Autor Tema: bez dijagnoze  (Pročitano 9273 puta)

Van mreže nikola krstic

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 5
bez dijagnoze
« poslato: Januar 25, 2010, 06:28:58 pre podne »
zovem se Vladeta,star sam 52 g.po zanimanju lekar ,otac cerke od 16g.i decaka od 5,5g.Cerka je ucenik gimnazije,pametna devojka i dobar djak .Decakovo ponasanje je razlog zbog koga ovo pisem.On se zove Nikola.Prohodao je sa 15 meseci i do svoje druge godine imao po meni normalan razvoj uz nekoliko naucenih reci,tata,baba,zeka.Mama nikada nije izgovorio.Do trece godine su ga cuvale tri zene otprilike u istim vremenskim intervalima.Ja i supruga smo radili.Odlazak u obdaniste smo odbacili zbog otezane ishrane:jeo je samo miksiranu hranu daveci se cvrscim zalogajima.Tako je i zenama koje su ga cuvale najverovatnije bilo lakse.Kada smo videli da sa nasim detetom nesto nije u redu supruga je prestala da radi i pocela da ga cuva.Obilazili smo lekare i logopede.Sluh je bio dobar,nalaz mokrace koji smo slali kod Dr.Rajnharda ukazivao je na mogucnost infantilnog autizma.MR mozga je bila uredna,kao i EEG.Presli smo na dijetu bez glutena i kazeina,ali je ponasanje gotovo istovetno.Nikola je hiperaktivan ali zna da odrzi paznju kada mu govorim.Razume naloge i izvrsava ih.Jede hranu koju malo usitnimo viljuskom.Piski u WC solju nekad sam,nekad uz nasu pomoc.Kaki u pelenu i kao da se plasi nose.Sam je naucio da cita sa dve godine pa se ponekad dopisujemo na kompjuteru.Na moje pitanje zasto ne govori,otkucao je ZATO.Voli decu,daje im igracke ali se sa njima nevesto igra.Pljeska dlanovima,ponekad bezrazlozno trci iz jednog kraja sobe u drugi.Pokazuje osecanja,grli nas i ljubi.Govori samo tata,pokusava da nesto kaze ali kao da ne zna kako.Sta da pokusam dalje.Ocajan sam :'(

Hendi-društvo

bez dijagnoze
« poslato: Januar 25, 2010, 06:28:58 pre podne »

Van mreže Daca

  • Član
  • **
  • Poruke: 18037
  • Pol: Žena
Odg: bez dijagnoze
« Odgovor #1 poslato: Januar 25, 2010, 07:38:57 pre podne »
  Cao Vladeta.Da se ne ponavljam(pisala sam u predstavljanje),ovde mogu da dodam da nesmes biti ocajan.Uvek postoji nada i moras da se boris.Poznajem dobro jednu divnu doktorku,poslacu joj tvoj post.Sigurna sam da ce okupiti tim i koliko moze pomoci ce.Cim dobijem odgovor(ma kakav bio)saljem ti na p.p.Glavu gore i samo hrabro i sa nadom napred.  :)

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: bez dijagnoze
« Odgovor #2 poslato: Januar 25, 2010, 03:57:25 posle podne »
Sam je naucio da cita sa dve godine pa se ponekad dopisujemo na kompjuteru.Na moje pitanje zasto ne govori,otkucao je ZATO.

Izdvojio sam ovaj deo jer mi (kao laiku) deluje kao detalj za koji bih pokušao da se uhvatim. Makar i takva komunikacija je neka komunikacija. Na kraju krajeva, i mi to ovde radimo. Ne znam šta bi rekla neka stručna osoba koja je upućena u problematiku ali meni deluje kao da vredi pokušati. Na koji način obavljate tu prepisku? Umreženi računari?

Van mreže nikola krstic

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 5
Odg: bez dijagnoze
« Odgovor #3 poslato: Januar 25, 2010, 07:23:19 posle podne »
prepisku obavljamo na jednom racunaru,na vordu,ja napisem pitanje,on procita pa odgovori kucajuci na istu tastaturu.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: bez dijagnoze
« Odgovor #4 poslato: Januar 25, 2010, 09:56:03 posle podne »
Ja bih probao sa dva umrežena računara preko nekog mesengera koji radi u localu. Dva računara imaju još neke pogodnosti kao što je istovremeno igranje. Napominjem da mi je Vaša situacija totalno nepoznata i da sve pričam na osnovu instikta.

Van mreže nikola krstic

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 5
Odg: bez dijagnoze
« Odgovor #5 poslato: Januar 26, 2010, 06:05:27 pre podne »
Zahvaljujuci Vasim odgovorima saznao sam puno o bolesti svog deteta.I dalje postoji dilema da li se radi o autizmu ili aspergerovom sindromu,sto je i manje bitno od nacina kako da svom detetu olaksam zivoy i komunikaciju sa sredinom.Voleo bih da cujem misljenje nasih clanova na osnovu pozitivnih i negativnih pojava kod Nikole.On gleda sagovornika u oci,razume i izvrsava naloge,sam cita,naucio je dosta engleskih reci,pokazuje osecanja,grli nas i mazi,voli decu,daje im igracke i ucestvuje u igri sa njima,voli da ga setam,lako prihvata ljude,kontrolise malu nuzdu,samostalno se konektuje na internet,igra zahtevne i teske igrice,zna boje,dane u nedelji,brojeve.ALI...Ne jede cvrstu hranu,kao da neyna da zvace,ne kaki na nosu,kaze samo tata,baba,papa,pre odlaska na spavanje mora da skupi sve igracke,hiperaktivan je,kada je ljut udara sebe po glavi,ne zeli da crta i da sam jede,nezna da se sam obuce.Molio bih za Vase predloge,da li da ga damo u obdaniste,mozda da mu kupimo psa,culi smo za neku ustanovu u Lipovackoj sumi kraj Bgd,kako da dodjemo doedukativnih vezbica koje bi smo sami sa njim radili,mozda da ukljucimo logopede i defektologe,kako da ...

Van mreže Maka

  • Član
  • **
  • Poruke: 3407
  • Pol: Žena
Odg: bez dijagnoze
« Odgovor #6 poslato: Januar 26, 2010, 07:26:22 pre podne »
Ne znam nista o ovoj temi, ali kada citam deluje mi kao nadprosecno inteligentno dete. Mozda je resenje tu negde...

Van mreže bandja

  • Član
  • **
  • Poruke: 3438
  • Pol: Muškarac
Odg: bez dijagnoze
« Odgovor #7 poslato: Januar 26, 2010, 09:25:12 pre podne »
moja prijateljica je u kasnijim godinama dobila sina koji je isto kao tvoj Vladeta,hiper aktivan zvali smo ga tutamuta,kakio u pelene do8-9 god.nije se sam hranio morao neko da ga hrani,vodila ga je svude  gde god je cula da neko moze da pomogne,otisla je u posetu majci sa sinom majka joj zivi u inostranstvu,bili tamo 4-5 meseci i kad su se vratili mi kliinca nismo mogli da prepoznamo,prica normalno ustvari normalno dete,samo je jednog dana po prici te prijateljice poceo da prica sam da ide u vc da jede,a nama je rekao kad ga zezamo dosadilo mu da  cuti,inace sad je vec mator ima 21 god izuzetno je pametan govori  vise jezika,nadam se da ce i tvoj sin samo od sebe da krene dalje,verovatno mu treba nesto da ga presece ustvari nesto nepoznato,pozdrav......

Van mreže Tosh

  • Član
  • **
  • Poruke: 230
  • Pol: Muškarac
Odg: bez dijagnoze
« Odgovor #8 poslato: Januar 26, 2010, 11:12:28 pre podne »
Prvo moram da kažem da ne znam ništa konkretno oko autizma, ali sam uvek verovao da su to ljudi koji su toliko posebni / talentovani za jednu stvar, da par drugih, nama "normalnih" osobina jednostavno kaska u razvoju...

U svakom slučaju, pošto mladi gospodin već uspešno barata kompom, postoji dosta sw okolo koji je baš specifično prilagođen za decu sa takvim potrebama, a naleteo sam na vrlo zanmljiv članak:
Computers: applications for people with autism
http://www.nas.org.uk/nas/jsp/polopoly.jsp?d=108&a=3276

kratki izvod:
Citat
Murray (see General references) has noted that many people with autistic spectrum disorders seem to have monotropic interest systems: their attention tends to be fixed on isolated objects which are viewed as though through a tunnel, apart from the surrounding context. Computers are an ideal resource to break into this world because they 'start where the child is', allowing cotropical interaction, by allowing others to join the individual's attention tunnel. External events can be more easily ignored when focusing on a computer screen as the area of concentration is limited to the bounds of the screen.

i još jedan link sa linkovima za dl igrica i sw:
Computer Games for Kids With Autism
http://www.ehow.com/about_5295757_computer-games-kids-autism.html

Ja bih re'ko da to über-hacker raste  :ok:

Van mreže Meli

  • Član
  • **
  • Poruke: 50
Odg: bez dijagnoze
« Odgovor #9 poslato: Januar 26, 2010, 01:17:25 posle podne »
I ja sam u kategoriji onih laika koj ne znaju ništa o autizmu. Ali meni je malo neobično da dijete ne izgovara riječ mama  :m3:. Kakav je odnos djeteta prema mami? Neka djeca su pravo osjetljiva na dešavanja u familiji i hvataju neka ponašanja koji roditeljima ne bi nikada pali na pamet. A često je problem sa ishranom upravo psihološke prirode. Možda da to ispitate.

U svakom slučaju želim vam puno sreće, strpljenja, ljubavi i snage sa vašom djecom.

Van mreže nikola krstic

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 5
Odg: bez dijagnoze
« Odgovor #10 poslato: Januar 27, 2010, 04:42:00 pre podne »
kolege hvala na recima podrske,nastavljamo borbu

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.