažno pozitivan kod ovih pacijenata)
lupus antikolagulant
produženi PTT
kardiolipinska antitijela.

Kao što je već prethodno rečeno, antikardiolipinska antitijela mogu se pronaći kod pacijenata s imunološkom bolesti, sistemskim lupusom erythematosusom kojeg karakterizira abnormalna produkcija različitih antitijela.

Koji je uzrok antifosfolipidnog sindroma?

Uzrok ovog sindroma nije u potpunosti poznat. Antifosfolipidna antitijela reduciraju razinu annexina V, proteina koji veže fosfolipide i ima snažno antikoagulacijsko djelovanje. Snižavanje razine annexina V smatra se mogućim mehanizmom koji je odgovoran za povećanu sklonost grušanju krvi i spontanim pobačajima karakterističnima za ovaj sindrom.

Antifosfolipidna antitijela kao što su antikardiolipinska također se povezuju sa sniženim razinama prostacyclina, kemijskog spoja koji sprječava skupljanje trombocita u grude.

Kako se liječi antifosfolipidni sindrom?

Liječenje ovog sindroma napredovalo je od  osamdesetih godina prošlog stoljeća kad je otkriven njegov klinički značaj.

Svakoj njegovoj manifestaciji i liječenju svake osobe s ovim sindromom pristupa se individualno.

S obzirom da je velik broj manifestacija ovog sindroma povezan s abnormalnim grupiranjem normalnih krvnih stanica zaduženima za grušanje poput trombocita, liječenje je usmjereno k sprječavanju grušanja krvi njenim razrjeđivanjem. Pacijenti s ovim sindromom skloni su trombozi, a abnormalno grušanje krvi može utjecati na funkcioniranje praktično svakog organa. U terapiji ovog sindroma koriste se antikoagulanti-lijekovi koji razrjeđuju krv, kao što su heparin i coumadin. Aspirin također utječe na trombocite sprječavajući njihovu agregaciju (grupiranje) te se također ponekad propisuje u niskim dozama.

U liječenju se koriste i kortizonski lijekovi kao što je prednison koji potiskuje imunološku aktivnost i upalu kod pacijenata s određenim oblikom ovog poremećaja.

Primijećeno je da primjena lijeka hydroxychloroquina kod pacijanata sa sistemskim lupusom erythematosusom i antikardiolipinskim sindromom, štiti od zgrušavanja krvi.

Također se primjenjuje i intravenozna terapija gama globulinom za grupu pacijentica kod kojih su zabilježeni spontani pobačaji te kod pacijentica s niskim brojem trombocita tijekom trudnoće. Novija istraživanja govore o tome da primjena intravenozne terapije gama globulinom nema ništa bolje efekte od kombinacije heparina i aspirina.

http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=184&Tekst2ID=185&Show=2149

Van mreže Seka

• Član
  • **
« Odgovor #3 poslato: Februar 13, 2010, 09:18:13 posle podne »
Na temu pogresnih dijagnoza i MS-a nasla sam jedan odlican link odnosno prirucnik
http://www.neurology.wisc.edu/publications/07_pubs/Neuro_2.pdf
a za one koji ne otvore,kopiracu najzanimljivije,niz bolesti ili stanja koje zbog slicnosti simptoma(nalaz MR)  mogu da navedu lekare na pogresnu dijagnozu MS,od kojih je jedan i tema ovog topica ANTIFOSFOLIPIDNI SINDROM.

Partial Differential Diagnosis of MS on MRI
1. Age-related changes
2. Acute disseminated encephalomyelitis
3. CNS vasculitis
4. Behçet disease
5. Sjögren syndrome
6. Sarcoidosis
7. Metastatic neoplasm
8. CADASIL (cerebral autosomal dominant arteriopathy with
subcortical infarcts and leukoencephalopathy)
9. Binswanger disease
10. Migrainous ischemia
11. Cerebrovascular disease
12. Progressive multifocal leukoencephalopathy
13. Inherited white matter diseases
14. Effects of radiation therapy or drugs
15. CNS lymphoma
16. Lyme disease
17. HTLV-1 infection
18. CNS lupus
19. Mitochondrial encephalopathies
20. Antiphospholipid antibody syndrome

Van mreže U prvom licu

• Član
  • **
  • Pol: Žena
« Odgovor #4 poslato: Februar 14, 2010, 12:08:08 posle podne »
Jeste li citali o ovome? Ovo sam pronasla pre par meseci i niko od doktora nije znao da pojasni.
http://www.blogovanje.com/desetka/komentari.php?id=99
Ja sam se skroz nasla u ovome kada sam ga citala lani, pogotvo momenat sa crvenim pecatima na kozi (koje sam imala ispod kolena, duze vreme se nisu povukli). Cak sam i pitala kod nas dali rade te krvne analize, test na  : antikardiolipinska antitela i na lupus anticoagulant, pa sam odustala posto jedan je bio veoma skup a drugi ne rade. Ali je impozantna brojka od 32% .. I opet cirkulacija je u pitanju..

Van mreže Tosh

• Član
  • **
  • Pol: Muškarac
« Odgovor #5 poslato: Februar 14, 2010, 12:10:53 posle podne »
Ja sam se skroz nasla u ovome kada sam ga citala lani, pogotvo momenat sa crvenim pecatima na kozi (koje sam imala ispod kolena, duze vreme se nisu povukli). Cak sam i pitala kod nas dali rade te krvne analize, test na  : antikardiolipinska antitela i na lupus anticoagulant, pa sam odustala posto jedan je bio veoma skup a drugi ne rade. Ali je impozantna brojka od 32% .. I opet cirkulacija je u pitanju..
mada se jasno kaže, da se ne ložimo bez veze,
pogoršanja / poboljšanja, tj, spontano povlačenje simptoma je tipično samo za MS...

ipak, treba čovek da proveri sve što može, nikad se ne zna...

Van mreže Ha Even

• Zabranjen
« Odgovor #6 poslato: Februar 14, 2010, 02:19:25 posle podne »
svašta nalazim u zadnje vrijeme pa evo i moj prilog ovim informacijama
http://www.vjesnik.com/pdf/2004%5C01%5C04%5C23A23.PDF
ima jedna rečenica ispod teksta na slici, a koja me jako asocira na CCSVI i razlog taloženja željeza
NEUČINKOVITO ČIŠĆENJE: Čišćenje starih mrtvih stanica nije dovoljno učinkovito i od toga počinje bolest

Van mreže Seka

• Član
  • **
« Odgovor #7 poslato: Februar 14, 2010, 02:37:41 posle podne »
U prvom licu,sve privatne laboratorije rade te testove,cene su oko 10 eur po testu,znaci x3
Nasa kucna prijateljica,doktorka(nije neurolog) je mojoj mami pre vise od godinu dana uradila te testove(rade i drzavne bolnice kod nas) ali smo ih mi ponovili,jer moze da se desi da test ne bude pozitivan uvek ili da bude lazno pozitivan... ::) Oba puta su rezultati bili negativni kod nas,ali ja nebi bila mirna da to nismo uradili...ni lekari ne znaju mnogo o MS-u,najvise mi je zao onih kojima nije blizak internet,te se oslanjaju iskljucivo na svoje neurologe od kojih btw mnogi ne znaju za A.S.,CCSVI...  ](*,)

Van mreže Seka

• Član
  • **
« Odgovor #8 poslato: Februar 14, 2010, 06:41:18 posle podne »
Zaboravila sam da kazem,da je prethodno dala  na analizu "zivu kap krvi"(vise o tome na http://www.naturopatija.hr/darkfield.php) kada su nam rekli da ima lepljivu krvi,te sam ja povezela sa Antifospolipidnim sindrom ili kako se drugacije naziva sindrom lepljive krvi...

Ps.Nemojte shvatiti  ovaj topic kao dizanje prasine (nije A.s. nista novo) iskljucivi cilj je podela informacija i iskustava,cemu forumi i sluze.

Van mreže U prvom licu

• Član
  • **
« Odgovor #9 poslato: Februar 14, 2010, 09:21:46 posle podne »
Tosh, ne lozim se odavno ... mali1
Seka, kod nas je oko 100 eura taj test jer ga salju u Nemackoj..

Van mreže Tosh

• Član
  • **
  • Pol: Muškarac
« Odgovor #10 poslato: Februar 14, 2010, 10:38:39 posle podne »
kakvi lopovi, strašno...
za te pare možeš da skokneš dovde, odradiš test, ručaš, kupiš neku sitnicu i srećna se vratiš kući...

pojuri ti to malo, mora da ima neki lab koji ne dere baš toliko...

Van mreže dani

• Član
  • **
  • Carpe diem
« Odgovor #11 poslato: Februar 14, 2010, 10:42:11 posle podne »
Ja sam platila za lupus antikoagulant i antikardiolipinska IgM i IgG, platila oko 3500 din, sto je oko 35 evrica.

Van mreže Seka

• Član
  • **
« Odgovor #12 poslato: Februar 15, 2010, 07:39:44 posle podne »
Tosh, ne lozim se odavno ... mali1
Seka, kod nas je oko 100 eura taj test jer ga salju u Nemackoj..
Joj a gde si ti?Ovde u Beogradu je oko 30-35 eur,za ta tri testa,kao sto je i Dani napisala.

Van mreže Ha Even

• Zabranjen
« Odgovor #13 poslato: Februar 15, 2010, 08:02:09 posle podne »
ovo što kaže u prvom licu sam dosta davno čitala i na hrv.forumu i to je ta cijena jer se krv šalje nekud na analizu, malo ću prosurfati hrv.forumom pa javim

Van mreže Asja

• Multiple Serendipity
  • Član
  • **
« Odgovor #14 poslato: Februar 06, 2011, 12:35:57 posle podne »

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.