Autor Tema: Gasi cigaretu!!!!  (Pročitano 85991 puta)

Van mreže bandja

  • Član
  • **
  • Poruke: 3438
  • Pol: Muškarac
Odg: Gasi cigaretu!!!!
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 29, 2008, 09:09:19 posle podne »


Joj ima li nesto lepse, pa posle .........  zapalis cigar?

Hendi-društvo

Odg: Gasi cigaretu!!!!
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 29, 2008, 09:09:19 posle podne »

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Gasi cigaretu!!!!
« Odgovor #16 poslato: Novembar 12, 2008, 12:37:58 pre podne »
11. novembar 2008.
Kako prebroditi zavisnost od nikotina

Psihička zavisnost kod pušača javlja se kao nesposobnost pojedinca da psihičku napetost kontroliše bez nikotina. Uz izuzetno snažnu nikotinsku zavisnost, ozbiljan problem je i apstinencijalni sindrom koji se razvija odmah po prestanku pušenja, a odluka o prestanku pušenja čini se najtežom koju smo ikada morali da donesemo.


Prema definiciji Svetske zdravstvene organizacije (SZO), psihoaktivna supstanca je svaka supstanca koja unesena u organizam može da modifikuje jednu ili više funkcija.

To su supstance ili smeše supstanci koje deluju na centralni nervni sistem (mozak) i izazivaju promene u doživljavanju i ponašanju, a njihovim uskraćivanjem pojavljuje se grupa raznih simptoma koji se definišu kao "simptomi apstinencijalne krize", odnosno apstinencijalni sindrom.

Duvanska zavisnost je priznata kao bolest u Međunarodnoj klasifikaciji bolesti SZO i Američkog psihijatriskog udruženja za dijagnostiku i statistiku.

Svakoga dana u Srbiji se popuši oko 73 miliona cigareta, a pušače taj dnevni užitak košta 3.100.000 evra, što znači da za godinu dana Srbi popuše 1.800.000.000 evra.

Nemoguće je da pušači ostave duvan bez poteškoća, pa iako žele da to urade i znaju da je to vitalno za zaštitu njihovog zdravlja i zdravlja najbližih u okolini.

Poteškoće se javljaju zato što postoji duvanska zavisnost, a nikotin je supstanca koja je sadržana u duvanu i koja prouzokuje zavisnost koja nastaje zahvaljujući dejstvu nikotina na nikotinske receptore u centralnom nervnom sistemu.

Efekti nikotina na centralni nervni sistem se pojavljuju ili deluju na isti mehanizam kao droge, kao što su heroin ili kokain koji prouzrokuju modifikaciju nekih telesnih funkcija, u okviru čega može da ubrza mentalne procese, uzrokuje pravu anksioznost, da poboljšaju fizičko funkcionisanje i stvaranje prijatnih osećanja.

Svi ti simptomi kod pušača uzrokuju da on traži nikotin ponovo i ponovo, sve češće i češće, a obzirom da se nikotin brzo razgrađuje i troši, pušač je prisiljen da ponovo puši da bi zadovoljio potrebe određenih neurocentara.

Što se tiče štetnih materija duvanskog dima, sem nikotina koji je farmakološki aktivan i ugljen-monoksida i katrana, cigarete sadrže i više stotina iritantnih i kancerogenih materija, a psihička zavisnost je dominantna kod te vrste zavisnosti.

Međutim, svi stručnjaci se slažu da je pušenje jedna od najjačih zavisnosti, nalazi se na neslavnom drugom mestu, odmah posle heroinske zavisnosti.


Prema mišljenju stručnjaka, pušač se klasifikuje kao "zavisnik" kada ima potrebu za cigaretom bez obzira na situaciju, kada je ponašanje uslovljeno nikotinom, kada ne mogu da se odupru pušenju čak i kada znaju da ono prouzrokuje oštećenje...

Psihička zavisnost je stanje u kojem nikotin izaziva osećaj zadovoljstva i psihički nagon za povremenim ili trajnim uzimanjem da bi se izazvalo zadovoljstvo ili otklonile nelagodnosti.

Psihička zavisnost kod pušača javlja se kao nesposobnost pojedinca da psihičku napetost kontroliše bez nikotina, tako da ta zavisnost postaje postepeni uigrani način ponašanja koji polako donosi prijatno raspoloženje, a vremenom stvara uslovne reflekse na određene draži, tako da cigareta postepeno ulazi u život čoveka uz kafu, tokom odmora, posle jela, posle seksa, uz alkohol, u društvu, u dokolici, za vreme telefoniranja, za vreme doterivanja, na slavlju, tokom stresa, tuge i u još mnogo trenutaka u životu.

Uz izuzetno snažnu nikotinsku zavisnost, ozbiljan problem je i apstinencijalni sindrom koji se razvija odmah po prestanku pušenja.

Kriza koja počinje već posle dva sata može da traje i do šest meseci, a pušač je suočen sa žudnjom za cigaretom, promenljivog je raspoloženja, uznemiren, sa znacima anksioznih i depresivnih reakcija.

Takođe je usporen rad srca, koncentracija je niža, usporen je metabolizam i primetna je stalna glad.

Ono što olakšava proces odvikavanja i ublažava apstinencijalnu krizu, prouzrokovanu uskraćivanjem nikotina iz duvana, su sredstva supstitucije nikotinom, među koja spadaju žvake, flasteri i slično.

Stručnjaci ukazuju da bez ičije pomoći samo jedan od tri pušača pokuša da ostavi duvan, a istraživanja su pokazala da samo 30 odsto pušača uspe da izdrži dva dana bez cigarete.

Bez stručne pomoći, samo tri odsto se izleči iz prvog puta, polovina uspe u svojoj nameri, ali iz pet do sedam pokušaja u roku od pet do deset godina.

Aleksandra Milovanović, Tanjug.

Izvor B92

Van mreže jaca30

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 12
Odg: Gasi cigaretu!!!!
« Odgovor #17 poslato: Novembar 27, 2008, 11:11:34 posle podne »
Uzasno je tesko ostaviti cigare. od mojih 52 godine starosti 35 godina pusim.
sve bih dala da nikad nisam zapalila.

Van mreže jaca30

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 12
Odg: Gasi cigaretu!!!!
« Odgovor #18 poslato: Novembar 27, 2008, 11:15:06 posle podne »
jednostavno ne znam kako da prelomim i bacim cigare.
treba da odlucim i sigurna sam da je sve iz glave a sebe dozivljavam kao veoma jaku osobu.
probacu

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Gasi cigaretu!!!!
« Odgovor #19 poslato: Novembar 27, 2008, 11:21:53 posle podne »
i ja se mučim sa tim da bacim cigarete ,probala sam par puta al ne ide,ponovo se uhvatim za njih  :-[   ](*,)

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Gasi cigaretu!!!!
« Odgovor #20 poslato: Decembar 22, 2008, 05:37:01 posle podne »
"I pasivno pušenje ubija"
22. decembar 2008. Izvor: Beta, Tanjug
Beograd, San Francisko -- U Srbiji je počela jednogodišnja kampanja o štetnosti pušenja sa fokusom na opasnost od pasivnog udisanja duvanskog dima.

Ministar zdravlja Tomica Milosavljević kazao je na konferenciji za novinare da će naredne godine biti definisan jasan akcioni plan o postepenoj zabrani pušenja na svim javnim i radnim mestima u cilju sprečavanja pasivnog pušenja odnosno udisanja duvanskog dima iz okruženja.

Ministar je istakao da svaki građanin Srbije ima pravo na čist vazduh i naveo da ne postoji neškodljiva količina duvanskog dima.

On je dodao da jedna cigareta popušena u prostoriji sa slabom ventilacijom stvara veću koncentraciju toksičnih materija u vazduhu nego što je ona na ulicama grada koja nastane kao posledica izduvnih gasova vozila.

"Srbija, kao i Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Gruzija i druge zemlje istočne Evrope, je među onima sa najdramatičnijim situacijama po pitanju izloženosti dece duvanskom dimu", kazao je Milosavljević.

Prema njegovim rečima, 700 miliona odnosno polovina dečje populacije na svetu izložena je dimu cigarete.

Kampanja, koju organizuju Ministarstvo zdravlja i Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", sprovodiće se do avgusta sledeće godine pod sloganom "Duvanski dim je serijski ubica", a u drugom delu godine "Izbaci duvanski dim".

Evropa i Srbija


Inače, u Evropi više od milion ljudi godišnje umre od posledica pušenja, od čega više od pola miliona u zemljama Evropske unije u kojima 19.000 nepušača umire od posledica pasivnog pušenja.

Procenjuje se da je 25 odsto smrtnih slučajeva od malignih obolenja posledica pušenja, 20 odsto od kardiovaskularnih bolesti, kao i da je 15 odsto svih smrtnih ishoda posledica te loše navike.

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) traži od svih zemalja da radna i javna mesta budu potpuno bez duvanskog dima, a prvi zakon koji zabranjuje pušenje donet je u Irskoj 2004. godine, koji je potom sledilo još mnogo zemalja.

Direktor Regionalne kancelarije SZO za Evropu Mark Danzon je ocenio da je dim od duvana najveći serijski ubica i istakao da je najvažnije uskladiti poruke koje deca o tome mogu čuti iz medija, od roditelja ili iz škole.

Direktorka Instituta za javno zdravlje Tanja Knežević je navela da će se u naredne četiri godine emitovati spotovi napravljeni za ovu kampanju, kao i da će promotivnim plakatima biti oblepljivani autobusi gradskog prevoza.

Milosavljević je apelovao na medije da podrže i pridruže se kampanji u borbi protiv pušenja, te da se reklamni spotovi puštaju u udarnim terminima.

U Srbiji je, prema Istraživanju zdravlja stanovništva iz 2006. godine, gotovo dve trećine ljudi izloženo duvanskom dimu u svojoj kući, što je za četiri procenta manje nego 2000. godine.

Drugo istraživanje iz 2008. godine je pokazalo da 77 odsto mladih od 13 do 15 godina živi sa nekim ko puši u njihovom prisustvu, što je, iako je i dalje mnogo, za petinu manje nego 2003. godine.

SAD

Broj smrtnih slučajeva i srčanih udara čiji je uzrok pasivno pušenje mogao bi u SAD da budi manji za 30 odsto ukoliko se nastavi sadašnji trend sve manje izloženosti američkog stanovništva dimu iz tuđih cigareta, poručuju stručnjaci sa Univerziteta Kalifornije.

Dr Džems Lajtvud i njegove kolege napominju da je u poslednjih osam do deset godina izloženost Amerikanaca pasivnom pušenju smanjena za 25 do 40 odsto, ali da još uvek nije zanemarljiva, prenosi Rojters.

U svom istraživanju kalifornijski stručnjaci su procenjivali izloženost pasivnom pušenju na osnovu kompjuterskih modela službi specijalizovanih za srčane bolesti, kao i na osnovu sadržaja kotinina (nusproizvoda nikotina) u krvi osoba koje su učestvovale u američkom Nacionalnom istraživanju zdravlja i ishrane.

Ustanovljeno je da je među stanovnicima SAD, starosti od 35 do 84 godine, do 40 odsto muškaraca i 30 odsto žena u izvesnoj meri izloženo pasivnom pušenju.

Kalifornijski stručnjaci napominju da je u periodu između 1994. i 2004. godine pasivno pušenje povećavalo rizik od srčanih bolesti među Amerikancima za 26 do 65 odsto.

Oni se zalažu za dalje smanjenje izloženosti svojih zemljaka pasivnom pušenju kroz zabranu pušenja na javnim i radnim mestima i kroz promociju "domova bez dima".
Izvor : B92

Van mreže Goga

  • Član
  • **
  • Poruke: 449
  • Pol: Žena
Odg: Gasi cigaretu!!!!
« Odgovor #21 poslato: Decembar 22, 2008, 06:26:37 posle podne »
Znam da je glupo... nije opravdanje... al uzivam u cigareti. Koja glupost. Jos jedan vid samounistavanja...na rate. Mozda samo jos jedan mali spoljasnji izraz moje samounistavacke prirode, smrc, smrc :(

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Gasi cigaretu!!!!
« Odgovor #22 poslato: Decembar 22, 2008, 08:01:17 posle podne »
Мало ми се пењу на главу са овим форама против пушења. Па господо, када је толико штетно, када толико мислите на на наше здравље, затворите фабрике цигарета. Број пушача би масовно опао. Врло једноставно, ааа? Може ли то?

Канцер нас разара. Од цигарета или од осиромашеног уранијума?

Van mreže Goga

  • Član
  • **
  • Poruke: 449
  • Pol: Žena
Odg: Gasi cigaretu!!!!
« Odgovor #23 poslato: Decembar 22, 2008, 08:14:23 posle podne »
Nemoj da si tako okrutan prema nasim dragim drzavama... :a8: a od koga bi ubirali toliko poreza ako ne od nas- samoubica?

14,3 milijarde evra samo prosle godine ubrala je bogata Nemacka od tabaka, i postala jos bogatija!
Drzavne kampanje protiv pusaca samo su farsa, jer porez ide drzavi (koja uzgred budi receno ne placa troskove lecenja- to je lepo putem povecanja sume koja se placa za zdravstveno osiguranje svakog meseca raspodeljeno na sve osiguranike) Sistem solidarnosti, hehehe

Van mreže Goga

  • Član
  • **
  • Poruke: 449
  • Pol: Žena
Odg: Gasi cigaretu!!!!
« Odgovor #24 poslato: Decembar 22, 2008, 08:16:25 posle podne »
затворите фабрике цигарета
Zasto bi onda zatvarali fabrike- to im je odlican izvor prihoda
Ako ikad prestanem da pusim bice to iz inata drzavi- nista drugo!
A, kako sam zlobna?

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Gasi cigaretu!!!!
« Odgovor #25 poslato: Decembar 22, 2008, 11:24:13 posle podne »
i ja se mučim sa tim da bacim cigarete ,probala sam par puta al ne ide,ponovo se uhvatim za njih  :-[   ](*,)

Ja sam sad videla ovu poruku!
Naco, nisam znala da pusis  :o

Sta je bre sa vama MS-ovcima, vi kao da pusite po default-u?

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Gasi cigaretu!!!!
« Odgovor #26 poslato: Decembar 22, 2008, 11:27:56 posle podne »
Što si i sad morala da vidiš,uh. :-[

Van mreže raca

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 15229
  • Pol: Žena
Odg: Gasi cigaretu!!!!
« Odgovor #27 poslato: Decembar 22, 2008, 11:40:26 posle podne »
Sta je bre sa vama MS-ovcima, vi kao da pusite po default-u?
Evo ja ne pusim. 

Van mreže Tia

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 4918
  • Pol: Žena
  • Master of the Universe
Odg: Gasi cigaretu!!!!
« Odgovor #28 poslato: Decembar 23, 2008, 12:37:54 pre podne »
... Па господо, када је толико штетно, када толико мислите на на наше здравље, затворите фабрике цигарета. Број пушача би масовно опао. Врло једноставно, ааа? Може ли то?

Ovo bi bio jedi pravi izraz brige i borbe protiv pusenja! Sve ostalo je farsa!
Ali sad idemo na ovo sto je Goga rekla

Zasto bi onda zatvarali fabrike- to im je odlican izvor prihoda

I tu je kraj price!
Nasa vlada recimo uspeva u isto vreme da prica kako je za privredu dobro sto imamo i otvaramo fabrike duvana, i da brine o zdravlju naroda i govori o stetnosti pusenja!

Što si i sad morala da vidiš,uh. :-[

Pa da bi mogla da te gnjavim da prestanes  mali1!

Evo ja ne pusim. 

Svaka cast Raco  ;)  :cheers:!

Van mreže cecam

  • Član
  • **
  • Poruke: 352
  • Pol: Žena
Odg: Gasi cigaretu!!!!
« Odgovor #29 poslato: Decembar 23, 2008, 09:43:06 pre podne »
Evo ja ne pusim. 
E Raco , Raco , kako si to sebi dopustila  ;D :a11:Pa zar ti da kvaris drustvo  mali1
Sala mala !

Ja pusim , nisam razmisljala o tome da prekinem sa cigaretama . Ali u be trudnoce i periodu kada sam dojila bila sam karakter i nisam pusila jer necu da trujem svoju decu ako se vec ja trujem.
Ne konzumiram cigarete u velikoj kolicini ali redovno uzimam 'dozu'.
Imam i teoriju za pusenje: Kada povlacim dim , sirim svoja pluca , pa zajedno sa dimom uvlacim i vecu kolicinu vazduha , pa mi to dodje kao vezba za disajne puteve i eliminaciju spazma grudnih misica  mali1 mali1 mali1
UPOZORENJE : nemojtre verovati mojoj teoriji i pokusavajte to bez nadzora !

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.