Autor Tema: Šta je Spina Bifida?  (Pročitano 73888 puta)

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Šta je Spina Bifida?
« poslato: Septembar 19, 2007, 08:14:49 posle podne »
- Spina bifida je urođeni deformitet kičmenog stuba i kičmene moždine, odnosno defekt neuralne tube i dešava se u prvim mesecima trudnoće kada ne dolazi do kompletnog zatvaranja kičmenog stuba. Taj otvor postoji u prvim danima prenatalnog razvoja, a onda se zatvara. Otvor koji je ostao, moze biti mali i da se primeti slučajno, prilikom rendgenskih snimaka iz drugih razloga. Ali na koži može da postoji ulegnuće ili čuperak dlaka. Još uvek se ne zna uzrok spini bifidi a veruje se da nasleđe ima uticaja. Veruje se i da ima veze sa ishranom majke pre začeća i u prvim mesecima trudnoće ( da je manjkala folna kiselina i gvožđe ).

- Već godinama ima sve više i više dokaza da žene koje pre i tokom trudnoće uzimaju kompleks vitamina B2 imaju manje izgleda da rađaju decu sa nedovoljno razvijenim mozgom ili kičmenom moždinom van kičme.

- Spina bifida se događa kada se ne zatvori donji kraj nervne cevi i najčešće dovodi do paralize nogu, gubitka sposobnosti kontrole bešike i debelog creva i mentalne zaostalosti.

- Bebe gojaznih majki imaju i veći rizik za pojavu poremećaja razvoja centralnog nervnog sistema (kičmene moždine i mozga) gde spada i rascepljena kičma (spina bifida) kada se deo nervnog tkiva može naći izvan svog kanala.

- Poslednjih godina prošlog veka došla je do izražaja važnost folne kiseline kao bitnog faktora u očuvanju zdravlja, pogotovo trudnica. Dovoljnim unosom smanjuje se rizik od oštećenja nervnog sistema kod dece. Vrsta vitamina B koji žene u trudnoći i neposredno pre trudnoće trebaju uzimati svaki dan. To je posebno bitno za žene koje su koristile kontracepcijske pilule jer njihova upotreba smanjuje visinu folne kiseline.

- Folna kiselina smanjuje rizik deformacije fetusa koja je vezana uz centralni nervni sistem, poznatih pod nazivom - defekti neuralne tube. Ukoliko se neuralne tube pravilno ne zatvore nastaju defekti poznati pod nazivom DNT. DNT se pojavljuju u vrlo ranom periodu bebinog razvoja, između četvrte i pete nedelje nakon začeća. Tokom tog razdoblja trudnoće, formiraju se neuralne tube.

- Spina bifida i anencefalija dva su najčešća oblika DNT-a. Spina bifida je naziv za rascep kičme, kada dolazi do njenog nepotpunog zatvaranja zbog čega se još naziva i "otvorena kičma ". Anencefalija rezultira rađanjem deteta nerazvijenog mozga i nepotpune lobanje. Istraživanja su pokazala da se uzimanjem 0,4 mg sintetičke folne kiseline dnevno pre trudnoće smanjuje rizik od defekta neuralne tube od 50 do 70%.
- Neka istraživanja dokazuju da folna kiselina može sprečiti urođene defekte srca, udova i lica. Neke su studije pokazale da folna kiselina pomaže u prevenciji srčanih bolesti, raka grlića maternice i debelog creva, a verovatno i raka grudi.
Preporučena dnevna doza za žene koje žele zatrudneti ili su trudne je 0,4 mg folne kiseline i zdrava ishrana. Ishrana bi trebala da sadrži namirnice bogate folnom kiselinom, kao što su lisnato zeleno povrće, hleb, žitarice, brokole, žumanjak, voće i voćni sokovi (posebno narandže).
Najveće potrebe za folnom kiselinom su mesec dana pre trudnoće i prvih nekoliko nedelja trudnoće (obično 12 nedelja).

Hendi-društvo

Šta je Spina Bifida?
« poslato: Septembar 19, 2007, 08:14:49 posle podne »

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Šta je Spina Bifida?
« Odgovor #1 poslato: Septembar 19, 2007, 08:15:16 posle podne »
Podela Spina bifide na koju sam naišao

- Spina bifida cervicalis cum hydrocephalo - Rascep vratnog dela kičme sa vodenom glavom

- Spina bifida thoracica cum hydrocephalo - Rascep grudnog dela kičme sa vodenom glavom

- Spina bifida lumbalis cum hydrocephalo - Rascep slabinskog dela kičme sa vodenom glavom

- Spina bifida sacralis cum hydrocephalo - Rascep krsne kosti sa vodenom glavom

- Spina bifida cum hydrocephalo,non specificata - Rascep stuba kičme sa vodenom glavom, neoznacen

- Spina bifida cervicalis sine hydrocephalo - Rascep vratnog dela kičme bez vodene glave

- Spina bifida thoracica sine hydrocephalo - Rascep grudnog dela kičme bez vodene glave

- Spina bifida lumbalis sine hydrocephalo - Rascep slabinskog dela kičme bez vodene glave

- Spina bifida sacralis sine hydrocephalo - Rascep krsne kosti bez vodene glave

- Spina bifida,non specificata - Rascep stuba kičme,neoznačen

NINA

  • Gost
Odg: Šta je Spina Bifida?
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 03, 2007, 11:37:39 pre podne »
Pokušavam da saznam nešto više o deci, a kasnije i odraslima rodjenim sa spina bifidom, ali ne mogu da pronadjem nikoga ko ima iskustva sa ovim vidom deformiteta (kako funkcioništu ta deca, sa kakvim se problemima susreću i da li za njih postoji bar neka nada u budućnosti da ponovo prohodaju ( da li matične ćelije mogu tu da pomognu?). Volela bih da čujem iskustva roditelja takve dece, a i osoba rodjenih sa ovim deformitetom.

Moja sestra je pre mesec dana rodila devojčicu sa spina bifidom i to smo svi jako teško prihvatili pošto je (za mene) poražavajuća činjenica da je u toku trudnoće imala sve normalne nalaze ginekologa (čak tri ginekologa su gledala UZ), ekspertskog UZ, pa čak i uredne nalaze izvršene amniocinteze. Zamislite tu tragediju u 21. veku, kada je tehnologija toliko uznapredovala, a tzv. "stručnjaci" nisu uvideli takvu anomaliju. Očajni smo svi i ne znamo kako da izguramo sve što nas je snašlo. Molimo Boga, da devojčica ostane bar mentalno sposobna koliko je to moguće.

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Šta je Spina Bifida?
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 03, 2007, 06:31:16 posle podne »
 :'( Da li devojčica može da pokreće noge? Možda i nije tako strašno.
Jednom prilikom nam se javila osoba kojoj je spina otkrivena u 31-oj godini života. Do tada nije imala nikakve smetnje, a javila se lekaru zbog bola u lumbalnom delu. 

Video sam prepisku na roditeljportal.com, idite na onaj razgovor.

Van mreže Maca

  • Član
  • **
  • Poruke: 2166
  • Pol: Žena
Odg: Šta je Spina Bifida?
« Odgovor #4 poslato: Maj 21, 2008, 09:43:09 posle podne »
Jednom prilikom nam se javila osoba kojoj je spina otkrivena u 31-oj godini života. Do tada nije imala nikakve smetnje, a javila se lekaru zbog bola u lumbalnom delu. 
I kod mene je diagnosticirana spina bifida. Do sada sam imala jake bolove u ledvenoj kićmi i ponekad paralizu nogu, koja je bila prisutna 2 sata. Ne znam šta mi budu još pronašli.  ::) Kad traže, je vse moguće...  ;D

Van mreže Mama

  • Član
  • **
  • Poruke: 348
  • Pol: Žena
  • Kakav radostan dan!!!!
Odg: Šta je Spina Bifida?
« Odgovor #5 poslato: Jul 06, 2008, 10:05:48 pre podne »
Moja mama se oko 32. godine ukočila i primila, kako ona kaže, tzv. blokade među pršljenove. Sećam se tog perioda, ali mi je tek nedavno rekla da je doktor dijagnostikovao spinu bifidu. Nisam do sada našla nijedan njen lekarski izveštaj. Može li se to smatrati vezom sa  Micikinom skoliozom?

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Šta je Spina Bifida?
« Odgovor #6 poslato: Avgust 21, 2008, 03:39:53 posle podne »
Uzrok nastanka
Nije poznat razlog nastanka SB. Sigurno je da uticaja imaju nasledna genetska svojstva roditelja, a isto tako i spoljašnji faktori, kao što je manjak folne kiseline.
Rizik da rode dete sa SB imaju žene koje:

- imaju SB
- su ranije rodile dete sa SB
- su ranije rodile dete s nekim defektom neuralne cevi. Ove žene treba da uzimaju folnu kiselinu pre trudnoće i potrebno je planirati svaku buduću trudnoću.
 
 
Klinička slika
 1. Spina bifida occulta (skrivena SB)
Ova je anomalija prilično česta. Znakovi defekta su pojačana dlakavost iznad tog mesta, eventualno nakupljanje masnog tkiva, udubljenje kože i proširenje kapilara. Koštani defekt se nalazi na slabinskom ili lumbalnom delu kičme. Poremećaj je vrlo blag i retko uzrokuje simptome. Mnogi ljudi i ne znaju da imaju ovaj poremećaj. Kasnije u životu mogu se javiti simptomi koji nastaju zbog tumora masnog tkiva, priraslica ili poremećaja razvoja kičmene moždine. Mogu se javiti smetnje u mokrenju i defekaciji i znakovi oštećenja nervnih korenova, motorike i senzibiliteta.
 
2. Spina bifida aperta/cystica/manifesta (otvorena, cistična, odnosno manifestna SB)
Kod otvorene/cistične SB kroz defekt kosti ispadaju nervna ovojnica sa ili bez tkiva kičmene moždine. Vidljivi znakovi ovog oblika su vreća, odnosno cista koja se nalazi na leđima; izgleda kao veliki žulj na leđima prekriven tankim slojem kože. Ovaj oblik SB ima dva podtipa:

- meningokela spinalis - cista koja se nalazi na leđima sadrži nervne ovojnice (meninge) i moždanu tečnost (likvor). Najčešće se javlja u slabinsko-lumbalnom delu kičme. Najređi je oblik SB. Nema nikakvog neurološkog ispada i prognoza nakon operacije i odstranjenja ciste je dobra.

- mijelomeningokela - kroz defekt kosti osim meninga i likvora prolaze nervni korenovi i kičmena moždina koji su obično srasli sa zidom ciste. Kičmena moždina je oštećena ili nije pravilno razvijena. Zbog toga uvek postoji paraliza i/ili oštećenje senzibiliteta ispod pogođene regije. Nivo invalidnosti zavisi o lokalizaciji SB na kičmi i količini nervnog tkiva u cisti. Mnogi ljudi sa ovim problemom imaju poremećaj mokrenja i defekacije (inkontinencija). Ako je anomalija na višim nivoima kičme, npr. u grudnom delu, mogu postojati simptomi potpunog ili nepotpunog preseka kičmene moždine.
 
SB može biti povezana s jednim ili više sledećih stanja: alergija na latex, gojaznost, tendinitis, poremećaji učenja, poremećaji pažnje, disleksija, disgrafija, otežana pokretljivost, društveni i seksualni problemi. Važno je pratiti društveni i psihološki razvoj dece sa SB.
 
Hidrocefalus nastaje u 80-90% dece sa spinom bifidom i treba da se leči odmah čim se primeti. Hidrocefalus je naziv za prekomerno nakupljanje moždane tečnosti u centralnom nervnom sistemu.
 
 
Dijagnoza
Dijagnoza se često može postaviti u toku trudnoće ultrazvukom ili na osnovu povišene koncentracije alfa-feto proteina. U drugim slučajevima se prepoznaje tek posle rođenja. Od pregleda može se koristiti rendgenografija kičme, lumbalna mijelografija, magnetna rezonanca (MR), CT i elektromiografija.
 
 
Lečenje
Široko je prihvaćen pristup po kome se deca rođena sa spinom bifidom energično leče lekovima i hirurški. Preporučuje se rano zatvaranje leđa i kičmene moždine kao i rešavanje hidrocefalusa, ako postoji. Čim se dete rodi, ako postoji cista na leđima potrebno je prekriti je sterilnom gazom i dete transportovati na jedinicu intenzivne neurohirurške nege gde će se obaviti pripreme za hirurški zahvat. Važno je pri tom naglasiti kako ova operacija služi za sprečavanju infekcije ili dodatne traume kičmene moždine, a ne za uspostavljanje funkcije koja nije ni postojala nakon rođenja.

Hidrocefalus se leči otklanjanjem uzroka ili simptomatski postavljanjem komunikacije, šanta.
Osim fizikalne terapije i ranog hirurškog zahvata, dete treba lečiti zbog inkontinencije ili treba da nosi ortoze za noge ili kičmu.

http://www.stetoskop.info/Spina-bifida-1416-c32-sickness.htm?b9

Van mreže Asja

  • Multiple Serendipity
  • Član
  • **
  • Poruke: 2913
Odg: Šta je Spina Bifida?
« Odgovor #7 poslato: Februar 13, 2009, 11:11:55 pre podne »

Van mreže zeky

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 5
Odg: Šta je Spina Bifida?
« Odgovor #8 poslato: Mart 05, 2009, 06:03:11 posle podne »
Ima li prijevod riječ spina bifida

Van mreže igor017

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 9
Odg: Šta je Spina Bifida?
« Odgovor #9 poslato: Septembar 21, 2011, 09:34:35 posle podne »
mene interesuje mogu li osobe sa spinom bifidom kako muskarci tako zenske da vode seksualni zivot

Van mreže plava

  • Član
  • **
  • Poruke: 507
  • Pol: Žena
  • Avon dama
Odg: Šta je Spina Bifida?
« Odgovor #10 poslato: Maj 28, 2012, 10:43:25 posle podne »
Ima li prijevod riječ spina bifida
''Расцјеп кичме''...

mene interesuje mogu li osobe sa spinom bifidom kako muskarci tako zenske da vode seksualni zivot
Знам да је ову деформацију имала Фрида Кало, а у њеној биографији стоји да је имала доста веза и са мушкарцима и са женама.

Van mreže Daca

  • Član
  • **
  • Poruke: 18037
  • Pol: Žena
Odg: Šta je Spina Bifida?
« Odgovor #11 poslato: Februar 25, 2013, 07:40:26 pre podne »
Mesecima unazad objasnjavam kakve probleme imam u lumbalnom delu kicme uvazenim doktorima.Tu imam operisanu diskus herniju L5-S1 a postoji i L5--L4..To je registrovano na magnetu jos '94.Posto znam kako to boli a znam i da ovo sto mi se desava nije isto ubih se moleci da se nesto preduzme jer ne mogu da hodam,imam utisak da mi sa karlica razdvaja,da zglobovi kukova nisu na mestu,da mi se kicma pri hodanju izvija unazad i ...Neurolog mi rece da posetim neuropsihijatra   :o...da ne pisem kakvih sam se objasnjenja sve naslusala,da Bog sacuva.Izmolih sada na imunologiji da nesto preduzmu povodom toga...poslase me na rengen i bingo:Spina Bifida iliti rascep kicme izmedju L5 prsljena i L4.Meni je odavde sa foruma poznata ta dg. i cudno mi sto u mojim godinama,medjutim opet ono cuveno:medicina je napredovala...etc bilo je to i ranije nego se nije znalo.Epilog:tu pomoci nema oko lecenja,cuti,trpi i hodaj dokle mozes kada dodje do toga da ne moze-kolica i vozi (sto ja dodajem-vozi Misko  :)hah ).

Van mreže naca

  • Global Moderator
  • *****
  • Poruke: 113519
  • Pol: Žena
  • kad porastem,samo će mi se kasti...
  • Dg: MS
  • Grad: NBgd
Odg: Šta je Spina Bifida?
« Odgovor #12 poslato: Februar 25, 2013, 11:46:27 pre podne »
 :o  :n22: Daco,još i to da ti nađu... vala ....  :sad:

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Šta je Spina Bifida?
« Odgovor #13 poslato: Februar 25, 2013, 01:17:07 posle podne »
Al te oće ...  :'(

Van mreže tatijana

  • Član
  • **
  • Poruke: 11247
  • Amor omnia vincit - Ljubav sve pobeđuje.
Odg: Šta je Spina Bifida?
« Odgovor #14 poslato: Februar 25, 2013, 01:19:05 posle podne »
u ,bre Daco,bas  :sad: :n24:

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.