Autor Tema: Tuđa nega i pomoć i Dodatak za pomoć i negu drugog lica -razlike!  (Pročitano 230509 puta)

Van mreže Daša

  • Član
  • **
  • Poruke: 27841
  • Pol: Žena
  • Dg: MS
  • Grad: NS
Odg: Tuđa nega i pomoć i Dodatak za pomoć i negu drugog lica -razlike!
« Odgovor #255 poslato: Novembar 20, 2014, 05:03:38 posle podne »
muz (59 god) ima - I618 Drugo intracerebralno krvarenje MS. Odbili su zahtev za tudju negu i telesno ostecenje.
Posle Rehab. ne moze ni sa pomocom da ustane, nosi pelene...

Svakako žalba,ALI obavezno uz novi izveštaj neurologa u kome će biti napisano da ne može da se samostalno kreće,...,vidi :grr:
http://www.pio.rs/lat/novcane-naknade.html


Pravo na novčanu naknadu za pomoć i negu drugog lica ima osiguranik i korisnik penzije kome je zbog prirode i težine povrede ili bolesti neophodna pomoć i nega za obavljanje radnji radi zadovoljavanja osnovnih životnih potreba. Po Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju, pravo, praktično, imaju samo nepokretni, slepi, dementni i oni koji bez tuđe pomoći ne mogu da se hrane, oblače, niti kreću po kući, kao i oni koji su na dijalizi.

(... i odmah neka neurolog popuni,ako već nije, obrazac za pelene)
http://www.hendidrustvo.info/forum/index.php/topic,5122.msg470605.html#msg470605

Hendi-društvo

Odg: Tuđa nega i pomoć i Dodatak za pomoć i negu drugog lica -razlike!
« Odgovor #255 poslato: Novembar 20, 2014, 05:03:38 posle podne »

Van mreže baliz

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 6
Odg: Tuđa nega i pomoć i Dodatak za pomoć i negu drugog lica -razlike!
« Odgovor #256 poslato: Novembar 21, 2014, 07:06:52 pre podne »
Hvala svima za odgovor!
Izgleda dzabe je sve... neurolog nece da mi da novi izvestaj! Tvrdi da za zalbu ne treba novi izvestaj jer se zalim na to to sto sam predhodno predala. Tri puta sam isla kod neurologa da molim, cak je dosla u kucnu posetu i nista... nece i nece. Kaze nema tu sta muz nemoze nista sam da radi ali i ako predam zalbu 100% nece dobiti jer nece jedni protiv drugih ....  bolje da sacekamo januar pa ponovo .
Danas je zadnji dan da predam tako da proslo voz... Ne mogu da shvatim zasto nece novi izvestaj da mi da?
Od kad se racuna 6 meseci?
 :n23:

Van mreže Daša

  • Član
  • **
  • Poruke: 27841
  • Pol: Žena
  • Dg: MS
  • Grad: NS
Odg: Tuđa nega i pomoć i Dodatak za pomoć i negu drugog lica -razlike!
« Odgovor #257 poslato: Novembar 21, 2014, 09:41:41 pre podne »
Nije mi jasno,... da li je bilo isto stanje kada ste išli na komisiju (nisam vidjela kada je to bilo,pre koliko vremena) i sada?Pretpostavljam da ste u međuvremenu bili kod neurologa.Ako suprug i posle rehabilitacije,ne može samostalno kretati,treba pomoć u hranjenju i nosi pelene,...podnesite žalbu. Predajte u pošti sa današnjim datumom, žalbe se brzo rešavaju.

Van mreže baliz

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 6
Odg: Tuđa nega i pomoć i Dodatak za pomoć i negu drugog lica -razlike!
« Odgovor #258 poslato: Novembar 21, 2014, 12:43:21 posle podne »
Na otpusno pismo sa rehab. pise da su oni postigli da ustane. to tako nije istina, jer on mogao da ustane pre rehab. oni tamo vezali su da ne ustane... kad je dosao kuci oslabio toliko da vise nije mogao, ni sad ne moze da ustani ni sa pomoc.
Verovatno su zato odbili sto na zadnji dok. pise da moze ustati.
Sa starom izvestajom ne vredi pisati zalbu a novi neurolg nece da mi da.... 

Van mreže baliz

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 6
Odg: Tuđa nega i pomoć i Dodatak za pomoć i negu drugog lica -razlike!
« Odgovor #259 poslato: Novembar 21, 2014, 12:54:05 posle podne »
@Dzudi
Moja iskustva sa zalbama su negativna i uvek bih sacekao 1-2 meseca pa ponovo podneo zahtev i dopunio medicinsku dokumentaciju u skladu sa propisima za TNG ( da je bolest napredovala).
Kada se zalite to ce da traje min 6 mesece dok ponovo ne dobijete isto negativno resenje. Tako rade.


...na to sam mislila.  i ja se tesim da bolje ponovo zahtev sa novim med. dok.

Van mreže Daša

  • Član
  • **
  • Poruke: 27841
  • Pol: Žena
  • Dg: MS
  • Grad: NS
Odg: Tuđa nega i pomoć i Dodatak za pomoć i negu drugog lica -razlike!
« Odgovor #260 poslato: Novembar 21, 2014, 04:34:16 posle podne »
Na otpusno pismo sa rehab. pise da su oni postigli da ustane. to tako nije istina, jer on mogao da ustane pre rehab. oni tamo vezali su da ne ustane... kad je dosao kuci oslabio toliko da vise nije mogao, ni sad ne moze da ustani ni sa pomoc.
Verovatno su zato odbili sto na zadnji dok. pise da moze ustati.
Sa starom izvestajom ne vredi pisati zalbu a novi neurolg nece da mi da....

Upravo to treba napisati,ako ispunjava uslove za TNP, ništa se ne gubi
podnoseći žalbu.  :m1: zašto neurolog neće napisati stvarno stanje
Ne znam nikoga koga su odbili,a da stvarno ispunjava uslove za naknadu za pomoć i negu drugog lica. :m2:




Van mreže baliz

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 6
Odg: Tuđa nega i pomoć i Dodatak za pomoć i negu drugog lica -razlike!
« Odgovor #261 poslato: Novembar 21, 2014, 08:58:41 posle podne »
:'(   stvarno neznam, tako sam razocarana. 
Pogresila sam sto nisam procitala sta sub napisali na otpusno pismo, pa sam trebala jos tamo da se zalim sto su napisali da "...tokom tretmanu je obucabvan za hod , medjutim pokazao je slabu saradnju. Psihoorganski sindrom, nekriticmost i neuvidavnost, tako da povremeno, svojevoljno ustane i krene negde, a ne zna gde se nalazi. Posto je pacijent delimicno pokretan, neophodan je nadzori tudja nega....."
To je bilo tako kad je otisao u banju ali kad je dosao kuci bio jajo oslabljen i slab, nije mogao ni sa pomocom da ustane, ni sad ne moze. On bas nista nemoze sam. Ni ne zna da trazi vode ako je zedan. Ja nudim i ako je zedan on pije. Nosi pelene.
Penziju je dobio.

Van mreže Daša

  • Član
  • **
  • Poruke: 27841
  • Pol: Žena
  • Dg: MS
  • Grad: NS
Odg: Tuđa nega i pomoć i Dodatak za pomoć i negu drugog lica -razlike!
« Odgovor #262 poslato: Novembar 23, 2014, 12:32:44 posle podne »
... nije mogao ni sa pomoci da ustane, ni sad ne moze. On bas nista nemoze sam. Ni ne zna da trazi vode ako je zedan. Ja nudim i ako je zedan on pije. Nosi pelene.

Ako se niste žalili,a mislim da ste trebali, sakupljajte nove nalaze iz kojih se vidi da je stvarno stanje takvo kako opisujete.Pričekajte 6 mj od podnošenja prvog zahteva i podnesite ponovo. :m2:

Van mreže vanja

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 3
Odg: Tuđa nega i pomoć i Dodatak za pomoć i negu drugog lica -razlike!
« Odgovor #263 poslato: Februar 27, 2016, 10:23:51 posle podne »
pozdrav svima,
Ja sam 100% invalid, imam misicnu distrofiju i dobila sam pomoc i negu drugog lica, gde je nosioc te novcane naknade moja majka. E sad, posto sam ja malo specificniji slucaj-nisam nepokretna, cak sta vise stanje mi se menja iz dana u dan (jedan dan mogu svega par koraka da napravim pa moram da odmorim da bih nastavila, a drugi dan mogu cak i da potrcim) , mentalno sam zdrava i imam sposobnost da radim, DOktori su mi rekli da sam neki medicinski fenomen. No, moje pitanje se odnosi na zaposlednje. Zanima me da li cu da izgubim tu novcanu nadoknadu ako se zaposlim sad tj ako budem prijavljena negde?
Hvala

Van mreže Sklerozica

  • Administrator
  • *****
  • Poruke: 110034
  • Pol: Muškarac
    • HENDI-DRUŠTVO
  • Dg: MS
  • Grad: Beograd
Odg: Tuđa nega i pomoć i Dodatak za pomoć i negu drugog lica -razlike!
« Odgovor #264 poslato: Februar 28, 2016, 01:03:57 posle podne »
Питајте то неког правника.

Van mreže kopriva

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 4
Odg: Tuđa nega i pomoć i Dodatak za pomoć i negu drugog lica -razlike!
« Odgovor #265 poslato: Mart 11, 2016, 05:13:05 posle podne »
Otac je preko fonda PIO dobio resenje za tudju negu i pomoc na osnovu 100% invalidnosti posto je na dijalizi.Danas sam bio u centru za socijalni rad a u vezi podnosenja zahteva za uvecanu tudju negu i pomoc I sluzbenica koja tamo radi mi je rekla da od fonda PIO cekaju da im oni posalju resenje.Da li je fond PIO obavezan da im to resenje posalje i da li je to praksa ili zahtev moze da se podnese i na osnovu resenja koje je moj otac dobio .Molim da mi neko objasni koja je procedura za dobijanje uvecane  tudje nege i pomoci.

Van mreže Alek

  • Član
  • **
  • Poruke: 57
Odg: Tuđa nega i pomoć i Dodatak za pomoć i negu drugog lica -razlike!
« Odgovor #266 poslato: Mart 17, 2016, 07:18:04 posle podne »
Da li ima nekog sa foruma,ko je korisnik tudje nege i pomoci,a da ima MS?

Van mreže Jellena

  • Član
  • **
  • Poruke: 4515
  • Pol: Žena
  • Nema granica za one koji ih ne vide...
  • Dg: MS
  • Grad: Sokobanja
Odg: Tuđa nega i pomoć i Dodatak za pomoć i negu drugog lica -razlike!
« Odgovor #267 poslato: Mart 17, 2016, 10:38:35 posle podne »
Ima Alek. Sa dijagnozom MS sam korisnik TN od 2013. godine

Van mreže Daša

  • Član
  • **
  • Poruke: 27841
  • Pol: Žena
  • Dg: MS
  • Grad: NS
Odg: Tuđa nega i pomoć i Dodatak za pomoć i negu drugog lica -razlike!
« Odgovor #268 poslato: Februar 09, 2022, 01:01:47 posle podne »
Накнада за помоћ и негу другог лица
Право на новчану накнаду за помоћ и негу другог лица има осигураник и корисник пензије коме је због природе и тежине повреде или болести неопходна помоћ и нега за обављање радњи ради задовољавања основних животних потреба. По Закону о пензијском и инвалидском осигурању, право, практично, имају само непокретни, слепи и они који без туђе помоћи не могу да се хране, облаче, нити крећу по кући, као и они који су на дијализи.

Када орган вештачења Фонда процени да здравствено стање може да се побољша, заказује се контролни преглед. Кориснику који се без оправданих разлога не одазове на заказани контролни преглед, исплата ове накнаде се обуставља.


Накнада за туђу помоћ и негу износи 20.211,91 динара, а прима је око 77.000 корисника. Ова исплата није условљена висином других примања.

 

Tekstovi objavljeni na ovom sajtu su autorsko delo korisnika i vlasništvo sajta www.hendidrustvo.info. Svaki korisnik ovog sajta je odgovoran za sadržaj svoje poruke koju objavi na sajtu. Sajt se odriče svake odgovornosti za sadržaj tih poruka. Dalja distribucija tekstova dozvoljena je isključivo u nekomercijalne svrhe i uz jasno citiranje izvora i autora poruke, kao i internet adrese na kojoj se original nalazi. Ako su u pitanju tekstovi, koji prenose lične događaje i sudbine korisnika ovog sajta, za njih morate dobiti dozvolu od autora. Takođe, za ostale vidove distribucije, obavezni ste da prethodno zatražite odobrenje od administratora www.hendidrustvo.info sajta ili autora teksta.