Autor Tema: Popust prilikom registracije vozila  (Pročitano 79122 puta)

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Popust prilikom registracije vozila
« poslato: Februar 13, 2009, 12:32:30 posle podne »
REGISTRACIJA VOZILA
Osobe sa invaliditetom pri registraciji vozila plaćaju 5% od ukupnog iznosa naknade za
korišćenje puteva (putarine) i oslobođene su od plaćanja i određenih drugih taksi.
Potrebna dokumentacija:
- Rešenje o telesnom oštećenju (više od 80% ili 60 i više % donjih ekstremiteta)
- Fotokopija Saobraćajne dozvole i original na uvid


PUTARINA

Pri korišćenju auto-puteva u Srbiji osobe sa invaliditetom ne plaćaju putarinu.
Potrebna dokumentacija:
- Zahtev
- Rešenje o telesnom oštećenju (preko 80% ili 60% i više donjih ekstremiteta)
- Fotokopija lične karte
- Fotokopija Saobraćajne dozvole vozila koje se vodi na osobu sa invaliditetom
Ako se vozilo ne vodi na osobu sa invaliditetom, spremiti sledeću dokumentaciju:
- Fotokopiju Saobraćajne dozvole
- Fotokopiju liĉne karte staraoca ili ĉlana porodiĉnog domaćinstva
- Izvod iz matiĉne knjige venĉanih ili roĊenih vlasnika vozila
- Fotokopiju liĉne karte osobe sa invaliditetom
Dokumentacija se podnosi Republiĉkoj direkciji za puteve, Ljube Čupe 5, tel. 3084-246.
Zahtev se predaje početkom kalendarske godine. Nalepnica i dozvola (tj.kartončić) važe
godinu dana i pokazuje se svaki put na naplatnoj stanici kada se koristi auto-put. Pri
ostvarivanju ovog prava, osoba sa invaliditetom mora da bude u vozilu.

Vodiĉ kroz subvencije namenjene osobama sa invaliditetom

Hendi-društvo

Popust prilikom registracije vozila
« poslato: Februar 13, 2009, 12:32:30 posle podne »

Van mreže Ljubomir

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2036
  • Pol: Muškarac
Odg: Popust prilikom registracije vozila
« Odgovor #1 poslato: Septembar 13, 2009, 03:50:51 posle podne »
 Malo sam tražio info vezano za popust prilikom registracije :

 " Vlasnici putničkih automobila i motocikla – vojni invalidi, civilni invalidi rata i invalidi rada  sa 80 ili više procenta telesnog oštećenja, ili kod kojih postoji telesno oštećenje  koje ima posledicu  nesposobnost donjih ekstremiteta nogu od 60 ili više procenata prilikom registracije vozila  prilažu:

1. Saobraćajnu dozvolu.
2. Ličnu kartu i fotokopiju iste.
2. Dokaz da je osoba invalid (potvrda iz PIO-a, original na uvid i fotokopija koja ostaje u SUP-u).
3. Liste obavljenog tehničkog pregleda (tehnički pregled).
4. Obavezno osiguranje sa popustom koje odobrava osiguravajuće društvo.


Od taksi potrebno je uplatiti samo:
1. Administrativnu taksu.
2. 2% od iznosa za javne puteve.
3. Po potrebi taksu koja se plaća MUP-u za izdavanje nove saobraćajne dozvole i tablica.

Napomena: Ostale takse(komunalna, budžet R.Srbije, ekološka) se ne plaćaju. "

izvor : http://www.registracija-vozila.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=95&Itemid=92&lang=sr

   naglašene su kategorije invalida koji ostvaruju ove popuste, i kao što vidite nisu obuhvaćene sve kategorije kao napr. invalidnost zbog bolesti nevezane za rad. Zanima me vaše mišljenje da li ovo spada pod diskriminaciju?

dopuna dodat izvor teksta
naca

Van mreže Ljubomir

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2036
  • Pol: Muškarac
Odg: Popust prilikom registracije vozila
« Odgovor #2 poslato: Septembar 13, 2009, 03:56:06 posle podne »
Порез за употребу моторних возила не плаћају:
1.   Војни инвалиди, цивилни инвалиди рата и инвалиди рада са 80 или више процената телесног оштећења;
2.   Војни инвалиди, цицилни инвалиди рата и инвалиди рада код којих постоји телесно оштећење које има за последицу неспособност доњих екстремитета ногу од 60 или више процената;


  Ovo je sa sajta MUP-a gde se jasnije vidi

Van mreže Taurus

  • Zabranjen
  • *****
  • Poruke: 737
Odg: Popust prilikom registracije vozila
« Odgovor #3 poslato: Septembar 13, 2009, 09:33:26 posle podne »
1. 10% popusta na obavezno osiguranje
2. Republičku administrativnu taksu plaćamo u celosti, kao i tehnički pregled
3. Ostale takse ne plaćamo ( 5% od jedne, a i to mislim da otpada po novom)

Sa ovim popustima registrovao sam auto pre 15 dana, kao i prošle godine (TO=70%).

Van mreže ivan53

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 5
Odg: Popust prilikom registracije vozila
« Odgovor #4 poslato: Februar 13, 2010, 10:26:10 pre podne »
Poštovanje, zovem se Ivan i invalid sam sa 80% telesnog
oštećenja( oduzetost donjih udova). Navedeno oštećenje imam od svoje 3
godine života. Do sada sam ostvario popust za registraciju vozila koje
posedujem, ali pre par dana kada sam želeo da registrujem vozilo u
Policijskoj upravi su mi rekli da nemam više pravo da registrujem vozilo
sa
popustima jer nisam ratni vojni invalid, invalid rada kao ni civilni vojni
invalid. Nisam usamljen u ovom problemu, od kada se pravi razlika između
invalida ? Da li je ova uredba po zakonu i da li ste Vi upoznati sa tom
uredbom?  Hvala Vam na odgovoru


Van mreže Ljubomir

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2036
  • Pol: Muškarac
Odg: Popust prilikom registracije vozila
« Odgovor #5 poslato: Februar 13, 2010, 06:25:58 posle podne »
 Na žalost kod nas je izražena podela na razne "vrste" invalida, ne znam kako je u drugim zemljama ali meni deluje bezveze. Po meni, logička je samo gradacija invalida na procenat telesnog oštećenja.
  Bio sam u kontaktu sa jednom NVO koja se bavi ovom tematikom http://resursnicentar.ehons.org/rs/ i u sklopu odgovora rečeno mi je da kod nas postoji ta razlika zbog lobiranja tj. uticaja pojedinih organizacija invalida, i da to nije u redu, ali na žalost budućnost nam nije sjajna po tom pitanju.

Van mreže ivan53

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 5
Odg: Popust prilikom registracije vozila
« Odgovor #6 poslato: Februar 13, 2010, 10:24:46 posle podne »
Ajde onda nešto da pokušamo da promenimo, da utičemo na nekoga, da se obraćamo medijima, da šaljemo mailove ministarstvu, da ulažemo žalbe... moramo nešto pokrenuti, to nije lako, ali možemo biti dosadni , neko će čuti , pokrenuti pitanje.... ovako nam sledi sve gora situacija... ja sam za to da pokušam da se obratim nekome, ajd neka bude prvo za ovaj problem oko registracije, jer sam ja naišao na taj problem lično i tu mi je voda prelila čašu... ako ostanem usamljen u toj borbi nema veze.. ja ću pokušati...

Van mreže Ljubomir

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2036
  • Pol: Muškarac
Odg: Popust prilikom registracije vozila
« Odgovor #7 poslato: Februar 14, 2010, 08:28:06 posle podne »
 I ja kad sam bio svež u ovoj priči imao sam puno energije i volje da probam da utičem na stvari koje se tiču nas, ali naišao sam na neku ravnodušnost medju kolegama, mislim da je to jako rasprostranjeno u našoj zemlji, zato se i koprcamo u blatu svih ovih godina... ups, da ne odem u politiku, to je zabranjeno.   
   meni volja za borbom nije prošla, samo ja nisam toliko upućen, još nemam ni konačno rešenje o invalidnosti, nisam upoznat sa svim pravima itd, ali vidim da postoje problemi na nivou države tj društva koji čine da invalidi nisu ujedinjeni.
   Računaj na mene  :ok: , nisam u nekom većem gradu ali što budem mogao da uradim i ovako, sigurno ću pomoći.

Van mreže bedazzled

  • Član
  • **
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
  • Bad in the game!
  • Dg: Poliomyelitis
Odg: Popust prilikom registracije vozila
« Odgovor #8 poslato: Mart 31, 2010, 01:30:15 pre podne »
Znaci ja sa 100% ostecenja nemam prava na bilo kakav popust jer nisam bio u ratu??? Pa ova drzava je smesna...  :m4:

Van mreže ivan53

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 5
Odg: Popust prilikom registracije vozila
« Odgovor #9 poslato: April 05, 2010, 09:22:20 posle podne »
Da tako na kraju ispada, da nemaš nikakve povlastice pri registraciji osim ako nisi ratni vojni invalid, invalid rada kao ni civilni vojni
invalid.
Niko se iz udruženja nije pobunio zbog toga jer se pravila ogromna razlika između invalida .....

Van mreže bedazzled

  • Član
  • **
  • Poruke: 45
  • Pol: Muškarac
  • Bad in the game!
  • Dg: Poliomyelitis
Odg: Popust prilikom registracije vozila
« Odgovor #10 poslato: April 23, 2010, 03:41:29 pre podne »
pa zar onda ne ispada da je i ovo neka vrsta diskriminacije,mislim stvarno nema ni smisla ni logike da mi koji imamo profesionalne bolesti a takodje smo invalidi,nemamo prava na ono sto svi ostali imaju... Od kad se to i gde jos dele invalidi kao sto je ovo uradjeno kod nas?

@IVAN53

Jel si probao nesto,kontaktirao nekog? Videcu i ja da se malo angazujem oko ovog pitanja... Zar ne postoji neko udruzenje ljudi koji ne pripadaju ovoj grupi invalidnih lica koji su obuhvacene povlasticama pa da njih animiramo oko toga??? Jer pojedinacno,tesko cemo nesto i moci da pomerimo sa mrtve tacke!!!

Van mreže maksici07

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 8
Odg: Popust prilikom registracije vozila
« Odgovor #11 poslato: Mart 23, 2011, 12:15:06 pre podne »
Dobio sam informaciju da ponovo vaze povlastice pri registraciji kao i pre.
Ali moram da dodam  da kada sam prvi put prosle godine pokusao da ostvarim pravo na ime inv.deteta,u MUP-U palilula naleteo sam na neopisivo sikaniranje od strane salterske sluzbenice koja prvo nije znala kako da ostvarim isto,a kada sam posle 15 dana, i 7 dana nevozenja, zbog cekanja na potvrdu koja se dobija u nemanjinoj ,dosao na salter da registrujem auto, uz krajnju neljubaznost dobio odgovor da vozilo mora da se vodi na dete, a tu informaciju nisam dobio od nacelnice koja mi je "objasnila put ostvarenja prava",iako sam naglasio da je auto star i u mome vlasnistvu,znaci nije uvezen na invalidsku dozvolu.Ako je takav zakon,u redu ali zar to niko ne moze da kaze blagovremeno.Nadam se da ce nekome moje neprijatno iskustvo pomoci.

Van mreže botris

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 6
Odg: Popust prilikom registracije vozila
« Odgovor #12 poslato: Mart 30, 2011, 03:37:26 posle podne »
Veoma me obradovala ponovna mogucnost registracije vozila sa popustom, kako je naveo clan "maksici07", da je dobio informaciju da su povlastice vracene na pravila koja su vazila od ranije.
Kako sam zeleo da i sam potvrdim da li su povlastice vracene na raniji rezim, podneo sam zahtev u PIO fondu NS da mi izdaju potvrdu za registraciju vozila po povlascenim uslovima.
Potvrdu trebam dobiti za nekoliko dana, a o ishodu mog zahteva, tj. odgovora PIO fonda NS, cu postaviti na forumu kao poruku.

Van mreže botris

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 6
Odg: Popust prilikom registracije vozila
« Odgovor #13 poslato: April 06, 2011, 05:43:21 posle podne »
Drustvo, da vam se javim:).
Dobio sam potvrdu (uverenje) PIO fonda NS, za oslobadjanje od placanja dazbina za registraciju motornih vozila.
Registrovanje motornih vozila je vraceno na predhodni rezim, od pre 01.01.2010.

Van mreže kajblo

  • Član
  • **
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
  • Moraš biti promena koju želiš videti oko sebe.
Odg: Popust prilikom registracije vozila
« Odgovor #14 poslato: April 12, 2011, 12:29:33 posle podne »
I ja sam dobio pre par dana i zavrsio juce sve u supu bez ikakvih problema, zadrzavaju to uverenje, znaci vadi se svake godine novo.

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.